Editörler : "eskiyara"Pangaea

Velocıraptor
Genel Müdür
10 Şubat 2019 12:39

yönetmeliği bir kere olsun okumadınız değil mi?
Mehker, 5 yıl önce

Ne yönetmeliği açık hocam? Memurlara uygulanan sabah 8 akşam 5 mesai saatleri öğretmenler için geçerli değil ki? Eğer öyle olsaydı mesela ben öğleciyim dersim 6 buçukta bitiyor saat 5 olduğunda benim mesaim bitti derdim öğrencileri yüz üstü bırakıp okuldan giderdim:) gerçekten mevzuatın o kısmı öğretmenler için muallak, ne zamanlar okulda kalmamızın kesin gerektiği veya okuldan gidebileceğimiz zamanlar belirtilmemiş

Mehker
Daire Başkanı
10 Şubat 2019 12:48

Yönetmeliği okudum. Memurların mesai saatleri 657 DMK ile belirlenmiş. Haftada 40 saat 8-17 arası. Öğretmenler için yönetmelikte haftalık girmeleri gereken ders saatleri yaziıyor. Bunun hangi saatler arasında yapılacağı ile ilgili bir açıklama yapılmamış. Eğer bizim göremediğimiz bir yönetmelik maddesi varsa lütfen burada bizimle paylaşın

Velocıraptor, 5 yıl önce
yönetmeliği bir kere olsun okumadınız değil mi?

Velocıraptor
Genel Müdür
11 Şubat 2019 09:05

Mehker, 5 yıl önce

Yönetmeliği okudum. Memurların mesai saatleri 657 DMK ile belirlenmiş. Haftada 40 saat 8-17 arası. Öğretmenler için yönetmelikte haftalık girmeleri gereken ders saatleri yaziıyor. Bunun hangi saatler arasında yapılacağı ile ilgili bir açıklama yapılmamış. Eğer bizim göremediğimiz bir yönetmelik maddesi varsa lütfen burada bizimle paylaşın

Velocıraptor
Genel Müdür
11 Şubat 2019 09:07

Mehker, 5 yıl önce

enceyhan
Memur
11 Şubat 2019 09:16

ya arkadaşım sen şu bahsettiğin yönetmelik maddesini şurada paylaş da hepimiz öğrenelim. hangi madde de yazıyor mesai saati dışında toplantı yapılır diye. sen kendini devletin, müdürün kölesi gibi görebilirsin ama herkesi böyle olmak zorunda sanman senin eksikliğin. yönetmelik ders saati dışında toplantı yapılır diyor mesai saatinin dışında değil. hatta bununla ilgili yargıtay kararı da mevcut. Takmışsınız öğretmenin çalıştığı saate, dersi varda öğretmen mi çıkıp gidiyor saat 3 ten sonra. bu tepkini bakanlığa söyle de ders saatini arttırsın öğretmenler 5 e kadar derse girsin.

Geçersiz Üye Adı, 5 yıl önce

Ortada tek taraflı bir anlatım var bundan yola çıkarak olayın prosedürünü anlatmaya çalışıyoruz bildiğin sokak ağzıyla kahvehane üslubuyla cevaplar yazılıyor.

Başlık sahibinin bahsettiği durumda normal şartlarda her idareci yardımcı olur. Bu toplantılar hayat memat meselesi değil. Zaten alınan kararlar daha sonra yazılı olarak da paylaşılıyor.

Konunun iç yüzünü bilmiyoruz. Neden izin isteği geri çevirilmiş olabilir onu buradan bilemeyiz.

Buradaki asıl mesele müdürün böyle bir yetkisi olmadığını düşünmek ve saat beş olunca arkasına bakmadan gitme hakkı olduğunu sanmak. Haftada kırk saat sekiz beş çalışan memur değilsiniz sizin statunuz ve çalışma saatleriniz çalışma şekliniz farkli. Herkes işine geldiği gibi çalışabilseydi kanuna yönetmeliğe hiç gerek yoktu. Hizmetlisinden müsteşarına herkes yeri geldiğinde mesai kavramını ek getirisini bir kenara bırakıp bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ben şimdi ne desem boş, bir gün idareci değil de yöneticiye denk gelirseniz özlük haklarınızı çok güzel öğrenirsin iz.

Velocıraptor
Genel Müdür
11 Şubat 2019 09:24

yapılmaz arkadaş mümkün değil. devlet memuru olarak mesai saatin bellidir. bunun harici tüm faaliyetler için ödeme yapılır,yapılmak zorunda. yapılmıyorsa evinize gidiniz. şu karıştırılıyor ikili öğretimdeyiz saat 6'da çıkıyorum o ne olacak? ne olacağı var mı sabahta evindesin. bu senin mem onayıyla okul tarafından belirlenen girmekle yükümlü olduğun ders-mesai saatlerin. burada kendi öz işini yaparsın diğeri ise genel faaliyetlerle ilgilidir. yukarıda dava örneklerinin olduğu iki paylaşım yaptım. yeterince açık.

enceyhan, 5 yıl önce

ya arkadaşım sen şu bahsettiğin yönetmelik maddesini şurada paylaş da hepimiz öğrenelim. hangi madde de yazıyor mesai saati dışında toplantı yapılır diye. sen kendini devletin, müdürün kölesi gibi görebilirsin ama herkesi böyle olmak zorunda sanman senin eksikliğin. yönetmelik ders saati dışında toplantı yapılır diyor mesai saatinin dışında değil. hatta bununla ilgili yargıtay kararı da mevcut. Takmışsınız öğretmenin çalıştığı saate, dersi varda öğretmen mi çıkıp gidiyor saat 3 ten sonra. bu tepkini bakanlığa söyle de ders saatini arttırsın öğretmenler 5 e kadar derse girsin.

hayo16
Aday Memur
11 Şubat 2019 13:47

Seminer dönemlerinde 1 saat geç gelen öğretmeni veya erken giden öğretmen uyarıldığında tepki gösteriyor. Eminim ki toplantının uzamasından şikayetçi olan arkadaşların birçoğu da geç gelip erken çıkan arkadaşlardır. Toplantının biraz uzamasına yapılan bu isyanı anlamak mümkün değil. Sene içerisinde birçok defa izin isteyip gittiğiniz zaman dilimlerini ve bu süreleri düşündüğünüzde biraz haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

Bu tür sorunlar her zaman aşılabilecek sorunlardır.

Selamlar...

alparslan...
Müsteşar Yardımcısı
11 Şubat 2019 15:47

bu ifade bir eğitimciye yakışıyor mu? biri de çıkıp "siz hırlayarak mı anlaşıyor sunuz?" diye sorarsa ayıp olmaz mı?

ahmet123., 5 yıl önce

İdareci olanlar hirlamiş

adanali..sinifci
Aday Memur
11 Şubat 2019 16:12

su baslik son bulsun lutfen..gereksiz uzadi bence

hugo.almeida
Kapalı
11 Şubat 2019 18:40

Kesin öyledir. Mutlaka.

Da değilse ne diyeceksiniz? Ben mutlaka 10 - 15 dk önce gelir çıkarken de geç çıkarım. Çıktım karşınıza dedim ki böyle böyle. Var mı verecek cevabınız?

Velev ki dediğiniz gibi. Yine de siz ben sana izin verdim şimdi sen bana izin ver düşünceniz yine yanlış. Siz eşit değilsiniz.

Ayrıca göndermeyin kardeşim 1 saat önce. Mazereti yoksa yollamayın. Şımarttığınız öğretmenlerin derdini ortak alanlarda biz çekiyoruz.

hayo16, 5 yıl önce

Seminer dönemlerinde 1 saat geç gelen öğretmeni veya erken giden öğretmen uyarıldığında tepki gösteriyor. Eminim ki toplantının uzamasından şikayetçi olan arkadaşların birçoğu da geç gelip erken çıkan arkadaşlardır. Toplantının biraz uzamasına yapılan bu isyanı anlamak mümkün değil. Sene içerisinde birçok defa izin isteyip gittiğiniz zaman dilimlerini ve bu süreleri düşündüğünüzde biraz haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

Bu tür sorunlar her zaman aşılabilecek sorunlardır.

Selamlar...

isic
Aday Memur
12 Şubat 2019 13:54

Zorlayarak, şart koşarak idareci olunmaz. O toplantının eğitim öğretimi aksatmadan yapılması gerekior mı, gerekiyor. Öğretmen de idareci de iş birliği içinde kimsenin mağdur olmayacağı ya da mağduriyetin minimize olduğu bir şekilde yapılır. Mevzuata bağlı kalarak hiç bir iş çözülemez.

sınnıf58
Şube Müdürü
12 Şubat 2019 14:37

yönetmelikte yazanı yaparım gerisi hikaye diyen arkadaşlara tğm yönetmelikleri uygulamak gerekir.

seminer zamanı yönetmelikte yazdıgı gibi uygulanmalı

nöbetçi öğretmenin 30 dk önce gelip 30 dk sonra cıkması

yıllık plan günlük plan ölçekler yazılılar

zümre toplantılar şube öğretmenler kurulu toplantıları

insanlık hali bile olsa derse geç giren öğretmene tutanak tutulmalı vs vs

örnek olayda kim haklı kim haksız tartısmam .öncesini sonrasını bilmek lazım

yalnız ben yönetmelikten anlarım 5 ten sonra yaptıgın toplantıda durmam tavrıını takılan personele tamam haklısınız diyip yönetmeliklerin yüklemiş oldugu tüm sorumlulukları eksiksiz isterim.ne kadar ekmek o kadar köfte.ha herseyini eksiksiz yönetmeliğe uygun yapan öğretmendende özür dilerim.ne kadar ekmek okadar köfte.9 gün sırtımda taşıyıp 1 gün düşürünce kötü olacagıma bastan her sey resmiyet olur ikimizde rahat ederiz.

dediğim gibi nöbetini planını seminerini toplantı tutanaklarını komisyon görevlerini,veliler ve öğrencilerle ilgili şikayetleri vs tüm işlerini yönetmeliğe göre yapana sözüm yok.lakin işine gelince yönetmelik işine gelince hocam burayı esnetsek 30 dk 15 dk düşürsek, seminre 10 da gelsek toplantı tutanaklarını kopyala yapıstır yapsak, günlük planları kopyala yapıstır yapsak,ders denetimi göstermelik olsa vs gibi talep edenler hep kendi tarafına yontan tipler .fedakarlığı herkes yapacak bi şekilde bu işler yürüyecek.tamam memurluk kölelik değil ama krallıkta değil.

dediğim gibi olayla ilgili genel geneldir yorumlarım saygılar

xxlarge-
Şube Müdürü
12 Şubat 2019 15:36

Okullar hiç bir şeyin öğretilmediği, sadece sınava hazırlanan yerler olmuştur. Sınav da malum %20 sinin kazandığı % 80'nin boş gezdiği şeydir. Okullarda öğretilen bilgiler saçmalıktır. Saçmalık ötesi saçmalıktır. Rezalettir.

hugo.almeida
Kapalı
12 Şubat 2019 18:02

Hahaha.

Daha yönetmeliği harfi harfine uygulayabilecek kadar kendi görev sorumluluklarının yanına yaklaşabilen müdür görmedim :))

sınnıf58, 5 yıl önce

yönetmelikte yazanı yaparım gerisi hikaye diyen arkadaşlara tğm yönetmelikleri uygulamak gerekir.

seminer zamanı yönetmelikte yazdıgı gibi uygulanmalı

nöbetçi öğretmenin 30 dk önce gelip 30 dk sonra cıkması

yıllık plan günlük plan ölçekler yazılılar

zümre toplantılar şube öğretmenler kurulu toplantıları

insanlık hali bile olsa derse geç giren öğretmene tutanak tutulmalı vs vs

örnek olayda kim haklı kim haksız tartısmam .öncesini sonrasını bilmek lazım

yalnız ben yönetmelikten anlarım 5 ten sonra yaptıgın toplantıda durmam tavrıını takılan personele tamam haklısınız diyip yönetmeliklerin yüklemiş oldugu tüm sorumlulukları eksiksiz isterim.ne kadar ekmek o kadar köfte.ha herseyini eksiksiz yönetmeliğe uygun yapan öğretmendende özür dilerim.ne kadar ekmek okadar köfte.9 gün sırtımda taşıyıp 1 gün düşürünce kötü olacagıma bastan her sey resmiyet olur ikimizde rahat ederiz.

dediğim gibi nöbetini planını seminerini toplantı tutanaklarını komisyon görevlerini,veliler ve öğrencilerle ilgili şikayetleri vs tüm işlerini yönetmeliğe göre yapana sözüm yok.lakin işine gelince yönetmelik işine gelince hocam burayı esnetsek 30 dk 15 dk düşürsek, seminre 10 da gelsek toplantı tutanaklarını kopyala yapıstır yapsak, günlük planları kopyala yapıstır yapsak,ders denetimi göstermelik olsa vs gibi talep edenler hep kendi tarafına yontan tipler .fedakarlığı herkes yapacak bi şekilde bu işler yürüyecek.tamam memurluk kölelik değil ama krallıkta değil.

dediğim gibi olayla ilgili genel geneldir yorumlarım saygılar

A-zcan Kan
Aday Memur
12 Şubat 2019 21:53

restini cek hakkini ara, o kim seni turuyo o sate kadar, hem bu toplantilar sn dk olmaz, onceden haber verilir. herkes insan herkesin 5den sonra ozel isi var. hakkini hukukunu savun korunkardesim

sınnıf58
Şube Müdürü
13 Şubat 2019 08:56

kardeş haha yapacak ne var onu anlamadım görüşlerimi beğenmediğin eleşterbileceğin bir yer varsa yazarsın ama verecek cevabın olmadığı için galiba geçiştiriyorsun.demekki sende yönetmeliğikleri kendine dogru esnetilmesini isteyenlere hak veriyorsun.benim dediğimde bir şey yok tamam hocam yönetmelik ne derse onu yaparım diyene yönetmeliktekileri yaptıracaksın diyorum.müdür yapamazmış da o yeterlilikte değilmi vs demişşin.oda müdürün sorunu ben o yöntemi izlerim kimseyle tartısmaya polemiğe girmem.

hizmetliler bile bazen bu benim işim değil vs der tamam haklısın senin işin değilmiş yapma der sonra yönetmelikte onun işi olan her şeyi isterim.her şey karşılıklı hep bitaraf fedakarlık yapamaz.hep öğretmen fedakarlık yapıyorsa oda yanlış hep idareci yapıyorsa oda yanlış.üç günlük dünyada şu söyle bu boyle vs ego yapmayada gerek yok iletişimle bir çok şey aşılır aşılmayan yerlerde yönetmelik ve kanunlar esas alınmalıdır

hugo.almeida, 5 yıl önce

Hahaha.

Daha yönetmeliği harfi harfine uygulayabilecek kadar kendi görev sorumluluklarının yanına yaklaşabilen müdür görmedim :))

hugo.almeida
Kapalı
13 Şubat 2019 09:26

Yazdım zaten. Oldukça açık. En basit tabirle: Müdürler o kadar sorumluluklarından uzak ki aman başım ağrımasın benim açığımı da şikayet ederler diye resmi yoldan halletmek yerine ağız dalaşına girerek amirlik baskısını kullanmaya çalışıyorlar.

Ben hiç bir yerde yönetmeliğin esnetilmesini istemedim. Okuyunuz efendim. İdareci iseniz okumanız lazım :)

Hatta sizin gibi haklı çıkmak için farazi yorumlar yaparak ilerletmen gerekirse: Hazırladığım evraklarda masal anlatsam dahi farkına varmayacak bir kelimesini bile okumadan altına imza atacak onbinlerce müdür vardır. :))

sınnıf58, 5 yıl önce

kardeş haha yapacak ne var onu anlamadım görüşlerimi beğenmediğin eleşterbileceğin bir yer varsa yazarsın ama verecek cevabın olmadığı için galiba geçiştiriyorsun.demekki sende yönetmeliğikleri kendine dogru esnetilmesini isteyenlere hak veriyorsun.benim dediğimde bir şey yok tamam hocam yönetmelik ne derse onu yaparım diyene yönetmeliktekileri yaptıracaksın diyorum.müdür yapamazmış da o yeterlilikte değilmi vs demişşin.oda müdürün sorunu ben o yöntemi izlerim kimseyle tartısmaya polemiğe girmem.

