Editörler :
30 Nisan 2019 09:34   

4B den 4B ye geçiş

Adalet Bakanlığı'nda 4B li mübaşir olarak çalışmaktayım 2016 KPSS ile atandım aynı zamanda Sağlık Meslek Lisesi mezunuyum ve 2018 KPSS'den yüksek bir puan aldım mübaşirlikten hemşireliğe Herhangi bir sorun olmadan geçebilir miyim Devlet Personel Başkanlığını aradım geçemezsin dediler 1 yıl beklemen lazım dediler .Dedim ünvan farklı. Farklı ama ikisi de lise düzeyinde olduğu için olmaz dediler kesin bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?(hemşirelik te 4B li olarak istihdam edilmekte)

30 Nisan 2019 10:36

figo102009
Şube Müdürü

Geçiş olur.

01 Mayıs 2019 11:27

Furkeyno
Aday Memur

Sen lise hakkını mübaşirlikte kullanmışsın . Hemsireliğe kullanamazsın deyince bende ikilemde kaldım

02 Mayıs 2019 10:16

Furkeyno
Aday Memur

Başka bilgisi olan arkadaşlar var mı?

02 Mayıs 2019 13:27

midlake
Kapalı

Geçiş olmazç. Yanlış bilgi vermeyelim lütfen. 4/b'den bir dieğr 4/b li ünvana geçiş ancak "lisans düzeyinde eğitimle kazanılmış bir ünvan" söz konusu ise 1 yıl bekleme olmaksızın olur. Diğer geçişlerde istifa ettikten sonra 1 yıl beklersiniz. Sağlık lisesi mezuniyeti ile herhangi bir mesleki ünvan kazanılmıyor. Lisans mezuniyeti söz konusu olsaydı ancak o zaman olurdu. DPB'nin dediği doğrudur.

02 Mayıs 2019 13:58

Furkeyno
Aday Memur

Olurmu unvan kazanilmiyo. Adı üstünde meslek lisesi. İnsanlar bu diplomayla kamuda özelde çalışabili

02 Mayıs 2019 14:06

midlake
Kapalı

Yanlış anladınız. 4b den 4b ye geçişteki kuraldan bahsediyorum ben. Meslek lisesi bitirip bir işe girip tabii ki çalışabilir insanlar.. Kuralda işe girip çalışmaktan bahsedilmiyor. Şöyle örnek vereyim 4blli olarak bir kurumda çalışıyorsunuz kamuda. İktisat mezunusunuz. 4b büro personeli ünvanlı başka bir kadroya geçişiniz yapılmaz. Ancak bir yıl bekledikten sonra girebilirsiniz. Diğer yandan diyelim matematik öğretmenliği mezunusunuz fakat öğretmen olarak atanamadınız ve 4b büro personeli ünvanıyla bir kuruma girdiniz. Orada çalşırken 4b li oalrak matematik öğretmeni kadrosu açıldı.. 1 yıl beklemeden diretk geçebilirsiniz. Çünkü "matematik öğretmenliği" sizin öğretimle kazandığınız bir ünvan. Aynı şekilde mühendisler için de geçerli. Biyolog, kimyager vs bu tip eğitimle kazandığınız ünvanlara girebilirsiniz. Ancak sağlık lisesi meznu olark siz direkt hemşire diye bir ünvan kazanmıyorsunuz ki. Tek ünvanınız "sağlık lisesi mezunu" olur olsa olsa. Lise mezunu olarak hemşireliğe girebiliyorsanız girersiniz ama 4b li oalrak zaten çalışmakta iken böyle bir geçiş yapamazsınız. 1 yıl beklemeniz gerekir.

02 Mayıs 2019 14:49

Furkeyno
Aday Memur

Açıklamalarınızdan ötürü teşekkür ederim. Bahsettiğiniz sekilde matematik öğretmenliğine biri geçebiliyorsa benimde geçmemlazim çünkü bizimde bölümümüzün adı hemşire 2yıl staj yaptık ünvan kazandık. Düz lise çıkısli gibi demek isteginiz anlaşılıyor nasıl matematik okumayla kazanılıyosabizim hemşirelik te öyle. Yoksa insanlar nasıl liseden hemsire olarak atanabilirdi.neyse bekleyip göreceğiz. Yinede teskkur ederim

02 Mayıs 2019 16:16

figo102009
Şube Müdürü

Geçiş olmazç. Yanlış bilgi vermeyelim lütfen. 4/b'den bir dieğr 4/b li ünvana geçiş ancak "lisans düzeyinde eğitimle kazanılmış bir ünvan" söz konusu ise 1 yıl bekleme olmaksızın olur. Diğer geçişlerde istifa ettikten sonra 1 yıl beklersiniz. Sağlık lisesi mezuniyeti ile herhangi bir mesleki ünvan kazanılmıyor. Lisans mezuniyeti söz konusu olsaydı ancak o zaman olurdu. DPB'nin dediği doğrudur.

midlake, 2 ay önce - Alıntıya git

Geçiş olur. Çünkü diğerini (hemşirelik) diplomayla ibraz edebiliyor ve eğitimini almış haliyle..

Bu yüzden unvan farklılığından geçiş yapabilir.

03 Mayıs 2019 17:16

Furkeyno
Aday Memur

+

03 Mayıs 2019 19:42

memur345555
Aday Memur

Arkadaslar ben ortopedi teknisyeni olarak liseden atandim. Sonra iki yillik ortopedi teknikerligini bitirdim ve onlisans kpss ye girdimaldigim puanla tercih verebilir miyim unvan degismis oluyo mu bir arkadasimiz lisans mezunu olmak gerekiyo yazmis ya bilgisi olan var mi acaba bu arada 4b 4+2 den atandim yeni bi 4b ye olan alimdan bahsediyorum yapabilir miyim acaba

04 Mayıs 2019 12:31

midlake
Kapalı

Ben geçişin olmayacağına çok çok eminim arkadaşlar. Lise mezunu bir kişi "hemşire" ünvanı sahibi olmuyor ki. Hemşire olarak sınav sonucunda yerleşebiliyor olması liseyle hemşire ünvanı kazandığını göstermez. Öğretmenlik, mühendislik gibi spesifik uzmanlık alanları için geçerlidir ünvan konusu. O zaman örneğin iktisat mezunu birisi de bir4b li kadrodan diğer bir 4b li kadroda idari işler ile ilgili bir kadroya geçebilmesi lazımdı ama geçemiyor. İktisat mezuniyetini burada ünvan olarak kabul etmiyor. Diploman da hemşire yazacak net olarak. Öğretmen yazacak, mühendis yazacak. Net oalcak yani konu. Zaten DPB size bu kondua gerekli cevabı vermiş. Verdikleri cevap da yüzd e yüz doğru. Halen burada geçiş olur gibi konuşulması çok yanlış. Buna onay verecek veya vermeyecek olan da zaten DPB bu arada. Onlar olmaz dedikten sonra burda gelip sorulması da gereksiz. Başkalarının ise geçiş olur demesi daha da gereksiz.

04 Mayıs 2019 12:57

midlake
Kapalı

Geçebilmeniz için söz konusu ünvanın lisans mezuniyeti ile kazanılmış olması gerekirdi.. Lise ile değil. Matematik öğretmeninin durumu ile sizinki aynı gibi değerlendirmişsiniz de orada yanılıyorsunuz. DPB de bunu demiş. Geçicem derken istifa edip eldekinden de olmayın derim DPB hayır diyor iken. Yine de siz bilirsiniz.

04 Mayıs 2019 14:06

Furkeyno
Aday Memur

Sayın arkadaşım tamam dediklerin mantıklı ama lise mezunu birisi ünvan kazanamaz dediğin yanlış. Bak diplomamın en altında yazıyor ki "Bu diploma sahibi 3795 sayılı kanunun 3. Maddesine göre eğitimini aldığı alan/dal'da teknisyen unvanını kazanmıştır." . Bu yüzden bi kere ünvan kazanılmıyor olayını netleştirelim. Demekki kazanılıyomus. Hayırlısı neyse o olsun. Dpb yazın aradığımda da geçebilirsin demişti o yüzden güvenemiyorum. İlgin icin tesekkur ederim: )

04 Mayıs 2019 14:11

Furkeyno
Aday Memur

Ayrıca diplomada dalı alanı kısmında da hemşirelik yazıyor

04 Mayıs 2019 14:45

midlake
Kapalı

Lise mezunu ünvan kazanamaz demedim. 4b liden diğer bir 4bliye geçişten bahsediyorduk. Ayrıca hangi yazın aradınız? 21 Haziran 2018'den önce geçiş ile ilgili kurallar tamamen değişikti. Farklı unvan olduktan sonra herşeye geçiş yapılabiliyordu. O zamandan önce aradınız ise o zaman farklı şimdi farklı konuşmaları doğal. Ben lise mezuniyeti ile ilgili kazanmış olduğun (ya da kazandığını düşündüğün) herhangi bir ünvana geçiş yapamazsınız diyorum. 4b li olarak çalışmıyor olsaydınız sıkıntı yoktu.Netleştirecek benim için pek bir konu yok. Çünkü bu konuya cidden hakim birisiyim. Ne yapacağınız konusu size kalmış. Hakkınızda hayırlısı olsun. Bu da kesinlikle bu konudaki son mesajım.

06 Mayıs 2019 13:27

oggggz
mezun oldugu onlisans bölümünde 4b li çalışan kisi tekrar onlisans okuyup 4b saglik teknikeri olarak atanabilir mi.
07 Mayıs 2019 14:08

Furkeyno
Aday Memur

+

08 Mayıs 2019 14:36

İpeksuuu
Aday Memur

midlake, 2 ay önce - Alıntıya git
Hocam ben sözleşmeli önlisans büro personelinden sözleşmeli önlisans teknikerliğe geçebilir miyim
08 Mayıs 2019 21:13

vatskenaydu
Şef
Peki lise mezunu için 21.06.2018 tarihinden önce Çıkmış bir ilana başvurup yerleştiyse, yine de farklı ünvana başvururken 1 yıl bekler mi?
09 Mayıs 2019 12:18

midlake
Kapalı
Peki lise mezunu için 21.06.2018 tarihinden önce Çıkmış bir ilana başvurup yerleştiyse, yine de farklı ünvana başvururken 1 yıl bekler mi?
vatskenaydu, 2 ay önce - Alıntıya git

Önceden yerleşmiş olduğunuz kadroyu etkilemez 21 Haziran kuralı. Geçiş yapabilirsiniz. Ancak yukarılarda da anlattığımız gibi "farklı ünvana" geçme diye bir olay yok. Eğitimle kaznaılan ünvana geçme var. Eğitimle kazanmş olduğunuz (öğretmen, mühendis, tekniker vb.) kadrolar için 1 yıl beklemezsiniz. Eğitimle kazandığınız ünvan dışındaki birşeye geçiş yapmak istiyorsanız farklı ünvan dahi olsa yine 1 yıl beklersiniz.

Toplam 34 mesaj

ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?