Editörler : swat3410E.Kayı Han
08 Haziran 2019 22:18

Astsubaylık-Polislik

jandarma astsubaylık ve polisliği kıyaslarsak hangisi daha iyi ? Özellikle bu mesleklerde çalışan arkadaşlardan yardım istiyorum. Özlük hakları, tayin durumu, zorunlu hizmet süreleri, maaşları, vb. açılardan kıyas edersek ne gibi artıları eksileri var ne dersiniz.

08 Haziran 2019 22:26

Özlük hakları :Jandarma daha iyi ama zamanla eşitlenir çünkü ikisi de İçişlerine bağlandı her anlamda

Tayin durumu : Kesinlikle polislik , doğuyu 3-4 yılda yaparsın 15 yıl batıdasın.Jandarma'da süreler çok kısa bi doğuda bi batıdasın.

Maaşlar : Çok fark yok

Ben askerliğini jandarma olarak yapmış bir polis olarak kesinlikle polislik derim.Bi kere sürekli sosyal hayatla insanlarla iç içesin.Jandarma olsan sürekli kırsaldasın aileni şehir merkezine getirsen onlardan uzak kalacaksın yanına kırsala getirsen sürekli taşrada yaşayacaklar.

Jandarma : Dağ polisi başka bi farkı yok , kararı kendin ver.

Kolluk kuvveti
Yasaklı
08 Haziran 2019 22:50

Aynen dediğin gibi.Bir doğu bir batı yorar adamı.Düzen tutturamazsın.Birde kırsalda olmak bir nevi toplumdan kopuk olmak gibi bişey.Ama Maaş olarak jandarma batıda polisten 1.000 tl fazla maaş alıyor.Doğuda bu fark 3000 tl ye çıkıyor.Oyak konusunda bugün emekliliği gelmiş bir astsubayın 350 bin tl birikmişi olur.
yozgatli1986, 5 yıl önce

Özlük hakları :Jandarma daha iyi ama zamanla eşitlenir çünkü ikisi de İçişlerine bağlandı her anlamda

Tayin durumu : Kesinlikle polislik , doğuyu 3-4 yılda yaparsın 15 yıl batıdasın.Jandarma'da süreler çok kısa bi doğuda bi batıdasın.

Maaşlar : Çok fark yok

Ben askerliğini jandarma olarak yapmış bir polis olarak kesinlikle polislik derim.Bi kere sürekli sosyal hayatla insanlarla iç içesin.Jandarma olsan sürekli kırsaldasın aileni şehir merkezine getirsen onlardan uzak kalacaksın yanına kırsala getirsen sürekli taşrada yaşayacaklar.

Jandarma : Dağ polisi başka bi farkı yok , kararı kendin ver.

Senaa26
Aday Memur
08 Haziran 2019 22:58

Teşekkürler bilgilendirme için

08 Haziran 2019 23:57

jandarma benca daha iyi.insanlarla içiçe olmak biyerden sonra insanı bunaltıyor.

iamapoliceman
Daire Başkanı
09 Haziran 2019 00:39

ben bir asker çocuğu polis olarak kesinlikle polislik diyorum. şöyleki; jandarma toprak olarak ülkemizin yüzde 97sinden sorumlu yani bir tayinle kendini kasabada bulabilirsin bizde öyle bir şey gidebileceğimiz en küçük yerleşke ilçe merkezleri. (imkanlar açısından). ayrıca hiyerarşi çok daha ağır her ne kadar içişlerine bağlansa da jandarma halen askeri bütünlükle görev yapıyor. bir diğeri önümüzdeki yıllarda jandarmada er/erbaş kalmayacak yani çalışma koşulları bizimkine dönecek.

iMAJJJ TURK
Yasaklı
09 Haziran 2019 02:30

jandarma , koyden disari cikamassin, ortam goremessin, izole bi hayatin olur. parayi yiyemessin

angarabebesi060606
Daire Başkanı
09 Haziran 2019 16:38

Polis hergün ortamlarda zaten:))
iMAJJJ TURK, 5 yıl önce

jandarma , koyden disari cikamassin, ortam goremessin, izole bi hayatin olur. parayi yiyemessin

iMAJJJ TURK
Yasaklı
10 Haziran 2019 00:38

para yemeyi bilenler ortamda

erdem1212
Aday Memur
10 Haziran 2019 17:35

benimde merak ettigim bir şey var jandarmanın bir çok branşı var jandarma trafik cezaevi motor atlı vs bunları kendilermi seçiyor branş sınavlarınamı giriliyor?

