Editörler :
17 Mayıs 2019 04:42   

Kapalı

Ülkede Fetö Mağdurlarının Olduğuna İnanıyor musunuz?

Bu ankete 10 günde, 20 kişi oy kullandı ve 27/05/2019 04:42 tarihinde sona erdi.

17 Mayıs 2019 04:50

Deniz050605
Kapalı

Vatanını seven, emniyet ve asker mensubu tüm mağdurlara selamlar.. Öncelikle sizler benim için onurlu askerlersiniz. Lütfen kendinize aileniz için bizler için sahip çıkın. Allah haklının yanındadır. Dik durun ne olur. Sevgili arkadaşlar, erkek astsubay kardeşim hava kuvvetleri mensubu olup tam bir ardışık arama mağdurudur.İkimiz de fetönün dershanelerine gitmek zorunda kaldık. Yaşadığımız ilimizdeki en iyi dershane onlara aitti ve başka dershane neredeyse yoktu. Ancak kardeşim de ben de hiçbir zaman fetöyü sevmedik, bilakis uzak durduk, durmaya çalıştık. Kardeşim astsubaylığı kazanınca istanbulda göreve başladı. Ben de kendisiyle aynı evde yaşadım. Kardeşimin telefonunu bir yerlerden bulup malum cemaate mensup kişiler aramaya başladı. Kardeşim görüşmeleri reddetti. Bu yüzden birkaç kez telefonunu değiştirdiğini bilirim; ancak ona rağmen telefonunu bulup aramaya devam ettiler. Kendilerince ikna etmeye çalışıyorlar. Kardeşim aramaların çoğunu açmıyordu bile. 2010-2014 yıllarında toplamda 20 kez falan aranma sayısı var. Telefonu açma sayısı 5-6. Bunların da en çok saniyeli olanı 33 saniye ve çoğu sıfır saniye. Ama kardeşim süpheli olarak düşünülerek önce görevinden uzaklaştırıldı, sonra da ihraç edildi. Hapse atılmadı. Yurtdışı yasağı ile haftada bir imza vermek kaydıyla serbest bırakıldı. Bank asyada hesabı yok, baylok yok. Hep devlet okullarında okudu. Herhangi bir dergiye gazeteye üyeliği yok. Ardışık arama dışında hiçbir isnat yok. yok kere yok.

Ailem için tam bir facia oldu. İnandığım tüm değerler adına yemin ederim ki biz ailecek vatanını milletini seven sıradan bir aileyiz. Annem kaç kez hastanelik oldu, babam kalp krizi geçirdi. Evladı "terörsit" gibi ihraç edildi. Kardeşim işsiz kaldı. Yeni bebeği olmuştu. Çok zor süreçlerden geçti, geçiyor. Kaç kez intiharın eşiğinden aldık. Ona rağmen akıllı uslu hakkımızı hukuken aradık, çalmadığımız kapı kalmadı. Arkadaşlar yıllarca akye oy verdi benim ailem (ihraç edilen kardeşim tam bir ülkücü), akpnin içindeydiler. Kaç milletvekili ile görüşüldü, derdimizi anlattık; ama o kadar soyut ve ilgisiz bakıyorlardı ki değil akp milletvekilleri herkese her şeye karşı, adalete karşı ümidimizi yitirdik.. Kaç yaşında annem şimdi bulaçıkcılık yapıyor, babam desen çalışıyor. Kardeşlerimin psikolojisi allak bullak. Üniversite sınavlarına hazırlanan bir kardeşim, bizi devlete almazlar artık, bize terörist gibi bakıyorlar diye camdan atlamaya kalkıyor. Başka bir kardeşim küçüklüğünden beri polis olmak isterken polisleri görünce sinir krizi geçirebiliyor. İstanbulda okuyan kızkardeşime ekonomik sıkıntılardan para gönderemiyorlar. İhraç edilen kardeşim iş bulamıyor. Yahu biz bunları yaşıyoruz, adalet gelecek, suçsuzların masumiyeti anlaşılacak diyoruz. Öğreniyorum ki yargıtay ardışık arama yapılan kişiler suçlu bulundu kararı aldı haberleri çıkıyor. Yahu hepsi mi fetöcü bu çocukların el insaf. Hiç mi bizlerin sesini duyan olmaz.Yetkililer artık duysun bu çocukların sesini geç gelen adalet zulümdür zulüm. 2 senedir bekliyoruz, hiç mi insafınız yok. Önce uzaklaştırdınız, yargılamadan, suçunu yüzüne okumadan ihraç ettiniz. Kaçmadık etmedik, ayaklarımızla efendi efendi ne zaman çağırsanız geldik. Siz hala dinlemiyor, kulaklarınızı kapıyorsunuz. Bu çocuklar bu ülkenin öpöz evladı. Yeter artık gelsin şu adalet denen şey. Allah hepimizin tüm mağdurların yardımcısı olsun. Yorum yaparken lütfen biraz hassas olalım, bazı yorumlar bizi çok üzüyor. Akrabalardan konu komşudan dolaylı olarak da olsa yeterince klişe laflar, ithamlar yediğimiz, şüpheli bakışlara maruz kaldığımız oldu. Bazıları pişman oldu. Sırf muhafazakar bir ailenin evladıyız diye herkesin kafasında acaba oluştu. Sizler bari düşünerek yorum yapın rica ediyorum.

