Editörler : Pangaea
02 Mart 2019 21:28

İlahiyat mı tarih mi?

Arkadaşlar merhaba, ben ilahiyat 1.sınıf öğrencisiyim.Aklımda tarih öğretmenliğine geçmek gibi bir düşünce var.Bölüm ortamına ,arkadaşlıklarına ve biraz da derslerine alışamadım ama tarihi herkes kötülüyor ataması az diye.Bu konuda fikirleriniz nedir yardımcı olursanız çok sevinirim

fenci2603
Aday Memur
02 Mart 2019 21:37

Hangisinde mutlu olacaksan bence onu seçmelisin. Mesleğini sevmek, bir insanın hayatını çok etkiliyor. Atama sayısını düşünme derim. :)

Tarihcci
Memur
02 Mart 2019 21:43

İlahiyat formasyon alıp din kültürü öğretmeni olarak atanabiliyor dimi hala? şimdi onun atamayla bizimki karşılaştırılamaz bile orası ayrı ama onun dışında tarih çok eğlenceli bir bölüm. Seçmeli derslerinizi de ilgi alanlarınıza göre ayarladınız mı okuması gerçekten güzel bir bölüm.

hüseyintekinn
Aday Memur
02 Mart 2019 22:21

Burası Türkiye dostum. Hepimizin mezun olmadan önce hayalleri vardı ama hayaller karın doyurmuyor. Kesinlikle ilahiyat devam et. Eğer formasyon alıp atnirsan daha sonra her türlü tarihe veya diğer branşlara geçiş yaparsın. Evet bu olaydan ben hoşnut değilim ama böyle bir durum var maalesef. Dediğim gibi bu konuda duygularına değil de mantığına kulak ver.

morresxl
Aday Memur
02 Mart 2019 23:56

ilahiyatta formasyon alınabiliyor yalnız benim aklımda önceden polislik yoktu şimdi lisansı bitirip pomem e başvurmak istiyorum bundan dolayı tarihe geçmek gibi düşüncem oluştu

fatih ç.
Genel Müdür
03 Mart 2019 00:50

İlahiyata ayak uyduramayıp bırakan, bölüm değiştiren arkadaşlar vardı. Yapamayacak gibiyseniz etraflıca düşünmek lazım.

Tarihte iş bulmak çok zor olacaktır. Herkes, nasılsa iş buluruz, diye tarih-edebiyat okuyor ancak atanmak çok zor gerçekten.

Polis olacaksanız ilahiyatı bitirip yine olursunuz. Bence biraz daha gayret etmelisiniz. Okul bitince, ben ne yapacağım, diye kara kara düşünme ihtimali daha az. Ancak dediğim gibi, din,ilahiyat size göre değilse bilemem. Bırakanları da gördüm.

MATYAZ
Genel Müdür
03 Mart 2019 01:02

ilahiyat

Tarihcci
Memur
03 Mart 2019 08:01

Arkadaşım iyi demişsin de ilahiyat çok meşakkatli bir bölüm benim bir dönem oda arkadaşlarım ilahiyat ve din k idi onlardan biliyorum. Tek istekleri ilahiyat okumak olan insanlar bile nasıl zorlanıyor o kitaplar dersler ve ortam karşısında, aklında başka bölüm olan kişi nasıl bitirsin. Diyelim alttan ders ala ala uzata uzata bitirdi daha bunun kpssde alan sınavı var, hadi onu da geçti gitti bir köye din k öğretmeni oldu. E sonra da buraya gelip ağlıyorlar biz zaten yolu olmayan yerde görev yapıyoruz kaç tane araba değiştiriyoruz şöyle insanlarla uğraşıyoruz vs vs diye. İstemediğin bir bölümle yapılacak meslek değil bu bence. Atanma konusunda haklısın ama onu kendisi bilir kontenjanlar ortada ilahiyat bırakılıp tarihe geçilmez tabiki o konuda.
hüseyintekinn, 5 yıl önce

Burası Türkiye dostum. Hepimizin mezun olmadan önce hayalleri vardı ama hayaller karın doyurmuyor. Kesinlikle ilahiyat devam et. Eğer formasyon alıp atnirsan daha sonra her türlü tarihe veya diğer branşlara geçiş yaparsın. Evet bu olaydan ben hoşnut değilim ama böyle bir durum var maalesef. Dediğim gibi bu konuda duygularına değil de mantığına kulak ver.

Pharamod
Aday Memur
03 Mart 2019 14:00

İşini sevmeyen adamın ne ülkeye ne de kendi alanına faydası olur kardeşim. Yeterince gereksiz İlahiyatçı var sen en güzeli işini seven, ihtiyaç duyulan bir Tarihçi ol. Ama şunu da söylemeliyim ki ben de İmam Hatip'ten sonra İlahiyat okumak istemezdim artık bunalmıştım fakat İlahiyat okudukça özellikle son senemde bütün bakış açımı değiştiren hocamla tanışınca bölümüme adeta aşık oldum, seçmediğim birçok derse koşa koşa gittim. Tabi bölümünü sevip sevmemende fakültenin ve öğretmenlerin etkisi çok fazla. Eğer İlahiyat okumayı gerçekten istiyorsan kendi Üniversitem olan 9 Eylül'ü ve şu an sana İlahiyat'ı sevdirecek, İlahiyat okuduğunu hissettirecek hocaların bulunduğu Marmara ve Eskişehir'i de tavsiye edebilirim. Tamamen iş bulma gayesiyle okuyacaksan okuma. Kendimden örnek vereyim ben TSM ve Tasavvuf Müziği korolarına katılırım sesim ve makam bilgim fena değildir yıllarca Kestanepazarı'nda da yatılı eğitim gördüm Kuran okuyuşum da iyi diyebilirim ve şu an yapılmakta olan diyanetin personel alımı sınavına başvurdum mülakat başvurumu da yaptım ama mülakata gitmedim ve gitsem büyük ihtimalle de kazanırdım diye düşünüyorum ama gitmedim çünkü severek yapmayacağımı biliyorum. Hangi bölümü daha çok istiyorsan onu oku kardeşim. İşini severek yapan insan her türlü başarılı olur. İyi bir tarihçi şu an Milli Eğitim'de 1 ayda kazanacağı parayı dershanede 1 haftada kazanabilir ama işini sevmeyen bir İlahiyatçı yıllarca aynı slaytı okuyup geçer. Ne kendisine saygısı olur ne öğrencilerine ne de yaptığı işten zevk alır.

hüseyintekinn
Aday Memur
03 Mart 2019 14:40

Yeni mezun bir tarihçi hangi dershanede haftada 4.000 ayda 16.000 kazanır. O parayi dershane sahibi baban bile olsa vermez. Yeni mezun bir öğretmen binbir zorlukla stajyer adıyla 3-5 kuruşa anca girer dershane tarzı yerlere. Cidden okudukca gülüyorum :))

Pharamod, 5 yıl önce

İşini sevmeyen adamın ne ülkeye ne de kendi alanına faydası olur kardeşim. Yeterince gereksiz İlahiyatçı var sen en güzeli işini seven, ihtiyaç duyulan bir Tarihçi ol. Ama şunu da söylemeliyim ki ben de İmam Hatip'ten sonra İlahiyat okumak istemezdim artık bunalmıştım fakat İlahiyat okudukça özellikle son senemde bütün bakış açımı değiştiren hocamla tanışınca bölümüme adeta aşık oldum, seçmediğim birçok derse koşa koşa gittim. Tabi bölümünü sevip sevmemende fakültenin ve öğretmenlerin etkisi çok fazla. Eğer İlahiyat okumayı gerçekten istiyorsan kendi Üniversitem olan 9 Eylül'ü ve şu an sana İlahiyat'ı sevdirecek, İlahiyat okuduğunu hissettirecek hocaların bulunduğu Marmara ve Eskişehir'i de tavsiye edebilirim. Tamamen iş bulma gayesiyle okuyacaksan okuma. Kendimden örnek vereyim ben TSM ve Tasavvuf Müziği korolarına katılırım sesim ve makam bilgim fena değildir yıllarca Kestanepazarı'nda da yatılı eğitim gördüm Kuran okuyuşum da iyi diyebilirim ve şu an yapılmakta olan diyanetin personel alımı sınavına başvurdum mülakat başvurumu da yaptım ama mülakata gitmedim ve gitsem büyük ihtimalle de kazanırdım diye düşünüyorum ama gitmedim çünkü severek yapmayacağımı biliyorum. Hangi bölümü daha çok istiyorsan onu oku kardeşim. İşini severek yapan insan her türlü başarılı olur. İyi bir tarihçi şu an Milli Eğitim'de 1 ayda kazanacağı parayı dershanede 1 haftada kazanabilir ama işini sevmeyen bir İlahiyatçı yıllarca aynı slaytı okuyup geçer. Ne kendisine saygısı olur ne öğrencilerine ne de yaptığı işten zevk alır.

