Editörler : smtvs
12 Mart 2019 15:24   

Kaymakamlık referans

merhaba arkadaşlar çok merak ettiğim bir şey var,kaymakamlık sınavına hiç katılmadım ama mülakata çagırılanların hepsine form verip kendilerini tanıtması ve 3 referans yazmaları isteniyormuş bu doğrumu,doğru ise referans yazılması yanlış degil mi sonucta bilgi,yönetim kabileyeti uygunluk bakılarak mülakat yapılıyor

12 Mart 2019 15:59

mckr
Memur

Sadece Kaymakam Adaylığı sınavında değil, mülakat ile alım yapılan diğer sınavlarda da benzer bir uygulama olabilmektedir. Bu referansın gayesi kişiyle alakalı bu kişileri arayıp bilgi almak mesleğin gereklerine uygun olup olmadığını değerlendirmek gayesiyledir. Mülakatta kişisel ve özel yaşantıyla alakalı bilgi edinmek zordur. Yani; bunların alınmasının meşru bir amaca dayandığı varsayılır. Yani bunların torpil amacıyla istendiği öne sürülemez.

Yine referans yazılan kişilerin mülakatında torpil olarak işe yarayıp yaramadığını, bu isimlerin mülakatı etkileyip etkilemediğini ortaya koymak da zordur.

Şahsi görüşüm; referans yazılan isimlerin Mülakat Komisyonu üzerinde en azında bir etki bırakacağı yönündedir. Torpil hele ki Kaymakam Adaylığı sınavında ayrı bir uğraştır. Bir isim yazmak mülakatta başarıya getirmeyecektir.

20 Mart 2019 13:27

mülkiyeteftişkurulu
Aday Memur
en son yapılan kaymakamlık mülakatına girmiştim. sizin bahsettiğiniz gibi referans yazmamızı istemediler yani mülakatta katılacaklardan istenen belgelerde yoktu. ama şunu söyleyebilirim. kaymakamlık ne yazılı sınavda ne sözlü sınavda kazanılır, son 1 hafta hatta son 3 gün kimin torpili/refaransı/dayısı güçlüyse o kazanır . son sınavda bu tecrübeyi edindim. Bir dahada başvurmayacağım zaten, emekler boşa gidiyor.
Toplam 2 mesaj

ANKET
ABD tehditleri artıyor. Döviz de yükselebilir. Sizce Türkiye, Rusya'dan S-400 almalı mı?