Editörler : swat3410

Kapalı
06 Mayıs 2019 12:34

Sicil amiri, şef, ekip şefi polis memuru rütbesindekiler

Sayın arkadaşlar, kıymetli büyüklerim. Rütbeleri çok şükür ki aldığım eğitim dolayısıyla biliyorum. Lakin meslek hayatımda karşılaştığım farklı bikaç sıfatı bilmiyorum.

sicili yüksek memur, şef, ekip şefi gibi benle aynı polis memuru rütbesinde olup da, sanki bir rütbeleri varmış gibi hareket eden bu rütbedaşlarımın, görev ve bilinmeyen rütbelerini öğrenmek istiyorum.

Bana bu konu hakkında ders verir misiniz? Benle aynı rütbede olan bu aramızda bazen 20 yaş bazen 3 4 yaş küçük büyük yaş farkı sicil farkı bulunan bu rütbedaşlarımın yüksek sicilli, üst devre, şef, grup amir vekili.

Bunlar bir polis memurunun üstü mü oluyor? Bu konu hakkında yasal mevzuat ve kanunları yazabilir misiniz?

Sicili yüksek memur diğerinin üstü mü oluyor?

Teşekkür ederim arkadaşlar.

aynasızz55
Yasaklı
06 Mayıs 2019 12:43

sen yenisin galiba

Tatankaaa54
Aday Memur
06 Mayıs 2019 12:46

Gerçekten öğrenmek adına mı soruyorsun yoksa ben abi, şef, Sicil amiri vs demem herkes aynı rütbe de düşüncesiyle mübalaa mı yapıyorsun? Bir de hangi şubeden merak ettim söylemek istersen bilmek isterim

lead43
Kapalı
06 Mayıs 2019 12:53

Bu mesaj 20'nin üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir.

Sorum gayet açık ve net. Çalıştığım şehrin vesaire önemi yok. Varsa kanun mevzuat çıkarın yazın öğreneyim arkadaşlar.

16kasim2016
Kapalı
06 Mayıs 2019 12:55

rütbe ve kıdemce senden büyüklere üst denir. amir emretme yetkisine haiz üsttür. her üst amir değildir, ama her amir üsttür. amirin olmayan bir üst sana emir veremez. lakin seni meslek disiplinine uymaya davet edebilir, yani bu konuda seni uyarabilir. ayni ekipte calistigin ayni rutbedeki ama senden kidemli polis hem senin ustun hemde senin amirindir. gorev listesindede zaten ekip amir vekili diye yazilir...

Tatankaaa54
Aday Memur
06 Mayıs 2019 13:04

Sorun açık ve net ama ses tonunu duyamadığım ve mimiklerini göremediğim için gerçek mi mübalaa mı yapıyorsun amacın ne onu anlamakta zorlandım.. Hangi şehirde çalıştığını değil şubeni sordum cevap vermeyebilirsin.. Ben yeni memur arkadaşların hemen sanal ortamda soru sorması yerine abileri, şefleri vs sorması taraftarıyım.. Sorduğun cevabını onlar bildiği için sen alt devresin o üst devre, şef, Sicil amirin oluyor.. Mevzuat arıyorsan hukuk kaynaklarını örnek gösterebilirim yazılı ve yazılı olmayan diye ayrılır orada örf ve adetler vardır, içtihat, doktrin vs yaşanmışlıklar, tecrübeler mevcuttur.. Bu söylediğim ile bağdaştırabilirsin. Bu kadar yardımcı olabildim kusura bakma
lead43, 5 yıl önce

Sorum gayet açık ve net. Çalıştığım şehrin vesaire önemi yok. Varsa kanun mevzuat çıkarın yazın öğreneyim arkadaşlar.

ikicocumubiraktm
Yasaklı
06 Mayıs 2019 13:10

EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI PERSONELİ RÜTBE TERFİLERİ VE DEĞERLENDİRME KURULLARININ ÇALIŞMA USUL VEESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK madde 5 ve madde 6 ya bakman yeterli. Madde 5te ekip amirinin başpolis ve ustu rutbede olmasi gerekirken ekip amir vekili olarak sicilli şedin madde 6 uyarınca komser yerine senin amirin konumunda oluyor.

