Editörler :
14 Haziran 2019 20:35   

29 yaş askerlik tecili ve yüksek lisans

Merhaba sevgili arkadaşlar, Kasımda 29 oluyorum, askerliğim 2020 haziran ayına kadar tecilli. 29 olmadan önce yüksek lisansa kayıt yaptırmaz da 29 yaşından sonra kayıt yaptırsam bile askerlik ile ilişiği yoktur belgesi vermediklerini işittim. Sizce bu doğru mudur yoksa tecilim bitene kadar herhangi bir zamanda yüksek lisansa kaydımı yaptırıp askerliğimi tecil ettirebilir miyim? Lisans eğitimim 1 yıl önce bitti, iki sene tecil ettirdim ve tecilin bitmesine 1 yıl kaldı. 29 yaş dolduktan sonra yüksek lisansa bile girsen askerliğin ertelenmemesi gibi bir durum mu söz konusu mudur, bu durumu yaşayanlar ya da hikayesi benimkiyle aynı olan arkadaşlar tecrübelerini paylaşabilirler mi? istediğim okulların yüksek başvuruları aralık-ocak aylarında olduğundan yükseğe tecilimin bitmesine 4-5 ay kala 29 yaşımı doldurduktan sonra girebileceğim. Şimdiden teşekkür ediyorum yanıtlarınız için

15 Haziran 2019 01:59

TheGodfather05
Memur

Dostum internette araştırdım biraz ve şöyle bir yazı var : Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerine devam eden kişilerin ise askerlik tecili için yaş sınırı 35 olarak düzenlenmiştir. Eğitimlerini bitirmeleri durumunda lisans ve ön lisans mezunları 29 yaşında gelmemiş olmak kaydıyla 2 yıl, Yüksek Lisans ve Doktora mezunları ise 1 yıl süreyle askerliklerini tecil ettirebilirler.

15 Haziran 2019 02:56

emre990
Aday Memur

Anladım, ilgin için çok teşekkür ederim. Bunu ben de okumuştum ama asıl sorunum şu; ben 29 yaşıma girmek üzereyim ve 29 yaştan itibaren tecil mümkün değil okuduğum kadarıyla, 29 u tamamladıktan sonra yüksek lisans kazansam ve tecil ettirmek istesem tecil ettiremiyor muyum, yaşım 29 olduğu için.. Bunu tam olarak anlayamadım.

15 Haziran 2019 05:09

TheGodfather05
Memur

29 u doldurup yüksek lisans a başladığın zaman sistemde zaten öğrenci olarak gözüküyorsun. Bu nedenle tecil dediğin şey yüksek lisans bitimine kalıyor.

25 Haziran 2019 18:31

emre990
Aday Memur

29 u doldurup yüksek lisans a başladığın zaman sistemde zaten öğrenci olarak gözüküyorsun. Bu nedenle tecil dediğin şey yüksek lisans bitimine kalıyor.

TheGodfather05, 2 ay önce - Alıntıya git

Bugün biri yine , üniversiteler askerliğini tecil etmek için seni askerlik şubesine yönlendirip askerliği ile ilişiği yoktur belgesi aldırtıyor olduklarını iddia etti, genelde askeriye az bir zaman kaldıysa yaşa bakıp o belgeyi vermeyebiliyormuş, bu konu tekrar kafamı karıştırdı.

Toplam 4 mesaj

ANKET
İşçilere yönelik toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlandı. Nasıl buldunuz?