Editörler :
21 Ocak 2019 13:48   

Hukuk mezunu memur
Merhaba arkadaşlar,lise kpss den atamam yapıldı genel idari hizmetler sınıfından memur oldum.Daha sonra Hukuk fakültesini bitirdim.Belediye de çalışmaktayım.Acaba 5 yıl görevde kalsam 1 yıl ücretsiz izinde stajını yapabilir miyim,ya da yükselme anlamında ne yapabilirim??Benim durumumda olan arkadaşlar var mı?Görevde yükselme felan nasıl oluyor bilen var mı?
21 Ocak 2019 14:22

blaiz
Memur

5 yıl kamu hizmetini tamamlayıp ücretsiz izine ayrılarak avukatlık stajını yapabilirsiniz. 1 yıl ücretsiz izin hakkının kullanımında idarenin takdirinde olduğunu da unutmamak lazım.

Bulunduğunuz kurumda görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavı yapıldığı takdirde;

Görevde yükselme suretiyle şef vb. kadroya geçebilirsiniz.

Ünvan değişikliği ile de ruhsatınız olduğu takdirde avukatlık ve hukuk müşavirliği kadrosuna geçebilirsiniz. Bunun yanında, nadiren de olsa bazı kurumlar hukuk müşavirliği kadrosuna geçişlerde avukatlık ruhsatına sahip olma şartını aramamaktadır.

En sağlıklı şekilde bilgi edinmek için Kurumunuzun tabi olduğu görevde yükselme ve ünvan değişikliğine ilişkin yasal düzenlemelerine (yönetmelik, yönerge vs.) bakın.

21 Ocak 2019 20:18

Adamin dibi
Şube Müdürü

Kardeşim durumunu adam gibi anlat. Emin ol buradan böyle birşey yazdım diye kurumun sana soruşturma açacak değil. Veya seninle aynı belediyede çalışanlar seni tespit ederse sana birşey yapacak değil. Biz de ona göre yardımcı olalım.

22 Ocak 2019 13:13

blacknightshade
Aday Memur

bende aynı durumdayım ve merak ediyorum,şuan izmirde milli eğitimde memurum 5 buçuk yıl oldu,yakın doğu üniversitesinde de hukuk 3.sınıftayım,okul bitince staj için1 yıl yeterli olmuyor diye duydum,ruhsat almak 15 ayı bulabiliyormuş

22 Ocak 2019 13:51

Adamin dibi
Şube Müdürü

bende aynı durumdayım ve merak ediyorum,şuan izmirde milli eğitimde memurum 5 buçuk yıl oldu,yakın doğu üniversitesinde de hukuk 3.sınıftayım,okul bitince staj için1 yıl yeterli olmuyor diye duydum,ruhsat almak 15 ayı bulabiliyormuş

blacknightshade, 3 ay önce - Alıntıya git

Önemli olan staj devam ederken sigorta kaydınızın olup olmamasıdır. Ruhsatı aldığınız gün çalışıyor görünmeniz sizin için sorun oluşturmaz. Bunun için de staja başlayacağının günle aylıksız izninizin başlangıcını aynı güne getirmeniz gerekiyor.

Ancak MEB bugüne kadar unvan değişikliğiyle hiç kimseyi avukat yapmadı. Bunu iyi araştırın. Avukat ruhsatınızla düz memurluğa yıllarca devam edecekseniz istifa etmek daha mantıklı gibi.

