Editörler :
16 Mart 2019 10:47   


Doğadaki mucize, yaban mersini, hakında ne biliyorsunuz?

Öncelikle her yemiş, bu bahsedeceğim yaban mersini türü değildir. Vaccinium myrtillus, dünyada bilberry olarak bilinir. Gerçeğini nasıl bulurum, piyasadaki dolandırıcılara nasıl para kaptırmam vs başka bir konu. Bitkiler, vitaminler ve minerallerin sağlık ile ilşkisi kim korkar panikataktan ve kim korkar sosyal fobiden kitaplarında ayrıntılı olarak incelenmekte, yarar va zararlaı masaya yatırılmakta.

Vaccinium myrtillus, avrupa ve asyanın bir bölümünde yabani olarak yetişen, ülkemizde Yaban mersini, Ayı üzümü, Çoban üzümü, Likapa,Mosi/Morsivit gibi isimlerle bilinen bir yemiş türüdür. Türkiye´nin sadece kuzey bölgelerinde, doğada yabani olarak yetişen alt türlerine rastlanılır. Dünyada bilberry olarak bilinip (blueberry ile karıştırmayın) bazı ülkelerde kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir.Genellikle ormanlık alanlarda yetişir. Taze olarak tüketilebilen bu yemiş, kurutulup ezilerek toz halinde,reçel marmelat vb yapılarak, şarap ve çeşitli alkollü içecek yapılarak,baharat olarak gıda sanayisinde, ilaç sanayisinde, tekstil boyama işlerinde, kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır. Elbette en önemli kullanım alanı gıda ve ilaç sektörleridir.

Antitoksidan içeriği en yüksek bitkiler arasındadır.

Kabızlık ve bir çok mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Kan şekerini düşürür. Kalori oranı düşüktür.

Kemik dokusu üzerinde olumlu etkileri vardır.

Antiinflamotorik ve anti oksidativ stres özelliği ile kalp ve damar hastalıklarını önlerken yaşlanmayı yavaşlatabilir. Kan pıhtılaşmasını önler.

Glokom, karatak gibi göz hastalıklarını yavaşlatıcı, önleyici özellikleri vardır.

Hafıza kaybını önler. Bir çok demens araştırmacısı her yıl ayılardan alınan yeni kan örnekleri üzerinde deneyler yapmakta.

Artroza ve bazı böbrek yetmezliği hastalıklarına karşı etkilidir.

Kas eksilmesine karşı etkilidir. Hatta Fransız aratırmacıların yaptığı bir araştırmada ayıların kanından yapılan bir serum ile hastalarda yeni kas telleri oluşmaya başlamıştır.

Saygılarımla...

 
ANKET
Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun karşı karşıya geldiği program, fikrinizi değiştirdi mi?