03 Mart 2019 14:57

böyle bir ikilemde kaldı isen kesinlikle ilahiyat okuma. bunu bir ilahiyat mezunu olarak söylüyorum. çünkü bu diğer bölümlere benzemez. tayin için okunmaz. zaten ilahiyatın seviyesini de böyleleri de düşürüyor. adam önü açık diye gelmiş şu için bu için. gelmeyin arkadaş...

Pharamod
Aday Memur
03 Mart 2019 15:22

Ben ne yazık ki sizin gibi tek derdi para olup ideolojisi olmayan öğretmen adaylarını görünce gülemiyorum, kahroluyorum. Keşke daha iyi paralar kazanabileceğiniz bölümlerden birini tercih etseymişsiniz. Ve evet yeni mezun olmasa da bu parayı kazanan tanıdığım 30lu yaşlarında hocalar var ve bunlar yola para kazanmak için değil, bir şeyler öğretmek için çıkmış, okullar başlasa, ders saati gelse de öğrencilerime bir şeyler anlatsam diye yanıp tutuşan, kutsal amaçları olan insanlar. Zaten diğer türlü olacak iş değil bu.

Yeni mezun bir tarihçi hangi dershanede haftada 4.000 ayda 16.000 kazanır. O parayi dershane sahibi baban bile olsa vermez. Yeni mezun bir öğretmen binbir zorlukla stajyer adıyla 3-5 kuruşa anca girer dershane tarzı yerlere. Cidden okudukca gülüyorum :))

hüseyintekinn
Aday Memur
03 Mart 2019 16:17

Hadi oradan. Para mevzusunu açan ben değilim sensin. Hangi kurum öğretmenine haftada 4.000 veriyor ?? Burada illa beğeni falan alicam diye kendinizi yormayin.

İnsanları da yalanlariniz ile yanlış yollara yönlendirmeyin. Ortalık deli gibi tarihci kaynıyor. Eger bu arkadaş da tarihe geçip 4 yıl sonra mezun olur ve işsiz kalırsa kulaklarınizi cinlatir.

Pharamod, 5 yıl önce

Ben ne yazık ki sizin gibi tek derdi para olup ideolojisi olmayan öğretmen adaylarını görünce gülemiyorum, kahroluyorum. Keşke daha iyi paralar kazanabileceğiniz bölümlerden birini tercih etseymişsiniz. Ve evet yeni mezun olmasa da bu parayı kazanan tanıdığım 30lu yaşlarında hocalar var ve bunlar yola para kazanmak için değil, bir şeyler öğretmek için çıkmış, okullar başlasa, ders saati gelse de öğrencilerime bir şeyler anlatsam diye yanıp tutuşan, kutsal amaçları olan insanlar. Zaten diğer türlü olacak iş değil bu.

Pharamod
Aday Memur
03 Mart 2019 18:26

Kardeşim o kadar basit ve sığ düşüncelisin ki sana neyi nasıl anlatayım bilemedim. Burada beğeni kaygısıyla kim niye bir şeyler yazsın? Niye yalan söyleme gereği duyayım? Bizzat 1. ağızdan duyduğum şeyleri söylüyorum etik dışı olmayacağını bilsem isimlerini de verirdim. Böyle sıradan, basit şeylerle meşgul olacak biri değilim. Arkadaş gelecek kaygısıyla İlahiyat okuduğunu belirtmiş ben de o yüzden para endişesiyle istemediğin bir bölümü okuma dedim bu kadar basit. Yorumuma maydonoz olan sensin gelmiş sen başlattın diyorsun. Herkes doğru olduğunu düşündüğü şeyi yazmış ben de kendi deneyimlerimi yazdım. Buraya seninle it dalaşına girmeye gelmedim.

Hadi oradan. Para mevzusunu açan ben değilim sensin. Hangi kurum öğretmenine haftada 4.000 veriyor ?? Burada illa beğeni falan alicam diye kendinizi yormayin.

İnsanları da yalanlariniz ile yanlış yollara yönlendirmeyin. Ortalık deli gibi tarihci kaynıyor. Eger bu arkadaş da tarihe geçip 4 yıl sonra mezun olur ve işsiz kalırsa kulaklarınizi cinlatir.

morresxl
Aday Memur
03 Mart 2019 19:01

Hocam öncelikle ben gelecek kaygısından ötürü ilahiyat yazmadım ve imam hatip mezunu değilim özel lise mezunuyum.İlahiyat tercih etmeyi lise sonda karar verdim ve gerçekten çok istiyordum bu şevklede üniversite sınavından 460 gibi bir puan aldım ve fakülteye dereceyle girdim.1 yıl arapça hazırlık okudum ondan da 80 puan alarak hazırlığı geçtim.Ama bölüm derslerini almaya başlayınca baya bi strese girdim çünkü bazı dersler %100 arapça ve benimde kuran geçmişim çok az olduğu için kuran derslerinde baya bi zorlanıyorum.1. dönemi 3.18 ortalama ile kapattım alttan da hiçbir dersim yok ama bu kadar stresle buradan mezun olmam çok zor.Aşırı stres yapıyorum ki ilerleyen sınıflarda dersler daha da zorlaşacak yani büyük bir boşluktayım bu yaz hayatımın kararını vereceğim ve sizin tavsiyelerinize ihtiyacım var çok kararsızım.

Pharamod, 5 yıl önce

Kardeşim o kadar basit ve sığ düşüncelisin ki sana neyi nasıl anlatayım bilemedim. Burada beğeni kaygısıyla kim niye bir şeyler yazsın? Niye yalan söyleme gereği duyayım? Bizzat 1. ağızdan duyduğum şeyleri söylüyorum etik dışı olmayacağını bilsem isimlerini de verirdim. Böyle sıradan, basit şeylerle meşgul olacak biri değilim. Arkadaş gelecek kaygısıyla İlahiyat okuduğunu belirtmiş ben de o yüzden para endişesiyle istemediğin bir bölümü okuma dedim bu kadar basit. Yorumuma maydonoz olan sensin gelmiş sen başlattın diyorsun. Herkes doğru olduğunu düşündüğü şeyi yazmış ben de kendi deneyimlerimi yazdım. Buraya seninle it dalaşına girmeye gelmedim.

alıcıkuş1989
Aday Memur
03 Mart 2019 19:04

bende burssuz girne amerikan üniversitesi mezunuyum na ber

hüseyintekinn
Aday Memur
03 Mart 2019 19:07

Ya gözlerin bozuk ya da başka birşey var sende. Benim yorumumu alıntı yaparak bana maydanoz olan sensin. Zaten ben bir insanım it dalaşı istiyorsan git kendi cinsinden şeyler bul. Ayrıca arkadaş da ilahiyatı gelecek kaygısi ile yazmadığını söyledi zaten. Saçmalıkların ile daha fazla mesgul etme beni lütfen

Pharamod, 5 yıl önce

hüseyintekinn
Aday Memur
03 Mart 2019 19:09

Neyse çok saçma bir sohbet oldu bu. İkimiz farklı pencerelerden bakıyoruz olaya. En iyisi ikimizde susalim ve yardım edebilecek olanlar yorum yapsın arkadasa

alıcıkuş1989
Aday Memur
03 Mart 2019 19:11

ay sen kimsin ucube ben sizi görünce halime şükrediyorum fakir değilim diyeallaha hamdolsunzenginim

Pharamod
Aday Memur
03 Mart 2019 20:56

Senin gibi İmam Hatip çıkışlı olmayan arkadaşlarım vardı ve şu an öğretmenliği kazandılar ve büyük ihtimal senin gibi okulda başkaları da vardır. Bu kadar yüksek puan alacak kadar zeki birinin ben Arapça ve Kuran'ı halledebileceğini düşünüyorum. Mesela ben hazırlıkta Arap hocalarla yarım yamalak da olsa çok konuşurdum, beraber gezerdik, ben onları onlar beni çaya sohbete çağırırlardı ve bu şekilde Arapçam çok gelişti ve genelde Arap hocalar daha samimi oluyorlar. Sen de hiç utanmadan, yanlış konuşma endişesi duymadan konuş emin ol kısa sürede farkı göreceksin. Hem hazırlığı zaten geçmişsin demek ki orta düzey bir Arapçan var diyebiliriz. 3. ve 4. sınıfta bu kadar Arapça ağırlıklı ders olmuyor zaten. Arkadaş ortamın için diyebileceğim pek bir şey yok benim de çok arkadaş ortamım yoktu ama hepsi güzel insanlardı tanıyan tanımayan herkes selam verirdi. Bence ortam yapmaktan ziyade hocalarından bir şeyler kapmaya, kütüphaneyi karıştırmaya bak emin ol ilim öğrenmek sana daha çok haz verecek. Ve alanımız o kadar geniş bir alan ki ister dinler tarihine yoğunlaş, ister sosyoloji, psikoloji, musiki, tefsir, tarih, hukuk her çeşit var hoşuna gidebilecek seçenek çok. Ben istemediğini düşündüğüm için Tarihe geç dedim ama madem istiyorsun zamanla seveceksin buna inanıyorum çünkü daha 1. sınıftasın henüz adapte olamaman normal. Şimdiden ilerideki dersleri düşünüp de ben bunların üstesinden nasıl geleceğim diye boşuna kafana takma zamanla o dersler sana kolay gelecek zaten. Hangi Üniversite olduğunu söyleyebilirsen belki bir şeyler daha söyleyebilirim.

morresxl, 5 yıl önce

Hocam öncelikle ben gelecek kaygısından ötürü ilahiyat yazmadım ve imam hatip mezunu değilim özel lise mezunuyum.İlahiyat tercih etmeyi lise sonda karar verdim ve gerçekten çok istiyordum bu şevklede üniversite sınavından 460 gibi bir puan aldım ve fakülteye dereceyle girdim.1 yıl arapça hazırlık okudum ondan da 80 puan alarak hazırlığı geçtim.Ama bölüm derslerini almaya başlayınca baya bi strese girdim çünkü bazı dersler %100 arapça ve benimde kuran geçmişim çok az olduğu için kuran derslerinde baya bi zorlanıyorum.1. dönemi 3.18 ortalama ile kapattım alttan da hiçbir dersim yok ama bu kadar stresle buradan mezun olmam çok zor.Aşırı stres yapıyorum ki ilerleyen sınıflarda dersler daha da zorlaşacak yani büyük bir boşluktayım bu yaz hayatımın kararını vereceğim ve sizin tavsiyelerinize ihtiyacım var çok kararsızım.

Mcll1994
Aday Memur
03 Mart 2019 21:18

Ben ilahiyat mezunuyum ilk başlar a bende sizin gibi düşündüm ama mezun olunca kaç kez şükrettim şuan özel bir kurum da öğretmenim ve öğrencilerime ders anlatırken ilahiyat ta öğrendiklerimin bana kattıklarını düşündükçe daha çok şükrediyorum. İlk ili yıl zorlanırsınız ama son iki yılın dersleri çok zevklidir

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi