Editörler :
24 Ocak 2019 19:41   

Hagb kararı ve memuriyet

Bir kamu kurumunda Uzman olarak görev yapıyorum.

Uzman Yardımcılığı döneminde 2 kez bakaya kaldım. (2 ay ve 1 ay 19 gün)

Bugün verilen kararda 1 ay 20 gün hapis cezasına hükmedildi.

Ve bu karar, Hükmün AÇIKLANMASININ Geriye Bırakılmasına çevrildi.

Bu karar, memuriyetim için engel oluşturacak mıdır?

Memurluktan çıkarılmam söz konusu mudur?

Teşekkür ederim.

24 Ocak 2019 19:57

trust.111
Şef

Engel olmaz sorun yok

24 Ocak 2019 20:26

Tengir Ordo
Aday Memur

Engel olmaz sorun yok

trust.111, 3 ay önce - Alıntıya git

Teşekkürler üstad.

7 günlük itiraz süresi de verildi.

İtiraz edeyim mi etmeyeyim mi diye kararsızım.

İlk bakaya kalma nedenim, İnsan Kaynakları Müdürlüğümün "biz bilgilendirme yapacağız Askerlik şubesine, senin bir şey yapmana gerek yok" demesinden kaynaklandı. Daha sonra Askerlik Şubesince İPC(İdari Para Cezası) babama tebliğ edildi. Ondan sonra haberim oldu. İK'dan yazı aldım ve Askerlik şubesine verdim. Askerliğim 3 yıl tecil edildi. İPC'yi de ödedim.

İkinci bakaya nedenim, yeterlik sınavımın 3 yıl içerisinde yapılamaması. Tecil sürem dolmuştu. İK'dan bir yazı daha aldım. En fazla 1 celp dönemi daha ertelebiliyormuş Sevk Tehiri Yönetmeliğine göre.1 celp dönemi ertelendi. Ama yine de sınav yetiştirilemedi Bakanlığın iş yükü nedeniyle.

2 sayfa savunma verdim. 11 sayfa da ek belge.

Ama sonuç bu şekilde oldu.

24 Ocak 2019 20:48

trust.111
Şef

Teşekkürler üstad.

7 günlük itiraz süresi de verildi.

İtiraz edeyim mi etmeyeyim mi diye kararsızım.

İlk bakaya kalma nedenim, İnsan Kaynakları Müdürlüğümün "biz bilgilendirme yapacağız Askerlik şubesine, senin bir şey yapmana gerek yok" demesinden kaynaklandı. Daha sonra Askerlik Şubesince İPC(İdari Para Cezası) babama tebliğ edildi. Ondan sonra haberim oldu. İK'dan yazı aldım ve Askerlik şubesine verdim. Askerliğim 3 yıl tecil edildi. İPC'yi de ödedim.

İkinci bakaya nedenim, yeterlik sınavımın 3 yıl içerisinde yapılamaması. Tecil sürem dolmuştu. İK'dan bir yazı daha aldım. En fazla 1 celp dönemi daha ertelebiliyormuş Sevk Tehiri Yönetmeliğine göre.1 celp dönemi ertelendi. Ama yine de sınav yetiştirilemedi Bakanlığın iş yükü nedeniyle.

2 sayfa savunma verdim. 11 sayfa da ek belge.

Ama sonuç bu şekilde oldu.

Tengir Ordo, 3 ay önce - Alıntıya git

Rica ederim; itirazınızı da edin, genelde netice değişmiyor ama belki kaldırılır hagb bütünüyle. Lakin dosyayı incelemeden kesin birşey söylemek mümkün değil; eğer yapabilirseniz mutlaka bulunduğunuz bölgedeki bir avukata danışın, hukuki yardımını alın..

04 Şubat 2019 17:15

istatikkk
Aday Memur

Benim de hırsızlıktan hagb kararım vardi 2012 de 2017 surem doldu ve dava düştü adli sicile ve GBT kayıtlarının silinmesini talep ettim gelen cevaplarda silindigi yazılmıştı dava döşeli ikiyil oldu bu haliyle memurluk alımında guvenlik soruşturma nasil gelir olumsuz çıkarsa ne yapmayalim

10 Şubat 2019 08:37

istatikkk
Aday Memur

Cevap verebilcek bir arkadaş yok mu

10 Şubat 2019 08:40

istatikkk
Aday Memur

Guncel

17 Şubat 2019 23:16

sansizadam
Aday Memur
Türk Ceza Kanununun 53 uncu maddesinde belir- tilen sureler gecmis olsa bile; kasten islenen bir suctan dolayı bir yıl veya daha fazla sureyle hapis cezasına ya da affa ugramıs olsa bile devletin guvenligine karsı suclar, Anayasal duzene ve bu duzenin isleyisine karsı suclar, (...)(1) zimmet, irtikap, rusvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, guveni kotuye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıstırma, edimin ifasına fesat karıstırma, suctan kaynaklanan malvarlıgı degerlerini aklama veya kacakcılık suclarından mahkum olmamak. (1)
17 Şubat 2019 23:18

sansizadam
Aday Memur

Guncel

istatikkk, 2 ay önce - Alıntıya git
Hırsızlık sıkıntı oluşturabilir çünkü affa uğrasanız bile bu kayıtlar devlet arşivinden silinmez. Yine affa uğrasanız bile memuriyete engeldir ...
20 Şubat 2019 23:35

istatikkk
Aday Memur

Peki hagb alırsan ceza almis mi olursun yoksa hagb ceza alternatif bir YOL değil mi ceza alan biri adli sicili var der ama bende hagb olduğu için adli sicil yoktur yaziyor. Dolayısıyla affa uğraması yada bir gün ceza almamış olmuyor mu

20 Şubat 2019 23:41

cantanem401
Aday Memur

HAGB mahkumiyet değil. 5 yılın sonunda hagb düşüyor. Affa uğramak için ceza evinde yatıp af ile çıkmak demek. Bu HAGB kararı hüküm ifade etmiyor. 5 yılını temiz geçirmişsen kayıttan silinir memur ya da öğretmen atamanda da sıkıntı çıkmaz. Oldu ki çıktı diyelim. İdare mahkemesi kararıyla geriye dönük haklarıyla birlikte iade ederler.

25 Şubat 2019 20:59

Turbokiller
Memur

hagb 5 yıl denetim süresi sonunda dava düşüyor kayıtların silinmesi için bir de dilekçe mi verilecek? otomatik silinmiyor mu?

Toplam 11 mesaj

ANKET
Çırağan Sarayı'ndaki, Kalyoncu ve Demirören ailelerinin yaptığı düğünü, nasıl buldunuz?