Editörler :
04 Mart 2019 14:09   

Gss prim borcu Sigorta başlangıcına engel mi ?

Öncelikle bilgisi olanlar cevaplandırsa sevinirim. Biliyorsunuz 25 yaşından sonra Gss'li olmak zorunlu. Normalde her ay ödememi yapıyorum fakat her ne hikmetse şimdiye kadar karşıma çıkmayan 2016 yıllarına ait ödenmemiş toplam faiziyle 536 lira civarı bir borç çıkartılmış, bunu yeni öğrendim. Daha geçen ay ödeme yaptığımda 70 lira civarı bir borç çıkmış ve ödemiştim. Bildiğim kadarıyla 20 lira civarı muayene ücretimde var.

Gelelim soruma. İcra katipliği kazandım ve henüz iş başı yapamadık. Bu borcu ödemediğimden dolayı Adliye tarafından sigorta başlangıcı yapamama gibi bir durum ortaya çıkar mı? veya benim için iş başı sürecinde sıkıntı çıkartır mı ? Bilginize ihtiyacım var. Maddi olarak ödeyebileceğim bir borç ama gerçekten insanla dalga geçer gibi yıllar sonra borç diye faiziyle karşıma çıkartmalarına gerçekten sinir oldum!

04 Mart 2019 15:13

hayatixxx
Daire Başkanı

hiç bir şey olmaz

04 Mart 2019 19:00

volkan3301
Memur
Benimde Gss borcum vardı hala da var niye ödiyim enayimiyim. Bu arada hiçbirşey olmaz rahat ol
04 Mart 2019 19:53

herosaint01
Memur
Benimde Gss borcum vardı hala da var niye ödiyim enayimiyim. Bu arada hiçbirşey olmaz rahat ol
volkan3301, 6 ay önce - Alıntıya git

Herhangi bir şekilde karşınıza çıkmıyor mu peki ? Ödemeyi düşünüyorum ama cidden enayi gibi hissettiriyorlar insana kendini.

04 Mart 2019 19:55

Enes Acartürk
Aday Memur
volkan3301, 6 ay önce - Alıntıya git
Ödenmeyince ortadan kendiliğinden kalkıyor mu bende aynı durumdayım nasıl olacak bilmiyorum
04 Mart 2019 23:05

volkan3301
Memur
4 5 yıldır var öyle duruyor sürekli af çıkıyor faizler siliniyor yapılandırma kampanyaları çıkıyor vs vs. bu yüzden ne hacizlik olursunuz nede herhanfi bi kamu alımında engel olarak karşınıza çıkar. Devletin çıkardığı en boş kanunların başında geliyor çok geçmez kaldırırlar
05 Mart 2019 02:06

ikm4242
Memur

18 yaşımı doldurduğumda gelir testi yaptırıp gss ödemeye başlamıştım. bir kaç ay sonrasında ise başbakan Ahmet Davutoğlu gss borçlarını silmişti. 24 nisan 2016da çıkmış o genelge.

işe başlamanız konusunda herhangi bir mahsuru olmaz . ödeme yapmadan da sgk girişiniz yapılabilir. ama nihayetinde askerlik , doğum borçlanması gibi bu da bir borçlanmadır. ödemeniz ne zaman olursa olsun sizin için iyidir. eee ne demişler "ne devletin kimsede alacağı kalır ne de kimsenin devlete borcu " :)

05 Mart 2019 07:54

herosaint01
Memur

Borcumu ödemeye razıyım fakat sorun şu; Aylardır ödüyorum, geçen ay dahi ödedim ve borcum bitmişti. Ama borç sorgulama ekranında borçlu olduğum dönem sayısı 8 görünüyor ve ödeme listeme ek borçlar ortaya çıkmış. 2016'dan gelen borcum madem vardı, şimdiye kadar neden borç sorgulamalarımda çıkmıyordu ? Birde faiz işletmişler. Bana yansıtılmayan borcun birde bu zamana gelen faizini ödemem isteniyor. Şaka gibi.

Cevap veren arkadaşlara ayrıca teşekkür ediyorum.

16 Mart 2019 01:29

karadenizboy
Aday Memur

4846 tl prim borcum olmuş 15 gün önce 2800 küsür tl'ydi bugün baktım 4846 tl ve artarak devam ediyor.

Ne olacak acaba bunun akıbeti tam anlayabilen bilen biri varmı gelir testi yaptırsan g1 çıkıyor ama işsizsin nasıl ödeyecen gelir testi hiç yaptırmadım g2 üzerinde habire borçlandırıyor işsizim ödesen birtek muayene oluyorsun onun haricinde devamlı hasta değilsen neden her ay ödensin veyahutta borcu ödesen emeklilik vs hiçbir etki yada katkısı yok.(Mevlam kimseye hastalık vermesin)

g0 çıksa olan borç silinmiyor geçen vakıftan öğrendim g0 çıksa dahi olan borcun kaldığını silinemediğini söyledi vakıf çalışanları. g0 çıkması için ailenle kalmamalısın mümkün değil gelirin yok kiraya çıkamazsın veyahutta kimse seni evinde kiracı ikamet ediyor diyerek nüfüsa veya muhtarlığa bildirim yapmaz yapsa uzun iş (nasıl bi kısır döngü)

bu ve benzer durumda olan başka arkadaşlar varmı?

16 Mart 2019 06:45

hayatixxx
Daire Başkanı

hükümetin yaptığı en saçma sapan işlerden biri, sigortalı işin varsa gss yok, işsizsen gss ve borcu var, bunu yaparken nasıl ödeyeceğini de söyleselerdi de millet onu yapsaydı

Toplam 9 mesaj

ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?