22 Ocak 2019 14:39

blacknightshade
Aday Memur

şubat 2015'te unvan değişikliği sınavı yapıldı,nerdeyse üzerinden 4 sene geçmiş,hatta şuan avukat kitapçığını incelemekteyim,kurum avukatımız bana sen ruhsatı al,görevlendirme ile avukatlık kadrosuna geçersin demişti

22 Ocak 2019 14:48

Adamin dibi
Şube Müdürü

şubat 2015'te unvan değişikliği sınavı yapıldı,nerdeyse üzerinden 4 sene geçmiş,hatta şuan avukat kitapçığını incelemekteyim,kurum avukatımız bana sen ruhsatı al,görevlendirme ile avukatlık kadrosuna geçersin demişti

Farklı bir hizmet sınıfında geçici görevlendirme yapılamıyor diye biliyorum. Burada bunun istisnasını bir üye yazmıştı. MEB bu kapsamda bir kurum mu? Size bu konuda yardımcı olunur mu? Bilmiyorum..

22 Ocak 2019 14:51

blacknightshade
Aday Memur

istisnadan bahseden kişi tam olarak neyden bahsetmişti? kurum avukatımız,aslında sınıf öğretmeniydi,çarşıda ofisi vardı,müdürlüğe yarım saat gelir danışmanlık yapar giderdi, meb bu konuda farklı uygulamalar yapıyor olabilir

22 Ocak 2019 14:53

blacknightshade
Aday Memur

kadrosu sınıf öğretmeni olarak görünüyordu,öğretmen maaşı alıyordu,ama yarım saatliğine avukatlığa gelip,ofisine geri gidiyordu,öğretmen olarak çalışırken sonradan hukuk diploması almış biriydi

22 Ocak 2019 14:54

Adamin dibi
Şube Müdürü

istisnadan bahseden kişi tam olarak neyden bahsetmişti? kurum avukatımız,aslında sınıf öğretmeniydi,çarşıda ofisi vardı,müdürlüğe yarım saat gelir danışmanlık yapar giderdi, meb bu konuda farklı uygulamalar yapıyor olabilir

Emin misiniz? Bir sınıf öğretmeninin ofis açma ihtimali yok. Avukatlıkla kesinlikle bağdaşmıyor.

22 Ocak 2019 14:55

blacknightshade
Aday Memur

Emin misiniz? Bir sınıf öğretmeninin ofis açma ihtimali yok. Avukatlıkla kesinlikle bağdaşmıyor.

Adamin dibi, 3 ay önce - Alıntıya git

eminim yaklaşık 2 sene boyunca gözlemlediğim bir durum

22 Ocak 2019 14:58

blacknightshade
Aday Memur

bu durumu araştırdım 2001 öncesi sınıf öğretmeni olanlara özgü bi durum vardı,hem öğretmen hem avukat olunabiliyor

https://www.sabah.com.tr/marmara/2018/03/07/hem-ogretmen-hem-avukat

22 Ocak 2019 15:07

Adamin dibi
Şube Müdürü

Ben de şaşırdım şimdi :) avukatlık kanununda düzenleme varmış buna ilişkin

Geçici Madde 20 ? (Ek: 25/6/2002 - 4765/1 md.)

10.5.2001 tarihinden önce ilköğretim veya orta öğretimde öğretmenlik görevi ile avukatlıkm mesleğinibirlikte yapanlar ve aynı durumda olup avukatlık stajını yapmakta olanlar hakkında 11inci madde hükmü uygulanmaz.

22 Ocak 2019 15:13

blacknightshade
Aday Memur

bu maddeden yararlanan öğretmene tanık oldum işte,ben memur olduğum için yararlanamam,ünvan değişikliğini takip etmem gerek ,yada görevlendirme istiycem ikisinden biri

22 Ocak 2019 15:27

Adamin dibi
Şube Müdürü

bu maddeden yararlanan öğretmene tanık oldum işte,ben memur olduğum için yararlanamam,ünvan değişikliğini takip etmem gerek ,yada görevlendirme istiycem ikisinden biri

Ben hiç görevlendirmeyle AHSde çalışan birine tanık olmadım. Böyle bir şeyin artık mümkün olduğunu yazan üye de değişikliğin son KHKlardan biriyle yapıldığını yazmıştı zaten. O da her kamu kurumunda mümkün değildi. Beni ilgilendirmediği için dikkatli okunamıştım.

