Editörler : hopaliSafak Vaktii
10 Mart 2019 17:11   

Toki 50 Bin Eve Öğretmenlerin Başvuramaması

Anadoluda 4500 tl, istanbulda 4800 tl maaş sınırı sebebiyle öğretmenler toki nin 50 Bin ev kampanyasında 2+1 evler için öğretmenler başvuru yapamıyor. Bordro ek ders ile birlikte çıktığı için 4800 limiti aşılıyor. Çok şükür iyi kazanıyoruz ama tek maaşla ne uzuyoruz ne büyüyoruz. 3+1 ev için de istanbulun dışında kayaşehirde en az 400 Bin fiyat belirlerler. Bir umut buradan ev çıkar diyordum ama 2+1 için başvuru yapamıyoruz!

10 Mart 2019 17:28

a_durmaz
Başbakan Müsteşarı

Öyle bir sistem yapmışlar ki ilginç. Asgari ücretle çalışan biri zaten toki nin ücretini ödeyemiyor. 600-700 lira gibi aylıkları var ve bu oran asgari ücretliye ağır geliyor. Daha çok ekonomik açıdan orta düzeyde geliri olanlara hitap ediyorlar.

İstanbul gibi metropol kentlerde normal 2+1 dairelerin bile kirası 2 bin liradan aşağı olmuyor o yüzden İstanbul gibi kentlerde öğretmenleri de faydalandırmaları gerekiyor diye düşünüyorum.

10 Mart 2019 18:00

muallim_34
Daire Başkanı

Yuzde 20 pesinatta fazla.ayrica toki devlet kurumu ozel sektor degil.ev fiyatlarini bu kadar yuksek tutmamali.

14 Mart 2019 14:25

demirsm
Aday Memur

Dün

TOKİye arkadaşla beraber gittik. 50 bin konut ile ilgili bilgi

almaya... 2+1 ve bazı projelerdeki 3+1 ödemelerinin anahtar teslimde

başlayacağını, ankara kuzeykent toki projesinin ise sözleşme

imzalandıktan hemen sonra taksit ödemelerinin alınacağını (3+1 ve 4+1)

öğrendik.

Proje detaylarını öğrenemedik. Çünkü, proje belli değil, sadece yatay

mimari diyorlar. Örnek daire planı yokmuş. Fizibilite çalışması yokmuş.

Şimdi başlanılsa en az 6 ay sürebilir dedim, 1 yıl da sürebilir denildi

bana. proje oluşturulacak, izinler alınacak, ihaleye çıkılacak... Bütün

binalar 36 ay içinde teslim edilecekmiş.

Yani net bilgileri olmayan bu toki işine girmeyi riskli buluyorum.

3+1 veya 4+1 için düşünüyordum, hal böyle olunca tüm heyecanımı

kaybettim. Farklı bilgilere ulaşan arkadaşlar burada paylaşırlarsa

memnun olurum. Şimdiden, başvuru yapacak arkadaşlara hayırlı olsun.

17 Mart 2019 14:52

formasyon88
Şef
Bu başvuramayanlar hangi öğretmenler acaba kaç saat ek ders alınıyor ki başvurulamıyor ? Ben branşçı olarak başvuru yapabiliyorum çünkü .Bir konu açmıştım burda branşçılar az ek ders alıyor meslekçi çok alıyor diye arada bir asgari ücret kadar fark var artık bunlar da konuşulsun
17 Mart 2019 20:59

muratyakin
Memur
Bu başvuramayanlar hangi öğretmenler acaba kaç saat ek ders alınıyor ki başvurulamıyor ? Ben branşçı olarak başvuru yapabiliyorum çünkü .Bir konu açmıştım burda branşçılar az ek ders alıyor meslekçi çok alıyor diye arada bir asgari ücret kadar fark var artık bunlar da konuşulsun
formasyon88, 1 hafta önce - Alıntıya git

İstanbul hariç 80 ilde 2+1 evlere başvuru şartı 4500 tl. Eşi çalışmayan öğretmen 4bin küsur alıyor. Haftada 21 saat dersin olsa ayda 40 saat ek ders 600 tl alırsın. 4500 tl şartını nasıl sağlayacaksın?

21 Mart 2019 05:10

history75
Aday Memur

Ben Tokiden ev aldım.

Evi aldığımda 106.000 TL idi.

2 yılda 24.000 TL ödedim.

2 yıl sonra kalan borcumu sorguladım. 94 TL borcum kalmış.

Sebebini araştırdığımda ÜFE - TÜFE deki fiyat artışı olduğunu öğrendim.

Toki her 6 ayda bir ÜFE - TÜFE ye göre zam yapıyormuş.

Baktım ki bu borç böyle bitmeyecek.

Bankadan kredi çekip borcun tamamını ödedim.

Bankaya borçlandım.

En azından ne kadar borcum kaldığını biliyorum. Ödediğim para her altı ayda bir artmıyor.

Ben Tokide her ay için 500 tl ÜFE-TÜFE farkı ödemişim. Zaten bizim orada kiralar 500 TL. idi. Toki sahipleri de evlerini 500 TL ye kiraya veriyorlardı.

Yani Tokiden aldığım evde otururken her ay 500 TL (kira vermiş gibi) ÜFE-TÜFE farkı ödemişim.

21 Mart 2019 13:25

memuradammm
Şef

Ben Tokiden ev aldım.

Evi aldığımda 106.000 TL idi.

2 yılda 24.000 TL ödedim.

2 yıl sonra kalan borcumu sorguladım. 94 TL borcum kalmış.

Sebebini araştırdığımda ÜFE - TÜFE deki fiyat artışı olduğunu öğrendim.

Toki her 6 ayda bir ÜFE - TÜFE ye göre zam yapıyormuş.

Baktım ki bu borç böyle bitmeyecek.

Bankadan kredi çekip borcun tamamını ödedim.

Bankaya borçlandım.

En azından ne kadar borcum kaldığını biliyorum. Ödediğim para her altı ayda bir artmıyor.

Ben Tokide her ay için 500 tl ÜFE-TÜFE farkı ödemişim. Zaten bizim orada kiralar 500 TL. idi. Toki sahipleri de evlerini 500 TL ye kiraya veriyorlardı.

Yani Tokiden aldığım evde otururken her ay 500 TL (kira vermiş gibi) ÜFE-TÜFE farkı ödemişim.

history75, 5 gün önce - Alıntıya git
Bu durum tokiler için mi geçerli? O zaman toki hangi durumda daha avantajlı?
Toplam 7 mesaj

ANKET
ABD tehditleri artıyor. Döviz de yükselebilir. Sizce Türkiye, Rusya'dan S-400 almalı mı?