Editörler :
08 Şubat 2019 10:22

Aarslan38
Aday Memur
Ama bazı konularda da haklısınız Süleyman bey. Mesela bir arkadaş tahıllardan uzak durun yazmış. İçine yulafı da koymuş. Tahıllar kötü karbonhidrat açısından zenginler. Ben yulafı kilo alımında değil tam tersi zayıflatıcı etkisi olduğunu düşünüyorum. ayrıca lif olarak da çok zengin bir gıda. Herkez kendine göre bir yönyem bulmuş zayıflamak için. ama önemli olan bence sadece zayıflamak değil. sağlıklı zayıflamak daha önemli.
Poliss45, 2 ay önce - Alıntıya git
Devrem istersen araştırabilirsin, tahıllar insanlar için değil özellikle günümüzdeki hibrit tahılları vücudumuz tanımadığı için sindirmiyor, aski kendi genetiği bozulmamış tahıl bulursan tabiki abartıya kaçmadan yenir, vücut sindirmediği içinde yağa çevirip depoluyor
08 Şubat 2019 11:30

liebestraum
Memur

Bir iki hata gözüme çarptı. Doğru şeyler yazılmış ama hemen devamında yanlış bilgiler verilmiş.

1) “Aç kalınca metabolizma yavaşlar”: Açlığı az yemek, doymamak olarak tanımlıyorsak evet günlük belli bir kalorinin altında alırsanız (özellikle karbonhidrat ağırlıklı beslendiğinizde) metabolizma yavaşlar ama kalori alımını tamamen keserseniz bir süre sonra vücut sıcaklığı düşse de metabolizma yavaşlamaz. O yüzden az az yemek yerine 16-36 saat arası hiçbir şey yemezseniz metabolizma hızı düşmez. Rusya’da bazı devlet hastaneleri uzun süreli açlık kürlerini 70’lerden beri yaparlar ve çok olumlu sonuçları görülmüştür.

2) “Vücudun tatlıya ihtiyacı var”: Bu tamamen yanlış, vücut glukoneogenez denilen bir süreçle kendi şekerini kendisi üretir. Dışardan şeker almazsanız bir şey eksik kalmaz, hatta kendinize çok büyük iyilik edersiniz.

3) “Yağdan uzak durun”: Sağlıklı yağ (doğal zeytinyağı, tereyağı vs.) abartmadan ölçülü kullanırsanız kilo vermeyi kolaylaştırır. Yağdan değil kızartmadan, trans ve mısırözü gibi yağlardan uzak durmak gerekir. Ayrıca yağlar midede en uzun kalan besinler olduğundan uzun süreli tokluk hissi verirler.

4) “Aç kalarak zayıflamak sağlık açsından pek uygun değildir”: Nasıl aç kaldığınıza göre değişir. 5:2 diyeti veya kalori alımını yukarda yazdığım gibi 16-36 saat arası tamamen keserseniz sağlık açısından tam tersine birçok faydasını görürsünüz. Tabii bilinçli ve doktor onaylı yapılmalı.

5) “Vücut genetiği bozulmuş tahılları sindirmediği için yağa çevirip depoluyor”: Vücut tahılı doğrudan yağa çeviremez. Karbonhidratlar önce şekere çevrilir, kan dolaşımına girer, daha sonra fazlası yağ olarak depolanır. Tabii daha karmaşık bir süreç ama kandaki birincil enerji kaynağı olan şekerin fazlası yağa dönüşür. Yani basitçe yaktığınızdan fazla şeker yağ olur. Bu şekerin yulaftan gelmesi bir şey değiştirmez. Yulaf sindirimi diğer tahıl ürünlerinden uzun sürdüğü için kan şekerini aniden yükseltmez. O yüzden birçok uzman yulaf ezmesini tavsiye ediyor.

08 Şubat 2019 12:28

Aarslan38
Aday Memur

Bir iki hata gözüme çarptı. Doğru şeyler yazılmış ama hemen devamında yanlış bilgiler verilmiş.