erzincanpolis
Aday Memur
06 Mayıs 2019 13:14

Uzun uzadıya sana cevap yazmaya gerek yok ama şunu net olarak yazabilirim: Sen bu teşkilatta olmaması gereken kişisin. Ve asıl kabahat sen ve senin gibileri bu teşkilata sokup 1845?te berisüregelmiştir teamülleri ayak altına aldırtanlarda... Keşke seninle beraber rekabet eden milyonlarca spermden bir başkası kazansaydı yarışı ve sen hiç olmasaydın...

adilmaviss
Aday Memur
06 Mayıs 2019 13:40

senin meslek buyugundur ve sicil amirindir.

polisyilmaz39
Yasaklı
06 Mayıs 2019 14:42

açtığın başlıktan anladığım kadarı ile senin meslek büyüklerine karşı (kıdem ve yaş olaraktan) saygın olmadığı durumunu çıkardım.bunu rütbe ve mesleki açıdan düşünme sadece ve sadece Türk gelenek örf ve adetlerine göre düşün.Adam yıllarını vermiş o meslekte belki sen daha dünyada yokken adam bu meslekteymiş,şimdi senin dediğin bu laflar uyuyor mu bizim örf ve ananelerimize..Bak mesleki açıdan sicilin amirin olur grup amir vekilin olur senden sicilce yüksek olan Polis Memuru diye bahsetmiyorum bile.Anladın sen aslında da anlamamazlıktan gelirsin şimdi.Bence yol yakınken geri dön kendine serbest bir meslek seç yanlış meslek seçmişsin sen kardeş.

JanissaryWolves
Daire Başkanı
06 Mayıs 2019 15:10

Bence sorduğun soruların cevabını çok iyi biliyorsun sırf buraya iğneleme yapmak için gelmişsin

06 Mayıs 2019 16:31

Senden kıdemli Polislere özellikle 15 yılın üzeri polislere saygılı ol yeter, kanunu boşver

veba1982
Genel Müdür
06 Mayıs 2019 18:29

ekipte böylesi denk geldiğinde sana abi veya şef demiyorsa laubali hareket ediyorsa seni takmiyorsa ezeceksin bunlar anca böyle yola gelir. komisere bilgiyi vereceksin hayatı zehir edeceksin.
06 Mayıs 2019 18:39

bu teskilatta yaklaşık 2.5 yilim oldu ve ben şef kelimesine hic ama hiç alisamadim ve söylemedim de sizin tabirinizle şef diye adlandırdığınız polis bir surundurme mekanizması mi anlam veremedim. ister mesleki büyüğüm olsun ister meslek disinda büyüğüm olsun abi derim ve bazen bu forumda okuduklarima anlam veremiyorum.
veba1982, 5 yıl önce
ekipte böylesi denk geldiğinde sana abi veya şef demiyorsa laubali hareket ediyorsa seni takmiyorsa ezeceksin bunlar anca böyle yola gelir. komisere bilgiyi vereceksin hayatı zehir edeceksin.

Yetmişsekizlisc
Daire Başkanı
06 Mayıs 2019 19:22

Kardeşim senin ne demek istediğini çok iyi anladım. Sanırım çevik kuvvettesin hiç kendini ezdirme burada yazılanlara çok takma 20 yaşında ki ergen tohumlarına da abi falan çekme senle yaşıt olup veya senden küçük yaştaki sicillilere falan da aman ha abi çekme ezdirme kendini meslekte daha iki yılı dolmuş omzuna bir tane telsiz vermişler ( Meslekte üçüncü yılım ) bu tipler kendini genelde emniyet müdürü tiriplerine sokarlar aman ha yok çay getir yok şunu yap sakın ha sadece sana verilen görevinle alakalı görevleri yap sen bu mesleğe birilerinin paspaslığını yapmak için polis olmadın

karanka111
Şube Müdürü
06 Mayıs 2019 19:37

Mesleğe girmeden önce üst ast amir tanımlarını öğrenmedin de şimdi internet platformlarından öğreniyorsun, şakacı seni

