İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Editörler : E.Kayı Han
26 Nisan 2019 23:59

Adli ve İdari Soruşturma Varken İdari Sonuçlanırsa Açıktan Döndürürler mi?
26 Kasım 2018'de üzerimize atılan bir iftiradan dolayı 2 polis arkadaş rüşvet suçundan adli olarak ifade verdik, adli aşama hala ilk günkü halinde ne takipsizlik verildi ne dava açıldı, telefonlar temiz çıktı Siberden teslim aldık. İdari soruşturma yeni sonuçlandı arkadaşım maaş kesimi cezası aldı ben ceza almadım. 5 aydır açıktayız idari soruşturma sonucu bize tebliğ edildikten sonra açıktan döndürmek zorundalar mı yoksa adli sonuçlanmadığı için 2 ay 2 ay uzatabilirler mi?

BATIN BATIN
Aday Memur
12 Mayıs 2019 11:31

Her iki mahkeme bağımsız çalışır EGM idari duruşma sonucuna bakar göre ve donersiniz

burakkilic8
Aday Memur
12 Mayıs 2019 13:49

Teşekkür ediyorum cevabınız için 5.5 ay oldu görevden uzaklaştırma, dediğiniz gibiyse bize idari soruşturma sonucu tebliğ edildiği an açıktan döneriz. Adli olay devam etse bile açığı 2 ay 2 ay uzatamazlar. Çünkü idari soruşturma tamamlanmış olarak anladım. Disiplin kurulu sonucunun bize tebliğ edilme süresinin ne kadar süreceği ile ilgili bilgisi olan, hukuk işlerinde çalışan veya çalışmış bir arkadaş varsa sevinirim. Çünkü bu tarz bilgiler hiç bir yerde araştırılarak bulunmuyor ne yazıkki bu durumda olan başka meslektaşlarımıza da yardımcı olur.
BATIN BATIN, 5 yıl önce

Her iki mahkeme bağımsız çalışır EGM idari duruşma sonucuna bakar göre ve donersiniz

3506D
Memur
13 Mayıs 2019 00:15

yargıtayı bekle onu bekle bunu bekle ne olacak bu işin sonu herkes sessizliğe bürünmüş

13 Mayıs 2019 04:01

Kardeş öncelikle geçmiş olsun.Allah yar ve yardımcınız olsun.Memur kesiminde en acımasız en mantıksız teşkilat bizim emniyet teşkilatıdır.Rüşvet ve.hergün onlarca meslektaşımız bu konularla karşı karşıya kalıyoruz maalesef.işini yaparsın sana çamur atarlar.pislik bulaştırmak değil mi amaç işte..

Sizi açığa aldıracak kadar bir mevzu olduysa somut delillerin olması lazım. Sonuçta rüşvet ve.diyorsun bu suçun idari soruşturma sonucu yaptırımı meslekten ihraçtır.konuyu bilmediğim için yorum yapıyorum sadece.

İdari olarak sonuçlandıysa ve size tebliğ yapıldıysa anında silahınızı ve kimliği vermek zorundalar.disiplin şubeyi hukuk işlerini ara bilgilendirsinler seni....

Adli olarak bu suça ağır ceza mahkemesi bakar.... Buraya dikkat et...basit görme....savcı mevcut dosya ve delillere istinaden iddianame hazırlar mahkemeye sunar...ha dosya boş ise kavoşturmaya gerek yok da diyebilir.... Tekrardan geçmiş olsun.

burakkilic8
Aday Memur
13 Mayıs 2019 06:22

Eyvallah abi Allah razı olsun. Dediğin gibi bizim teşkilatın o kadar pamuk ipliğine bağlı olduğunu, o kadar amirlerin müdürlerin iki dudağının arasından çıkacak söze göre hareket edildiğini öğrendim ki bu olayları yaşamasam anlatsalar inanmazdım. Bizim konumuz şu şekilde; ilçe asayiş büroda çalışıyoruz bölgemizde X bir kahvecinin büromuza gelerek ben 3-4 ay önce kumar makinesi dağıtımı yapan en son 6 tane kumar makinesiyle yakalanan Y kişisinden 3.000 para alarak onun adına bu parayı adresini bilmediğim bir kahvede bulunan iki kumar makinesine işlem yapmaması karşılığında fotoğrafını teşhis yapabileceğim (kahve sahibinin yeri karakolun hemen aşağısında ve biz bu bölgede 8 yıl gibi bir süredir çalışıyoruz, bir sürü de işlem yapmışız, fotodan teşhis etmesi gayet normal) iki polis memuruna verdim demesi, dosyada herhangi bir kamera kaydı, görüntü, ses kaydı, tanık en ufak bir delil yok. Sadece bizim açımızdan sıkıntı bu kahvecinin numarası benim şefte var, X ve Y kişisinin whatsapp konuşmalarında şefin numarasını; kahvecinin kumar makinesi dağıtımı yapan kişiye atması var. X isimli kahvecinin kahvesine bu ifadesinden 12 gün önce kendimiz kumar makinesinden işlem yapmışız, son 1 yılda kumar makinesi oynatmaktan toplam 11 kez işlem yapılmış ve tutanakların 4'ünde bizim ekibin imzası var. İlk gün memur suçları savcısının para alınan yere işlem mi yapılır öyle saçma iş mi olur ikmalen gönderin demesinin ardından bizim ilçe müdürünün (şefim ile geçtiğimiz yıllarda arasında bir sıkıntı sürtüşme olmuş başka bir ilçede beraber çalışırken) ilçe cumhuriyet başsavcısını arayarak o da memur suçları savcısını arayarak olayı gözaltına çevirip 1 gün nezarette kaldıktan sonra tutuklama talebiyle mahkemeye çıktık. Y isimli makine dağıtıcısı ifadesinde ben bu polisleri tanımam hayatımda ilk defa gördüm X isimli kahveci benden para koparmak için böyle bir ifade vermiş dedi ve sonuç olarak haftada bir gün adli kontrol aldık. 8 yıl boyunca suçlu götürdüğüm karakola utana sıkıla imza atmaya gidiyorum. Savcı 5.5 aydır iddianame de hazırlamıyor takipsizlik de vermiyor. Bizim bu olaydan sonra X kahvecinin bölgedeki en büyük kumar makinesi dağıtıcısı olduğunu ve o günden sonra hiç bir işlem yapılmadığını biliyorum. Benim bu olayların yaşandığı esnada eşim 9 aylık hamileydi 20 gün sonra çocuğum oldu ellerinizden öper, doğduğu günden bu zamana kadar her an yanında oldum, maaşımın 3'te 1'i kesilerek 2.700 şuan 3.200 para alıyorum. Mesleğimin kıymetini çok iyi anladım. Alkol kullanmayı bıraktım ve tövbe ettim. Benim için en büyük hayrı bu oldu. Günümüz şartlarında maaşımız çok şükür iyi ancak en başta da dediğim gibi bir sıkıntı anında hiç bir değerimiz yok. Birilerinin çıkar ve egolarını tatmin etme uğruna yaşadıklarımızın hiç bir önemi yok. Bu saatten sonra birilerine işlem yaparken başıma neler gelebilir diyerek düşünmek yerine, aktif bir yerde değilde korumada çalışarak görevimi dört dörtlük yapmaya devam edeceğim inşallah.

burakkilic8
Aday Memur
13 Mayıs 2019 06:37

Yazdıklarım baya uzun olmuş bu kadarla özetleyebildim. Aşamaları disiplin suçları açısından anlatayim ki Allah hiç bir meslektaşımın hatta düşmanımın başına vermesin ancak gelirse yol göstermesi açısından. Görevden uzaklaştırmamın ilk 3 ayı sonunda muhakkik tarafından çağrıldık ve ifade verdik. Adli olay sonuçlanmadığı için 3 aylık açığımıza 2 ay daha uzatma alındı. 3 hafta sonra disiplin kurulu son savunmamızı istedi. Bugünden 2 hafta önce disiplin kurulunda sonuçlandı şefim maaş kesimi cezası aldı ve ben ceza almadım. İdari soruşturma sonucunun tebliğisi resmi yollardan daha ilçemize gelmedi ve 15 gün önce 5 aylık açığımıza 2 ay daha uzatma alındı. Disiplin soruşturma sonucunun tebliğ edilmesi yakındır diye düşünüyorum. Forumda sıkıntıma cevap yazan arkadaşlardan adli olay devam etse bile idari soruşturma sonuçlandığı için tarafımıza tebliğ edildiği andan itibaren başlamamız yapılacak diye öğrendim ve bekliyorum:)
14 Mayıs 2019 07:52

Allah analı babalı büyütsün evladını.Allah bağışlasın.imtihan dünyası yasayacakmışsın yaşıyorsun ve müthiş bir ders cıkartmışsındır bu durumdan....o makam sahibi müdürler yok mu....benim personelin yapmaz deyip sahip çıkacağına ortaya yem gibi atarlar adamı...rahat olasın...kesilen maaşını birikim yapar gibi düşünesin...başladığın zaman toplu para alırsın...bende amir müdür düşmanıyım...en kötü meslektaşımı bir rütbeliye değişmem....sağlıcakla kal kardeş.

burakkilic8
Aday Memur
14 Mayıs 2019 10:52

Dün Hukuk İşlerine giderek görüştüm. İdari soruşturma sonucumun Ctmo (Ceza Tayinine Mahal Olmadığı)dosyamda kendim de gördüm. İstersek kaymakamlığa cezam sonuçlandıysa başlama yapmak istiyorum şeklinde dilekçe yazarak başlamamızı hemen yapabilirmişiz, diğer türlü disiplin soruşturma sonuçları valilikte imzadaymış döndüğünde tebliğ yapıldığında zaten başlatıcaklarmış bu süre 2-3 hafta kadar sürermiş en fazla. Bu sefer de ben başlamak için dilekçe vermicem sonucu belli olduğu için kafam rahat bir şekilde 2-3 hafta daha evde çocuğumla olacağım. Allah hiç bir meslektaşımıza bir iftira uğruna böyle sıkıntılar yaşatmasın. Ama bilelim ki her şer de bir hayır vardır. Hakkımızda hayırlısı olsun her zaman.

ayazayazoglu
Aday Memur
05 Ağustos 2019 15:44

Özelden dönüş yapabilir misiniz?

Ali656506
Aday Memur
20 Aralık 2022 01:19

Başladınız mı acaba ben de aynı durumdayım
burakkilic8, 5 yıl önce
Dün Hukuk İşlerine giderek görüştüm. İdari soruşturma sonucumun Ctmo (Ceza Tayinine Mahal Olmadığı)dosyamda kendim de gördüm. İstersek kaymakamlığa cezam sonuçlandıysa başlama yapmak istiyorum şeklinde dilekçe yazarak başlamamızı hemen yapabilirmişiz, diğer türlü disiplin soruşturma sonuçları valilikte imzadaymış döndüğünde tebliğ yapıldığında zaten başlatıcaklarmış bu süre 2-3 hafta kadar sürermiş en fazla. Bu sefer de ben başlamak için dilekçe vermicem sonucu belli olduğu için kafam rahat bir şekilde 2-3 hafta daha evde çocuğumla olacağım. Allah hiç bir meslektaşımıza bir iftira uğruna böyle sıkıntılar yaşatmasın. Ama bilelim ki her şer de bir hayır vardır. Hakkımızda hayırlısı olsun her zaman.
Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi