Editörler :
10 Şubat 2019 20:16   

İş yerinde tutulan tutanak da çarpıtma için ne yapılabilir
Arkadaşlar selamlar Özellikle hukuk okuyan ve mezun arkadaşlar bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim Özel bir firmada 7 yılı aşkındır çalışmaktayım Son 2 yıl içinde gösterdiğim performans TR genelindeki mağazalar arasında 1. Olmamı sağlayarak üst müdürlerimden tebrikler hatta ödül bile aldım Konuya geçeyim hemen Normal de çalıştığım mağaza da çalışanlar olarak ürün alırız maaş zamanı veya uygun zamanda ödeme yaparız ( etik değil ben mağaza Müdürü değilim fakat bu sürekli yapılan birşeydir müdüre söylersin alırsın barkodu kasaya koyarsın , ) Bunun yanı sıra değişimler olur ürün gelir yerine alınan ürünler yoğunluk olduğu sırada aksar biz bunları kasaya koyar uygun zamanda sistem üzerinden işlemi gerçekleştiririz ( bu da etik değil ama mağaza sektöründe sürekli yapılan birşeydir ) Konu ; şimdi üstte yazdığım gibi ben MM değilim Yani mağaza Müdürü değilim benim de bir değişim işlemim vardı bu 2 parçadan oluşan biri fiilen mağaza da faturası üzerinde duran 1 parça ürün diğeri sistem üzerinde duran bir ürün Yapılan olay : ben bu değişimi o an yapmadım aldığım ürünü eve getirdim mağaza müdürüme ürün barkodunu verdim değişim olacağını söyledim , üstüne hafta sonu girdi işlem Pazartesi ye aksadı kaldı Sonuç : Pazartesi yapılan sayım da , sayımcı ya bu barkodu elimle verdim ( her ne kadar etik olmasa da gizli kapaklı bir iş görmediğimiz için bu işlemi direk söylüyoruz ) Ve durumu üste yazılı gibi MM bilgisinde aldığımı işlemin aksadıgını yazdım Bana neden değişim yapmadan alıp gidiyorsunuz olurmu öyle şey dediğinde bende genel olarak mağaza da bu oluyor sizde biliyorsunuz neden farklı yere çekiyorsunuz dedim Mağaza dan çıktı ; O çıktığı sırada MM geldi bende burada bunla ilgili laf yediğimi işlemi şuan yapıyorum diyerek bilgi verdim Son durum : geri geldi MM ye sordu evet dedi Bilgim var değişim olacaktı yaptık şimdi dedi Tutulan tutanak : Şu saatte, su tarihte , şu yerde , şu sırada , şu barkodlu ürünün, şu kişi tarafından fatura kesilmeden alındığı tespit edilmiştir , 1 saat sonraki yaptıgım ziyarette ürünün değişim işlemi olarak yapıldığı tespit edilmiştir , bu yazıya istinaden savunmanızı 1 iş günü içinde tarafıma yazılı olarak vermenizi bildiririm Yazısı İle tutanak tutulmuştur Benim açıklamam veya işin neden yapıldığı veya o anda kendim barkodu verdiğimi ve detayları anlattığımı mağaza müdürüne sorduğu zaman ona onay verdiğini belirtmeden tarafıma Benim nezdimden iftira atılmaya çalışıldı Savunmam da üstteki detayları anlatarak Bilgi verdim Ve MM den Bilgi istendi o da benim bilgim olduğunu söyleyerek benim de başarılarımı anlatan bir savunma yaZdı Buna istinaden ( bu işlem etik olmadığı için mM ye de tutanak tuttular böyle bir işlem tekrarı yapılmasın diye ) Sözü çok uzattım farkındayım detaylandırmak istedim sadece Şimdi sorum Ben bu bana yönelik yapılan farklı açıdan gösterilmeye çalışan üstlerimin bilgisi dahilinde yaptıgım işlem sonucunda Firma gözünde beni küçük düşürmeye çalışıldığı hatta mağaza Müdürü savunma da tersi bir cümle söylese idi usulsüzlük suçlaması İle iş hakkımı tek taraflı fesh edip beni mağdur edebileceği için maddi veya manevi bir hak talep de bulanabilirmiyim Bu bana tutanak tutan kişi ye Şimdiden çok teşekkürler
11 Şubat 2019 02:44

yasinn28
Aday Memur

anladığım kadarıyla sizi hırsızlık ile suçlamışlar. iş hukuku dersini yeni almaya başladım sadece 1 dersine girdim fakat hoca ilk derste iş yerinden boş cikolata kutusunu alan kadının olayını anlattı kadın iş yerinde boş çikolata kutusu buluyor kimseye sormadan bu kutuyu evine götürüyor bu kutuda patron için önemli hediye olarka gelmiş bunu saklıyor manevi değeri var diye kadını tespit ediyor bu yüzden işten çıkarıtyor kadın dava açıyor ve kaybediyor bir boş çikolata kutusunu aldığı için işinden ve tazminatından olmuş kadın sizinde aynı şekilde olabilir iş hukuku konusunda hiç bilgim yok sadece ilk derse giridm bir bilen yazsa daha iyi olur

11 Şubat 2019 10:42

Efeylcn
Aday Memur

önelikle yapılan işlem mağaza mevzuatında yanlış ve usulsüz olarak geçiyor mu diye kontrol et, ki mantıklı düşünürsen usulsüz bi işlem yqpmışsın mağaza müdürünün sözlü olarak onayının da bi geçerliliği yok, ama şansın varmış ki iş sözleşmeni haklı nedenle fesih etmemişler. müdürünün bilgisi olduğunu söylemesinin bunda etkisi var . seninde bildiğin gibi mağazada dışarıdan gelen bi hırsız yakalandığında dahi hırsıza mahkeme açmazlar sana da öyle bir hukuki yola başvurmamışlar. ama bu tarz işlemler mağaza müdürü oluru olsa bile denetime takılır ve denetmenin böle bir işlemi ortaya çıkarması kendi işi yönünden başarıdır ve tutanak tutması gayet normal. senin de bu konuda haklı tarafın var ama ispatı çok güç ve açacağın her dava mağaza müdürünün ceza almasıyla sonuçlanabilir ama bundan senin bi çıkarın olmaz , tazminat hak etmen çok zor.

23 Mart 2019 00:46

Newlife061
Aday Memur

önelikle yapılan işlem mağaza mevzuatında yanlış ve usulsüz olarak geçiyor mu diye kontrol et, ki mantıklı düşünürsen usulsüz bi işlem yqpmışsın mağaza müdürünün sözlü olarak onayının da bi geçerliliği yok, ama şansın varmış ki iş sözleşmeni haklı nedenle fesih etmemişler. müdürünün bilgisi olduğunu söylemesinin bunda etkisi var . seninde bildiğin gibi mağazada dışarıdan gelen bi hırsız yakalandığında dahi hırsıza mahkeme açmazlar sana da öyle bir hukuki yola başvurmamışlar. ama bu tarz işlemler mağaza müdürü oluru olsa bile denetime takılır ve denetmenin böle bir işlemi ortaya çıkarması kendi işi yönünden başarıdır ve tutanak tutması gayet normal. senin de bu konuda haklı tarafın var ama ispatı çok güç ve açacağın her dava mağaza müdürünün ceza almasıyla sonuçlanabilir ama bundan senin bi çıkarın olmaz , tazminat hak etmen çok zor.

Efeylcn, 6 ay önce - Alıntıya git
Hocam şimdi kısaca bilgi geçeyim yine ben bu işlemi yaparken müdüre sordum hani değişimi yapmadan önce eve getirebilirmiyim diye üstüm olarak bana izin verdi , gelen denetmen sayım yaparken ben bu ürünü eve getirdiğimi mağaza Müdürü bilgisinde olduğunu söyledim denetmen müdür mağazaya gelince direk sordu bilgin varmı evet dedi değişim yapacak dedi şimdi benim yaptıgım bir yanlış hareket evet ama üstüm biliyor mağaza sorumlusu vekaleten o izin vermiş gelen denetmene ben bunu söylüyorum o da teyit alıyor ama tuttuğu tutanak da bu konuşmalar geçmiyor sanki ben ürünü çalmışım ve o bir şekilde bunu anlamış buna karşılık tutanak tutmus gibi yorumluyor direk suçlama İle tutanak da mağaza Müdürü bilgisin de alındığı ve devamında sayım sırasında bunu personelin kendinin bana söylediğini gibi sözler yer almıyor ( mağazada sayım yaptıgım sırada şu kişinin şu barkodlu ürünü aldığını tespit ettim ) bu cümleden yola çıkarak ben çıkar yol aramaya başladım bu cümle ile teyitli müdür şahitli bir olay da direk suçlama İle üstlerine olayı anlatıp dediğiniz gibi direk iş hakkını fesih edebilirlerdi manevi olarak o 3 günlük süreçte ben baya beyin yordum psikolojik olarak yıprandım ne cevap gelecek merkezden diye savunmam dikkate alınır mı diye ( sonuçta tutanak farklı yorumlanmış , savunma da şöyle düşünülür zaten hata yapmış şimdi kurtulmak için savunma da döktürmüş dikkate almayın çıkartın deseler beni yakıyorlar bu tarafı düşünmek beni yıprattı araştırma konum bir tutanak bu tarz insan hayatını etkileyecek sonuçlanabilecek bir tutanak ki yorumlama yalan veya gerçeği çarptırarak anlatma tarzına karşı hukuki hakkımız yokmu
Toplam 3 mesaj

ANKET
3 HDP'li belediyeye kayyum atandı. Bu kararı;