Editörler :
18 Haziran 2019 05:42   

Ast olan işçiye rütbeli küfrederek konuşursa işçinin şahidi ve ses kaydı da yoksa ne yapmalı
Askeri bir fabrikada işçi personeline işçi amiri(atölye şefi) herkesin içinde hakaret edip bağırarak konuştuğu için işçi druruma tepki göstererek çocuğa mı bağırarak konuşuyorsun, medeni uygar iki insan gibi neden konuşmuyorsun benimle diyerek duruma haklı tepkisini göstermiştir.Aynı gün içerisinde (14.06.2019) Kısım amiri olan teğmen işçiyi odasına çağırıp atölye şefi ile sorguya çekmiş, bu adamla Sen nasıl bu rahatlıkla konuşursun? Bu adamlar ın yetkili olduğunu bu yetkileri bizim sayemizde olmadığını mı düşünüyorsun ha cevap lan Bana cevap ver diyerek bağırarak konuşmasına girmiş ve devamında nesiniz lan siz kimsinde işçi olduğunu unutup bizlere kafa tutuyorsun diyerek hakaret ve aşağılamalarına başladı.İşçi de ne sizin nede diğer amirlerin böyle bir yaklaşımla hareket etmeye hakkı yok deyince "siktir ol git defol çık dışarı Bana Sen kimsinde burda kanun nizam öğretiyorsun, adama bak ya işçi olduğunun farkında değil daha Hak diyor hukuk diyor siktir ol git" deyip masaya yumruğunu vurarak odadan kovmuştur. Aynı anda odada işçinin şefide vardır.Daha sonra (17.06.2019) üretim müdürü yarbay kendi subay ekibinden 2 kişi ve yine atölye şefide Dahil sabah mesai başlayınca acil toplantı yapıp işçiye Yine bağırarak ve aşağılayarak orada ki herkesin içinde lan Sen kimsinde benim olduğum yerde benim subayımla şefimle artiz artiz konuşuyorsun, ne kullanıyon lan Sen bu ne özgüven seni gebertirim paramparça ederim diyerek işçiye olağanca gücüyle avazının çıktığı kadar bağırarak tehditlerini birbir sıralamıştır. Işçi ye hızını alamayıp sikerim böyle aşkın ızdırabını adam olun lan adam deyince işçi de etkiye reaksiyon olarak yarbayım tek suçum cep telefonu ile bluetoot kulaklığımla müzik dilemek ve böyle yakalamış olmam. Burada olanları ispat edebilseydim ama ne mümkün kanunlar geneli kapsar kişiye özel değildir,o halde görevinizi kötüye kullanmış oluyor ve hakkımı çiğniyorsunuz diyerek olaylara tepkisini dile getirmiştir. Netice olarak işçi fabrika komutanına şikayet mektubu yazmış olup bitenleri detaylarıyla aktararak emir astsubayına teslim etmiştir. Fakat Elle tutulup gözle görülen bir kanıtın olmaması sebebiyle işçinin yediği hakaret, küfürlü konuşmalar yapamların yanına Kar mı kalacaktır.Lütfen yetkililer çığlığımızı duyun ve bize bir çıkış yolu gösterin.Okuduğunuz ve ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler.
18 Haziran 2019 11:30

El-Sadıka
Aday Memur
Hocam öncelikle geçmiş olsun, Kimse işçi diye aşağılanamaz hor görülemez, hakaret veya küfür yiyemez, ortada bi suç varsa tutanak tululur savunma istenir, prosedür bu şekildedir. Kimsenin albay olması yarbay olması vb kişi olması, emrinde çalışan kişilere hakaret etmesi yetkisi vermez. Bundan 2 hafta önce bir şirkette patron müsvettesi bir kişi, çalışan işçilerine tokat ve küfür ederek, haber bültenlerine konu olmuştu. İşçi kardeşlerimizde karakola gidip görüntüler ile suç duyurunda bulunmuştu. Yasal olarak sende savcılığa başvuru yapsan savcı bey herkezi davet eder konuyu aydınlatmaya çalışır. Harici olarakda oradaki Müdür amir kim varsa ifadesi alınır. Sonuç şahidiniz varsa haklı çıkarsınız eğer yoksa hiç birşey çıkmaz ama hakkını arayıp Bir nebzede olsa göz dağı vermiş olursun. Sendikanızla bi Bilgi alışverişinde bulunun.
18 Haziran 2019 13:17