Tatankaaa54
Aday Memur
06 Mayıs 2019 20:27

Eee sen abi deme demişsin ama soruyu soran meslektaşımız kardeşim çekmişsin büyük olduğunu mu düşündün.. Soruyu soranın yaşı belki senden büyük? 3 yıllık memursun yakın zamanda yayınlanmış olan uslüp ve nasıl hitap edileceği ile ilgili genelgeyi gösteriver.. Ayrıca meslektaşlarına ergen tohumu, emniyet müdürü triplerinde vs demen hoş olmamış saygı duymazsan saygı görmezsin.. Son olarakta kimse kimseye özel işlerini yaptıramaz bunda herkes aynı düşünüyor ancak meslektaşımızı sorusu bununla alakalı değil konuyu farklı yere çekmeye çalışma
Yetmişsekizlisc, 5 yıl önce
Kardeşim senin ne demek istediğini çok iyi anladım. Sanırım çevik kuvvettesin hiç kendini ezdirme burada yazılanlara çok takma 20 yaşında ki ergen tohumlarına da abi falan çekme senle yaşıt olup veya senden küçük yaştaki sicillilere falan da aman ha abi çekme ezdirme kendini meslekte daha iki yılı dolmuş omzuna bir tane telsiz vermişler ( Meslekte üçüncü yılım ) bu tipler kendini genelde emniyet müdürü tiriplerine sokarlar aman ha yok çay getir yok şunu yap sakın ha sadece sana verilen görevinle alakalı görevleri yap sen bu mesleğe birilerinin paspaslığını yapmak için polis olmadın

TronNiel
Memur
06 Mayıs 2019 20:40

21. dönem pomemim yaklaşık 8 aylık polis memuruyum ve yaşım 29.

Benden 6 ay önce göreve başlayan pmyo lu ve benden 5 yaş küçük arkadaşıma üst devrem diyorum. Ortama girdiğimde çay içen varmı arkadaşlar diye soruyorum ve bundan hiç gocunmuyorum ki ben böyle davranıkça 10-15 yıllık polis abilerimide bana çay getirdiği oluyo bunları çok takmamak gerek bu hayatta daha önemli şeyler var bunun yazılı bi kuralı olduğunu sanmıyorum ama her yerin bir kuralı vardır bunu biz koymadık ama uymak zorundayız saygı icabı.

TronNiel
Memur
06 Mayıs 2019 20:44

Şunuda söyliyim ben şubedeyim ve bizde herkes zaten birbirine abi kardeş gibi davranıyo. Tabi direk seni ezmeye çalışıyolarsa küçük görüyolarsa abi diceksin falan diyolarsa ki genelde çevik kuvvette böyle olduğu söyleniyo ( yaşamadım ama hala devrecilik olan yerler varmış) o zaman yine saygı çevrevesinde tavrınıda belli edebilirsin

Evcar
Aday Memur
06 Mayıs 2019 21:59

Yok o ona abi dememiş falan filan. Yahu çalışma şartları zaten allak bullak. Bi de bazı kendini bisey zannedenler gelmiş burada ağza alınmayacak kelimeler sarfetmiş konuyu açan arkadaşa. Benden sicilsiz biri gelsin bana ismimle hitap etsin

Gocunmam. Her şey bitti de buna mi takiliyorsunuzz? Ego tatminine gerek yok. O sicilsiz memur ekipteylen kaypaklik yapmasin ,yalaka olmasın, cesur olsun yeter bana.

save001
Daire Başkanı
06 Mayıs 2019 22:07

Ne yazıkki meslek sen gibilerle doldu zoruna gidiyorsa git sivilde çalış bizim mesleğimizin merkezinde hiyerarşi var sevmedende saygı duyacaksın senden önce bu mesleğe girmiş kişi senden kıdemlidir pomem mezunları neden bunu kabullenemez anlamıyorum!
lead43, 5 yıl önce

Toplam 86 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi