Editörler : E.Kayı Han
22 Mayıs 2019 15:30

Zabıt katibi vs İcra katibi

Merhaba arkadaşlar katip olmak istiyorum.

Çıkacak ilanda 2 çeşitmi katip olacak yoksa cezaevindedeayrıca katip alınacakmı ?

Sizce hangi katipliğe başvurmamı önerirsiniz, hangisi daha rahat ?

2ekmek1sigara
Aday Memur
22 Mayıs 2019 15:34

Üç ayrı katip alımı olur. Zabıt, İcra ve Cte katibi alınır. Cte alımı az olur. İcralarda iş yoğunluğu fazla olur. Büyükşehirlerde çalışmak çok sabır ve gayret ister. En iyisi zabıt katibidir.

cetinmucahit
Memur
22 Mayıs 2019 15:36

Her kuruma alım olacak.

Diğer sorunuza gelecek olursak rahatlık olarak neyi kastettiğiniz önemli.

Zabıt katipleri icra katiplerinden iş yükü bakımından daha rahat olurlar. İcra katipleri çoğu zaman mesaiye kalır ancak fazladan mesai ücreti almazlar. Fakat mesai ücretleri almazlar ama yolluk adı verilen bir ücret alırlar. O ay çıkılan icralardan gelen paralar havuz adı verilen bir bütçeye aktarılır. Sonra tüm para icra katiplerine eşit olarak paylaştırılır. Her ay aldığınız para değişir. Küçük şehirlerde 150/400 lira arasındayken büyük şehirlerde maaşının dışında fazladan 1000 liraya kadar para alırlar.

Velhasıl zabıt katipliği daha rahat ama maaşı daha az.

İcra katipleri hemen her gün 2 saat mesaiye kalır fakat maaşı ona göre daha fazla.

Karar sizin bu durumda :)

Burhan Miraç
Aday Memur
22 Mayıs 2019 15:42

Çok teşekkür ederim

Bendeatancam
Aday Memur
22 Mayıs 2019 15:45

başvurular başladı mı

yasin.ekici
Aday Memur
22 Mayıs 2019 15:56

Puan 75 lere düşer mi sizce

Burhan Miraç
Aday Memur
22 Mayıs 2019 15:56

Arkadaşlar bir sorum daha olacak.

Bu iş yükünden kasıt sadece yazımı ? ben imlalı 200'e kadar kelime yazabiliyorum 3 dk da. Bu hızla ben yinede fazla mesaiye kalırmıyım ?

cetinmucahit
Memur
22 Mayıs 2019 16:11

Bölüm fark etmeksizin katiplerin görevi bilgisayar başına oturup yazı yazmaktan ibaret değildir. Sizin klavye hızınız çıkacağınız duruşmalarda lazım olacak. Zaten hakimler sizin klavye hızınıza göre konuşuyor. Yani 90 yazarken de duruşmaya çıkarsınız 200 yazarken de o fark etmiyor.

Yani icra katibi olmayı düşünüyorsanız mutlaka o mesaiye kalacaksınız. Çünkü elinizdeki işi erken bitirirseniz daha fazla iş verirler, yavaş bitirirseniz de mesaiye kalırsınız. Ortası yok bunun. İcra katipliğinde etrafınız müdürlerle çevrili olacak ve çok stressli bir iş olduğundan zaman zaman mobbinge maruz kalabilirsiniz.

Burhan Miraç, 5 yıl önce

Bu iş yükünden kasıt sadece yazımı ? ben imlalı 200'e kadar kelime yazabiliyorum 3 dk da. Bu hızla ben yinede fazla mesaiye kalırmıyım ?

22 Mayıs 2019 16:18

Özet geçecek olursak , Parası iyi olsun yoğunluk önemli değil diyorsan İcra Katipliği , parası az olsun yoğunluğu az olsun diyorsan Zabıt Katipliği

Burhan Miraç
Aday Memur
22 Mayıs 2019 16:40

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

brave006
Aday Memur
23 Mayıs 2019 08:55

Bırak 200 kelime yazmayı istersen dk da 500 kelime yaz büyükşehirlerde icra katibi olarak çalışıyorsan işin bitmez icra katipliğinde klavye ile fazla bir işi olmuyor genelde yazışmalarda taslaklar vardır öyle yapılır yazışmalar, yeni katiplerde yazışma yapmaz genelde tebligat takarsın dosyaları yerine atarsın masa başında yazı yazarım diye düşünüyorsan yanılıyorsun :)

Burhan Miraç, 5 yıl önce

can1566
Aday Memur
23 Mayıs 2019 09:22

Kısacacı, Huzur ve Rahatlık istiyorsan Zabıt Katipliği,Para ve İş Yoğunluk istiyorsan İcra Katipliği

stsunam
Aday Memur
23 Mayıs 2019 13:33

1500 kelimede yazsan nafile işin içine girince göreceksin neyin ne olduğunu şimdi burdan ne desek boş... yaşaman lazım olay hızlı yazmak falan değil hızlı yazmak olayın sadece yüzde birlik kısmında geçerli

Burhan Miraç, 5 yıl önce

shiftmn
Kapalı
23 Mayıs 2019 14:54

ne dert ettiniz klavyeyi yeterli kadar olanını yaz gerisini dayına eşe dosta bırak :D

24 Mayıs 2019 05:04

2019 zabıt katip ve icra katipi ne kadar maaş alıyor bilginiz var mı acaba?

cetinmucahit, 5 yıl önce

Her kuruma alım olacak.

Diğer sorunuza gelecek olursak rahatlık olarak neyi kastettiğiniz önemli.

Zabıt katipleri icra katiplerinden iş yükü bakımından daha rahat olurlar. İcra katipleri çoğu zaman mesaiye kalır ancak fazladan mesai ücreti almazlar. Fakat mesai ücretleri almazlar ama yolluk adı verilen bir ücret alırlar. O ay çıkılan icralardan gelen paralar havuz adı verilen bir bütçeye aktarılır. Sonra tüm para icra katiplerine eşit olarak paylaştırılır. Her ay aldığınız para değişir. Küçük şehirlerde 150/400 lira arasındayken büyük şehirlerde maaşının dışında fazladan 1000 liraya kadar para alırlar.

Velhasıl zabıt katipliği daha rahat ama maaşı daha az.

İcra katipleri hemen her gün 2 saat mesaiye kalır fakat maaşı ona göre daha fazla.

Karar sizin bu durumda :)

cetinmucahit
Memur
24 Mayıs 2019 11:03

İcrayı bilmiyorum fakat lise mezunu zabıt katipleri 3300 civarı maaş alıyor. Lisanslar da 50 lira fazla.

hacibilhücap, 5 yıl önce

2019 zabıt katip ve icra katipi ne kadar maaş alıyor bilginiz var mı acaba?

İsmi Lazım Deil
Şube Müdürü
24 Mayıs 2019 20:00

İcra daireleri yoğunuz ayağına yan gelip yatıyor. Mesaiye kaldıkları da yalan. Zabıt katibinde çalıştığın birim ve başındaki hakim, savcı, amire göre durum değişir. Devlet memurluğuna bakış açın da önemli. Memurluğu salla başı al maaşı olarak görüyorsan, en ufak işte off puff eden, vatandaşı tersleyen biri olursun.

24 Mayıs 2019 20:45

Hayatında icra dairesine gitmemiş birisin belli ki, sözlerinden öyle anlaşılıyor. Birgün gel misafirim ol. yoğunluktan lavaboya gidecek vakit bulamıyoruz yan gelip yatıyorlar demezler mi. şaka gibi.

İsmi Lazım Deil, 5 yıl önce

İcra daireleri yoğunuz ayağına yan gelip yatıyor. Mesaiye kaldıkları da yalan. Zabıt katibinde çalıştığın birim ve başındaki hakim, savcı, amire göre durum değişir. Devlet memurluğuna bakış açın da önemli. Memurluğu salla başı al maaşı olarak görüyorsan, en ufak işte off puff eden, vatandaşı tersleyen biri olursun.

İsmi Lazım Deil
Şube Müdürü
25 Mayıs 2019 18:27

Gel yer değişelim, madem lavaboya gidecek vaktin yok, gel zabıt katibi ol.

herosaint01, 5 yıl önce

Hayatında icra dairesine gitmemiş birisin belli ki, sözlerinden öyle anlaşılıyor. Birgün gel misafirim ol. yoğunluktan lavaboya gidecek vakit bulamıyoruz yan gelip yatıyorlar demezler mi. şaka gibi.

kaplan787878
Aday Memur
26 Mayıs 2019 23:34

önlisans puanım 70 küçük bir ilde şansım olur mu ?

Bila-sebeb
Aday Memur
27 Mayıs 2019 01:30

büyük şehirler için konuşacak olursak, büyük şehirlerde icra katipliği yapılmaz. yan gelir filan hikaye. hacze çıkıp hergün kavga gürültülye uğraşıyosun ve ayda elde edeceğin maksimum gelir 500 TL bile değildir. Daire her gün yoğun ve gürültülüdür, herkes egosunu burada tatmin eder. gelen giden kavga eder sorun çıkarır. mahkemede ise en azından böyle gürültülü ortamlar yoktur, çoğu mahkeme kalemine vatandaş zaten giremiyor büyük adliyelerde. geçmişte zabıt katipliği yapmış biri olarak icra katipliği ile zabıt katipliği kıyaslanmaz. zabıt katipliğini tercih et derim.

Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi