Editörler : "eskiyara"Pangaea
10 Haziran 2019 00:31

Okul Gezisine Bazı Öğrencileri Götürmek İstememek

arkadaşlar okulumuzda bazı sınıflar sene sonu pikniğine gidiyoruz. 1. sınıfız. malum öncesinde veli izin belgesi alıyoruz. sonunda öğrencilerin bütün sorumlulukları bizde.

ancak sınıfta öyle öğrenci var ki sene boyunca burnumdan getirdi. hayatı zindan etti. biliyorum ki piknik alanında da hiç durmayacak.

bu çocuğu götürmeme, sorumluluğunu almama gibi hakkımız var mı?

sizin de başınıza gelmiş olabilir, bundan sonra da gelebilir.

Yönetmeliklerde ben göremedim ama bu doğrultuda bir ibare, uygulama, genelge vb. var mı?

Lütfen bilginiz, tecrübeniz doğrultusunda beni aydınlatabilir misiniz???

yeditepelisehir
Daire Başkanı
10 Haziran 2019 09:42

belki gezinin adı "başarılı öğrencileri ödüllendirme gezisi" olarak önceden planlanabilirdi ama öğrencileri ayrımak doğru olmaz. daha birinci sınıf öğrencileri bunlar. şimdiden dışlayıp arkadaşlarında ayırmak, onları kötü etkiler. onların annelerini de davet edin. çocuklarıyla hem ilgilensinler hem de çocuklarını görsünler.

banlandim
Memur
10 Haziran 2019 23:43

Velisiyle açık şekilde konuş. Ben öğrencinizi zaptedemiyorum. Ancak etkinlikten mahrum olmasını da istemiyorum. Sizin de gelmenizi istiyorum. Deyin. Yok velisi gelemem derse o zaman kusura bakmayın o zaman götüremem deyin. Okulda kalsın. Öğrenciye okula gelmeyin demeyin. okula gelsin başka sınıfta o gün derse girsin.

aydınkentli-92
Genel Müdür
11 Haziran 2019 21:26

götürdüm. veli ile iki koldan tembihledik. çok şükür bir aksilik olmadı. teşekkürler arkadaşlar.

hugo.almeida
Kapalı
16 Haziran 2019 13:45

Hocam bu çocukları dışarıdan aldığı %99 olumsuzluklar etkilemiyor da hep öğretmenin yoksun bırakması mı olumsuz etkiliyor :)

yeditepelisehir, 5 yıl önce

belki gezinin adı "başarılı öğrencileri ödüllendirme gezisi" olarak önceden planlanabilirdi ama öğrencileri ayrımak doğru olmaz. daha birinci sınıf öğrencileri bunlar. şimdiden dışlayıp arkadaşlarında ayırmak, onları kötü etkiler. onların annelerini de davet edin. çocuklarıyla hem ilgilensinler hem de çocuklarını görsünler.

yeditepelisehir
Daire Başkanı
17 Haziran 2019 12:52

dışarıdan alınan olumsuzlukları çözmek belki zor iş ama öğretmenin görevi de çocukları uyumlu hale getirmek değil mi. daha birinci sınıf öğrencisine bu şekilde davranılırsa bu çocuk 4e geldiğinde o zaman okula almayalım. eve hapsedelim. potansiyel suçlu ortaya çıkarıyoruz. sanki lise son sınıftaki öğrenciden bahsediyoruz. çocuk daha birinci sınıfta.

hugo.almeida, 5 yıl önce

Hocam bu çocukları dışarıdan aldığı %99 olumsuzluklar etkilemiyor da hep öğretmenin yoksun bırakması mı olumsuz etkiliyor :)

hugo.almeida
Kapalı
17 Haziran 2019 16:51

Ne şekilde davranılırsa? Bu şekil dediğiniz nedir yani? Öğretmenin öyle bir görevi yok. Bu yüzden rehberlik servisleri, ramlar ve diğer sağlık kuruluşları var. Çıkın artık şu kafadan ya. Öğretmen, tüm enerjisini bir çocuğu "zapt etmek" için kullanmak zorunda değil. Çocuk kiminse o çözsün sorunu.

dışarıdan alınan olumsuzlukları çözmek belki zor iş ama öğretmenin görevi de çocukları uyumlu hale getirmek değil mi. daha birinci sınıf öğrencisine bu şekilde davranılırsa bu çocuk 4e geldiğinde o zaman okula almayalım. eve hapsedelim. potansiyel suçlu ortaya çıkarıyoruz. sanki lise son sınıftaki öğrenciden bahsediyoruz. çocuk daha birinci sınıfta.

yeditepelisehir
Daire Başkanı
18 Haziran 2019 13:11

o zaman öğretmenliğe sadece maaşlı devlet memuru olarak bakıyorsanız saygı duyarım..

hugo.almeida, 5 yıl önce

Ne şekilde davranılırsa? Bu şekil dediğiniz nedir yani? Öğretmenin öyle bir görevi yok. Bu yüzden rehberlik servisleri, ramlar ve diğer sağlık kuruluşları var. Çıkın artık şu kafadan ya. Öğretmen, tüm enerjisini bir çocuğu "zapt etmek" için kullanmak zorunda değil. Çocuk kiminse o çözsün sorunu.

hugo.almeida
Kapalı
18 Haziran 2019 17:54

Keşke öyle olsa daha iyi sanki.

Hiç bir memurun önündeki işe vatandaş karar vermiyor. Bense çocuğun sınıfı geçip geçemeyeceğine bile karar veremiyorum.

Bu tabi işin acınası tarafı. :)

Ben sorun çözücü değilim. Ben çocuk susturucu değilim, ben çocuk zapt edici değilim.

İşiniz olmayan şeyleri yapıp fedakarlık diyorsunuz, çocukları susturmaya etkin sınıf kontrolü diyorsunuz. Bu kafayla okulu okul olmaktan çıkarıp iyice gündüz bakım evine çevirdiniz.

o zaman öğretmenliğe sadece maaşlı devlet memuru olarak bakıyorsanız saygı duyarım..

yeditepelisehir
Daire Başkanı
19 Haziran 2019 12:43

ülkenin bu zamana kadarki kötü gelişini de çocuklara yükleyemeyiz. yıllardır adam gibi bir sistem oturtamayan koca koca adamların eksikliğini çocuklara ne çeksin? aile planlamasından veli eğitimine, maddi gelirden eğitim sistemine kadar hiçbirinde çocuğun söz hakkı yok ki. ama sistemin tüm eksikliğini direkt çocuklar yaşıyor. dünya savaşından çıkan almanya nasıl bugüne geldi? toplumsal dayanışma ve seferberlikle. biz başkasının çocuğu diyoruz. ama her çocuk Türk milletinin bir parçacı. milliyetçi değiliz. kopuğuz. bananeciyiz. millet olamadık daha. ve daha da kopuyoruz.

hugo.almeida
Kapalı
19 Haziran 2019 22:58

Her işi ehline bırakacaksın hocam. Sen süperman değilsin. Bugün taşrada binlerce öğretmen sorumsuz, ilgisiz velilerin çocukları ve özel eğitime muhtaç çocuklarla uğraşmaktan heba olmuş durumda. Sağır da dilsiz de zeka özrü olan da aynı raporla bana geliyor. Ya hu ben uzman değilim. Ne benim o çocuğa faydam olur ne o çocuğun diğerlerine. O çocuğun alanında uzman biri tarafından eğitime yönlendirilmesi gerekir. Üzülüyorum o çocukların bizim gibi ne yapacağını bilmeyen insanların eline bırakılmasına. Sevgi fedakarlık çok çalışma milyonda 1 mucize doğurur. Bizim mucizelere değil uzmanlara ihtiyacımız va. Anlatmaya çalıştığım bu. Bu piknik çocuk da alanında uzman biri tarafından incelenmeli ailesi zorunlu tutulmalı. Her dersin 10 dakikasını buna ayırdı bu sene bir öğretmenimiz. Yıl sonunda başladığı noktada idi hâlâ. Yapmasan olmuyor vicdanen rahat edemiyorsun, yapsan yine olmuyor? Diğer çocukların günahı ne? Yine söylüyorum hiç bir öğretmen herhangi bir çocuğun yaramazlığı ile gereğinden fazla ilgili tutulmamalı.

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi