Editörler :
23 Nisan 2019 01:47

fedelta55
Aday Memur

Benim yaptığım birkaç hesap var. Bir tanesini paylaşayım.

efessius, 1 ay önce - Alıntıya git
Paylaş kardeşim
23 Nisan 2019 02:28

efessius
Aday Memur

Öncelikle kontenjanı dolmayan sınıfları, sağlıkçı sınıfları ve bayan kontenjanlarını hesaba katmadığımı söyleyeyim.

Deniz ve Hava Kuvvetleri toplamı 593 kişi yapıyor benim hesabıma göre. Bu arkadaşların bir kısmı Kara'da hiç tercih yapmadı. Bir kısmı da birkaç kuvvette asil hakkı bulunan arkadaşlar. Kayıt yapmayacak, eğitimde bırakacak olanları ve diğer ihtimalleri göz önünde bulundurup bunun kara muharip sınıflardaki yedek bekleyen arkadaşlara etkisi 200 olsa.

Piyade kazanan 1146 kişiden "piyade" olduğu için gitmek istemeyecek 150 kişi olsa (öğretmenlik kazanan, memur olan, kurulu düzeni olan vs.), pomeme gidip gelmeyecek 200 kişi olsa toplam 350

Eğitimi bırakan tankçı 24, topçu 31, hava savunma 13, personel 11, istihkam 21 kişi olsa toplam 100 desek

Kara Kuvvetlerindeki diğer(yardımcı) sınıfların çekeceği yedekleri küsurata saysak şimdiye kadar 200+350+100=650 yapar. Piyade'de intibak boyunca 150 kişi de bırakıp yerine yeni adaylar alınsa max 800 kişi yapıyor.

Bu 800 kişinin yedeklerde piyade, tank ve topçu sınıfları arasında eriyeceğini düşünsek son durum şu anlama geliyor.

Piyade kontenjanı 1146 ise +800 = 1946 Yani piyade başarısı 2000'e kadar olan adayların kazanma ihtimali olduğunu düşünüyorum. Tabi bu tahminler bana göre "en iyi ihtimal" hesabıdır.

Daha olası hesaplar yaptığımızda 600-700 sayısına ulaşırız ama neyin ne kadar etkileyeceği konusu bizim için tamamen muamma. Yedek sırasını etkileyebilecek faktörler arasında şunlar da var;

Memur olup ya da pomem eğitiminde olup yedekten çağrıldığı halde gidemeyecek olanlar (2 gün mühlet sebebiyle), eğitim zorlayıcı olursa bırakacak olanlar (Jandarma Subay eğitimde misal geçen sene 500 asil vardı fakat kısa süre içerisinde 500 yedek aday da çağrıldı ve hatta kazanamayanlar bile tek tek telefonla arandı), ayrıca şöyle bir yazı gördüm burada ?Genel tercih konusunda şunu söyleyeyim ben genel tercih işaretlememiştim ama evrak kontrolündeki görevli kendi insiyatifiyle işaretlemişti bu yüzden genel tercihi işaretlemeyen benim gibi bir sürü kişi genel tercihte sıralamaya girdi? Eğer böyle bir durum var ise bu da etkiler sıralamayı.

Bu arada benim tahminim en kötü yine 500-600'leri bulabilir yedek sırası.

Son olarak da piyade düşünen arkadaşlara tavsiyem şudur; eğer piyade mi şu mu diye arada kaldıysanız veya emin değilseniz piyadeyi kafanızdan silin çünkü piyade harbi askerliktir. Diğer sınıflara da mesleklere de benzemez. Eğitimin zorluğu da asla kafadaki şüpheyi kaldırmaz. Benim yapacak başka işim yok ve hayatta zorluklarla bugüne kadar geldim diyorsanız evet, piyade eğitiminde başarılı olabilirsiniz. Herkese başarılar..

23 Nisan 2019 04:04

fedelta55
Aday Memur

Öncelikle kontenjanı dolmayan sınıfları, sağlıkçı sınıfları ve bayan kontenjanlarını hesaba katmadığımı söyleyeyim.

Deniz ve Hava Kuvvetleri toplamı 593 kişi yapıyor benim hesabıma göre. Bu arkadaşların bir kısmı Kara'da hiç tercih yapmadı. Bir kısmı da birkaç kuvvette asil hakkı bulunan arkadaşlar. Kayıt yapmayacak, eğitimde bırakacak olanları ve diğer ihtimalleri göz önünde bulundurup bunun kara muharip sınıflardaki yedek bekleyen arkadaşlara etkisi 200 olsa.

Piyade kazanan 1146 kişiden "piyade" olduğu için gitmek istemeyecek 150 kişi olsa (öğretmenlik kazanan, memur olan, kurulu düzeni olan vs.), pomeme gidip gelmeyecek 200 kişi olsa toplam 350

Eğitimi bırakan tankçı 24, topçu 31, hava savunma 13, personel 11, istihkam 21 kişi olsa toplam 100 desek

Kara Kuvvetlerindeki diğer(yardımcı) sınıfların çekeceği yedekleri küsurata saysak şimdiye kadar 200+350+100=650 yapar. Piyade'de intibak boyunca 150 kişi de bırakıp yerine yeni adaylar alınsa max 800 kişi yapıyor.

Bu 800 kişinin yedeklerde piyade, tank ve topçu sınıfları arasında eriyeceğini düşünsek son durum şu anlama geliyor.

Piyade kontenjanı 1146 ise +800 = 1946 Yani piyade başarısı 2000'e kadar olan adayların kazanma ihtimali olduğunu düşünüyorum. Tabi bu tahminler bana göre "en iyi ihtimal" hesabıdır.

Daha olası hesaplar yaptığımızda 600-700 sayısına ulaşırız ama neyin ne kadar etkileyeceği konusu bizim için tamamen muamma. Yedek sırasını etkileyebilecek faktörler arasında şunlar da var;

Memur olup ya da pomem eğitiminde olup yedekten çağrıldığı halde gidemeyecek olanlar (2 gün mühlet sebebiyle), eğitim zorlayıcı olursa bırakacak olanlar (Jandarma Subay eğitimde misal geçen sene 500 asil vardı fakat kısa süre içerisinde 500 yedek aday da çağrıldı ve hatta kazanamayanlar bile tek tek telefonla arandı), ayrıca şöyle bir yazı gördüm burada ?Genel tercih konusunda şunu söyleyeyim ben genel tercih işaretlememiştim ama evrak kontrolündeki görevli kendi insiyatifiyle işaretlemişti bu yüzden genel tercihi işaretlemeyen benim gibi bir sürü kişi genel tercihte sıralamaya girdi? Eğer böyle bir durum var ise bu da etkiler sıralamayı.

Son olarak da piyade düşünen arkadaşlara tavsiyem şudur; eğer piyade mi şu mu diye arada kaldıysanız veya emin değilseniz piyadeyi kafanızdan silin çünkü piyade harbi askerliktir. Diğer sınıflara da mesleklere de benzemez. Eğitimin zorluğu da asla kafadaki şüpheyi kaldırmaz. Benim yapacak başka işim yok ve hayatta zorluklarla bugüne kadar geldim diyorsanız evet, piyade eğitiminde başarılı olabilirsiniz. Herkese başarılar..

Kardeşim çıkarımların mantıklı. Misal benim piyade sıralamam 2834 yedeğe vurunca 1688. Yedek. Ama bu durumda bile umudum var. Nedeni ise soralamaları etkileyecek birsürü faktörün olması. Ve son olarak yazdıkların da çok haklısın. Bende bir kez daha burdan söylemek istiyorum lütfen tereddütte olan , şüpesi olan acaba mı diyen piyade için gitmesin . Evet belki bana sıra gelmez ama sıra gelebilecek arkadaşlar var.
23 Nisan 2019 13:25

sametkablan60
Aday Memur

KESİNLİKLE piyade öyle lay lay lom subaylık yapacagınız bir yer değil en zoru her zaman en dşük puanla gidilen her zaman başka mesleklerde de böyle yedek subay olarak yaptım askerliğimi piyade zor özellikle polis olan pomem de olan ve askerliğinide yapmamış adamlar ben diyorum iyi düşünsünler

23 Nisan 2019 13:28

sametkablan60
Aday Memur

birde ben yedek 230 um burda yazılanları okuyunca umutlandım umarım yedek baya gelir

23 Nisan 2019 14:05

praeceptorem
Aday Memur

son cümleni çok sevdim.

dışarıdaki yapacak bir işin yoksa gitmek "zorunda" kalırısın ve o zorluga katlanırsın minimum 15 YIL boyunca. adam yazmış oraya, evlilik nasıl mesai saatleri nasıl (: :(

abi adamlar 23-24 yaşında okulu bitirmiş daha bir yerde çalışmamışlar ( yani bir sorumluluk almamışlar adam akıllı ) piyade'ye gidecek. sadece piyade de değilki kara muharip sınıflar hep zordur ve zor olmaya devam edecekler.

bunlar film ve dizilerden gördükleri kadar sanıyorlar heralde. biri face'e yazdı. evlenmeyi düşünüyorum ? Evlenmek olur da evde olmazsın orası ayrı bir konu ? Ben g.antep'teydim (3. güvenlik bölgesidir) 4 ve ya 5 bile değil. Rütbeliler eşlerini getirmemişti yanlarına. 1 ay 2 ay 3 ay 'da bir görenler vardı.

bunlar şaka filan değil, doğuda askerliğe gitmiş birilerinden bilgi almalarında kara murahipleri kazananların iyi sorgulaması gerekli. Hayatlarında eminim en doğu olarak Ankara'ya gitmiş insanlar var !

Şaka gibi yaşınız varsa ve başka alternatifleriniz varsa bunları düşünün kardeşlerim. Ya olur ne olacak ki demeyin bu iş üniversite bütünlemeleri değil! 15 sene'nin altına imza atıcaksın. eğer vaktin varsa gir kpss 'ye çalış git hava veya deniz kuvvetlerine o zaman dersin mesaim bitti, bana eyvallah yarın görüşürüz. akşam eşinle şehrin güzel kafe, restoranlarını gezersin. Kara muhariplerde ghiç mi düzenim olmayacaktır olucaktır ama yüzbaşı olduktan sonra ya da kıdemli yüzbaşı olduktan sonra olur. önce bi 10-12 seneni vermen lazım TSK'ya nerden öyle bedavadan iş ?

23 Nisan 2019 19:58

memuradayıı1
Aday Memur

Arkadaşlar whatsapta kara piyade yedek bekleyenler diye bi grup var,bende yeni öğrendim girdim,gelmek isteyen buyursun gelsin https://chat.whatsapp.com/Kcep62abTTi9rFEsNSfcYP

24 Nisan 2019 19:47

Baranaknc
Aday Memur

Arkadaşlar ben kara piyade 1623. sırdayım zor bence kazananların çoğu da gideceğini söylüyor

Toplam 128 mesaj

ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?