Editörler : Pangaea
14 Mart 2019 12:11

Formasyonu olan ve Yüksek Lisans yapmış memurların öğretmen olarak atanması...

Uzun zamandan beri yani kurumlar arası geçiş kapatıldığından bu yana kamuda çalışan ve formasyonu olup da öğretmenliğe atanamayanların durumu tartışılmaktadır. MEB'nın ihtiyaçları, üniversitelerin eğitim fakültelerinin verdiği mezun sayısı ve bu kadar yığılmanın üzerine gelir elde edebilmek amacıyla üniversitelerin verdiği formasyon belgesinden dolayı oluşan talep kitlesine ilişkin problemler artarak devam etmektedir. Herkesin, hak ettiği ve aldığı eğitimin gereklerini yerine getirebilecekleri bir talepte bulunması doğaldır. Maalesef ki ülkemizin plansız ve öngörüsüz eğitim anlayışı bunu sabote etmektedir. Binaen aleyh ailesinden uzaklarda, kimi zaman aç, kimi zaman parasız kalmış ama her şartta okuyarak öğretmenlik belgesini almış ama kpss'ye girerek memur olmak zorunda kalmış bir kitle de reel olarak gözümüzün önündedir. Kamuda öyle bir devir yaşanmaktadır ki, birilerinin (vasıfsız-liyakat eksiği olanların) üst makamlara farklı yollardan yaklaşarak belli kadroları elde ettikleri de aşikar. Buna bağlı olarak emek vererek kamuya atanmış, dahası çalışırken Yüksek Lisansını da yapmış ama kamuda görevde yükselmelerin ikili ilişkiler, sendika, siyaset eliyle yürütüldüğü bu durum bir çoğumuzu rahatsız etmektedir. Ayrıca son günlerde MEB'de çalışan öğretmenler ve/veya yeni atanacaklar için yüksek lisans yapma zorunluluğunun getirileceği dillendirilmektedir. Bu nitelik, üniversiteler için rant kapısı haline gelen tezsiz yüksek lisans sistemi ile mi yoksa nasıl sağlanır bunu zaman gösterecek. Bu sonuca göre en azından normal geçişler açılmayacaksa bile kurumlar arası geçişin kapatılması ile mağdur olan memur öğretmenlerden formasyonu olan ve yüksek lisansını da yapmışlara (sayıları çok olmayan) ayrı bir kontenjan verilmek suretiyle bir hak tanınabilir. Ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli insan gücünün MEB'nda değerlendirilebilmesi adına bu talebimizin Memurlarnet olarak gündeme alınmasını ve bunun MEB'na iletilerek takipçisi olunmasını talep etmekteyiz. Öğretmenlik mesleğine ve eğitimine gönül vermiş ve bu platformda veya sosyal medyada canhıraş şekilde mücadele eden tüm meslektaşlarımızın emellerine ulaşabilmeleri temennisi ile selamlarımı sunarım...

miraym
Aday Memur
14 Mart 2019 19:56

Bununla ilgili bir baslık varmı Twitterda

SorunCevaplayıN
Genel Müdür
14 Mart 2019 19:56

biktirdiniz artik. madem bu kadsr yeteneklisin yeniden sinava gir. milleti gk gy egitim alan sinavina giriyor sonra mulakata giriyor ogretmen oluyor. sen gelmis sadece gk gy sinavi ile ogretmen olmak istiyorsun. hic vicdan mj yok sende ? birde uzun uzun yazmissin sanki ulkenin iyiligini dusunur gibi

cemilcim
Aday Memur
14 Mart 2019 20:52

"SorunCevaplayın" sana tek bir cevap vereceğim. Yetenekten ve değer üretmekten yoksun bir kişilik olduğun zaten üslubundan anlaşılıyor

calmedor
Şef
14 Mart 2019 21:43

Yanınızda liyakatsiz yükselme lerden yakinmissizniz ama sizde ogretmenlik için gereken liyakatlardan olan sınava girmeden öğretmen olmak istiyosunuz kendinizle celismiyormusunuz. Öğretmen olmak istiyorsanız sınavlara girip yeterliliginizi gösterip atanmayi neden denemiyosunuz bunu merak ettim

hüseyintekinn
Aday Memur
14 Mart 2019 22:22

Hocam bu tarz memurlar hep böyle kendileri ile çelişiyor zaten. En iyisi ölü taklidi yapmak belki gider :p

calmedor, 5 yıl önce

Yanınızda liyakatsiz yükselme lerden yakinmissizniz ama sizde ogretmenlik için gereken liyakatlardan olan sınava girmeden öğretmen olmak istiyosunuz kendinizle celismiyormusunuz. Öğretmen olmak istiyorsanız sınavlara girip yeterliliginizi gösterip atanmayi neden denemiyosunuz bunu merak ettim

SorunCevaplayıN
Genel Müdür
14 Mart 2019 22:29

deger uretmek :)) sinava girmeden istedigin alana gecmek mi oluyor ? sizin gibilere diyecek birsey yok
cemilcim, 5 yıl önce

"SorunCevaplayın" sana tek bir cevap vereceğim. Yetenekten ve değer üretmekten yoksun bir kişilik olduğun zaten üslubundan anlaşılıyor

barisnistelrooy
Aday Memur
14 Mart 2019 22:48

Memurdum boş işler kovalamadım istifa ettim şimdi de tekrar öğretmen olarak atandım. Siz de deneyin bu kadar istiyorsanız sağdan soldan medet ummayın.

ÇağatayD
Şube Müdürü
15 Mart 2019 10:39

Yorumlara sinirlenen memur arkadaşlar seri eksiye tutmuşlar. Bende dengeleyeyim birazda olsa :)

Tarihcci
Memur
15 Mart 2019 10:56

Hmm şeyler nerde ya üniversiteyi 4 ortalamayla bitirenler veya bölümünden ilk üçe girip mezun olanlar. Onlar da baya nitelikli insanlar, gelsinler onları da sınavsız atayalım nedir yani elimize mi yapışır.

Tarihcci
Memur
15 Mart 2019 11:01

Konuyu açan arkadaş her ne kadar derdini düzgünce ifade etmiş olsa da ana fikir belli dolayısıyla gelecek tepkilere kızmasın. Yüksek lisans da sanıldığı kadar ayrıcalıklı, insanın niteliğini artıran bir durum değil ipini koparan y. lisans yapıyor kimse kusura bakmasın. Kendini geliştirme odaklı yaşayan bir insan y lisans yapmadan da kendini geliştirir, sadece etiket için yaşayan insan da isterse doktorasını versin bir halt olamaz.

cemilcim
Aday Memur
15 Mart 2019 12:27

Arkadaşlar mesele biraz kişiselleştirildi sanırım. Daha önceleri kanun ile kurumlar arası geçiş gibi bir uygulama vardı. Talebim iyi anlaşılırsa eğer "ben yüksek lisans yaptım ve daha nitelikliyim" filan da demedim. Veya yüksek lisans yapanlar ile yapmayanlar arasında bir kıyaslama da yapmadım. Bunu öne sürerek büyüklenmekten de Allah'a sığınırım. Demek istediğim sadece MEB öğretmenler için yüksek lisans gibi bir durum güncellemesinden bahsetti. Ben de kamuda çalışan öğretmen adaylarından şartları tutanların da bu kapsamda istihdam edilebileceğinden bahsettim. Bahsettiğim meseleden ne torpil, ne haksız atanma, ne de nitelik kıyaslaması anlaşılır. Sonuçta kamuya bir tanıdığımızın torpili ile girmedik. Biz de KPSS'ye girip hak ederek atandık. Öğretmenlik atamalarında ve sonucunda yerleşen torpil sistemini eleştirmek gerekir. Ülkenin geleceğine yön verebilecek eğitim kadrosunun daha anlayışlı ve duyarlı bir eleştiri ortamı oluşturması gerekir. Kimseyi kışkırtmak veya zan altında bırakmak için değil, kimseyi hedef göstermeden samimi görüşlerinizi veya orantılı eleştirilerinizi almak düşüncesi ile açmıştım mevzuyu.

Tarihcci
Memur
15 Mart 2019 13:05

Şimdi bakın öncelikle nezaketli diliniz için teşekkür ederim kendinizi güzel ifade ediyorsunuz ama düşüncenizin farklı bir yanı yok. Öğretmenlere y lisans şartı getirilse de kamudaki y.l yapmış memur öğretmenlerin geçiş yapması haksızlık getirilmese de eskisi gibi memurlara geçiş olanağı verilmesi haksızlık. Burda sıkıntı öğretmenlerin girmesi gereken üç sınava girmeyip düz yoldan atanma düşüncesinde olunması. Takdir edersiniz ki memur olmak yani p3ten atanmak daha kolay. En azından benim için daha kolaydı ben hep eğitim bilimlerinde p10da puanını düşürenlerdenim ve emin olun memur olarak atanabilirdim öğretmen olmayacaksam niye gideyim farklı şehirlere dedim tercih yapmadım. Böyle bir hak verilirse üç sınav yerine sadece P3 e biraz daha yoğunlaşıp memur olup atanmayı ben de isterim herkes de ister zaten. Bakın deseniz ki biz zamanında çalıştık şu kadar puan aldık atandık bu puanımız dursun eğitim ve alan sınavlarına girme hakkı verin bize, bunu bile bir yere kadar anlayabilirim ama tek sınava girip 3 sınavla boğuşan insanlara karşı bizi direkt atayın demenizi asla anlayışla karşılayamam.

nicksosyal
Şef
15 Mart 2019 14:28

Sayın hocam yazmayacam diyordum ama sizin bu ölçülü eleştiriniz karşısında tutamadım kendimi... kendi nazarımda size durumumu arz edeyim... insanların memurluğa atanmak tamamen şahsi tercihleridir. öğretmen olamayacaksam niye memur olayım demişsiniz bu acıklı bir durum . eğitim fakültesi mezunuyum mezun olduğum sene atanabilecek puanın 3 ile 4 puan kadar aşağısını aldım. herkesin maddi durumu ailevi durumu da belli bu şartlarda memurluğa atandım 3 sene de tezli yüksek lisans yaptım. şu an atanabilecek puan alıyorum.. devlet istifa et de gel diyor ..yılların memuriyetini nadasa bırak gel diyor bu kabul edilebilecek bir durum değildir.. memuriyette kurumlararası geçiş diye bir usul var ..bunu da niteliğimi ölçerek alacaklarsa ben her duruma hazırım .. ama hak kaybına tahammülüm yoktur

Tarihcci, 5 yıl önce
Şimdi bakın öncelikle nezaketli diliniz için teşekkür ederim kendinizi güzel ifade ediyorsunuz ama düşüncenizin farklı bir yanı yok. Öğretmenlere y lisans şartı getirilse de kamudaki y.l yapmış memur öğretmenlerin geçiş yapması haksızlık getirilmese de eskisi gibi memurlara geçiş olanağı verilmesi haksızlık. Burda sıkıntı öğretmenlerin girmesi gereken üç sınava girmeyip düz yoldan atanma düşüncesinde olunması. Takdir edersiniz ki memur olmak yani p3ten atanmak daha kolay. En azından benim için daha kolaydı ben hep eğitim bilimlerinde p10da puanını düşürenlerdenim ve emin olun memur olarak atanabilirdim öğretmen olmayacaksam niye gideyim farklı şehirlere dedim tercih yapmadım. Böyle bir hak verilirse üç sınav yerine sadece P3 e biraz daha yoğunlaşıp memur olup atanmayı ben de isterim herkes de ister zaten. Bakın deseniz ki biz zamanında çalıştık şu kadar puan aldık atandık bu puanımız dursun eğitim ve alan sınavlarına girme hakkı verin bize, bunu bile bir yere kadar anlayabilirim ama tek sınava girip 3 sınavla boğuşan insanlara karşı bizi direkt atayın demenizi asla anlayışla karşılayamam.

Tarihcci
Memur
15 Mart 2019 15:11

Hocam öncelikle öğretmen olmayacaksam niye gideyim derken çok şükür maddi açıdan zor durumda değilim öğretmenlik çocukluk hayalim bunu yapabileceksem giderim yoksa sadece para kazanayım bir işim olsun diye gitmek istemedim, böyle bir imkan söz konusuysa ben de gider sonra öğretmenliğe geçerdim demek istedim. Diğer konuya gelirsek benim karşı çıktığım nokta memur olarak zaten atandık öğretmenliğe geçiş yapalım derdinde olunması. Siz diyorsanız ki ben memurken de öğretmenlik için tüm sınavlara girdim başarı elde ettim şimdiye kadarki memuriyet derecemi yakmadan beni atayın, olabilir ona bir şey diyemem işin içinde olmadığımdan açıkçası o kadar prosedürel bilgim de yok. Birbirimizi doğru anlayalım benim sitemim ücretli yaptık bizi atayın memur olduk bizi atayın şunu yaptık bizi atayıncılara.

Betelgeus
Daire Başkanı
15 Mart 2019 16:22

Adalet duygusu olmayan bir insan en yüksek mertebeden öğretmenliğe geçmek istese kapıyı yüzüne kapatırım. Benim ilk kriterim budur. Adil olmayan insan baştan kaybetmiştir. Nitelikleri sıfırla çarpılır.

cemilcim
Aday Memur
15 Mart 2019 17:17

Yorumları ile katkıda bulunan arkadaşlar memur mu yoksa zor şartlarda KPSS'ye çalışıp da öğretmenliğe atananlar mı bilmiyorum ama ben sadece belli kontenjanlar dahilinde atanmaktan bahsettim. Arkadaşlar ! bizim alanda açıktan okuyup da sonradan formasyon alıp 57-60 puanlarla atananlar oldu. O kadar istememize rağmen muvafakatımızı alamadığımız için atanamadık ve kendi mesleğimizi yapamıyoruz. Çalıştığımız kurumlarda da sadece eğitim yönünden atanma şartlarını sağlayarak ve torpilini bularak şube müdürü-sekreter-daire başkanı olmuş, sonra da çok hak ederek atanmış gibi, koltuklarının altına karpuz sığmamış şekilde etrafımızda dolaşan öyle insanlar var ki. Görevde yükselme sınavları da artık sözlü mülakatlarla neredeyse tamamen torpile dönüştü. İçimizdeki çığlığın bir yansıması olarak anlaşılmasını dilerim.

SorunCevaplayıN
Genel Müdür
15 Mart 2019 17:30

sen belli kontenjan dahilinde atanirsan normalde hak eden biri atanamamis olacak. sen bunu anlayamiyorsun.
cemilcim, 5 yıl önce

Yorumları ile katkıda bulunan arkadaşlar memur mu yoksa zor şartlarda KPSS'ye çalışıp da öğretmenliğe atananlar mı bilmiyorum ama ben sadece belli kontenjanlar dahilinde atanmaktan bahsettim. Arkadaşlar ! bizim alanda açıktan okuyup da sonradan formasyon alıp 57-60 puanlarla atananlar oldu. O kadar istememize rağmen muvafakatımızı alamadığımız için atanamadık ve kendi mesleğimizi yapamıyoruz. Çalıştığımız kurumlarda da sadece eğitim yönünden atanma şartlarını sağlayarak ve torpilini bularak şube müdürü-sekreter-daire başkanı olmuş, sonra da çok hak ederek atanmış gibi, koltuklarının altına karpuz sığmamış şekilde etrafımızda dolaşan öyle insanlar var ki. Görevde yükselme sınavları da artık sözlü mülakatlarla neredeyse tamamen torpile dönüştü. İçimizdeki çığlığın bir yansıması olarak anlaşılmasını dilerim.

Betelgeus
Daire Başkanı
15 Mart 2019 17:40

Bir yerde yanlış yapılıyor olması onu yeni bir yanlışla örtme gereği duyurmaz. Yanlış yanlıştır. "O oluyor da bu da olsun"

Olmasın. O da bu da. Olmasın.

YusufYüreklim
Aday Memur
10 Temmuz 2019 17:11

arkadaşlar benim bir sorum olacak memurum formasyon almak istiyorum ama çalışırken bunu

nasıl alabilirim bilgisi olan var mı son bölümde öğretmenlik uygulaması var çalışırken bunu nasıl yapabilirim çalıştığım kurum milli eğitim müdürlüğü

captain3406
Aday Memur
11 Temmuz 2019 22:45

ülkede nerede liyakat var ki ? neyi sorguluyoruz ? keşke böyle olmasa ama maalesef her yerde sistem çarpık.
Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi