Editörler : uzmantarik
18 Şubat 2019 03:18   


Ücretsiz izin sonrası işe dönüşler

Doğum,sağlık ve ya askerlik hizmeti ve durumları için çalışanlara yasada tanınan hak bazı durumlarda mağduriyet yaratmaktadır. Ücretsiz izin dönüşü dilekçeyle kuruma başvurularda bekletilebiliyorsunuz. Fakat ücretsiz izin dilekçesini verdiğiniz gün ilişkiniz kesilmektedir. Dolayısıyla aynı yıl içinde ücretsiz izin dönüşü ya da ücretsiz izini yarı da kesip işe başlama için başvurduğunuzda dilekçenizde belirtmiş olduğunuz tarihte başlangıcınız yapılmıyor.

Kurumlar farklı uygulamalar gerçekleştirdiği için herhalde konuyla ilgili DPB 'nın bir görüşü de mevcuttur.Aynı yıl içinde ücretsiz izin kullanıp işe başlıyorsanız fiili çalışma 6 ay şartı güdülmüştür. Bu 6 ay gün hesabı yapılıp yıl içinde alınan sicil notu vasıtasıyla kazandığımız başarı ücretinin ödenmesine engel olmaktadır. SGK giriş çıkışınız dolayısıyla primleriniz bile bu şekilde hesaplanır. Dolayısıyla ciddi manada maddi kayıplarda yaşanmaktadır.

Kurumlara dilekçelerimizi verirken mesai bitimi veremiyorken ertesi gün tarihli dilekçemizi ve ertesi gün ibaresi açıkça yazılı eklerle sunarken bile dilekçeyi teslim ettiğiniz tarih baz alınabiliyor. Dönüşlerde de dönüş dilekçelerimiz de belirttiğimiz tarihlerden farklı tarihlerde başlatıldığımız için bu sorun oluşmaktadır ve Hukuki bir karmaşık süreç içinde gidip gelmeler başrol alabilmektedir.

Bu problemle karşılaşmış ve karşılaşacağı endişesi taşıyan tüm çalışanların varsa görüşlerini dinlemek isterim.Fikir. görüş belirtmek isteyen elinde varsa hukuki bir belgesi ve dayanağı olan paylaşırsa sevinirim. Saygılarımla.

iyi çalışmalar.

15 Nisan 2019 11:54

asbadayı
Yasaklı
Güncel
Toplam 1 mesaj
 
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?