17 Mayıs 2019 15:00

Deniz050605
Kapalı

Hayır diye oy kullananlar, mümkünse nedenlerini yazabilir mi?

17 Mayıs 2019 22:32

memis0051
Memur

Ben de bugüne kadar bu örgütle bir münasebette bulunmamış biriyim. 2014'te sırf dershaneye gittim diye atamam iptal edildi Açmış olduğum davayı kazandığım hâlde yasal süre olan 30 gün içinde atamamı yapmayıp yeni bir soruşturma başlatıldı. Ha benim hala bir korkum yok ama dedigim gibi adalet bana henüz uğramış ya da vaktinde uğramış değil.

Hayır oyu kullananlar da ne olup bittiğinden haberdar bile değiller. "Bunlar kamuya hep kendi adamlarını aldı, 2016 da darbe yaptı dur şu ankete bir hayır vereyim" diyenlerdir.

18 Mayıs 2019 00:36

Deniz050605
Kapalı

Ben de bugüne kadar bu örgütle bir münasebette bulunmamış biriyim. 2014'te sırf dershaneye gittim diye atamam iptal edildi Açmış olduğum davayı kazandığım hâlde yasal süre olan 30 gün içinde atamamı yapmayıp yeni bir soruşturma başlatıldı. Ha benim hala bir korkum yok ama dedigim gibi adalet bana henüz uğramış ya da vaktinde uğramış değil.

Hayır oyu kullananlar da ne olup bittiğinden haberdar bile değiller. "Bunlar kamuya hep kendi adamlarını aldı, 2016 da darbe yaptı dur şu ankete bir hayır vereyim" diyenlerdir.

memis0051, 1 ay önce - Alıntıya git

Allah yardımcınız olsun sizin gibi benim de tanıdıklarım oldu. Başımıza bu olay gelince bir çok mağdur kişiyle tanışıp konuşma fırsatımız oldu. Ancak devlet de insanlar da çok duyarsız gerçekten. Biz yıllarca fetönün ülkeye zarar verdiğini, dini yanlış anlattıklarını söyleyen bir aileyiz. hem de siyasilerden bile erken fark edenleriz bunun böyle olduğunu. Konuşmalarımız var paylaşımlarımız var. Bunları delil olarak saymıyorlar. Ama ardışık aramayı delil sayıyor (biz aramadık arandık çoğu sıfır dakika). Bizim suçumuz ne? Darbeyi biz mi yaptık Allah aşkına. Darbeyi yapanlar bir avuç insan, onlar da belli. Faturası neden masumlara kesiliyor. Artık birileri bu tür adaletsizliklere dur deesin. Baksanıza bir anket açtık oy verenlerin sayısı belli. İnsanlardan gerçekten ümidimi iyice kestim.

Umarım bir an önce bu mağduriyetler giderilir. Sizin için de bunları temenni etmekten başka bir şey diyemiyorum. Keşke herkes bu haksızlıklara hep bir ağızdan dur diyebilse. Kafasında şüpheleri olanlar, bu çocukların mahkemlerine gitse, dinlese.. hikayelerine biraz olsun kulak verse.. ama yok kimse dinlemiyor..

18 Mayıs 2019 16:38

Adalet1016
Aday Memur

İnsanlar kendi başına gelene kadar olup bitenin saçmalığıni idrak edemiyor, ben de açığa alınan, tutuklananları görünce haberlerde "Vardır bir şey." diyordum içten içe kurunun yanında yaşın da yandığını hissedebiliyordum taki bir sabah polis kapımızı çalana kadar...Bir zamanlar açık açık yapılan eylemlerin, yurtta kalmak, gazete, banka vs. bunların örgüt üyesi olmak için yeterli sebepler olarak görüldüğünü, aylarca insanların tutuklu kaldığını üstüne 8-10yil hapis cezası aldıklarını görene kadar.Geriye dönük suçlama yapılabiliyorsa şu an kullandığımız bir uygulama, bir banka, üye olduğunuz bir dernek vs. Her an ileride bizi terör örgütü üyesi yapabilir demek ki.Toplum sindiriliyor.İnsanlar her şeyden şüphe etmeye başladı, hakk arayamiyoruz bize de bulasirlar diye.Sonumuzu hayretsin Allah...

18 Mayıs 2019 21:20

Deniz050605
Kapalı

İnsanlar kendi başına gelene kadar olup bitenin saçmalığıni idrak edemiyor, ben de açığa alınan, tutuklananları görünce haberlerde "Vardır bir şey." diyordum içten içe kurunun yanında yaşın da yandığını hissedebiliyordum taki bir sabah polis kapımızı çalana kadar...Bir zamanlar açık açık yapılan eylemlerin, yurtta kalmak, gazete, banka vs. bunların örgüt üyesi olmak için yeterli sebepler olarak görüldüğünü, aylarca insanların tutuklu kaldığını üstüne 8-10yil hapis cezası aldıklarını görene kadar.Geriye dönük suçlama yapılabiliyorsa şu an kullandığımız bir uygulama, bir banka, üye olduğunuz bir dernek vs. Her an ileride bizi terör örgütü üyesi yapabilir demek ki.Toplum sindiriliyor.İnsanlar her şeyden şüphe etmeye başladı, hakk arayamiyoruz bize de bulasirlar diye.Sonumuzu hayretsin Allah...

Adalet1016, 1 ay önce - Alıntıya git

Biz de öyleydik ilk başlarda. Darbenin olduğu gün sokağa çıktık parti binalarına gittik. Devletin yanında durduk. 2017nin ortalarında kardeşim görevinden uzaklaştırılana kadar alınan kişilerin bir suçu olabileceği ile ilgili şüpheleri içimizde saklı tuttuk. Ama insanın başına gelince anlıyormuş, anyayı konyayı. Bizim evimize iki kez sivil polis gelmesi yetti bizleri darmadağın etmeye.. Bu hiçbir duyguya benzemiyormuş. Bir asker evladımız var diye gurur duyduk hep. Ama canınızdan çok sevdiğin vatanınıza ihanet edenlerle aynı kefede değerlendiriliyorsunuz. Dağdaki terörist ile bir tutuluyorsunuz. Cinnet geçirdik ailecek. Çok çok ağır bir imtihan bizim için.

ASıl ağır olan özellikle ailem için yıllarca akpye oy veren ailem için, akp tarafından zerre dinlenmemek oldu. Zerre kale almadılar. Bekleyin sabredin dediler. EFendi efendi bekledik sabrettik; ama adaletin bu kadar geç gelmesi hele hele terörist damgası yemişken çok zor çoook. Şairin dediği gibi kendi memleketinde kendi yurdunda parya konumuna düşürüldük. Ailemle bizlerle tepen knuşan bizleri dinlemeyip koltuklaro işgal eden hiçbir siyasî figürü affedemiyorum bu yüzden. Şimdi biz gerçekleri söylüyoruz diye bir kere terörist dedikleri yetmiyor bir kez daha vatan haini, çürükler demeye başladılar bizlere. Benim anneimin babamın bizlere yıllarca verdiği emeklerin hesabını veremeyecek bize bunları söyleyen kişiler. Müslümanlarsa biraz susup dinlesinler insanlar ne diyor diye. Önüne gelen önüne geleni hainlikle suçluyor. Ülke resmen cinnet geçiriyor, travma yaşıyor.

Bizim gibi insanların mağduriyetleri çözülmedikten sonra, siyasilerin iftar sofralarını meşgul etmelerinin bir önemi yok. Adalet istiyoruz.

Hepimizin kim olduğu belli neci olduğumuz belli. Siyasîler kadar bile fetö ve malum cemaat ile ünsiyet kurmayan çocuklara fatura kesiliyor. Devlet büyüklerini Allaha havele ediyorum ve hemen yaptıkları yanlışlardan dönmelerini temenni ediyorum...

18 Mayıs 2019 22:49

Adalet1016
Aday Memur

Emniyetin önünden bile geçmemiş, trafik cezası bile almamış, kurban kesilirken dahi bakamayan çocuk gibi kulaklarını tıkayan biriydi eşim... Alıp gittiklerinde 4.5 aylık hamileydim, cinsiyetini öğrenememiştik henüz.Martin başında gitti 11 gün gözaltında kaldı her günüm çalacak bir telefonu beklemekle, en ufak bir haber ümidiyle gecti, yemeden içmeden kesildim 2-3 kilo verdim sonra bir cuma hakim karşısına çıktı kendi gibi alınan 25 kişi ile , polis eşliğinde tuvalete gitme bahanesi ile çıktığında gidebildim 15-20 saniye.Gülümsuyordu çünkü masumdu, dik durmaya çalışıyordu ama tutuklandı, o gün bugündür tutuklu.Cocugunun cinsiyetini öyle cinsiyet partileriyle değil, avukata verdiğim mektupla öğrendi benim eşim...Her görüş gününe şehir dışına gidiyorum hamile halimle.Hayatimda hiç cezaevi ziyareti yapmamistim. Orada gördüm yalnız olmadığımı. Benim gibi karnı burnunda, yeni doğum yapmış kadınlar, küçük cocuklular, yaşlı anne babalar...Kader arkadaşı olduk her hafta birbirimizi göre göre çünkü halimizı yalnızca biz anlayabiliyorduk.Esimi kalın bir cam ardından görüp telefonla sesini duyabildim haftalar sonra...Her hafta zor olsa da gidiyorum, yalnız bırakamam onu orada, elden geldiğince de gideceğim ,mektupla anlatıyoruz uzun uzun hislerimizi...Evde yapayalnız olmak tek başına sofraya oturmak, uyumak, uyanmak... Ağırlaşan, ilerleyen hamilelikle her yere yalnız gitmek zorunda olmak... Şimdi ben terörist eşi mi oldum? Çocuğum babasız doğmak hatta büyümek ihtimalinin yanında bir de terörist çocuğu damgası mi yiyecek? İnsanlar öcü gibi kaçacaklar mı bizden, ailemizden? Sebep? Şimdi soruyorum madur yok diyenlere... Başınıza gelince değil şimdi çıkarın o gözlükleri.Binlerce insan bunu yaşıyor, yaşatılıyor. Zamanında iktidarlar bu kadar içli dışlı olmasalardı, gel bitsin bu hasret demeseydi, Türkçe olimpiyatlarına ailecek katilmasalardi,o gün uyarsalardi insanları kimse önünden bile geçmezdi bankaların dershanelerin kolejlerin, manşetine bile bakmazdı gazetelerinin.Siz kandirildiniz da halk mu darbeye bile bile destek oldu. Niye size hiçbir yaptırım olmuyor da esnaf, öğretmen, memur, polis, asker yani halk bunun ceremesini çekiyor?Birileri bir şeyler yaptı ama o birilerine bu iş dokunmadı eminim. Allah büyüktür demekten başka çare yok.Ben ümidi kestim bu devletten.

18 Mayıs 2019 23:09

Deniz050605
Kapalı

Ağlattınız beni. Yav şu hale düşeceğimizi ölsem inanmazdım. Ben ki yıllarca sosyal medyada, reel hayatta fetö pisliğinin cemaat yapılanmasının yanlış olduğu ile ilgili türlü paylaşımlar yapmış insanlardan türlü hakaretler yemiş biriyim. Şimdi fetönün pisliklerinin faturası benden ve ailemden kesiliyor, cinnetlik bir durum.

18 Mayıs 2019 23:12

Deniz050605
Kapalı

ADalet Hanım kendinize sahip çıkın lütfen sizler de tweeterda sosyal medyada başınızdan geçenleri anlatmaya devam edin, maalesef hepimiz devletin adaletine olan inancımızı yitirdik. Sosya medyanın gücü var artık. Oradan medet umup adalet arayacağız. Bize inanan vicdanlı insanlar vardır kalmıştır muhakkak.

Toplam 9 mesaj

ANKET
Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya'nın, ortak yayın öncesinde bir otelde, görüşmesini etik buluyor musunuz?