Editörler : swat3410
16 Mart 2019 11:03

PMYO hk.

Merhabalar. Liseden geçtiğimiz yıl mezun olup harp okulu sınavına katıldım, kazanamadım. Bir çökmüşlük içerisine girip YKS ile kazandığım bölüme gidip orada da okumadım. Şimdi PMYO okumayı düşünüyorum. Meslek hakkında bildiklerimi yazayım, yanlışlarımı düzeltirseniz memnun olurum.

1. PMYO sağlık yönetmeliği askeri okullarla yakın şartlara sahip.

2. Okulda zorlayıcı eğitimler veriliyor.

3. Eğitimler kadar ortam da psikolojik olarak zor.

4. Mezun olduktan sonra polis memuru olarak tercih ettiğimiz illerden birine atanıyoruz, şube ve görev yeri seçme şansı verilmiyor.

5. Çok yüksek ihtimalle çevik kuvvet, karakol ekibi gibi oyalama sayılan şubelere verilip bir süre burada kalmak durumundayız.

Avantaj ve dezavantajların farkındayım. Sormak istediğim bir kaç soru da var;

1. PMYO mezunları DGS ile açıköğretime girip meslekteyken önlisans sayılan eğitimi lisans yapıp PAEM sınavına katılmaya hak kazanabiliyor diye yazıyor her yerde. Bu bilgi doğru mu, yanlış ise doğrusu nedir?

2. Bu bilgiyi sağlayan nitelikte son bir şey, DGS olayı doğru ise; 4 yıllık eğitimi tamamlamak amaçlı 2 yıl daha mı okumamız gerekiyor, yoksa DGS olmasına rağmen 4 yıllık mı okunması gerekir?

Şimdiden teşekkür ederim.

M.E.K.Eagle90
Yasaklı
16 Mart 2019 11:06

Pmyodan 2 yılda mezun olursun dgs ile 4 yıla tamamlarsın meslek içi komiserlik sınavı paeme başvurursun kazanirsan 9 ay daha okur komiser olursun

50kalibre
Aday Memur
16 Mart 2019 11:08

Anladım hocam teşekkür ederim. Bilginin doğruluğunu teyit edebileceğim bir belge var mı?

M.E.K.Eagle90, 5 yıl önce
Pmyodan 2 yılda mezun olursun dgs ile 4 yıla tamamlarsın meslek içi komiserlik sınavı paeme başvurursun kazanirsan 9 ay daha okur komiser olursun

M.E.K.Eagle90
Yasaklı
16 Mart 2019 12:46

Bilgi açık net doğru müsterih ol
50kalibre, 5 yıl önce

Anladım hocam teşekkür ederim. Bilginin doğruluğunu teyit edebileceğim bir belge var mı?

HÜSNÜ ÇOBANN
Daire Başkanı
16 Mart 2019 14:00

Oyalama sayılan şubeler diye birşey yok kardeş. Karakol çevik Teşkilatın yükünü çeken en çok çalışan birimlerdir. Bu düşünceni kafandan sil

kars2015
Genel Müdür
16 Mart 2019 14:05

Oyalama neymiş vay anasını 10 yıldır oyalanıyoruz haberimiz yokmuş:)

aynasızz55
Yasaklı
16 Mart 2019 15:20

pmyo candır 15.DÖNEM DEVRELERİME SELAM OLSUN :))

50kalibre
Aday Memur
18 Mart 2019 08:03

Haklısınız da hocam, polis olma fikrimi ailemden yahut çevremden kime söylesem zaten çevik kuvvet ve karakol birimleri teşkilatın yükünü çeken birimler olduğu için "PMYO'dan mezun olup karakol görevi ya da çevik kuvvete atanırsın, bu görevlerde liseli kavgası, üniversite öğrencisi yürüyüşü tarzı vakalarda çalışırsın, ancak oyalanırsın" diyorlar. Ben bunları oyalama olarak gören bir kişi değilim. Vatana millete hizmetin her türlüsüne canım feda. Zaten beklentim de cinayet, narkotik, merkez asayiş gibi bir şey değil. İyi motor sürerim, motorlu trafik birimlerinde çalışmak istiyorum, bu da olmazsa ne olursa o olsun.

HÜSNÜ ÇOBANN, 5 yıl önce

Oyalama sayılan şubeler diye birşey yok kardeş. Karakol çevik Teşkilatın yükünü çeken en çok çalışan birimlerdir. Bu düşünceni kafandan sil

50kalibre
Aday Memur
18 Mart 2019 08:06

Hangi birimdesiniz hocam, bulunduğunuz birimle alakalı bilgilerinizi benimle paylaşırsanız ziyadesiyle mutlu olurum. Önceki mesajımda yazdığım gibi amacım vatanımıza hizmet etmek. Birim ne olursa olsun dışardan görünenlerle yetinmek yerine içinde olanların birimle alakalı fikirlerini merak ediyorum.

kars2015, 5 yıl önce
Oyalama neymiş vay anasını 10 yıldır oyalanıyoruz haberimiz yokmuş:)

BilgiHesa
Memur
18 Mart 2019 08:34

Eğitim öyle çok zor bir eğitim değil, jendşnş boş yere stres yapma ama dediğin gibi üre uzun ailenden uzun süre ayrı kalacaksın hele bir de ilk seferse seni en çok zorlayacak şey bu psikolojik durum olacak.

Şube görev yeri şans işi, başlama yaptığınız dönem eğer alım olursa bazı yerlerden seçmelere gelebiliyorlar oraları değerlendirebilir ya da şubelere gidip kendin başvurabilirsin.

Önlisans mezunu olarak PMYO yu tamamladıktan sonra dgs ye girip uygun bir bölümde kalan 2 yılı tamamlayarak lisans mezunu olabilir ve rütbe ter sınavlarına girmeye hak kazanabilirsin.

50kalibre
Aday Memur
18 Mart 2019 08:40

Mesela diyelim ben çevik kuvvete atandım, gidip herhangi bir şubeye başvuru yaptığımda ihtiyaçları olursa alırlar öyle mi hocam?

Okul için süre sıkıntı değil. Ailemden ilk kez ayrı kalmayacağım, liseyi dış ilçelerden birinde okuduğum için mecbur yurtta kaldım 5 yıl boyunca. 2 yıl hatta hiç bir şey. O yüzden ailemin yokluğunda psikolojik olarak zorlanacağımı çok zannetmiyorum.

Rütbe terfi sınavı için; lisans yaptığım bölümle alakalı soruşarın bulunduğu bir sınav mı, mesleki bilgi ve yeterlilik sınavı mı? Nasıl bir sınav olduğu hakkında fikirleriniz var mıdır?

BilgiHesa, 5 yıl önce

Eğitim öyle çok zor bir eğitim değil, jendşnş boş yere stres yapma ama dediğin gibi üre uzun ailenden uzun süre ayrı kalacaksın hele bir de ilk seferse seni en çok zorlayacak şey bu psikolojik durum olacak.

Şube görev yeri şans işi, başlama yaptığınız dönem eğer alım olursa bazı yerlerden seçmelere gelebiliyorlar oraları değerlendirebilir ya da şubelere gidip kendin başvurabilirsin.

Önlisans mezunu olarak PMYO yu tamamladıktan sonra dgs ye girip uygun bir bölümde kalan 2 yılı tamamlayarak lisans mezunu olabilir ve rütbe ter sınavlarına girmeye hak kazanabilirsin.

kars2015
Genel Müdür
19 Mart 2019 00:35

Öncelikle şöyle söyleyim lisansda okuduğun bölümü unut meslekte sana cok bir faydası olmaz emniyette işler şube değişimleri refaransla yani torpille olur adamın yoksa sokakda karakol asayiş trafik vb yerlerde çalışırsın yani sen şahinlerde çalışmak istiyorsun trafikte seni oraya istiyosun diye vermezler çünkü sen istiyorsun orda mutlu olucaksın istemeyen adamı zorla çalıştırırlar .. tabi tamamen kötümserde olmamak gerekir bazen ihtiyac olur yazı gelir gecersin kısmet bu işler cok idealist olmamak gerekir meslekte

Kemalcakici
Aday Memur
22 Mart 2019 21:38

hocam pmyo okurken açıktan ikinci üniversite okusak olmuyor mu ve pmyodan mezun olsak sadece gene komiser olamıyor muyuz

M.E.K.Eagle90, 5 yıl önce
Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi