Editörler : Pangaea

Kapalı
28 Ocak 2019 02:59

Mühendislik bölümlerinin baraj puanıyla almasi

Ülkemizde olan durumdur. Barajı geçen herkesin çok rahat şekilde mühendis olabildiğini görüyoruz. Sonra da ben koskoca mühendisim neden iş bulamıyorum diye soruyorlar. Baraj puanıyla girdiğin bölümden ne hayir bekliyorsun acaba?

erme003955
Aday Memur
28 Ocak 2019 08:23

geldi yine tipini si....tiğim

skylord89
Kapalı
28 Ocak 2019 08:47

konu sahibine: ben baraj puanının olduğu sistemle girmedim. sabah sabah güldürdün

arzuhal1989
Aday Memur
28 Ocak 2019 11:09

Senin bölümün kaç binle kapatıyor da gelip burda boş laf yapabiliyorsun?

Sözel okumuşsun zeka gerektirmeyen bir bölüm ezber yap geç. Sonra çıkıp bize laf atmaya çalışıyorsun o küçük aklınla.

Mühendisin biri canını çok yakmış belli.

integralfxdx
Memur
28 Ocak 2019 11:22

Bence de mühendislikte baraj puanı olmalı. 300 puan ile mühendislikte ne yapacaksın? Git öğretmenlik oku. Hem rahat okursun hem de mezun olunca 75 80 puan ile atanırsın. Ben çevremde puanı düşük olup mühendislik yapacaklara öğretmenliği tavsiye ediyorum.

Burak2019
Şef
28 Ocak 2019 11:57

ben zaten baraj puanı ile girenleri meslektaş olarak görmüyorum.

Gardyans
Kapalı
28 Ocak 2019 16:14

Ya birader mühendis olmak için lys'de 400 bin kişi arasından 300 bininci olmak yetiyor, öğretmenlikten ise atanmak için ben 500 bin öğretmen arasından ilk 1600 sıralamaya girdim şu an ucu ucuna ataniyorum.

Kalkıp burada mühendis olmak çok zor bir olaymis gibi hikaye anlatma bana. Sozelciyim matematikten anlamam ama buna karşılık ülkedeki çoğu mühendisten daha fazla sayısal puanı yaptım ygs-lys'de

integralfxdx, 5 yıl önce
Bence de mühendislikte baraj puanı olmalı. 300 puan ile mühendislikte ne yapacaksın? Git öğretmenlik oku. Hem rahat okursun hem de mezun olunca 75 80 puan ile atanırsın. Ben çevremde puanı düşük olup mühendislik yapacaklara öğretmenliği tavsiye ediyorum.

skylord89
Kapalı
28 Ocak 2019 16:33

össde kaçıncı oldun. ben 2007 yılında 48938. olmuştum. sen o zaman sanırım ortaokula gidiyordun

Gardyans, 5 yıl önce

Ya birader mühendis olmak için lys'de 400 bin kişi arasından 300 bininci olmak yetiyor, öğretmenlikten ise atanmak için ben 500 bin öğretmen arasından ilk 1600 sıralamaya girdim şu an ucu ucuna ataniyorum.

Kalkıp burada mühendis olmak çok zor bir olaymis gibi hikaye anlatma bana. Sozelciyim matematikten anlamam ama buna karşılık ülkedeki çoğu mühendisten daha fazla sayısal puanı yaptım ygs-lys'de

josemotinyo
Kapalı
28 Ocak 2019 17:03

okuması zor puanı düşükte olabilir ama kimse yata kalka mühendislik fakültesinden mezun olamaz ben teknik üniversiteden oldum kuzenlerim var kolay denilecek ünivlerde onlarda zor eğitim fakültelerine göre öyle yatarak mezun olunmaz
Gardyans, 5 yıl önce

crespo2002
Şef
28 Ocak 2019 17:07

mühendislikte arz talep dengesi 5 yıl önce bozuldu.kontenjan sınırlaması lazım.çok düşük punlarla mühendisliğe girilmemeli.trde bütün bölümlerin kontenjanı %30 oranında düşürülmeli.insanlar okuduklarının karşılığını alamıyor bu arz talep dengesizliğinde.

elk.müh2406
Aday Memur
28 Ocak 2019 18:09

Mühendislerle öğretmenlerin karşılaştırmasını yaparken mühendislerin öss puan sıralamasını alıp, öğretmenlerin kpss puan sıralamasını almak gerçekten şaka gibisin kardeş. Sen kpssde 500 binden 1600. olduysan buradakilerin çoğu da 1.2 milyon kişi içinden ilk 1000e girmiş adamlar. Her canın sıkıldığında mühendislere sataşmayı bırak işine bak.

EemYsn
Kapalı
28 Ocak 2019 18:17

Tek başarısı 1600 bilmem kaçıncı olmak bir insanı ciddiye almayın beyler yaşadığı ezikliği atlatamam

EemYsn
Kapalı
28 Ocak 2019 18:18

Atlatamamış

hazerfan07
Aday Memur
28 Ocak 2019 18:38

Kendi bölümüm adına konuşayım.Puana takılmadan sevdiği için İnşaat mühendisi olmuş arkadaşlarım oldu.Ve gerçekten de hem sayısal hem sözel zekası mükemmel insanlardı.Ülkemizde kaliteli elemanlar yok dersek yalan olur.

Descarte
Aday Memur
28 Ocak 2019 19:07

Gky kaçıncıydın ki?
Gardyans, 5 yıl önce

KpssBp3
Kapalı
28 Ocak 2019 19:26

Gardyans efendi, sen herhangi bir mühendislik bölümünü okuyamazsın ama tüm mühendisler senin bölümünü okuyup bitirebilir gardyans efendi.

Enginerr12
Kapalı
28 Ocak 2019 20:05

Gardyans kimsin lan sen ne boş ne gereksiz bir adamsın , bilmem kaçıncı olmuşta gelmiş buraya mühendislere takmış kafayı , lan eğer sen insanları KPSS lys gibi sınavlarındaki başarısına göre sınıflandırıyorsan buradaki her mühendis seni cebinden çıkarır ,, arkadaşlar bu gardyans adlı şahıs için bi yaptırım yok mu şikayet felan iyice can sıkmaya başladı

skylord89
Kapalı
28 Ocak 2019 20:41

adalethaktır rumuzlu kişiyi hakaret ettiği için editöre şikayet etmiştim yasaklamışlardı

Enginerr12, 5 yıl önce
Gardyans kimsin lan sen ne boş ne gereksiz bir adamsın , bilmem kaçıncı olmuşta gelmiş buraya mühendislere takmış kafayı , lan eğer sen insanları KPSS lys gibi sınavlarındaki başarısına göre sınıflandırıyorsan buradaki her mühendis seni cebinden çıkarır ,, arkadaşlar bu gardyans adlı şahıs için bi yaptırım yok mu şikayet felan iyice can sıkmaya başladı

slm08
Daire Başkanı
28 Ocak 2019 22:28

adam haklı sayısal alanda neredeyse barajın az üstünde anadoluda mühendislik okunuyor zaten dünya kadar mühendislik var kontenjanlar fazla,ondan sonra mühendisler atama bekliyor hangi birini atayacaksın.Mesela mühendisler için kpss yerine kendilerine özel sınav yapılmaı uygulaamalı mülakatlar olmalı,projelere bakılmalı

A.C.D.C
Daire Başkanı
29 Ocak 2019 12:33

E alsın zaten. Herkese şans verilmesi iyi bir şey. Herşeyi 3 saatlik bir sınava tüm geleceği bağlamanın anlamı yok. Alman ekolü ez çok böyle işler. Acchen da MTU da çok sayıda öğrenci alır her yıl.

Sorun şu ki hepsi nasıl mezun oluyor. O MTU 200 kişi alır ama 20'sini anca mezun eder. Biz de öyle bir algı yerleşmiş ki sorunu alım aşamasında görüyor insanlar. Zira kafaya oturmuş her giren mezun çıkar diye. Sorun burada. Son gece çıkmış sorulara bakmakla mezun olunabiliyorsa...

Mühendislerin işsiz kalması diye bir durum da söz konusu değil. Bu ülkede gerçek anlamda mühendislik öğretimi sunacak altyapıya ve akademik kadroya sahip 4-5 okul var. Az sayıdaki nitelikli sanayi tesisinin tüm ihtiyacını karşılamaya yetiyorlar. 20 sene önce de böyleydi şimdi de böyle.

Kalan yığınlar hiçbir anlam ifade etmeyen kağıt parçalarıyla kendilerini mühendis zannediyorlar. Ha onları suçlamıyorum. 18 yaşındaki adamın yaptığı tercihi yargılamanın lüzumu yok. Ama okulu bitirecek yaşlara geldiyseniz artık idrak edin. Siz mühendis falan değilsiniz. Kandırıldınız.

Moreau
Kapalı
29 Ocak 2019 13:41

Bu adam Motorcu Sabri Usta, ta kendisi, dikkate almayın..

Toplam 23 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi