Editörler : hopaliSafak Vaktii
08 Mayıs 2019 20:30

erenbay
Şef

aynen hocam ki ben 30 dkka düşüncenize karşı değilim. zaten öğrenci maksimum 20 dakika dikkatini odaklıyabiliyor. ki çoğunlukla ilk 15 dakikadan sonra zil ne zaman çalacak diye bekliyor. sanırım derdimi yanlış anlattım. o yüzden yanlış anlaşıldım.

durun14, 2 ay önce - Alıntıya git

Allah razı olsun.

09 Mayıs 2019 23:52

erdem1111
Aday Memur

diyorum ki bu işler öyle talep etmekle de olmuyormuş demek ki. Şekil-1a

10 Mayıs 2019 14:55

erenbay
Şef

diyorum ki bu işler öyle talep etmekle de olmuyormuş demek ki. Şekil-1a

erdem1111, 2 ay önce - Alıntıya git

sana rağmen teşekkürler.

12 Mayıs 2019 14:33

yokyavallahallah
Aday Memur

Elini vicdanına koyup ben tam tamına 40 dk. ders anlatıyorum diyebilecek var mı? Eksiksiz gediksiz 40 dk. Eğer varsa ben de destekleyeceğim.

12 Mayıs 2019 15:39

erenbay
Şef

Elini vicdanına koyup ben tam tamına 40 dk. ders anlatıyorum diyebilecek var mı? Eksiksiz gediksiz 40 dk. Eğer varsa ben de destekleyeceğim.

yokyavallahallah, 2 ay önce - Alıntıya git

Kardeş Merhaba. samimiyetli cevap vereceğim fakat aynını da beklerim. İşte bu derse geç girmelerin (ekseriyet öğretmenlerce) temel nedeni de budur. İnan bu konu acil çözüm beklenen noktalar ve hususları içeriyor. Ayrıca madem sordunuz, ilk sayfadan bu sualinize cevap vermiş durumdayım. Elbette o süre boyunca ders anlatmamız gerekiyor, aksi halde öğrenciler elde avuçta durmuyor, iyice huysuzlanıyor ve ders dinlemek isteyen ve çalışan diğer öğrencilerin huzurlarını da kaçırıyorlar. Dipisplinsizlik nüfuz etmeye başlıyor. İnan o süreç içerisinde ders akışına ara verirsem en başta kendim rahatsız oluyorum.

13 Mayıs 2019 00:02

abbe
Şef

Günümüzde bir öğrenciyi 40 dk zaptetmek cidden zor ve her anlamda sürenin kısaltılması şart.

13 Mayıs 2019 13:02

erdem1111
Aday Memur

Kardeş Merhaba. samimiyetli cevap vereceğim fakat aynını da beklerim. İşte bu derse geç girmelerin (ekseriyet öğretmenlerce) temel nedeni de budur. İnan bu konu acil çözüm beklenen noktalar ve hususları içeriyor. Ayrıca madem sordunuz, ilk sayfadan bu sualinize cevap vermiş durumdayım. Elbette o süre boyunca ders anlatmamız gerekiyor, aksi halde öğrenciler elde avuçta durmuyor, iyice huysuzlanıyor ve ders dinlemek isteyen ve çalışan diğer öğrencilerin huzurlarını da kaçırıyorlar. Dipisplinsizlik nüfuz etmeye başlıyor. İnan o süreç içerisinde ders akışına ara verirsem en başta kendim rahatsız oluyorum.

erenbay, 2 ay önce - Alıntıya git

Galiba bu kez haklısın Allah var yukarıda (!)

13 Mayıs 2019 18:29

happymate
Daire Başkanı

Kardeşim desteklemekle hayır hasenat kazanırsınız. Çünkü herkesin çolu-çocuğu muzdarip inan.

13 Mayıs 2019 23:59

erdem1111
Aday Memur

Hani derler ya "anlayana sivrisinek saz; anlamayana davul zurna çalsan da az" bu da öyle işte.

14 Mayıs 2019 02:07

geldgi gibi giderler
Memur

Liselerin de kısaltılması şartıyla katılıyorum. çünkü liselerde denildiği gibi soyut düşünsel kavramlar çok daha gelişkin olduğundan, süre baya bir uzun kalıyor. destek.

14 Mayıs 2019 03:15

yokyavallahallah
Aday Memur

Hani derler ya "anlayana sivrisinek saz; anlamayana davul zurna çalsan da az" bu da öyle işte.

erdem1111, 1 ay önce - Alıntıya git

Ne anlattın? Boş boş konuşma.

14 Mayıs 2019 09:55

hugo.almeida
Şube Müdürü

erenbay, 2 ay önce - Alıntıya git

dersi 15 dk yapsan 5 dakika geç girecek öğretmenler var. Bazen ders içinde ekstra fotokopi ihtiyacı doğuyor ders başladıktan 10 dk sonra öğretmenler odasına gidiyorum hâlâ oturuyorlar. Oysa kendi çocuklarını okula gönderecekleri zaman "çocuğumun öğretmeni şu olsun", "şu öğretmen iyiymiş o okula yazdıracağım" lafları bitmiyor.

14 Mayıs 2019 17:52

kamuran15
Müsteşar

dersi 15 dk yapsan 5 dakika geç girecek öğretmenler var. Bazen ders içinde ekstra fotokopi ihtiyacı doğuyor ders başladıktan 10 dk sonra öğretmenler odasına gidiyorum hâlâ oturuyorlar. Oysa kendi çocuklarını okula gönderecekleri zaman "çocuğumun öğretmeni şu olsun", "şu öğretmen iyiymiş o okula yazdıracağım" lafları bitmiyor.

hugo.almeida, 1 ay önce - Alıntıya git

Çok doğru şeyler belirtmişsiniz erenhocay ve sizi tebrik ederim.

14 Mayıs 2019 19:22

erenbay
Şef

Teşekkür ederim hocam. fakat ikna olmayanlar da var öyle anlaşılıyor ki..

15 Mayıs 2019 16:23

erenbay
Şef

hugo.almeida, 1 ay önce - Alıntıya git

Saygıdeğer hocam tam sırasıdır şu konuyu dile getirelim arkadaşlar Buyurunuz:

https://www.memurlar.net/haber/829952/bakan-selcuk-acikladi-okullara-ara-tatil-geliyor.html

15 Mayıs 2019 18:16

happymate
Daire Başkanı

Hatırlatma için çok teşekkür ederim. dilim döndüğünce platforma gereken katkımı sağladım.

15 Mayıs 2019 19:34

ancelo
Müsteşar Yardımcısı

Saygıdeğer hocam tam sırasıdır şu konuyu dile getirelim arkadaşlar Buyurunuz:

https://www.memurlar.net/haber/829952/bakan-selcuk-acikladi-okullara-ara-tatil-geliyor.html

erenbay, 1 ay önce - Alıntıya git

Eren Hocam faydası dokunur inşallah, elimden geldiğince güzel bir derleme oluşturdum sayılır.

"Ders süreleri acilen düşürülmelidir sayın bakanlık. 40 dk bence de çok fazla. Zaten 40 dk nın tamamından verim alınamıyor. 20-25 dk ders işledikten sonra öğrencilerde dersten kopmalar başlıyor. tabi böyle olunca sınıf disiplini noktasında sıkıntılar yaşanmaya başlıyor, özellikle de kalabalık mevcutlu sınıflarda bu sorun had safhaya çıkıyor. geçtim onu da; ilk 20 dk.lık öğrenmeler sonucunda her şekilde kafası dolan öğrencinin, ekseriyet kişisel ihtiyaçları da artmış oluyor. Örnek: tuvalet ihtiyacından tutun ki burada yer verilemeyecek kişisel lavabo ihtiyaçları, kimi öğrenciler için beslenmeler, su içmeler vs vs.. Kısaca bu sürenin sonunda anlık olarak dinlenmenin ders dışına çıkarılması açıktan zuhur eden ve çok iyi bilinen bir gerçektir. O yüzden ilköğretimlerde (ilkokul-ortaokul-lise hepsi için geçerlidir) 30 dk oldukça makuldur. Olması gereken de zaten budur. Liselerde 45 dk idi ders süresi, 2013'te 40 dk.ya düşürüldü. Ancak dediğim gibi ilköğretimlerde 40 dk gerçekten çok uzun bir süre ve bu sürenin son 10-15 dakikasından hiçbir suretle verim alınamamaktadır. Artık çağımızda öğrenciyi 40 dk derste tutmak imkansız bir hale gelmiştir. İlkokul, ortaokul, lise hepsi için de aynı durum geçerlidir. Çağımız, bilgi ve teknoloji çağıdır. Dolayısıyla öğrenme süreleri düşmüştür ve ders sürelerinin çağımıza oryante edilmesi gerekmektedir... Tantanadan dolayı hem öğrenci hem öğretmen muzdarip. "Öğretmenim lütfen arkadaşımız susturur musunuz ?" şeklinde serzenmeler, tuvalate kaçışlar son bulmalıdır. "Ne öğrencilerimiz tutsak olsunlar; ve ne de başlarındaki öğretmenler olarak bizler gardiyan..." Saygı slmlar."

15 Mayıs 2019 21:33

happymate
Daire Başkanı

Bu da bendendir.

Öncelikle merhaba. Nakledeceğim yazıda kendi görüşlerim yanı sıra diğer meslektaşlarımın da katkısı bulunmaktadır. Sn Erenbay isimli kullanıcı ve öğretmen arkadaşın görüş ve düşüncesine yerden göğe kadar katıldığımı belirtmekten yanayım. Buyurunuz "Şartlar eskisi gibi değil.. Dünya çok değişti.. Hiçbir şey eskisi gibi değil ve artık bilgiye çok daha kolay erişilebiliyor.. Öğretmenle sınırlı da değil asla.. Eskiden kütüphaneler vardı, cilt cilt ansiklopediler vardı.. Peki Ya şimdi? Bir öğrenci yeri geldiğinde tablet, bilgisayar hatta cep telefonundan istenilen bilgiye eş-zamanlı ulaşabiliyor... Teknolojik donatılar sayesinde bilgi transferi, bilgiyi işleme süresi özetle öğrenme süreleri son derece kısalmıştır. Öyle ki öğrenim artık öğretmenle sınırlı olmaktan çoktan çıktı sayılır. Mübalağadan sayılmaması dileğiyle; Bu yüzyılda 40 dk ders süresi dayatmak, amacı karşılayan bir durum olmaktan uzak ve yoksundur. Dahası öğrencileri okuldan soğutan, bıktıran bir başka zulümlü profile yol açılmaktadır..! Öğrenciler dersin son 10 dakikasını lavoba ve tuvaletlerde bekleşerek tamamlıyorlar... Bu konu çok mühimdir Sayın Bakan(!) İstirhamımız odur ki, lütfen geçmiş bakanlığın elde tutulur tek icraat önerisi olan 30 dk ders süresini hayata geçirmeyi sağlayan bir çalıştaya imza konulmasıdır. Nitekim değinildiği gibi pedagok, eğitim uzmanı ve çocuk gelişimcilerin önerileri de aynı yöndedir. Teneffüs olayına gelince, 15 dk yı asla aşmamalıdır. Konudaki talepler yaklaşık 5 senedir biz öğretmenlerce (tabi başta öğrencilerimiz adına) dillendirilmektedir. İnşallah konuya hakim yetkililerin kulağına kar suyu kaçırılmıştır. Geliniz şu anlayışa kulak verelim #Ne öğrencilerimiz tutsak olsunlar, ne de başlarındaki öğretmenlerimiz gardiyan rolü ve figürü...# Ek ve ilave olarak: Disiplin, sınıf geç(ir)me ve rehberlik yönetmeliği faal, sahaya dönük ve etkin bir biçimde yapılandırılmalıdır. Dyk yani Destekleme ve Yetiştirme kursları ÖSYM aöf sınav görev dağılımındaki puantaj usülü ile hakkaniyetli görev dağılımı uygulansın ve olmazsa olmazı # ilgili kurslar mutlak suretle hafta sonlarına çekilmeli# Okullarda, artık malesef eğitim şöyle dursun öğretimin dahi mümkün olamadığı bir zaman zuhur etmiştir.. Lütfen eğitim sistemini yerel ve milli bir sistem olarak tesis ediniz. Tıpkı 2000'li yılların başındaki format gibi....

16 Mayıs 2019 12:49

erdem1111
Aday Memur

hadi iyisiniz birer haftadan 15 gün daha tatile kavuştunuz bakalım. hâlâ 30 dk dersiniz hımmm

16 Mayıs 2019 13:26

hugo.almeida
Şube Müdürü

hadi iyisiniz birer haftadan 15 gün daha tatile kavuştunuz bakalım. hâlâ 30 dk dersiniz hımmm

erdem1111, 1 ay önce - Alıntıya git

Tatil ile dakikanın alakası?

Toplam 187 mesaj

ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?