Editörler : Mehmet Balci
17 Haziran 2019 23:57

hikmet i tabiiye
Şef

1. Büyük İskender ile Saka (İskit) hükümdarı arasındaki mücadeleyi ve Türklerin geri çekilişini anlatan destan hangisidir?

2. İranlı Perslerin hükümdarı Keyhüsrev tarafından hile ile öldürülen İskitlerin hükümdarı Alp Er Tunganın Şehnamedeki adı nedir?

3. Göktürklere ait hangi destanda Dişi kurt Asenanın Türklere yol göstermesi anlatılır?

4. Uygurlara ait hangi destana göre; Uygurlar mukaddes kabul ettikleri bir kayayı Çinlilere verdikleri için evvela zayıflamış, sonrasında da ülkelerini terk etmek mecburiyetinde kalmışlardır?

5. Oğuz Türklerinin Kıpçak, Rum, Ermeni ve Gürcülerle yaptığı harpleri anlatan ve ancak 15. Asırda yazıya geçirilen destan hangisidir?

6. İslamiyet Öncesi Türklerin yaygın kullandıkları Otacı kelimesinin manası nedir?

7.Eski Türklerde kullanılan Ir ve Küg ne demektir?

19 Haziran 2019 20:14

hikmet i tabiiye
Şef

1. Büyük İskender ile Saka (İskit) hükümdarı arasındaki mücadeleyi ve Türklerin geri çekilişini anlatan destan hangisidir?

2. İranlı Perslerin hükümdarı Keyhüsrev tarafından hile ile öldürülen İskitlerin hükümdarı Alp Er Tunganın Şehnamedeki adı nedir?

3. Göktürklere ait hangi destanda Dişi kurt Asenanın Türklere yol göstermesi anlatılır?

4. Uygurlara ait hangi destana göre; Uygurlar mukaddes kabul ettikleri bir kayayı Çinlilere verdikleri için evvela zayıflamış, sonrasında da ülkelerini terk etmek mecburiyetinde kalmışlardır?

5. Oğuz Türklerinin Kıpçak, Rum, Ermeni ve Gürcülerle yaptığı harpleri anlatan ve ancak 15. Asırda yazıya geçirilen destan hangisidir?

6. İslamiyet Öncesi Türklerin yaygın kullandıkları Otacı kelimesinin manası nedir?

7.Eski Türklerde kullanılan Ir ve Küg ne demektir?

hikmet i tabiiye, 1 hafta önce - Alıntıya git

1. Şu Destanı

2. Afrasiyab

3. Bozkurt Destanı

4. Göç Destanı

5. Dede Korkut Hikayeleri

6. Doktor, hekim, tabip

7. Ir (Beste), Küg (Melodi)

20 Haziran 2019 22:53

hikmet i tabiiye
Şef

1. Hunlara ait Pazırık kurganından çıkan ve dünyanın en eski halısı olan 'Pazarlık Halısı', bugün nerede sergilenmektedir

2. Eski Türklerde kitaplara çizilen küçük resim sanatına ne denir?

3. Uygurlarda çini sanatına ne denirdi?

4. Uygurlarda 'kubbeli tapınak'lara hangi isim verilirdi?

5. Eski Türklerde keçe üzerine yapılan resme ne denirdi?

21 Haziran 2019 17:19

Antoni Gaudi
Yasaklı

1. Hunlara ait Pazırık kurganından çıkan ve dünyanın en eski halısı olan 'Pazarlık Halısı', bugün nerede sergilenmektedir

hikmet i tabiiye, 5 gün önce - Alıntıya git

kanki 6 senedir böyle konular açıp durmuşsun.

memurlar net in üyesi misin robotu musun anlamadım ki

sen boşver aplikeyi falan 6 seneyi sorgula

22 Haziran 2019 10:14

hikmet i tabiiye
Şef

hikmet i tabiiye, 5 gün önce - Alıntıya git

1. Rusya'da Ermitaj Müzesi'nde

2. Minyatür

3. Kaşi

4. Stupa

5. Aplike

23 Haziran 2019 01:57

hikmet i tabiiye
Şef

1. Ülkemizin İç kesimlerindeki ovalardan birisi olan 'Gembos Ovası', oluşumuna göre ne tür bir ovadır?

2. Jeosenklinal (tortulanma) olan yerlerde biriken malzemelerin akarsular tarafından derine aşındırılması neticesinde meydana geldiği için 'Yan Duruşlu Platolar' kategorisinde değerlendirilen, bol miktarda karstik araziye sahip olan ve İç Anadolu Bölgesindeki platolar içinde sayılan plato hangisidir?

3. 'Kırmızı Akdeniz Toprakları' olarak bilinen, daha çok Akdeniz ve Ege kıyılarında görülen, Humus nisbeti (oranı) orta derecede olan ve Zonal toprak grubunda bulunan toprak tipi hangisidir?

4. 'Kara Toprak' olarak bilinen, Humus nisbeti fazla olan, daha çok Kuzeydoğu Anadolu'daki Erzurum-Kars platosunda bulunan, hem verimli hem de büyükbaş hayvancılık için gayet müsait olan toprak tipi hangisidir?

5. Daha çok Trakya'da görülen, eski göl tabanlarında oluşan ve İntrozonal toprak grubunda olan toprak tipi hangisidir?

6. Eğimli yamaçlarda ufalanan malzemenin dağların eteklerinde birikmesi neticesinde oluşan toprak türü hangisidir?

7. 'Kumlu Toprak' olarak bilinen, kum depoları üzerinde oluşan ve Azonal toprak grubunda olan toprak türü hangisidir?

23 Haziran 2019 23:20

hikmet i tabiiye
Şef

1. Ülkemizin İç kesimlerindeki ovalardan birisi olan 'Gembos Ovası', oluşumuna göre ne tür bir ovadır?

2. Jeosenklinal (tortulanma) olan yerlerde biriken malzemelerin akarsular tarafından derine aşındırılması neticesinde meydana geldiği için 'Yan Duruşlu Platolar' kategorisinde değerlendirilen, bol miktarda karstik araziye sahip olan ve İç Anadolu Bölgesindeki platolar içinde sayılan plato hangisidir?

3. 'Kırmızı Akdeniz Toprakları' olarak bilinen, daha çok Akdeniz ve Ege kıyılarında görülen, Humus nisbeti (oranı) orta derecede olan ve Zonal toprak grubunda bulunan toprak tipi hangisidir?

4. 'Kara Toprak' olarak bilinen, Humus nisbeti fazla olan, daha çok Kuzeydoğu Anadolu'daki Erzurum-Kars platosunda bulunan, hem verimli hem de büyükbaş hayvancılık için gayet müsait olan toprak tipi hangisidir?

5. Daha çok Trakya'da görülen, eski göl tabanlarında oluşan ve İntrozonal toprak grubunda olan toprak tipi hangisidir?

6. Eğimli yamaçlarda ufalanan malzemenin dağların eteklerinde birikmesi neticesinde oluşan toprak türü hangisidir?

7. 'Kumlu Toprak' olarak bilinen, kum depoları üzerinde oluşan ve Azonal toprak grubunda olan toprak türü hangisidir?

hikmet i tabiiye, 2 gün önce - Alıntıya git

1. Karstik Ova

2. Obruk Platosu

3. Terra-Rossa

4. Çernozyum

5. Vertisoller

6. Kolüvyal

7. Regosoller

24 Haziran 2019 00:18

Antoni Gaudi
Yasaklı

1. Rusya'da Ermitaj Müzesi'nde

2. Minyatür

3. Kaşi

4. Stupa

5. Aplike

hikmet i tabiiye, 3 gün önce - Alıntıya git

????????????????????????????

24 Haziran 2019 23:07

hikmet i tabiiye
Şef

????????????????????????????

Antoni Gaudi, Dün - Alıntıya git

Her muhatap mükâlemeye layık olmadığı gibi, her sual de cevaba layık değildir.

24 Haziran 2019 23:16

Antoni Gaudi
Yasaklı

Her muhatap mükâlemeye layık olmadığı gibi, her sual de cevaba layık değildir.

hikmet i tabiiye, Dün - Alıntıya git

sen paylaştıkça ben de her paylaşımına soracağım.

ister cevapla ister mükamelemelememele şeysini et

24 Haziran 2019 23:38

hikmet i tabiiye
Şef

sen paylaştıkça ben de her paylaşımına soracağım.

ister cevapla ister mükamelemelememele şeysini et

Antoni Gaudi, Dün - Alıntıya git

Hocam üslubunuz bana biraz sert geldiği size cevap vermedim. Yoksa maksadım sizi aşağılamak değil. Evet 6 sene önce yine KPSS ye hazırlanıyordum, 2014 puanı ile atandım, şimdi daha iyi bir kuruma geçmek için tekrar hazırlanıyorum. Buradaki soruları günlük çalışmalarımdan çıkarıyorum.

25 Haziran 2019 00:08

Antoni Gaudi
Yasaklı

Hocam üslubunuz bana biraz sert geldiği size cevap vermedim. Yoksa maksadım sizi aşağılamak değil. Evet 6 sene önce yine KPSS ye hazırlanıyordum, 2014 puanı ile atandım, şimdi daha iyi bir kuruma geçmek için tekrar hazırlanıyorum. Buradaki soruları günlük çalışmalarımdan çıkarıyorum.

hikmet i tabiiye, Dün - Alıntıya git

hocam özel değilse meslek kurum nedir?

tekrar girmek istemenizin sebebi il mi mesleki mi kurumsal mı?

25 Haziran 2019 00:23

hikmet i tabiiye
Şef

hocam özel değilse meslek kurum nedir?

tekrar girmek istemenizin sebebi il mi mesleki mi kurumsal mı?

Antoni Gaudi, Bugün - Alıntıya git

İcra Müdürlüğünde katip olarak çalışıyorum, hem işletme hem de fizik mezunuyum. Mümkünse daha iyi bir kuruma geçmek için tekrar KPSS'ye hazırlanıyorum. Fizikte yüksek lisans da yapmıştım, o yüzden YDS ve ALES de çalışıyorum. Hakkımızda hayırlısı olsun.

Toplam 53 mesaj

ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?