Editörler :
10 Şubat 2019 01:57   


Profesörlük süresi

Sayın hocalarım merhaba. Bu konu daha önceden de açılmıştı ama ben hepsini okudum, inceledim. Herkes yine ayrı şeyler söylüyor.

Ben ÜAK'tan doçent unvanı aldım ve belgem geldi. Profesörlük için 5 yıl geri sayım bu belge tarihinden itibaren başlıyor mu? Yoksa profesörlükten 5 yıl sayılması için benim kadroya mı atanmam lazım? (UNVAN MI KADRO MU?)

(Ben ÜAK'in açıklamasından böyle olduğunu anladım, ama bazı hocalar ısrarla kadro şart diyor. ben de bir anlama problemi mi var acaba?)

Profesörlüğe yükselme ve atama:

Madde 26 ? (Değişik: 18/6/2008-5772/6 md.)

a) Profesörlüğe yükseltilerek atamada;

1) Doçentlik unvanını aldıktan sonra en az beş yıl süreyle, açık bulunan profesörlük kadrosu ile ilgili bilim alanında

çalışmış olmak,

2) Doçentlik unvanını aldıktan sonra, ilgili bilim alanında özgün yayınlar veya çalışmalar yapmış olmak,

gerekir.

10 Şubat 2019 01:59

hakedendoçent
Aday Memur

Şunu düzelteyim. Profesörlük için geri sayımın (5 yıl) başlaması için benim unvanı almam şart, kadroya atanmam şart değil.

Doğru mudur?

10 Şubat 2019 02:03

ölüm_hak
Şef

Unvanı almak yeterlidir. Kadro şart değil.

10 Şubat 2019 02:07

hakedendoçent
Aday Memur

Unvanı almak yeterlidir. Kadro şart değil.


ölüm_hak, 4 ay önce - Alıntıya git

Hocam sağolun. Birinci maddede kadroda çalışmak diyor ama. Bunu nereden kesin bir şekilde öğreneceğiz acaba?

Sizinki net bilgi midir acaba? Çok sağolun

10 Şubat 2019 03:30

fzk2018
Genel Müdür

Hocam sağolun. Birinci maddede kadroda çalışmak diyor ama. Bunu nereden kesin bir şekilde öğreneceğiz acaba?

Sizinki net bilgi midir acaba? Çok sağolun


hakedendoçent, 4 ay önce - Alıntıya git

Hocam üniversiteler farklı uygulamalar içinde, üak ın ya da YÖK ün yönetmeliğine rağmen; bazı ünivler kadro aldıktan sonra 5 yıl diyor ve YÖK onaynılıyor. Benzer durum öğrenci alımında da var; mesela ben Araş gör doçentim diye öğrenci alamıyorum; yl veya dr dersleri açabiliyorum ama danışman alamıyorum; hem de bu konuda hem yönetmelikte bir engel yok hem de YÖK e açılan davayı kazanıp danışmanlık yapan hocamız var. Yani herkes kafasına göre takılıyor maalesef

10 Şubat 2019 11:52

akademisyen 64
Genel Müdür

Öncelikle bir düzeltme yapayım doçent unvanı aldığınız tari belgenin tarihi değil ÜAK yönetim kurulunun size doçent unvanı verdiği tarihtir. 5 yıl buradan itibaren başlar.

2547nin burada da paylaşılan maddesine göre, karoda çalışma değil atanılacak profesör kadrosunun bulunduğu alanda çalışma diyor. Herhangi bir kadroya gönderme yapmıyor. Yönetmelikler ve üniversite senato kararları yasanın üzerinde ve ona aykırı olamaz. O nedenle geçerli olamaz.

10 Şubat 2019 12:03

fzk2018
Genel Müdür

Öncelikle bir düzeltme yapayım doçent unvanı aldığınız tari belgenin tarihi değil ÜAK yönetim kurulunun size doçent unvanı verdiği tarihtir. 5 yıl buradan itibaren başlar.

2547nin burada da paylaşılan maddesine göre, karoda çalışma değil atanılacak profesör kadrosunun bulunduğu alanda çalışma diyor. Herhangi bir kadroya gönderme yapmıyor. Yönetmelikler ve üniversite senato kararları yasanın üzerinde ve ona aykırı olamaz. O nedenle geçerli olamaz.


akademisyen 64, 4 ay önce - Alıntıya git

Hocam teoride öyle ama uygulamada ben yönetim olarak 5 yıl kadro şartı ararım, bunu sağlayana Prof kadrosu isterim diyebilir; bunu sınırlayan bir kanun var mı? Aday başvurur, rektörlük kadro vermedi YÖK der. Sonuçta 5 yıl kadro şartını onaylayan zaten YÖK. Kim ne diyebilecek bu durumda. Keşke senota kararı veya yönetmelikler uygulamada yasa veya kanunun üstünde olmasa.

10 Şubat 2019 12:25

angarali26
Aday Memur

Hocam teoride öyle ama uygulamada ben yönetim olarak 5 yıl kadro şartı ararım, bunu sağlayana Prof kadrosu isterim diyebilir; bunu sınırlayan bir kanun var mı? Aday başvurur, rektörlük kadro vermedi YÖK der. Sonuçta 5 yıl kadro şartını onaylayan zaten YÖK. Kim ne diyebilecek bu durumda. Keşke senota kararı veya yönetmelikler uygulamada yasa veya kanunun üstünde olmasa.


fzk2018, 4 ay önce - Alıntıya git

iyi de hocam yönetim istemezse zaten isterseniz 10 yıl ünvanda ya da kadroda bekleseniz ne olur kadroyu vermez ise vermez. bir çok hocamız ünvanı aldıktan 5 yıl sonra da profluk için talepte bulundu bölümden bazıları aldı bazıları bekliyor.

10 Şubat 2019 12:31

akademisyen 64
Genel Müdür

Hocam teoride öyle ama uygulamada ben yönetim olarak 5 yıl kadro şartı ararım, bunu sağlayana Prof kadrosu isterim diyebilir; bunu sınırlayan bir kanun var mı? Aday başvurur, rektörlük kadro vermedi YÖK der. Sonuçta 5 yıl kadro şartını onaylayan zaten YÖK. Kim ne diyebilecek bu durumda. Keşke senota kararı veya yönetmelikler uygulamada yasa veya kanunun üstünde olmasa.


fzk2018, 4 ay önce - Alıntıya git

Kanun bizzat kendisi bu şekilde yönetmeliği engeller. Üniversitnin böyle bir yönetmelik çıkarması YÖKün de onaylaması kanuna aykırı yönetmeliğin bu niteliğini değiştirmez. Yargıya intikal ettiğinde iptal edilir.

10 Şubat 2019 13:13

hakedendoçent
Aday Memur

Öncelikle bir düzeltme yapayım doçent unvanı aldığınız tari belgenin tarihi değil ÜAK yönetim kurulunun size doçent unvanı verdiği tarihtir. 5 yıl buradan itibaren başlar.

2547nin burada da paylaşılan maddesine göre, karoda çalışma değil atanılacak profesör kadrosunun bulunduğu alanda çalışma diyor. Herhangi bir kadroya gönderme yapmıyor. Yönetmelikler ve üniversite senato kararları yasanın üzerinde ve ona aykırı olamaz. O nedenle geçerli olamaz.


akademisyen 64, 4 ay önce - Alıntıya git
Hocam, ÜAK yönetim kurulunun tarihi ile bize gönderilen belgenin tarihi aynı zaten. Belgede doçentlik verildiği tarih yazıyor, o tarih ise yönetim kurulu tarihi. Bir de doçentlik kadrosu vermeyen zaten hiçbir şekilde vermiyor. Ama verecek olan da senin daha 5 yılın dolmamış diyerek bekletiyor mu? O süre kadroya atandıktan sonra mı başlıyor. Onu merak ettim. Teşekkür ederim.
10 Şubat 2019 13:15

hakedendoçent
Aday Memur

Öncelikle bir düzeltme yapayım doçent unvanı aldığınız tari belgenin tarihi değil ÜAK yönetim kurulunun size doçent unvanı verdiği tarihtir. 5 yıl buradan itibaren başlar.

2547nin burada da paylaşılan maddesine göre, karoda çalışma değil atanılacak profesör kadrosunun bulunduğu alanda çalışma diyor. Herhangi bir kadroya gönderme yapmıyor. Yönetmelikler ve üniversite senato kararları yasanın üzerinde ve ona aykırı olamaz. O nedenle geçerli olamaz.


akademisyen 64, 4 ay önce - Alıntıya git
Ben de kadroya atanmak diye anlamamıştım hocam, sağolun. Bu durumda unvan almak yeterli.Ama bazı hocalar kadroya atandıktan sonra diye yorumluyor bu maddeyi. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Çok teşekkür ederim.
10 Şubat 2019 13:28

ölüm_hak
Şef

Bu konu daha önce de gündeme gelmişti. Bu konuda sanırım YÖK'ten bir yetkili açıklama yapmıştı. Dünden beri o haberi aradım ama bulamadım.

Ama benim aklımda kalan, "doçentlik belgesi"nin düzenlendiği tarih ile 5 yıllık süreç başlar .

10 Şubat 2019 13:34

hakedendoçent
Aday Memur

Bu konu daha önce de gündeme gelmişti. Bu konuda sanırım YÖK'ten bir yetkili açıklama yapmıştı. Dünden beri o haberi aradım ama bulamadım.

Ama benim aklımda kalan, "doçentlik belgesi"nin düzenlendiği tarih ile 5 yıllık süreç başlar .


ölüm_hak, 4 ay önce - Alıntıya git
Keşke o yetkili açıklamayı bulsak hocam, ben de çok aradım fakat bulamadım. Forumlarda bizim gibi hocalar yazıyor böyle. Başka da bir resmi açıklama yok maalesef.
01 Mayıs 2019 22:23

Arda Atalay
Aday Memur

mevzuat açık. şartlar arasında üniversitede çalışmak diye bir koşul yok. sadece alanında doçentlik belgesini aldıktan sonra 5 yıl çalışmış olmak yeterli. yani üniversite dışından doçent olmaya hak kazanmış biri de 5 yıl o olanda çalışırsa prof olarak atanabilir kanaatindeyim.

Toplam 13 mesaj
 
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?