Editörler :
02 Şubat 2019 23:17   


Mülakat ile sözleşmeli avukat alımı ilanlarına hazırlıklı olun

14.05.2018 tarihinden önce mülakat ile sözleşmeli avukat alımı mevzuat açısından mümkün değilken 14.05.2018 tarihli ve 11809 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar"ın Ek-5. maddesinde yapılan değişiklikle (daha doğrusu yapılan ekleme ile) sözlü sınav ile sözleşmeli avukat istihdamın yolu açılmıştır.

14.05.2018 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı öncesinde sözleşmeli avukat istihdamı sadece Esasların ek madde 2'nin (a) bendine göre merkezi yerleştirme ile veya (b) bendine göre yazılı ve/veya sözlü sınav yapılmaksızın KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınmak suretiyle ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak yerleştirme ile mümkündü. Esasların Ek-madde 2'nin (c) bendine göre mülakat ile avukat ataması mümkün değildi, zira ek-5 maddesinde sözleşmeli olarak istihdam edilecek personelin seçiminde "mülakat/sözlü sınav" yönteminin uygulanabileceği pozisyonlar arasında avukat unvanlı pozisyon yer almadığı gibi Esaslara ek 3 Sayılı Cetvelde de Yazılı ve/veya Sözlü Sınav Sonucuna Göre Hizmete Alınacak Sözleşmeli Personel Pozisyon Unvanları arasında "avukat" yoktu. (3 sayılı cetvelde hala yok)

Esasların Ek Madde 5'i "Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünün boş bulunan vizeli mevcut sözleşmeli personel pozisyonlarından; sosyolog, çocuk eğiticisi, sosyal çalışmacı, psikolog, fizyoterapist, çocuk gelişimcisi, öğretmen, diyetisyen, hemşire, diğer sağlık personeli ve din görevlisi unvanlı pozisyonlarında istihdam edilecek personelin seçiminde, bu Esasların ek 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen yöntem uygulanabilir." şeklinde iken 14.05.2018 tarihli ve 11809 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 7. maddesi ile "diyetisyen" ibaresinden sonra gelmek üzere "avukat" ibaresi eklenmiştir. Böylece sözleşmeli avukat istihdamında mülakat yolu açılmıştır.

Tabi bu arada merkezi atama ile veya salt puan sıralaması ile sözleşmeli avukat istihdamı yapılmasında engel bir durum yok ancak kurumlarımızın mülakat ile personel istihdamı sevdası varken ve mevzuat da bu sevdaya uygun hale getirilmişken korkarım ki önümüzdeki süreçte bu tarz alımlarla karşılaşacağız.

03 Şubat 2019 00:52

Adamin dibi
Şube Müdürü

Bir 88 puanlı olarak bunları okuyunca üzülüyorum. Yazan siz olunca "Dost, acı söyler" sözü aklıma geldi nedense :)

Sözleşmeli + mülakat olayı için iyi bir tespit yapmışsınız. Gerçekten 2014 KPSS puanıyla yapılan alımlarda sadece Kpss puanının yeterli olduğu belirtilmiş: https://ilan.memurlar.net/ilan/35163/adnan-menderes-universitesi-sozlesmeli-avukat-alim-ilani.html https://www.mymemur.com.tr/vakiflar-genel-mudurlugu-sozlesmeli-avukat-alimi-9520h.htm

Toplam 1 mesaj
 
ANKET
Çırağan Sarayı'ndaki, Kalyoncu ve Demirören ailelerinin yaptığı düğünü, nasıl buldunuz?