Editörler :
16 Haziran 2019 21:57   

Borç verdim..(İcra memuru)

İcra memuru cevaplarsan sevinirim.

Birlikte nöbet tuttuğum arkadaşıma geçen sene bir miktar borç para verdim.

2018 aralık için ödeme sözü verdi ve tabiiki gün geldi vermedi.

2019 mart ayı için salladı. Mart ayı geldi, Ağustosa salladı.

Ve yine tabii ki ağustos geliyor yine vermeyecek eminim.

Borç verirken internet bankacılığından, 3 parça halinde alacaklının hesabına gönderdim ve her dekontta 'borç gönderiliyor' ibaresi mevcut. Ayrıca arkadaşın numarasıyla whatsaptan borç yazışmalarıda mevcut.

Senet yapmadım güvendiğim için.

İcraya versem kesin çözüm sağlar mı?

İtiraz etmesi halinde icra düşer mi?

şimdiden teşekkür ederim cevabın için...

16 Haziran 2019 22:06

kilicharun
Memur
velev ki icraya verdin, adam da "ben borç aldım ama elden geri ödedim" derse nasıl olacak? bir de borcu alıp sallayan adamın zaten sırada icra dosyası vardır. yani ben öyle düşünüyorum
16 Haziran 2019 22:08

shadow 20
Aday Memur

Borç gönderiliyor kelimesi geniş bir cümle.Çok fazla bişey değişeceğini sanmam meslekte kaçıncı senen bilmiyorum ama kimseye borç verme diye hereksin nasihat etmiş olması lazım. İnşallah en yakın zamanda alıman temennisi ile

16 Haziran 2019 22:38

İkosh58
Kapalı

borc verdiğin adamin adi hüseyinse alamassin:)

16 Haziran 2019 22:51

saruk khan
Aday Memur
Borç verdiğini ifşa et bizde öğrenelim
16 Haziran 2019 22:52

saruk khan
Aday Memur
kardeşim yani senin olsaydı olurdu ama şimdi elinde sadece borç gönderdiğini dekontu var yani işin çok zor çünkü adam diyebilir elden verdim ilahi banka dekontuna yansıtması gerekmez gene de bilemiyorum
16 Haziran 2019 22:54

Abajure
Aday Memur

İcraya verirsen karşı tarafa tebligat gider 15 gün diye biliyorum itiraz etme hakki var etmezse hukuki süreç başlar. Geçmiş olsun arkadaşım süreci yine buradan yaz takip edelim.

16 Haziran 2019 23:16

Sempo1925
Memur
1-İlamsız icra takibi başlatırsın 2- adamın eline tebligat gidince ertesi günden itibaren 7 gün içinde itiraz edebilir.ya da itiraz etmez. 3 - itiraz etmezse hemen haciz işlemi başlar çünkü borcu kabul etmiş olur. 4-İtiraz ederse itirazın iptali davası açarsın bir yıl içinde asliye hukuk Mahkemesi'ne daha sonra tensip tutanağı tutulur hakim tarafından ve mahkeme günü verir beş Altısonrasına mahkeme günü geldiği zaman karşılıklı hakim sizi dinler elinizdeki dekontları ve delilleri incelerler onun sonucunda alacağın varsa hakim kararı verir ve ilam çukmış olur.o ilamla haciz işemi olur.yani senet oldaydı sende o ilamın gördüğü işi görecekti.he bir de itiraz ederse Borcun %20 si kadar icra inkar tazminatıı öder sana tabi sen kazandığın durumda.alacağını 7-8 ayda alırsın .
16 Haziran 2019 23:25

ostresund42
Yasaklı
Para verenden alinir kardesim, vermedikten sonra asla alamazsin. Aciklamaya borc yazmanin borclar hukukuna gore hicbir hukmu yok.
16 Haziran 2019 23:32

bayofke
Aday Memur

ismi önemli değil devrem.

borç verirken ailenizin dışında hiç kimseye güvenmeyin.

borç isterken neler neler söyledi malum meslektaşım.

polis sandığına borcum bitiyor, şu kredim bitiyor, şöyle para artırıyorum, yengen senin için çok dua ediyor falan filan.