1) “Aç kalınca metabolizma yavaşlar”: Açlığı az yemek, doymamak olarak tanımlıyorsak evet günlük belli bir kalorinin altında alırsanız (özellikle karbonhidrat ağırlıklı beslendiğinizde) metabolizma yavaşlar ama kalori alımını tamamen keserseniz bir süre sonra vücut sıcaklığı düşse de metabolizma yavaşlamaz. O yüzden az az yemek yerine 16-36 saat arası hiçbir şey yemezseniz metabolizma hızı düşmez. Rusya’da bazı devlet hastaneleri uzun süreli açlık kürlerini 70’lerden beri yaparlar ve çok olumlu sonuçları görülmüştür.

2) “Vücudun tatlıya ihtiyacı var”: Bu tamamen yanlış, vücut glukoneogenez denilen bir süreçle kendi şekerini kendisi üretir. Dışardan şeker almazsanız bir şey eksik kalmaz, hatta kendinize çok büyük iyilik edersiniz.

3) “Yağdan uzak durun”: Sağlıklı yağ (doğal zeytinyağı, tereyağı vs.) abartmadan ölçülü kullanırsanız kilo vermeyi kolaylaştırır. Yağdan değil kızartmadan, trans ve mısırözü gibi yağlardan uzak durmak gerekir. Ayrıca yağlar midede en uzun kalan besinler olduğundan uzun süreli tokluk hissi verirler.

4) “Aç kalarak zayıflamak sağlık açsından pek uygun değildir”: Nasıl aç kaldığınıza göre değişir. 5:2 diyeti veya kalori alımını yukarda yazdığım gibi 16-36 saat arası tamamen keserseniz sağlık açısından tam tersine birçok faydasını görürsünüz. Tabii bilinçli ve doktor onaylı yapılmalı.

5) “Vücut genetiği bozulmuş tahılları sindirmediği için yağa çevirip depoluyor”: Vücut tahılı doğrudan yağa çeviremez. Karbonhidratlar önce şekere çevrilir, kan dolaşımına girer, daha sonra fazlası yağ olarak depolanır. Tabii daha karmaşık bir süreç ama kandaki birincil enerji kaynağı olan şekerin fazlası yağa dönüşür. Yani basitçe yaktığınızdan fazla şeker yağ olur. Bu şekerin yulaftan gelmesi bir şey değiştirmez. Yulaf sindirimi diğer tahıl ürünlerinden uzun sürdüğü için kan şekerini aniden yükseltmez. O yüzden birçok uzman yulaf ezmesini tavsiye ediyor.

liebestraum, 2 ay önce - Alıntıya git
Çok güzel izah etmişsiniz hocam, ben bu kadar detaya girmek istemedim, tahılları vücudumuz tanımadığı için sindiremiyor ve sonucunda yağ olarak basen yan bel göbek gibi vücudun çeşitli yerlerinde depolanıyor, örneğin benim göbek yağım erimiyor diyen biri tahılı ve şekeri keserse göbek yağı 3-4 hafta içinde erir
08 Şubat 2019 14:11

sabit.ballıoglu
Kapalı

dr.ayça kaya varken diyetisyenler de kim oluyor ya

09 Şubat 2019 01:47

Nurs3
Aday Memur

Yok tehlikeli degil.bazi kisilerde tatliyi hayatinizdan cikartin diyor.ama vucudun tayliya da ihtiyaci var.sekerimiz duser.benim sekerim cok iyi geldi.tesy yaptirdim.gunde 1 ogun yiyorum.canim tatli istiyorsa yiyorum.sonra kalori hesabi yapiyorum

Kalori fazla geldiyse sonraki gun kalorisi dusuk olan yemekten yiyorum.

Rengarenk91, 3 ay önce - Alıntıya git
Şeker ihtiyacını doğal yollarla karşılamanı tavsiye ederim en sağlıklısı şeker ihtiyacımızı meyvelerden almak üstelik süte tarçın ekleyip içmen de kan şekerini düzenleyecektir kilo verirken sağlımıza da önem vermeliyiz
09 Şubat 2019 06:38

