Editörler : hopaliSafak Vaktii
17 Mayıs 2019 14:31   

Yönetici atama yönetmeliği değişiyormuş!

Milli Eğitim Bakanlığının Yöneticiliğe yeniden ve ilk defa atama takvimi ilk açıklandığındna bu yana 3. kez değişti ve uzatıldı.

Bu hafta yöneticiliğe ek1 ile yeniden görevlendirme başvuru sonuçları açıklanacak diye beklerken bir anda sürpriz bir şekilde takvimin uzatıldığı kamuoyuna yansıdı.

Herkes ilk anda İstanbul Seçimlerinden sonraya bırakıldığını düşündü ancak konu öyle değildi.

MEB Yönetici atama yönetmeliğini değiştirme kararı aldı. Çünkü 4 yılını dolduran birçok müdür ve müdür yardımcısı kendi okullarında kalmak istemesine rağmen ek -1 puanı yüksek olan bir çok kişi hali hazırdaki mevcut müdür ve müdür yardımcılarının birçoğunu yerinden ediyordu.

Kurumsal gelişim ve etkileşime de zarar verebilecek bu durum bir çok yerde huzursuzluklara da mahal verebileceği düşünülerek bu konudaki rahatsızlıklar gündeme getirildi.

Özellikle birçok ilin milletvekili tarafından konu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ak partili Milletvekillerine geçtiğimiz hafta Ak Parti Genel Mekezinde verdiği iftarda gündeme geldi. Konu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla bir mağduriyet oluşmaması ve kurumlarda huzurun bozulmaması için bizzat Milli Eğitim Bakanına çalışma yapılması talimatı verildi.

Bu nedenle MEB yeni bir çalışma yapacak ve yönetici atma yönetmeliğinde yapılacak değişiklikle Yöneticiliğe yapılacak ek-1 ile yeniden görevlendirmelerde kurumlarında 4 yılını dolduran müdür ve müdür yardımcılarına öncelik hakkı verilecek.

Konunun enine boyuna değerlendirilip Bakanlık bürokratlarınca bir çalışma yapılması bekleniyor.

Dolayısıyla Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde kısa süre içersinde kesin bir değişiklik yapılacağını ifade edebiliriz.

Ajanskamu/Özel haber

17 Mayıs 2019 14:45

_PAŞA_
Aday Memur

Daha detaylı duyumu , bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.

17 Mayıs 2019 15:16

_PAŞA_
Aday Memur

İşin bir de böyle bir tarafı var tabi..

17 Mayıs 2019 15:31

tarsustan33
Aday Memur

vaaah vaaah. müdürün çok üzülmüşmüş te sıkıntı basmıştta filan.....

geçin bu teraneleri. o çok sevdiğiniz müdür 4 yıl önce mülakat garabetiyle kimbilir kimlerin hakkını yiyerek müdür olmuştu. o zaman hakkı yenen müdürünüze de bu kadar üzülmüşmüydünüz. müdürlük kimsenin babasından kalan bir hak değildir.

17 Mayıs 2019 15:37

tarsustan33
Aday Memur

ben sadece müdürünü kastetmemiştim. genel bir durum tespiti yapmıştım. anlayana.

17 Mayıs 2019 15:38

Safak Vaktii
Editor
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
17 Mayıs 2019 15:46

alis853
Şef

Böyle şey olur mu?Çocuk oyuncağı mı? Şimdiye kadar çok yer değişikliği oldu

17 Mayıs 2019 16:16

icecanice
Şef

Saçma düşünceler.insan nereyi isterse orayı tercih edebilir ve bu puan üstünlüğü göz önüne alarak yapılır.senin bir müdürün müdür yardımcın iyi diye ben kaç dip köşe okulda kalmaya devam mı etmeliyim.hem de ondan puanım yüksekken.hangi adalet ve hangi hak arayışı bu pardon.benim köy okulunda ölene kadar kalmam hak senin güzel müdürün de 20yıl hatta çoğu da sınavsız merkezi okulda takılsın.yok öyle dünya dava açarım hakkımı yedirmem böyle kendini düşünen bencil insanlara.bırakın hak neyse o olsun.yeter adaletsiz düzen son bulsun

17 Mayıs 2019 16:42

hkeles
Memur
Bu yönetmelik 1 yıldır geçerli(Ufak değişiklikler hariç) herkes puana göre görevlendirileceğini biliyordu.Şimdi herşey bitmiş , ne oldu bazı beyler bu durumdan rahatsız oldular. Vah vah o zaman o müdürlere ömür boyu verelim görevi bakanlık da yeni bir görevlendirme gibi işlere girişmez. İmam da kurtulur cemaat da.
17 Mayıs 2019 17:20

dehneliler
Daire Başkanı

Benim gözümde zaten değeri yoktu. Rutin bir durum, sonraki sene yine değişir.

17 Mayıs 2019 17:26

alis853
Şef

Eğer bu asparagas bir haber değilse felaket. Herkes tercihi yapsın. Sonuçları beklesin hatta nereye gideceğini bilsin. beğenmedim, değiştiriyorum denilirse artık kimse MEB'e güvenmez. İnsanlarda güvensizlik oluşur ve telafisi zor bir süreç başlar.

Ben MEB'in böyle bir şey yapmayacağına inanmak istiyorum.

17 Mayıs 2019 17:34

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı

Öğretmenler müdürü seviyormuş da, müdürleri çok emek vermişmiş de, müdürü sıkıntı basmışmış da...

Arkadaşlar, işte yukarıdaki zihniyet ve türevleri nedeniyle bu ülkede eğitim ge-li-şe-mez! Radikal tedbirlerle bu kafadakileri camiamizda uzaklastirilmasi elzemdir. Bu zihniyettekilerin mevcut statüko ile çıkar ilişkisi olduğundan zerre kadar şüphemiz deyokturr. Hak etmeyerek oturdugu idarecelik koltugunu kaybetmekk istemeyenlerin subliminal mesajlarına karnımız tok!

- - -

Editör: Lütfen yazışmalarınıza dikkat ediniz.

17 Mayıs 2019 17:57

BuyJuva
Daire Başkanı

mülakat olmadığı için çalışma yılı fazla olan, geçmiş dönemde idareciliği fazla olan ek-1 puanında şu anki yandaşları geçecek, istedikleri adamı istedikleri yere atayamayacaklar, bunun önüne geçmeye çalışıyorlar, olay bundan ibaret.

müdürü gidiyor diye üzülen öğretmenim, böyle iyi müdürleri başka okullar da hakediyor, gitsin bir köy okulunu güzelleştirsin mesela, iyi olmaz mı?

17 Mayıs 2019 18:06

dehneliler
Daire Başkanı

Güzel fikir valla. Başka okullarında böyle müdürlere ihtiyacı var. Ama kendi okulunu tercih edene öncelik tanınırsa da tam komedi olur. EKYS'de hikaye, Ek1'de hikaye

17 Mayıs 2019 19:00

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı

Sayın Editörüm, yazışmamda kurallara aykırı ne var? Düşüncelerimizi forum kurallarına uygun bir şekilde ifade ediyoruz.

17 Mayıs 2019 19:20

Yusuf22
Şef

Hani arkadaşlar, ölçme değerlendirmenin en önemli özelliklerinden biri de bilenle-bilmeyeni ayrıt etmektir. Peki Ek1'in çalışan idareciyle, çalışmayan; işini iyi yapanla-yapmayanı ayırt etme özelliği var mı? Kimse kusura bakmasın ama, ben, Ek1'e göre atama yapılmasındansa herkesin tekrar yazılı sınava alınmasından yanayım.

Eğer Ek1'e göre atama yapılırsa, istisnalar dışında, okulu için gram çalışma yapmamış, üst yöneticilerine yemek yedirmiş. Veya vakti zamanında o nasıl alındığı malum olan ödüllerden almış. (En az %80'inin hak etmeyene verildiğini düşünüyorum.) kişiler en iyi okullara gidecekler. Hatta çevreden duyuyorum: Adam okulu için, öğretmeni için elini kıpırdatmamış, kafasını hiç yormamış, okulu harabe halde bırakmış. Ama diyor ki, "Benim okulun durumu iyi değil, ben filan filan okullara tayin istiyeceğim." Bir taraftan da bakıyorsunuz, öğretmeni 'Hocam benim sınıfım çok sıcak' demiş; okul müdürü ne yapmış etmiş, klima ayarlamış; öğretmeni 'Hocam benim sınıf dolabım çok eski, şu , şu malzemelere ihtiyacım var' demiş, müdürü kendi şahsi meselesinden bile önemli görüp ilgilenmiş....vs..vs. Böyle çalışmış bir okul müdürü ve Ek1'indeki ödül sütunu tamamen boş olduğu için bırakın başka bir okula gidebilmeyi, belki de müdürlüğü bırakmak zorunda kalacak. Çünkü ücra köylerdeki okullara bile puanı tutmuyor.

Ek1'in neresinden tutsanız zaten elinizde kalıyor. Mesela, 8 yıl müdürlük yapacağınıza, 4 yıl md.yardımcılığı, 4 yıl müdürlük yapsanız pununız 0.5 puan daha yüksek çıkıyor. Başka saçmalık, 2012'den bu yana maaşla ödül verilmiyor. Onun yerine "ödül" ikame edildi. Ama beylerimizin bazılarına ödül yazılmışta yazılmış (emsallerine göre ne gibi büyük başarılar elde ettilerse...) . Hem yasa çıkmadan maaşla ödülü olduğu için ona puan veriliyor. Hem de yasadan sonra da 'ödül' yazdırıldığı için 4 puanda oradan alıyor. Doktora yapsanız bile bu beylerimizi geçmenizin imkanı yok. Bu ödülü bol olanlara baktığınız zaman sıradan bir yönetici kadar bile başarısı yok, ama adamı olduğu için ödül yazılmış.

Arkadaşlar, kendi müdürlük serüvenimden bahsedecek olursam: 2009 yılında yapılan sınavla, 2010 yılında bir taşıma merkezi köy okuluna atandım. (Ek1'in azizliğine orada da uğradım. Çok yüksek puan almama rağmen ödüllerim olmadığı için ancak köy okuluna atanabildim.) . Susuzluktan tuvaletleri dahi kapalı bu okulun, tüm sorunlarını çözdük, tüm sınıflarına ücretsiz ayarladığım projeksiyon cihazlarını kafama kum dolarak montajladım. Tüm panolarını yenileyip kendim montajladım. (Bu arada 11 derslikten bahsediyorum.). Tuvaletlerine elime poşet geçirim WCmatik'e kadar taktım. Ve okulumuz 2013 SBS sınavında ilçedeki 45 ortaokul arasında birinci oldu. Ödül verilmedi. 2014 değerlendirmesinde yapılan puanlamayla bana ilçede atanacak bir puan verilmedi. İl merkezinin puanları düşük olduğu için ildeki kenar mahalle okullarından birine atandım. Bu okulun sıcak tüm sınıflarına klima temin ettik. (8 adet). Hayırsever bularak tadilat yaptırdık. Tüm sınıfların pano...vs her şeyini değiştirdik. Pırıl pırıl bir okul yaptık. Atandığımda 1. sınıfa kayıt yapan öğrenci sasısının 3 katı öğrenci kayıt eder hale getirdik. Okul çevre tarafından ciddi şekilde benimsendi. Ama yine ödül verilmedi.....vs...vs.

Ben yukarıda da belirttiğim gibi yazılı sınavla atandım. Bu saçma Ek1 ile atama yapacaklarına sınava girmeye razıyım. Bildiğniz gibi bu yönetmelik geçen yıl Haziran ayında çıktı. Yeni bakanımızın bu yönetmeliği değiştireceğini daha adil bir atama yapacağını düşünüyordum, olmadı. Umarım adil bir sistemle atama gerçekleştirilir.

17 Mayıs 2019 19:20

yalnızlıksenfonisi
Şube Müdürü
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
17 Mayıs 2019 20:33

erbey0577
Aday Memur

Bunlar kurumların huzurunu değil ancak kendi huzurlarını düşünür...

17 Mayıs 2019 20:43

mavilerdeniz
Şef
155'i arasaydın bari...
17 Mayıs 2019 21:19

memuradammm
Şef
Tek çözüm , ekys gibi her yerden temel soruların sorulduğu bir sınav değil ama alesin sözel kısmı gibi bir sınavlar ek 1 yerine herkesin sınava tabi olması daha mantıklı. Arkadaşların da dedği gibi ek1 in ne ayrıd edici özelliği var? Sınav sınav sınav madem bilimsel yöntem izlenecek sorarsın 100 tane türkçe; anayasa, dmk, mantık sorusu herkes alır boyunun ölçüsünü
17 Mayıs 2019 23:32

abdoaga
Aday Memur

Dört yıl önce Ek 1 puanı yüksek olanlara mülakatta düşük puan verip kendi yandaşlarını puanlamada üst sıralara çıkardılar.Hakları olmayan şimdiki okullarında +4 puan aldıkları halde okullarında kalamıyor bu müdürler.Üzülmüyorum.Zaten başkasının hakkı olan okullara mülakat puanları sayesinde gittiler.Şimdi de Ek1 puanı ile gelmek isteyenleri engellemek istiyorlar.Hatta bu kişilerle bir şekilde iletişime geçip söz konusu okulları tercih etmemeleri isteniyor. +4 puan ile çalıştığı okulda kalamıyorsa gitsin tabiki. Ha bu arada 4 yıl içerisinde düşük Ek1 puanlarını hak etmedikleri halde ödül vererek yükselten Yöneticilerin bu davranışları da Allah katında cezasız kalmayacaktır.

Toplam 388 mesaj
12345678910111213»