KADERRRRRRRRRR
Aday Memur
10 Haziran 2019 19:29

Evet arkadaşlar

24. Dönem le ilgili sözlü mülakat tarihi tahminleri başlamadı mı hala:)

Siz ce ne zaman olur

Yada tanıdık olanlar varsa net tarih nedir :)

jogilinmahmut
Aday Memur
10 Haziran 2019 22:09

Büyükşehirlerde yaşayan insanlar dışında geri kalanı ikisini de düşünmeden seçsin. Ancak büyükşehirler de yaşayan insanlara jandarma garip gelebilir sürekli şehir de büyüdükleri için. Ancak jandarma polislikten daha rahat az insanla uğraşıyor hakları çok çok iyi. Polislik daha zor. Gerçi şehirde olsan ne olacak akrabam polis hep akşam 10-11 gibi geliyor sabah 6 da gidiyor. Rezalet bir hayat tarzı şehirde yaşasan kaç yazar. ikisini de kendi durumuna uygun olanı seçerek bir nebze yön verebilirsin. Jandarma da olay çok daha az oluyor diğerine göre. Ancak polis daha çok suçla uğraşıyor diğerine göre.
10 Haziran 2019 22:35

İkisininde avantajları dezavantajları var. Mali olarak jandarma daha önde maaş+tazminat olayında. Bir kere Oyak başlı başına yeter. Diğer taraftan jandarmanın tayini polise nazaran daha fazla çıkıyor ve kasaba- belde gibi yerlerde bile çalışma olasılığı var polis olursan en kötü ilçe merkezlerindesin. Kimse mesleğinden memnun değil zaten polis olan polis olma diyor asker olan asker olma diyor ama şu forum sitesinde dikkatimi çeken bir şey varsa o da en çok şikayetçi olan taraf polis memurları. Subay-astsubay forum yazılarında çok nadir gödüm şikayetçi olanı ama polis tarafında 50 başlık açılmışsa 45 i şikayet üzerine. Özellikle en çok çalışma saatleri konusunda. Artık hayırlısı neyse o olsun ama bildiğim bir şey varsa devlet her türlü özel sektörden iyidir.

erdem1212
Aday Memur
23 Haziran 2019 21:38

.

yas8
Şef
28 Haziran 2019 16:38

Jandarma ast kıd bçvş emekli ikramiyesi 450 bin

Polis emekli ikramiyesi 120 bin

Realist Bey
Yasaklı
28 Haziran 2019 16:59

Subaylik olsa neyse de astsubaylik polislikle kiyaslanmaz. Polis daha iyi.

brosecutor
Kapalı
10 Temmuz 2019 01:11

hay ağzına sağlık devrem

emanetininbekcisiyiz, 5 yıl önce
jandarma benca daha iyi.insanlarla içiçe olmak biyerden sonra insanı bunaltıyor.

Anka Can
Aday Memur
20 Temmuz 2019 11:50

Polislik daha mantıklı duruyor jandarma nın yerı aşağı yukarı belli genelde kırsal alanlarda görev alıyor ama polislik oyle değil

Senaa26, 5 yıl önce

Teşekkürler bilgilendirme için

fatih1313
Aday Memur
20 Ağustos 2019 19:14

3600 ek gösterge Oyak tan 450 civarı toplu para Yaz ve kış askeri tatil kampları Lokman polise göre fazladır Artı özellikle hava, kara, Deniz teknik sınıflar olursan 8-5 mesain olur.

berkay91
Şef
20 Ağustos 2019 21:44

Kesinlikle katılıyorum.

fatih1313, 5 yıl önce
3600 ek gösterge Oyak tan 450 civarı toplu para Yaz ve kış askeri tatil kampları Lokman polise göre fazladır Artı özellikle hava, kara, Deniz teknik sınıflar olursan 8-5 mesain olur.

Gydm
Müsteşar Yardımcısı
22 Ağustos 2019 18:19

astsubay
Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi