Editörler :
«27282930313233343536373839
26 Ağustos 2019 23:30

ebru1984
Memur
arkadaşlar, https://tercihdonemi.net/dgs/ bu uygulamayı kullanarak tercih ettiği okullarda kaçıncı sırada olduğunu görenler var mı ?
26 Ağustos 2019 23:38

formennurettin
Şef
arkadaşlar, https://tercihdonemi.net/dgs/ bu uygulamayı kullanarak tercih ettiği okullarda kaçıncı sırada olduğunu görenler var mı ?
ebru1984, 2 ay önce - Alıntıya git

ben çok güvenli bulamadım açıkçası, tc no filan istiyor.

27 Ağustos 2019 08:53

arm.01
Aday Memur

yeis mi

formennurettin, 2 ay önce - Alıntıya git

yeis ne ki :)

27 Ağustos 2019 08:57

fıratcakıroglu
Aday Memur

Ben kullandım, kullanıcılar arasında seçtiğiniz yere göre sıranızı veriyor. Şu an hukuk tercihi yapan 355 kullanıcı var.

27 Ağustos 2019 09:20

Nuayman
Aday Memur

yeis ne ki :)

arm.01, 2 ay önce - Alıntıya git

yeise kapılmak veyahut ye'se kapılmak da olabilir kelime kökeni arapçadır anlamı karamsarlığa umutsuzluğa düşmek. hukuk okuyacaksınız arkadaşlar arapça farsça kelimelere aşina olun

27 Ağustos 2019 09:35

formennurettin
Şef

yeise kapılmak veyahut ye'se kapılmak da olabilir kelime kökeni arapçadır anlamı karamsarlığa umutsuzluğa düşmek. hukuk okuyacaksınız arkadaşlar arapça farsça kelimelere aşina olun

Nuayman, 2 ay önce - Alıntıya git

"tehlike-i cereyan-ı vuku emanetleri mabadına duhulu" bu ne demek peki hocam, bi filmde görmüştüm.

27 Ağustos 2019 10:01

sahteokey
Aday Memur

burda yazan çoğu kişi devlet üniversitelerini tercih edeceğini yazıyor. ben vakıf üniversiteleriyle ilgili bir şeyi merak ediyorum. sıralamam 2914, basedilen simülasyona göre geçen yıl 7000lerde kapatan bir okulu tercih ettiğimde bile sınırda kalıyorum. devlet üniversiteleri gelmezse vakıf üniversitelerinin ücretli bölümlerini de yazıyor görünüyor herkes (simülasyondan anladığım bu). bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?kontenjanlar bu kadar düştüğü için vakıf üniversitelerinin puanlarında bu yıl ciddi bir artış beklenir mi? düşüncenizi paylaşırsanız sevinirim.

27 Ağustos 2019 10:05

Nuayman
Aday Memur

"tehlike-i cereyan-ı vuku emanetleri mabadına duhulu" bu ne demek peki hocam, bi filmde görmüştüm.

şimdi bu bir sataşma oldu, çünkü samimi bir soru olmadığı anlaşılıyor cevap vermek sataşmaya karşılık vermek bu platformun tabiatına uygun olmadığını düşünüyorum. Bilgi alışverişinin, tecrübenin aktarıldığı ve tavsiyelerin olduğu bir platfrom lüzumu yok bunlara.

27 Ağustos 2019 10:24

asiyanik
Aday Memur

Merhaba,

27 Ağustos 2019 10:26

asiyanik
Aday Memur

Merhaba,

Sıralamam 695, puanım 299,851

Üste devlet okulları yazacağım ama esas beklentim Doğuş %50 veya Beykent %50 tutturabilmek

27 Ağustos 2019 10:29

asiyanik
Aday Memur

Doğuş ve Beykent ile ilgili bilgisi olan var mı?

Kaçıncı sınıftan başlatıyor, devam durumu, ders sayma durumu gibi

27 Ağustos 2019 10:30

formennurettin
Şef

şimdi bu bir sataşma oldu, çünkü samimi bir soru olmadığı anlaşılıyor cevap vermek sataşmaya karşılık vermek bu platformun tabiatına uygun olmadığını düşünüyorum. Bilgi alışverişinin, tecrübenin aktarıldığı ve tavsiyelerin olduğu bir platfrom lüzumu yok bunlara.

ya valla kusura bakma ben seni rol yapıyo sanmıştım ama sen hakkaten çok kibar bir insana benziyorsun, kullandığın kelimeleri de içtenlikle kullandığını hissediyorum ve sataşmamı özür dileyerek geri çekiyorum

27 Ağustos 2019 10:34

fıratcakıroglu
Aday Memur

burda yazan çoğu kişi devlet üniversitelerini tercih edeceğini yazıyor. ben vakıf üniversiteleriyle ilgili bir şeyi merak ediyorum. sıralamam 2914, basedilen simülasyona göre geçen yıl 7000lerde kapatan bir okulu tercih ettiğimde bile sınırda kalıyorum. devlet üniversiteleri gelmezse vakıf üniversitelerinin ücretli bölümlerini de yazıyor görünüyor herkes (simülasyondan anladığım bu). bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?kontenjanlar bu kadar düştüğü için vakıf üniversitelerinin puanlarında bu yıl ciddi bir artış beklenir mi? düşüncenizi paylaşırsanız sevinirim.

sahteokey, 2 ay önce - Alıntıya git

Hayırlı olsun öncelikle. Geçen sene mevcut sıralamana yakın bir sıra ile yüzde 25 lik burslar ya da tam ücretli hukuk fakülteleri geliyordu. Yaşadığın şehire göre sıralamanı yapabilirsin.

27 Ağustos 2019 12:01

arm.01
Aday Memur

şaka yaptık be kardeşim ( organize işler 1 filminden alıntı.) Ne takıntılı adammışsın valla, benden de sana tavsiye hayat böyle geçmez bazen biraz gülmek eğlenmek lazım :) Yine de açıklaman için teşekkür ederim :) .

27 Ağustos 2019 12:05

arm.01
Aday Memur

:D :D :D :D :D

27 Ağustos 2019 13:19

edgar1899
Memur

edgar1899, çalışma için teşekkürler çok ciddi bir çalışma olmuş fakat bileşik düşüşü nasıl hesapladın daha detaylı bilgi verebilir misin?

fıratcakıroglu, 2 ay önce - Alıntıya git

Önce tüm okulların geçen seneki sıralamaları küçük sapmalarla bulunuyor daha sonra kontenjan düşüşü ilk okuldan itibaren bileşik olarak toplanıyor. DGS hukuk için genel kaide ilk 1000de her 3 kişiden 2 kişinin devlet hukuk yazdığı ve kazandığı yönünde. Geçmiş yıllara göre kontenjan ve son kazanan sıralamasına bakılırsa böyle olduğu görülebilir.

Bu da şunu getiriyor her kontenjan eksilmesi ortalama olarak 1,5 katı kadar sıralamayı aşağıya çekiyor. Tabi ki burada bazı özel durumlar da var, kırıkkale örneği gibi, geçen senek,i çukurova gibi. Tercih havuzu tabi ki her zaman rijit hareket etmiyor geçişgenlikler var. Ancak geçen sene aynı yöntemle yaptığım sıralama çok ciddi oranda isabet sağladı.

27 Ağustos 2019 13:26

edgar1899
Memur

edgar1899 nickname sahip kullanıcının vermiş olduğu bilgiler kendince belirli parametreleri vardır elbette ancak yinede bu parametreler yeterli olmayabilir maalesef. Sınava giren kitlenin çalışma durumu, bulunduğu il, planları, hedefleri ve daha hesaba katılmayan bir çok parametre dolayısıyla bu hesaplar tutacak diye bir şey yok, yeise kapılmaya gerek yok. Önce aklınıza yatanı sonra gönlünüzden geçeni yapın arkadaşlar.

Sizin de bahsettiğiniz gibi bu sadece belli matematik temeli olan tahmin. Bahsettiğiniz birçok değişken lokal olarak okul sıralamalarını ciddi olarak etkiliyor. Örneğin Çukurova'nın geçen sene ciddi olarak yükselmesi ya da devam sebebiyle gaziantep in beklenenin altında kalması gibi. Örneğin bu senede %99.9 kırıkkale çok ciddi yükselecek çünkü ankara ve gazi kontenjanlarında yarı yarıya azalma var.

Bu şekilde okullar arasında beklenmeyen durumların olduğu ya da düşük kontenjana bağlı olarak yıldan yıla değişimler olabilir ancak son hukuk sıralaması için değişmeyen kaide devlet hukuk kontenjanıX1,5. Burada bir miktar sarkan okullar ise herkes tercih etmediği için Atatürk ve Erzincan olabiliyor.

27 Ağustos 2019 13:35

ASiL_GeN
Aday Memur

arkadaşlar malum yarın son tercih günü ama hala kıbrıs konusunda kararsız biri olarak bilgi sahibi olan biri yardımcı olursa çok memnun olurum.Kıbrısta devam zorunluluğu artık sıkı tutuluyor konusunda bilgiler var ösym uyarısından sonra yılda 1.5 -2 ay derslere devam edersem devam sorunu yaşarmıyım acaba.. çok mu katılar yoksa

27 Ağustos 2019 15:57

fıratcakıroglu
Aday Memur

Önce tüm okulların geçen seneki sıralamaları küçük sapmalarla bulunuyor daha sonra kontenjan düşüşü ilk okuldan itibaren bileşik olarak toplanıyor. DGS hukuk için genel kaide ilk 1000de her 3 kişiden 2 kişinin devlet hukuk yazdığı ve kazandığı yönünde. Geçmiş yıllara göre kontenjan ve son kazanan sıralamasına bakılırsa böyle olduğu görülebilir.

Bu da şunu getiriyor her kontenjan eksilmesi ortalama olarak 1,5 katı kadar sıralamayı aşağıya çekiyor. Tabi ki burada bazı özel durumlar da var, kırıkkale örneği gibi, geçen senek,i çukurova gibi. Tercih havuzu tabi ki her zaman rijit hareket etmiyor geçişgenlikler var. Ancak geçen sene aynı yöntemle yaptığım sıralama çok ciddi oranda isabet sağladı.

edgar1899, 2 ay önce - Alıntıya git

İnternet ortamında DGS hakkında ki kısıtlı bilgi içinde en faydalı çalışmalar sizin ve eko kullanıcı adına sahip arkadaşın çalışmaları oldu, teşekkür ederiz.

27 Ağustos 2019 16:46

bldxmt
Aday Memur

arkadaşlar malum yarın son tercih günü ama hala kıbrıs konusunda kararsız biri olarak bilgi sahibi olan biri yardımcı olursa çok memnun olurum.Kıbrısta devam zorunluluğu artık sıkı tutuluyor konusunda bilgiler var ösym uyarısından sonra yılda 1.5 -2 ay derslere devam edersem devam sorunu yaşarmıyım acaba.. çok mu katılar yoksa

ASiL_GeN, 2 ay önce - Alıntıya git

galiba bu kıbrıs'taki devam zorunluluğu durumu doğru. benim için çok önemli değil devam zorunluluğu ama aradığım üniversitelerden bazıları daha ben sormadan bu yıl devam zorunluluğu geldiğini söylediler.

Toplam 773 mesaj
«27282930313233343536373839

ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?