Editörler : oto-danisman-expert
06 Haziran 2019 23:11   

Dizel araçların geleceği ve dizel araç almanın riskleri ?

kilometreye bakılmaksızın bu konuyu ele alalım . firmalar artık dizele yavaş yavaş yasak getiriyor. emisyon konusu kaynakların azalması vs nedenler artık firmaları elektrikli ya da hibrit araca yöneltmiş durumda .

ülkemizde ise dizel kullanıcı sayısının fazlalılığından dolayı hökömetimiz bindirdiği vergilerle sağolsun benzinli makasını iyice kapattı . asıl gelişme ise vergilerde yaşanabilir diye düşünüyorum .

misal poşet konusu yüzünden marketlere zorunluluk getiren hökömetimiz emisyon konusunda dizelin önünü daha da kesip bitirmek için bu araçlara fahiş vergi yükü bindirir mi acaba ?

açıkçası dizel araç almak artık mantıklı mı ?

not: dizel araç düşünüyorum kararsızım artık .

06 Haziran 2019 23:19

drogba-70
Daire Başkanı

Peki, dizel motorlar gerçekten daha çevreci hale gelemez mi?

Günümüzde böyle bir teknoloji mevcut ama birim maliyeti çok artırıyor. 2017 yılından beri Avrupa mevzuatı, RDE uyumlu şehir içi, şehir dışı ve otoban döngüleri karışımına göre test edilen yeni binek otomobil modellerinin kilometrede 168 miligramdan fazla NOx yaymamasını gerekli kılıyor. 2020 yılı itibarıyla bu limit 120 miligrama düşecek. Bosch?un bu konularda çalışmaları mevcut ve iddialarına göre bu teknolojiyi kullanan dizel motorlar 13 miligram daha az NOx salımına neden oluyor. Bu da 2020?deki RDE normunun bile yüzde 10?u anlamına geliyor.

birden bire pat diye kesilmez ama yavaştan dizelin suyu ısınıyor. firmalar dizel konusunda ortak karara giderlerse türkiye pazarı için özel motor üretmezler.

24 Haziran 2019 14:02

Hukuk10
Daire Başkanı

avrupa dizel araçların ipini çekti önümüzdeki dönemde türkiyedede çekilecektir artık dizel alınmaz.

26 Haziran 2019 15:23

kutlay7
Daire Başkanı

Dizel araci Avrupa bu yil kaldiriyorum dese bizde kalkmasi 10 yil surer. Sen alacan arabayi kac yil kullanacaksin ki. Yani parcasini bulamam,yakitini bulamam,satamam elimde kalir gibi asla dusunme. Dizel arac dusunuyorsan o fikre hic bagli kalma.

Gelelim dizel arabaya. Dizelin tadini alan bi daha tupluye binmez. Ekonomik. Alirken pahaliysa satarken de pahali. Tuplude kisin ve kisa mesafede hep benzin yakiyosun. Bi ariza ciksa bi tup tamircisine git bi benzin tamircisine.. Bakimi hic de pahali degil tupluyle ayni. Surus daha konforlu ve performansli. Km isi yalan. Tasima araclari hep dizel ve daha dayanikli. Opel Corsa dizel 200 bine kadar kullanip dostuma garanti vererek sattim,hicbi sorunu yok. Tup tasiyorum korkusu riski yok. Ilk arabam tupluydu sinra dizele bi bindim bi daha inmem..

26 Haziran 2019 18:12

bume_rang
Aday Memur

Bu başlığı açtığınız iyi olmuş tam bende dizel bir araç bakiyordum elimdeki 30000 km deki lpg li aracimla 70000 kmdeki dizel aracla takas yapmayı düşünüyorum alacağım araç üst segment bir araç ne yapsam bilemedim

26 Haziran 2019 21:31

Kaander
Aday Memur
2011 1.4 dizel Corolla vardı bende yakıt zaten yok gibiydi. satıp 2010 otomatik 1.6 Astra tüplü aldım. Tüp kışın sıkıntılı araçta turbo olmadığı için üstüne de tüp olunca ağır kalıyor. dizel avantajlı duruyor. ama günümuzde benzin mazot arasında 35 40 a krs arası fark var yeni nesil benzinli motorlar gayet az yakıyor. benzinli düşünülebilir. ancak ülkemizde dizel en az 10 yıl daha gider.
28 Haziran 2019 01:40

Arda Atalay
Aday Memur

Ülkemizde satılan her 10 litre akaryakıtın 9 litresi motorin yani dizel, sadece 1 litresi benzin. Bu durumda bu başlık çok saçma olmuş. Bu ülkede daha en az iki kuşak dizel araç kullanır. Dizelin benzinden daha az çevreci olduğunu gösteren kesin bir kanıt yok. Bazılarına göre dizel daha temiz bazılarına göre benzin. Eskiden kırsal motorin vardı, o cevreci değildi ama şu anda kullanılan Avrupa standartındaki motorin gayet temiz. Elektrikli araçların temiz olup olmaması ise elektriği nasıl ürettiğiniz ile ilgili. Tonlarca linyit kömürü yakıp elektrik uretiyorsaniz ve bu elektrigi araclarda kullaniyorsaniz bu yakit temiz nasil sayilacak. Zaten bu nedenle ulkemiz dahil bircok ulkede elektrikli araclar tesvik edilmiyor. Ama Fransa gibi elektrik uretiminin dortte ucu nukleer santrallerden geliyorsa elbette elektrikli araclar cok temiz ve cevreye duyarli kabul edilebilir. Sonuc olarak dizel arac almakta hicbir sikinti yok. Ama elektrikli arac veya LPG li arac almak sikintili olabilir. Benzinli araca binmek icin de baya zengin olmak lazim. :-)))

28 Haziran 2019 11:43

burakok
Aday Memur

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. AB uyum yasaları çerçevesinde dediğiniz şekilde bir zorunluluk gelmesi yüksek ihtimal.

28 Haziran 2019 15:24

JanissaryWolves
Daire Başkanı

AB uyum yasaları çerçevesinde türkiye ye bu konuda yapacaksın denirse tabi ki etkilenir

28 Haziran 2019 15:52

4w3e
Aday Memur

2. El dizel alınmaz

30 Haziran 2019 11:30

kutlay7
Daire Başkanı

Daha AB de bile boyle bi yasa cikmadi taslagi bile yok. 10 degil 20 yili bulur Turkiyede. Dizel 2.el alinmaz diyen arkadaslarin konuda tecrubesi yok bence. 4.dizelim hepsi 2.el. Cevremde de bircok ornek var. Hocalarima onerim bi dizel alip uc bes ay bi deneyin.

30 Haziran 2019 14:46

oto-danisman-expert
Editor

Dizeli terk etme işi bizde 20 seneyi bulur.... Dizel alın bakın keyfinize ... dizel üretimi dursa bile satılmış olan araçlar için yedek parça desteği kesilemez.... korkmamak gerek

30 Haziran 2019 22:31

bruce16hope
Aday Memur

Türkiye'de otomatik vites arabaya bile uzaylı gözüyle bakılırken ve çevre politikası bile yok ikeni ülkemizde dizel araçların geleceği parlak :)

13 Temmuz 2019 03:15

talibim
Aday Memur

dizel araçlar çok yüksek km olabilmektedirler. Bununla birlikte çoğu dizel araçların kilometreleri her muayene öncesi düşürülmekte ve bunun muayene istasyanları tarafından bile farkedilmemesi sağlanmaktadır. Araç km sorulama https://plakakurdu.com/arac-km-sorgulama.htm yapmayı ihmal etmeyin..

18 Temmuz 2019 13:22

endrcm44
Aday Memur

Bildiğiniz üzere Avrupa'da dizel araçların ipi çekildi. Bu yüzden dolayı, yakın zaman içerisinde ülkemizde de benzer bir karar alınabilir. O yüzden dizel araç almak biraz riskli olabilir.

18 Temmuz 2019 13:55

englishteacher12345
Şube Müdürü

Bildiğiniz üzere Avrupa'da dizel araçların ipi çekildi. Bu yüzden dolayı, yakın zaman içerisinde ülkemizde de benzer bir karar alınabilir. O yüzden dizel araç almak biraz riskli olabilir.

endrcm44, 6 gün önce - Alıntıya git

Dizel araçların Türkiye de ipi çekilmez merak etmeyin ne zaman ki dizelin verdiği tork yani çekiş gücünü verip aynı zamanda da dizel gibi az yakan benzinli motor üretilir ise ancak o zaman dizel bitebilir (elektrikli araçlar yaygınlaştırılması hariç tabi)

24 Temmuz 2019 00:11

alsnkrblt7447

Elektrikli araçların yayılması ile dizel araçlar tarihe karışacaktır. Tabi, biraz zamana ihtiyacımız var...

Toplam 16 mesaj

ANKET
Okullarda cep telefonu yasaklanmalı mı?