Arkadaşlar para konusu sıkıntılı bir konu. Dediğim gibi ne kadar iyi olursanızolun karşı tarafla, yinede para işin içine girdimi herşey değişiyor.

Benim derdim yemin ederim para değil, parasızlığın ne demek olduğunu çok iyi bilen biri olarak bu tarafımın meslektaşım dediğim kişi tarafından suistimal edilip beni enayi yerine koyması, insanların sözüne güvenmem ve güvenimin boşa çıktığını anladığım da kendimi kötü hissetmem..

Neden borç isterken, dakikalarca dil döken insanlar parayı alıp işi bttiğin de, borç ödeme günü değil ödeme arama tenezzülün de bile bulunmazlar ki...

Her neyse icra memuru kardeşim sorumu cevaplarsa fikir edinirim en azından. sanırım bu konulara fazlasıyla vakıf gibi.

16 Haziran 2019 23:52

ostresund42
Yasaklı

ismi önemli değil devrem.

borç verirken ailenizin dışında hiç kimseye güvenmeyin.

borç isterken neler neler söyledi malum meslektaşım.

polis sandığına borcum bitiyor, şu kredim bitiyor, şöyle para artırıyorum, yengen senin için çok dua ediyor falan filan.

Arkadaşlar para konusu sıkıntılı bir konu. Dediğim gibi ne kadar iyi olursanızolun karşı tarafla, yinede para işin içine girdimi herşey değişiyor.

Benim derdim yemin ederim para değil, parasızlığın ne demek olduğunu çok iyi bilen biri olarak bu tarafımın meslektaşım dediğim kişi tarafından suistimal edilip beni enayi yerine koyması, insanların sözüne güvenmem ve güvenimin boşa çıktığını anladığım da kendimi kötü hissetmem..

Neden borç isterken, dakikalarca dil döken insanlar parayı alıp işi bttiğin de, borç ödeme günü değil ödeme arama tenezzülün de bile bulunmazlar ki...

Her neyse icra memuru kardeşim sorumu cevaplarsa fikir edinirim en azından. sanırım bu konulara fazlasıyla vakıf gibi.

bayofke, 1 ay önce - Alıntıya git
Ailenizin disinda kimseye guvenmeyin demissin. Bence ailene bile guvenmeyeceksin. Ne gerek var ki, hesabindaki paradan rahatsiz olanlar borc verebilirler. Ancak ya borc verdigin adam olurse, kimden alacaksin o parayi. Babama bile borc vermem. Prensibim bu, arkadaslarim beni borc vermedigim icin arkadasligimi sorgulayacaksa, o arkadasin arkadasligina ihtiyacim da yok. Babasina bile hayir diyebilmis birisiyim. Daha once hickimseye borc vermedim(Babam dahil), Sonsuza kadar da kimseye borc vermeyecegim.
17 Haziran 2019 00:39

Nick ways
Şube Müdürü
Aynen arkadaşlar benim de başıma geldi Bir arkadaşa güvendim Yani paramı allak bullak etti Miray geciktirdi Üstelik Benim paramı bile bana sormadan kullandı hem de Ramazan ayında Şeytana uydum dedi ama ben Ramazan ayında şeytanlar bağlanıyor dedim Emin misin Şeytana uyduğuna
17 Haziran 2019 00:41

Nick ways
Şube Müdürü
Arkadaşlar Salih soy ismi k diye sakaryada bir polis var dolandırmadığı adam kalmadı. Eşide öğretmen sakın güvenmeyin. Siz Onun eşini çoluk çocuğunu arabayla Havalimanı'ndan alırsınız beraber yemek yersiniz Onun için endişelenir üzülürsünüz ama o size arkanızdan vurur. böyle karaktersiz aşağılık bir insan o yüzden kimseye güvenmesin gelmiyor artık
17 Haziran 2019 01:01

itfaiyeci05
Şube Müdürü

Üniversitede part time çalışıyordum daha sonrasında burs da aldım çok şükür borçsuz,sıkıntısız bu dönemleri atlattık. Birçok arkadaşa borç vermiştim. Öğrencinin ne kadar parası olursa o kadar miktarda küçük meblağlardı.Ama zamanla bu miktar 450 liraya kadar çıktı.Birçoğunu unuttum bile.Kime ne verdiğimi... Üniversitedeki arkadaşlığın,muhabbetin menfaate dayalı olduğunu geç de olsa farkettik.Bu arkadaşların kimi mühendis oldu kimi diş hekimi kimi öğretmen...Hiçbirisi de borcuna sadık kalmadı.Şuan hepsi benden zenginler.İnsanımız maalesef böyle.

Sonra itfaiyede taşeron olarak çalıştık orda da benzer şeyler gördüm.Bir abimiz sakın kimseye paranı verme diye uyarmıştı bu işe başlarken.

Sonra nasip oldu bu mesleğe girdik.Polis okulunda dersimize giren bir müdür yine aynı tembihte bulundu"Meslektaşlarınız borç isterse sizden,50 lira 100 lira yardımda bulunun sadakanız olsun ama sakın meslektaş dahi olsa borç vermeyin rezil olursunuz pişman olursunuz yuvanız dağılır..." Kendi kendime soruyordum borç veren adamın yuvası neden dağılsın?Ama zamanla anlamış olduk

En yakın arkadaşlarım benden borç istedi.Dayım 5 bin lira istedi.Yalvardı,batıyorum bittim dedi.5 bin lira ona verdim ve giden gitti geri dönmedi...Arkadaşlarıma borçlar verdim kimisi geri döndü kimisi 50 liranın 100 liranın 200 liranın üzerine yattı.Benim unuttuğumu sandı ama ben parayı değil onların dostluğunu unuttum sildim defterden hepsini...

Bir meslektaşım ağladı borca girdim kafama sıkıcam dedi.Onun ağlaması beni çok etkiledi.4-5 bin küsür de ona borç verdim.1 sene içinde büyük bir bölümünü geri verdi.Az da olsa param kaldı.Ama ne yapayım giden gitti...

Şimdi vay be ne kadar çok paran varmış diyecek bizim insanımız...Hayır arkadaşlar bu yazdıklarım 15 yıllık bir mevzu,15 günlük değil...

Borç meselesi hassas bir konu.Borcuna sadık olan yok.Seni enayi yerine koyan çok.Heralde diyorum şu kredi sistemi bu millete müstehak...

17 Haziran 2019 01:44

Zoraki03
Şube Müdürü
Ailenizin disinda kimseye guvenmeyin demissin. Bence ailene bile guvenmeyeceksin. Ne gerek var ki, hesabindaki paradan rahatsiz olanlar borc verebilirler. Ancak ya borc verdigin adam olurse, kimden alacaksin o parayi. Babama bile borc vermem. Prensibim bu, arkadaslarim beni borc vermedigim icin arkadasligimi sorgulayacaksa, o arkadasin arkadasligina ihtiyacim da yok. Babasina bile hayir diyebilmis birisiyim. Daha once hickimseye borc vermedim(Babam dahil), Sonsuza kadar da kimseye borc vermeyecegim.
ostresund42, 1 ay önce - Alıntıya git
senin düsuncende guzel ama abartili olmus. babam bugun paranin p sini desin elimde avcumda ne varsa veririm. neticede bugünlere gelebildiysek ana babamiz sayesinde.
17 Haziran 2019 02:25

bayofke
Aday Memur
1-İlamsız icra takibi başlatırsın 2- adamın eline tebligat gidince ertesi günden itibaren 7 gün içinde itiraz edebilir.ya da itiraz etmez. 3 - itiraz etmezse hemen haciz işlemi başlar çünkü borcu kabul etmiş olur. 4-İtiraz ederse itirazın iptali davası açarsın bir yıl içinde asliye hukuk Mahkemesi'ne daha sonra tensip tutanağı tutulur hakim tarafından ve mahkeme günü verir beş Altısonrasına mahkeme günü geldiği zaman karşılıklı hakim sizi dinler elinizdeki dekontları ve delilleri incelerler onun sonucunda alacağın varsa hakim kararı verir ve ilam çukmış olur.o ilamla haciz işemi olur.yani senet oldaydı sende o ilamın gördüğü işi görecekti.he bir de itiraz ederse Borcun %20 si kadar icra inkar tazminatıı öder sana tabi sen kazandığın durumda.alacağını 7-8 ayda alırsın .
Sempo1925, 1 ay önce - Alıntıya git

Bilgiler için teşekkürederim.

gayet iyi kısa ve öz açıklamışsın.

Şimdi ağustos ayını bekliyorum sonra gereğini artık büyük bir zevkle yapacağım.

insan gibi yaklaştık ama hiçbir kıymeti yok Demek ki gerektiğinde insanlıktan çıkacaksın.

Bir avukat arkadaşım var icralarla ilgilenen. Muhtemelen Eylül ayında meslektaşım hakkında icrayı başlatacağım.

Hayırlısı olsun inşallah.

17 Haziran 2019 08:27

Pmyo-Pomem
Aday Memur

Zamanında polis okulunda hep anlatılırdı hocalarımız tarafından, kimseye borç vermeyin meslektaşınıza da yeni memursunuz kandırırlar diye. Ben yeni memurken zamanında 1000 lira dolandirildim meslektaşım tarafından aklım başıma geldi.

Yeni memurlar varsa bu yazıyı okuyan, borç vermeyin kardeşim o adam sana geri vermeyecek emin ol. Borç ne arkadaş ya gitsin nakit avans, kredi kartı, kmh, kredi bir sürü seçenek var aklım mantığım almıyor bu devirde borç istemeyi.

Karaktersizler alışkanlık etmişler.Adamla örneğin bir günlüğüne ekibe çıkıyorsun devrem 100 lira borç versene 2 3 saat geçmeden.

Bunun meslekle alakasi yok insanlıkla, adam olmakla var.

17 Haziran 2019 14:25

ostresund42
Yasaklı
Borc isteyen gitsin bankadan kredi ceksin. Banka kredi vermiyorsa o sahsa guvenmiyordur. Bankanin guvenmedigi adama sen neden guvenesin. Hadi guvendin borc neden veresin. Ya borc verdigin arkadas, kaza vs gecirip ölurse parayi kimden alacaksin. Ne olursa olsun hicbir allahin kuluna borc vermeyin, herkesin az da olsa bir geliri var. Ne is yaparsa yapsin. Herkes ayagini yorganina gore uzatmali. Borc isteyen insanlari hayatinizdan cikarin inanin hicbir faydasi olmaz oyle insanlarin. Illa birine yardim etmek istiyorsaniz hic tanimadiginiz insanlara yardim edin. En azindan borc verip alamadiginiz zaman enayi hissini yasamamis olursunuz. Ben cok sukur hic enayi gibi hissetmedim kendimi, cunku babam dahil hickimseye borc vermedim.
17 Haziran 2019 14:46

yasar3431
Aday Memur
direk icraya ver kardeşim korkma alırsın.....anlamazsan bile alacağın ispatı davası açılır ispat eder yine alirsin
17 Haziran 2019 14:54

İcraMemuruuu
Memur
Eğer Dekorlar mevcut ise ve dekontlarda borç veriyorum yazısı mevcut ise ilamsız takibini aç. Dekont delildir. Olası bir itirazda Asliye Mahkemesi itirazı ret eder üstüne %40lık inkar tazminatı kazanırsın. Karşı tarafın sana borcunu ödediğini ispat ederek bir delili yok. Elden verdim demekle olmaz. aynı şekilde banka yoluyla tahsil etmesi gerekir
17 Haziran 2019 14:57

İcraMemuruuu
Memur
Eğer Dekorlar mevcut ise ve dekontlarda borç veriyorum yazısı mevcut ise ilamsız takibini aç. Dekont delildir. Olası bir itirazda Asliye Mahkemesi itirazı ret eder üstüne %40lık inkar tazminatı kazanırsın. Karşı tarafın sana borcunu ödediğini ispat ederek bir delili yok. Elden verdim demekle olmaz. aynı şekilde banka yoluyla tahsil etmesi gerekir
İcraMemuruuu, 1 ay önce - Alıntıya git
İtiraz ederse , itirazın iptali davasını açtığın takdirde itirazı red eder takibin devamına şeklinde karar verir *
Toplam 20 mesaj

ANKET
Okullarda cep telefonu yasaklanmalı mı?