Cbc-58
Memur
Onu yapan rütbeli şahsa rütbesini kıvırıp büküp bi tarafına monte edeceksin aklına başına gelir belki
19 Haziran 2019 07:01

cncneco38
Aday Memur
Hocam öncelikle geçmiş olsun, Kimse işçi diye aşağılanamaz hor görülemez, hakaret veya küfür yiyemez, ortada bi suç varsa tutanak tululur savunma istenir, prosedür bu şekildedir. Kimsenin albay olması yarbay olması vb kişi olması, emrinde çalışan kişilere hakaret etmesi yetkisi vermez. Bundan 2 hafta önce bir şirkette patron müsvettesi bir kişi, çalışan işçilerine tokat ve küfür ederek, haber bültenlerine konu olmuştu. İşçi kardeşlerimizde karakola gidip görüntüler ile suç duyurunda bulunmuştu. Yasal olarak sende savcılığa başvuru yapsan savcı bey herkezi davet eder konuyu aydınlatmaya çalışır. Harici olarakda oradaki Müdür amir kim varsa ifadesi alınır. Sonuç şahidiniz varsa haklı çıkarsınız eğer yoksa hiç birşey çıkmaz ama hakkını arayıp Bir nebzede olsa göz dağı vermiş olursun. Sendikanızla bi Bilgi alışverişinde bulunun.
El-Sadıka, 1 ay önce - Alıntıya git
Kardeşim alakan için çok teşekkür ederim sendika da bende bu tip bir durumdan dolayı yargıtaya veya yerel iş mahkemelerine intikal etmiş ve yahut emsal niteliğinde temyizde sonuca bağlanmış bir ipucu arıyoruz. Fakat elimiz kolumuz baglanıyor. Adamlar çok sinsi çalışıyorlar teke çekip şahitsiz hallediyorlar. Hatta yasadışı dinlemenin yasak olduğunu bildikleri için böyle bişey var mı diye sorup odaya öylece alıp sorguluyor. Eğer böyle bişey yapmış olsam 2 yıldan 6 yıla kadar hapis ve ağır Para cezası gerektiriyor. Hele hele bunu askeri bölgede yapmak casusluk ile damgalıyorlar. Teröristle aynı kategoride oluyorsun teknik olarak hukuken onlatın Önde olduğu bir durumla karşı karşıyayız. Kimse şahit olmuyor çünkü bu subaylar çok kinda oluyorlar. Olayın merkezindeki şahsa her Kim şahitlik ederse ağır mobbing yapılıp canından bezdirleceğini biliyor. Yani demem o ki savcılık ta gelse degişmez.
24 Haziran 2019 16:32

cncneco38
Aday Memur
Onu yapan rütbeli şahsa rütbesini kıvırıp büküp bi tarafına monte edeceksin aklına başına gelir belki
Cbc-58, 1 ay önce - Alıntıya git
Kardeşlerim IL çalışma Müdürlüğü, valilikteki insan hakları kuruluna,Fabrika komutanına, valilikteki açık kapı birimine, CİMER e, Çalışma Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının özel kalemi ne, heryere müracaat ettim sonuç sıfır. Sahit yoksa işleme almıyorlar maalesef
24 Haziran 2019 19:01

Cbc-58
Memur
Kardeşlerim IL çalışma Müdürlüğü, valilikteki insan hakları kuruluna,Fabrika komutanına, valilikteki açık kapı birimine, CİMER e, Çalışma Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının özel kalemi ne, heryere müracaat ettim sonuç sıfır. Sahit yoksa işleme almıyorlar maalesef
cncneco38, 4 hafta önce - Alıntıya git
Bizim millette bana dokunmayan yılan bin yaşasın kafasında olduğundan kardeşim haklısın işleme almazlar. Bi kişi destek olsa o şahıs orda barınamaz bi daha da böyle şeylere yeltenemez kimse
26 Haziran 2019 00:47

bahtibelirsiz1
Müsteşar Yardımcısı
saat 17.00 den sonra kimse ast üst değildir dışarıda çek soteye döv ya da birine dövdür sadece biraz dayağa ihtiyacı var kendine gelecektir
28 Haziran 2019 11:48

cncneco38
Aday Memur
saat 17.00 den sonra kimse ast üst değildir dışarıda çek soteye döv ya da birine dövdür sadece biraz dayağa ihtiyacı var kendine gelecektir
bahtibelirsiz1, 3 hafta önce - Alıntıya git

Yok be adamım o öyle değil askeri sistemde iki kişi arasındaki her türlü husümet içeride yada çalışma ortamı dışında kendisi yada bir başkası tarafından azmettirilerek yapılır ve bu netice savcılık soruşturmasıyla incelenip dayak atan yada senin değiminle dayağı atmasını istediğim kişilerce ifade edilir ve azmettirici olduğum ortaya çıkarsa hem hapis hem ağır para cezası hemde iş akdim fesh olur.

Senin anlayağın subaylar kendini hem içerde yalakalarla hemde dışarıda kanunlarla koruma altına almış durumdalar.Senin benim düşündüğümü emin ol onlarda en ince detayına kadar bilip önlemlerini alıyorlar.Yinede sağol dostum

Toplam 7 mesaj

ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?