Arda Atalay
Aday Memur
Burada ve başka yerlerde böyle yüzlerce başlık açılır altına bir sürü bilmiş arkadaş uzun uzun yazar çizer. Herkesin içinde çakma Canan Karatay var. :-) İşin özü şu. Normal sıradan bir memur iseniz ve en fazla 10 kg fazlanız varsa birkaç hafta mümkün olduğunca az yiyin. Yani ölmemek için beslenin. Fazlalıkları verince de sürekli dikkat edin tekrar almamaya. Fazlalık 10-20 kg arasında ise işiniz zor. Ya yukarıda anlattığımı daha uzun süre yapın ki bu kolay değil, ya da aşağıdaki seçeneği değerlendirin. Fazlalık 20 kg'dan fazla ise sorun kilo sorunu olmaktan çıkmış demektir. İdeal kilonuz 85 iken siz 150 kg iseniz diyetle sporla olmaz. Ne yazık ki tıp da bu konuda çaresiz. Tek yapabildikleri midenizin ve bağırsaklarınızın 2/3'ünü ameliyat ile almak yani mide küçültme ameliyatı. Bu ameliyat sizi yemek yiyemeyecek hale getiriyor. Bu ameliyat öncesi 150 kg olup, ameliyattan sonraki 1 yıl içinde 80 kg'a düşen çok insan var. Demek ki spor, diyet vs hikaye... Kanaatimce kilo almak evrim sürecinde ileride yok olacak bir kusur. Evrim süreci insan DNA'sındaki bu kusuru ileride yok edecektir. Belki bundan önce tıp da gelişir ve kasaplık aşamasından gerçek şifa bilimi aşamasına geçer de insanlar da basit bir tedavi ile ideal kilolarında kalırlar. Zaten bu genetik/hormon sorunu tüm insanlarda yok. Bazı insanlar hergün bir tepsi baklava yeseler bile kilo almazlar. Demek ki mesele diyet, kalori, spor değil, insan DNA'sı... Aslında tıp biliminin yapması gereken hiç kilo almayan insanlar ile sürekli kilo alanları karşılaştırıp farka neyin neden olduğunu bulmak ve buna göre şifa üretmek ama tıp henüz karanlık çağlarını yaşadığı için yakın gelecekte ben bir gelişme beklemiyorum...
09 Şubat 2019 19:34

Poliss45
Aday Memur
Arda bey insanların genetiği zaten herşeyi belirliyor. Burda haklısınız. Ama diyet spor filanla olmaz dediğinize katılmıyorum. Ben şunuda söyledim ve bilimsel olarak da kanıtlanmış . kan guruplarına före beslenme. mesela benim metobolizmam çok yavaş çalışoyor. hızlandırmak istesemde bir nebze. Ama her insan aynı değil. Ve her gıda her insana aynı şekilde etki etmiyor. Ben 100 kilo oldupum zamanları biliyorum. şuanda 79 kiloyum. 10 yıkdır bana yarayan yada yaramayn şeyleti tek tek tespit ettim. hızlı kilo aldıran metobolizmamı hızlandıran yada yavaşlatan. prof spor yaptım. şuanda gayet fitim ve istediğim zaman kilo alıp istediğim zaman verebiliyorum. ama herşeyi genetiğe bağlayıp hiç birşey yapmamak çok yalnış.
09 Şubat 2019 22:22

React0r
Aday Memur

Ben 52 kilo verdim arkadaşlar, sorularınızı alayım?

10 Şubat 2019 00:07

Hiç1313
Arda bey insanların genetiği zaten herşeyi belirliyor. Burda haklısınız. Ama diyet spor filanla olmaz dediğinize katılmıyorum. Ben şunuda söyledim ve bilimsel olarak da kanıtlanmış . kan guruplarına före beslenme. mesela benim metobolizmam çok yavaş çalışoyor. hızlandırmak istesemde bir nebze. Ama her insan aynı değil. Ve her gıda her insana aynı şekilde etki etmiyor. Ben 100 kilo oldupum zamanları biliyorum. şuanda 79 kiloyum. 10 yıkdır bana yarayan yada yaramayn şeyleti tek tek tespit ettim. hızlı kilo aldıran metobolizmamı hızlandıran yada yavaşlatan. prof spor yaptım. şuanda gayet fitim ve istediğim zaman kilo alıp istediğim zaman verebiliyorum. ama herşeyi genetiğe bağlayıp hiç birşey yapmamak çok yalnış.
Poliss45, 2 ay önce - Alıntıya git
kardeşim yalnız mı bu yalnış diyorsun:D
10 Şubat 2019 12:24

Dsgagabsabababaahab
Kapalı

Su

11 Şubat 2019 18:17

Kaaris
Kapalı

baklava yedirerek size kilo verdırırım . Tahıl o bu şu kasmayın. Hiç biriniz aptal değilsiniz protein nedir şeker beyaz un tuz hangısının ne işe yaradığını bilen insanlarsınız. tahıl o bu şu kendınızı kısıtlamayın.

Sadece bir formül var günlük enerji ihtiyacınız - günlük aldığınız enerji miktarı = kilo vermek.

Sizin yaptığınız hata hele kadınların kilo gitsin de nereden giderse gitsin çoğunuz kasları etirip kilo verdiğinizi sanıyorsunuz. Zaten gram testo salgılıyor vucut o kası geri almanız yağ yakmaktan 10 kat daha zor. Gene erkekler testo salgılıyor gerı yerıne koymaları daha kolay.

Bu formül + ağırlık çalışması geri kalan hepsi safsata kulaktan duyma şeyler.

11 Şubat 2019 20:33

yenican1789
Aday Memur

Diyetarkadasim.com çok memnun kalırsınız. Ücretsiz

11 Şubat 2019 23:40

Dyt.Süleyman
Aday Memur
Kilo vermek için: 1-Boy kilo yaş ve günlük ektivitelerinize göre günlük harcadığınız caloriyi bulun. 2-bir diyetisyene gidip vücut su yağ kemik ve kas oranınızı öğrenin. 3-Elde ettiğiniz veriler size nasıl zayıflamanız gerektiğini gösterecek zaten. Eğer kilo vermek istiyorsanız günlük ihtiyacınız olan kalorinin altına düşmeniz lazım. Mesela günlük sınırınız 1200 kaloriyse. Bunum altına düştüğünüz an kilo vermeye bailarsınız. ama dikkat edeceğiniz şey makroları iyi hesaplamak. yani protein yağ ve karbonhidratları ölçülü almak. bu aynı zamanda size sağlıklı kilo verdirecek. 4-spora başlayın.eğer hiç spor yapmadıysanız hafif yürüyüş ve koşularla başlayabilirsiniz. Hersabah uyandığınızda ve uyumadan önce 1 bardak su için. sabah içeceğiniz suya 3 4 damla limon damlatın. 5-Yağdan uzak durun. Özellikle katı yağların vücuttan atılması zordur. Zeytinyağı kuşlanmaya özen göstrin. şekerden uzak durun. tuzu azaltınünkü tuz vücutta su tutar. hazır her türlü gıdadan uzak durun. Hamur işi ve beyaz undan uzak durun. bunu yerine tam buğday yada çavdar ekmeği tükwtebilirsiniz. yulaf da bir seçenek. 6-Akşam 8 den sonra yemek yememeye çalışın eğet işiniz buna uygun değilse 1 tane muz yada elma yiyebilirsiniz. 7-gün içerisinde en az 2.5 litre su için 8-kendinize bir diyet programı hazırlayın ve bir mutfak tartısı alın. yediklerinizi hesaplayarak yiyin. 9-Zayıflama sürecinde bazı gıda bitki çaylarından yardım alabilirsiniz. mesela yeşilçay metobolizmayı hızlandırır. Ama doğal olmayan hiç bir ilaç vb. şeyi doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın 10-Kilonuzu haergün değil haftada yada 2 haftadabir ölçmeye çalışın:)))) Daha çok söylenecek şey var ama bunları yapıpıta kilo vermeyecek insan tanımıyorum. isteyene diyet ve spor programı hakkında da yarsımcı olabilirim.
Poliss45, 3 ay önce - Alıntıya git
Tam olarak diploma ile oluyor bu yüzden de bu ülkede ve dünyada Beslenme ve Diyetetik bölümleri var 4 yıllık eğitimden sonra Diyetisyen/Beslenme Uzmanı ünvanı ile mezun olunur. Diyetisyen denilince maalesef ülkemizde sadece zayıflama geliyor akla ama çok büyük yanlış ; -Ana-çocuk sağlığında beslenme -Yaşlılıkta beslenme -Beslenme ilkeleri -Mikrobiyoloji -Fizyoloji -Biyokimya -Sporcu Beslenmesi -Toplu beslenme sistemleri -Enteral Parenteral beslenme -Hastalıklarda Beslenme Bu derslerden bazıları bu derslerin kitapları tuğla kalınlığında kitaplar ve liste uzaaar gider... Bana 53 yaşında 1.63 boyunda 86 kg erkek hem Kby Hem Dm si olan insülin kullanan ve ibs olan bir bireyin günlük Kalsiyum-Potasyum miktarını ve beslenme programını hazırlar mısın desem hazırlayamazsın. Polissin herhalde bende polis çocuğuyum ama bi polisin işini bilmem ucundan bacağından duymuşumdur görmüşümdür ama polislik yapmam yapamam beceremem o işi uzmanı yapar. Terziye gidersin ustasıdır diye, lokantaya gidersin aşçı dır diye. Bu yüzden işi ehline verin ilk mesajında da yazmışsın "Bir diyetisyene gidip ölcümlerinizi yapın" ve gerisini ona bırakın...Saygılarımla.
12 Şubat 2019 09:35

sabit.ballıoglu
Kapalı

dr.ayça kaya var yeter o zaten

12 Şubat 2019 10:38

06asım
Başbakan Müsteşarı

Arkadaşlar ekmeği ve şekeri hayatınızdan çıkarınca bile çok fark oluşuyor. Kardeşim 2 hafta boyunca ekmek yemedi. Sadece kahvaltıda çeyrek ekmek yedi. 2 hafta sonra hemen giysileri küçük gelmeye başladı.

12 Şubat 2019 11:09

sabit.ballıoglu
Kapalı

diyetisyene gerek varmı

23 Şubat 2019 01:55

Poliss45
Aday Memur
Dyt. Süleyman bey keşke her diyetisyen sizin gibi olsa. Ama insanların tahlillerine bakmayı geçtim boyuna kilosuna bile bakmadan hazır diyet listeleri verip gönderen diyetisyenler çok fazla. Mesaiyi bitirmek için çalışan diyetisyenlerden bahsediyorum. para her kapıyı açıyor orası ayrı tabi. Ama insanın doktoru biraz da kendisidir. Ben polisim ama besyo mezunuyum. Eminim diyetisten olup ama polislik yapan arkadaşlar da vardır. sorun bu değil. Tabiki beslenme diyet sizin işiniz ama bazı şeyleri bilmek içinde ünisini okumak gerekmiyor. Siz kırmızı ışıkta geçmenin bir trafik suçu olduğunu biliyorsunuz. Birisi kırmızı ışıkta geçmek bir trafik suçu değildir derse ne yaparsınız? onu uyarırsınız. Ben de şuanda onu yapıyorum. 2+2=4 gibi. siz derinlemesine inceliyorsunuz tabi ama bende yalnış gördüğüm şeyleri ve doğru bildiklerimi burda yazıyorum. Diyetin kişiye yaşa, yaşam biçimine ve rahatsızlıklarına göre farklılık göstereceğinin de farkındayım. Ben uzun süre antiranörlük de yaptım meslekten önce diyet de yazdım. Ama sağlık sorunları olanları diyetisyene yönlendirdim hep. Sizin işinize mesleğinize saygım var. Burda sorun yok zaten. ben kendine faydası olmayan diyetisyenler de gördüm çünkü. çok kapılarını eskittim iyi biliyorum.
27 Şubat 2019 13:28

sabit.ballıoglu
Kapalı

yaşasın yemek yemek!

11 Mart 2019 00:24

ozlebingo

Bol bol su için ve şekeri kesin farkı göreceksiniz

11 Mart 2019 15:21

Rengarenk91
Şef

1 yilda 10 kilo almistim.gunde en az 10 bardak nescafe iciyordum.nescafeyi biraktim.sekersiz bitki caylari iciyorum.ekmegi azalttim.herkes kilo vermissin diyo.karbonhidrati azaltmak kazim.

Toplam 41 mesaj

ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?