22 Ocak 2019 15:37

kadil küdat
Şef

Tartışmaya mahal vermek istemiyorum ama en hakkaniyetli yol olan Kpss'ye girip iyi puan alıp merkezi atamadan atanma gibi bir yol da var. Bu neden seçenekleriniz arasında değil ?

22 Ocak 2019 15:41

Çılgın bediş25
Kapalı

Tartışmaya mahal vermek istemiyorum ama en hakkaniyetli yol olan Kpss'ye girip iyi puan alıp merkezi atamadan atanma gibi bir yol da var. Bu neden seçenekleriniz arasında değil ?

kadil küdat, 3 ay önce - Alıntıya git

ınsanlar ıcın kpssye calısmak zor gelıyo dıger yukselme sınavı daha kolay olabılır bence bu yuzden yada bu arkadasın aklına kpssye gırmek gelmemıs olabılır

22 Ocak 2019 15:55

blacknightshade
Aday Memur

ben 5,5 yıl önce 90 puan alarak atanmıştım, zorlu bir süreçti,yeniden hazırlanmaya gücüm yok sanırım

23 Ocak 2019 01:33

Barbaros 0
Aday Memur

Kardeşim durumunu adam gibi anlat. Emin ol buradan böyle birşey yazdım diye kurumun sana soruşturma açacak değil. Veya seninle aynı belediyede çalışanlar seni tespit ederse sana birşey yapacak değil. Biz de ona göre yardımcı olalım.

Hukuk fakültesin de okurken Kpss sınavından yüksek bir puan aldım ve Bir belediye de memur olarak çalışmaya başladım.Bu süreçte okula da sadece sınavlarda gidip başarıyla okulu bitirdim.Şimdi ise diplomayı kullanmak istiyorum eğer staj yapabilirsem kurum içi yükselme sınavına mı girmem gerekecek veya görevlendirme denilen şey nedir? Veya ne yapmalıyım Hukuk işleri ne geçmek için.
23 Ocak 2019 08:24

Adamin dibi
Şube Müdürü
Hukuk fakültesin de okurken Kpss sınavından yüksek bir puan aldım ve Bir belediye de memur olarak çalışmaya başladım.Bu süreçte okula da sadece sınavlarda gidip başarıyla okulu bitirdim.Şimdi ise diplomayı kullanmak istiyorum eğer staj yapabilirsem kurum içi yükselme sınavına mı girmem gerekecek veya görevlendirme denilen şey nedir? Veya ne yapmalıyım Hukuk işleri ne geçmek için.
Barbaros 0, 3 ay önce - Alıntıya git

1. 5 hizmet yılını tamamladıysan aylıksız izne ayrılıp stajını yapabilirsin.

2. Kurum avukatı olmak için kurumdan Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açmasını talep edeceksin. Her sene Aralık-Ocakta kurum talep toplar. Bir sonraki yıla avukat olarak girersin.

3. Hukuk işlerine rahatlıkla geçebilirsin. Belediye başkanlığına bir dilekçe yazarsın. Kurum sana orada bir gih sınıfı görevi verir.

23 Ocak 2019 10:46

Barbaros 0
Aday Memur

1. 5 hizmet yılını tamamladıysan aylıksız izne ayrılıp stajını yapabilirsin.

2. Kurum avukatı olmak için kurumdan Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açmasını talep edeceksin. Her sene Aralık-Ocakta kurum talep toplar. Bir sonraki yıla avukat olarak girersin.

3. Hukuk işlerine rahatlıkla geçebilirsin. Belediye başkanlığına bir dilekçe yazarsın. Kurum sana orada bir gih sınıfı görevi verir.

1.5 yıl kaynağı neresi acaba ben bulamadım da,657 de 5 yıl diye okumuştum.
Toplam 69 mesaj

ANKET
Çırağan Sarayı'ndaki, Kalyoncu ve Demirören ailelerinin yaptığı düğünü, nasıl buldunuz?