hizmetliler bile bazen bu benim işim değil vs der tamam haklısın senin işin değilmiş yapma der sonra yönetmelikte onun işi olan her şeyi isterim.her şey karşılıklı hep bitaraf fedakarlık yapamaz.hep öğretmen fedakarlık yapıyorsa oda yanlış hep idareci yapıyorsa oda yanlış.üç günlük dünyada şu söyle bu boyle vs ego yapmayada gerek yok iletişimle bir çok şey aşılır aşılmayan yerlerde yönetmelik ve kanunlar esas alınmalıdır

sınnıf58
Şube Müdürü
13 Şubat 2019 10:05

yazdıklarımı okursanız sizinle ilgili yazmadım zaten genel sorunlardan bahsettim su istimal ediyorsunuz demedim edenlere tavrım o sekilde olacak dedim siz neden üstünüze alındınızki once siz okuyun bence ne yazdıklarımı.sizin müdürler için yaptıgınız yorumları üstüme alınmadım ben çünkü beni ilgilendirmiyor dedikleriniz haklı olabilir öyle müdürlerde vardır.

haklı çıkmak için bi çabam yok çünkü taraf değilim sadece kendi fikirlerimi yazdım.ama zorunuza gitti sanırım müdürleri aşağılamaya devam ediyorsunuz.dediğim gibi ego iyi bişey değil .

neyse siz haklısnız dünya sizin etrafınızda dönsün dediğim gibi polemik sevmem

enceyhan
Memur
13 Şubat 2019 10:32

Bizde aynı şeyden bahsediyoruz zaten. Kendini bilen bir idareci saat 17 olduğunda arkadaşlar hepimizin özel işleri zorunlulukları vardır toplantıyı burada keselim yarın devam ederiz der. toplantıda atomu parçalamıyoruz ya da dünya yı kurtarmıyoruz. o gün bitmek zorunda da değil. idareci gercekten idare etmeyi bilen ehli bir kişi ise o kurumda zaten huzursuzluk olmaz sizinde söylediğiniz gibi karşılıklı iyi ilişkiler her sorunu çözer. ancak bu arkadasımızın bahsettiği müdür arkadaş iyi niyetten yoksun bir şekilde davranmış bizim tepkimizde buna

sınnıf58
Şube Müdürü
13 Şubat 2019 11:42

bende onu diyorum.planlanmayan sekilde konu uzar baska kanular araya girer vs toplantı 17 yerine 17 20 de biter.bu süreklilik arz eden bir durum değildir.ama burda saat 17 oldu toplayın evrakları toplantı bitmiştir yarın devam ederi veya ben 17 den sonra durmam diyip tavır almak mantıksız diyorum.ben müdürüm istediğim zaman toplantı yaparım tavrıda yanlıştır.öğretmenler kurulu yılda ortalama 4 -5 defa yapılan bi toplantı.bununda 1-2 sinde yarım saatlik bi sarkmaya bu denli tepki gösteren birine tamam yönetmlik gereği toplantıyı bitiriyorum diyip yönetmelikin gerektirdği tüm şartları yerine getirmesini isterim diyorum durum bu

yoksa konuyu açan arkadaşın haklımı haksızmı şöyle yap müdür böyle yapsın yorumu yapmadım.onun durmu özeldir müdürle öncesi sonrası vardır kişiler ego yapmıştır vs orasını ben bilemem.ben genel anlamda yönetmeliği işine gelince görmezden gelip işine gelince yönetmelik diyenler sözüm.kimseyide suclamıyorum siz söylesiniz bunlar böyle diye.bi konu üzerinde göstereceği tavrı anlatıyorum herkes kendi tavrını söylüyor.durum bu.öğretmenler şöyle,müdürler böyle bakanlık söyle vs bir sürü lafkalabalığı yapan meslektaşlarımıza karşı söylediklerim

enceyhan, 5 yıl önce

Bizde aynı şeyden bahsediyoruz zaten. Kendini bilen bir idareci saat 17 olduğunda arkadaşlar hepimizin özel işleri zorunlulukları vardır toplantıyı burada keselim yarın devam ederiz der. toplantıda atomu parçalamıyoruz ya da dünya yı kurtarmıyoruz. o gün bitmek zorunda da değil. idareci gercekten idare etmeyi bilen ehli bir kişi ise o kurumda zaten huzursuzluk olmaz sizinde söylediğiniz gibi karşılıklı iyi ilişkiler her sorunu çözer. ancak bu arkadasımızın bahsettiği müdür arkadaş iyi niyetten yoksun bir şekilde davranmış bizim tepkimizde buna

Toplam 71 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi