Editörler : crops35
12 Temmuz 2019 08:01

399'lu bir kurumdan 399'a veya 657'e tekrardan KPSS ile atanma sorunsalı

Merhabalar.. KPSS 2018 sınavında EEM 89.01 puanım var.. hiç fire vermeden 2020 kpss e hazırlanmaya devam ediyorum.. 2018 puanım ile 399 olan bir kuruma yerleşmem durumunda, 2020de alacağım puan ile bir başka 399 u kazanırsam, kurumumun bana muvafakat vermesine gerek kalmadan, istifa ederek direkt yeni kazandığım kurumda göreve başlayabiliyor muyum.. veya 399lu bir kurumdan 657 li bir kurumu kazanırsam, kurumumun bana muvafakat vermesine gerek kalmadan, istifa ederek direkt yeni kazandığım 657li kurumda göreve başlayabiliyor muyum.. tercih durumunu buna göre bekleteceğim.. (evet bu puana muhtemelen bir yer gelmeyecek ancak sonraki tercihlerde kullanmak adına bu bilgiye ihtiyacım olacak)

publicenemy
Memur
12 Temmuz 2019 08:03

399 a tabi personel istifa ettiği günün ertesi günü 399/657 vb bir işte başlayabilir.

iceman00
Aday Memur
12 Temmuz 2019 09:02

Birşey bilmeden bilmiş bilmiş boş konuşanların lafıyla iş yapma sakın. 2019'dan itibaren herhangi bir KİT kurumunda işe başlayan 3 görev yılını doldurmadığı sürece hiçbir kamu kurumunda işe başlayamaz! İyi düşün ona göre karar ver.

mumudiy
Aday Memur
12 Temmuz 2019 09:18

Yalnız bakın karar şu şekilde.. "(4) 1/1/2019 tarihinden sonra sözleşmeli personel pozisyonlarına atananlar 3 hizmet yılını tamamlamadıkça; mesleğe özel yarışma sınavıyla yardımcı olarak atanan kadrolar ile bulunulan pozisyondan farklı ve öğrenim durumu itibariyle ihraz ettikleri unvanlı kadro ve pozisyonlara yapılacak atamalar hariç olmak üzere halen görev yaptıkları kuruluşlara veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarına atanamaz. Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik kapsamında merkezi yerleştirme işlemlerine ve bu maddenin ikinci fıkrası kapsamında yapılacak ilanlara başvuramaz, yerleştirilseler dahi atama işlemleri yapılmaz."

Hani burada diyor ya "mesleğe özel yarışma sınavıyla yardımcı olarak atanan kadrolar ile bulunulan pozisyondan farklı ve öğrenim durumu itibariyle ihraz ettikleri unvanlı kadro ve pozisyonlara yapılacak atamalar hariç olmak üzere" bu durumda her memur 3 yil beklemek zorunda demek biraz yaniltici oluyor. Benim bundan anladığım şey, mesela memur olarak atandiniz dhmiye, daha sonra da arkadaş ne iş yapiyor bilmiyorum ama mesela öğretmen veya mühendis gibi unvanli kadrosunun olacagi kendi kurumu alim yaparsa veya uzman yardimciligi gibi özel sinavlarla alinan bir memuriyete basvuru yaparsa beklemek zorunda değil. Yani ben böyle anlıyorum ve benzer şekilde haberler de gördüm bu şekilde örnekleri veriliyordu. Yanlış mı düşünüyorum acaba? Haberi bulursam paylaşacağım adresi..

iceman00, 5 yıl önce

Birşey bilmeden bilmiş bilmiş boş konuşanların lafıyla iş yapma sakın. 2019'dan itibaren herhangi bir KİT kurumunda işe başlayan 3 görev yılını doldurmadığı sürece hiçbir kamu kurumunda işe başlayamaz! İyi düşün ona göre karar ver.

mumudiy
Aday Memur
12 Temmuz 2019 09:24

Haber 2018 tercihlerinde yayinlanmis ama karar aynı. Bir bakin isterseniz..

Memurlar.Net - https://www.memurlar.net/haber/750675/2018-1-kpss-tercihlerinde-kit-leri-tercih-adaylara-3-yil-hatirlatmasi.html

intoksikasyon
Aday Memur
12 Temmuz 2019 09:47

İki istisna diyor arkadaşlar karar aynı derken arkadaşın dediği gibi düz memur olarak atanmıştır. Mühendis olarak kadro açılırsa geçebilir anlıyorum ben burdan. Ama bu konu cidden muamma lütfen kesin Bilgi edinen bilgilendirsin

TMOMemur
Kapalı
12 Temmuz 2019 09:47

Bu durum;

1- Bir kurumdan başka bir kuruma geçiş yani NAKİL

2- Bir kurumda bir düzeyde çalışırken aynı düzeyde başka kadrolara atama

3- Bir kurumda çalışırken başka bir 399 KHK kuruma KPSS ile atanma.

için geçerli. Yani bu durumlarda 339 KHK tabiyseniz 3 yıl NAKİL isteyemezsiniz. 399 Tabi ÇalışırkenKPSS ile atandığınız yere başvuramazsınız.

Lakin;

1- Bir üst düzeyde atandınız. Bunda bir sıkıntı yok. ( lise iken önlisans gibi )

2- Kurumunuzdan istifa ettiniz KPSS ile atandığınız kuruma başvurunuzu yaptınız. Sıkıntı yok.

3- Tayin istediniz. Girer girmez de isteyebilirsiniz TAYİN istemenizde sıkıntı yok. Lakin kurumlar bu durumda da insiyatiflerini 3 yıl üzerinde kurmuşlar. Verebilirler de vermeyebilirler de.

4- 399 tabi çalışıyorsunuz 657 tabi atandınız. Bunda da sıkıntı yok.

iceman00
Aday Memur
12 Temmuz 2019 11:47

Evet bazı özel durumları var bu kuralın ama arkadaşın sorusuna istinaden ben geçemeyeceğini belirttim. Çünkü anlaşılan o ki arkadaş aynı pozisyon için soruyor. Kısaca şöyle özetleyelim mühendis olarak KİT kurumuna atanırsan 3 yıl görev süreni doldurmadan mühendis kadrosunda herhangi bir kamu kurumunda yeni KPSS puanın da olsa işe başlayamazsın.

publicenemy
Memur
12 Temmuz 2019 14:02

Yeni kuraldan haberimiz olmayınca arkadaş tutmuş biraz saydırmış ama olsun. Arkasından yapılan yorumda da kendi bilgisinin eksik olduğu çıkmış ortaya. *Konuyu açan arkadaşım. Kusura bakma kendi kurumumuzdan yola çıkarak bilgi vereyim istedim ama bu kuraldan haberim yoktu.
iceman00, 5 yıl önce

quaqen
Aday Memur
12 Temmuz 2019 14:39

Tşk ederim bilgiler için daha ayrıntılı anlatayım. Ben eem bölümü mezunuyum kurumumda teknisye

quaqen
Aday Memur
12 Temmuz 2019 14:49

Tşk ederim bilgiler için daha ayrıntılı anlatayım. Ben eem bölümü mezunuyum kurumumda teknisyenim ama görevde yükselme açılmıyor açılmayacak da.. ben zaten dhmi(aim veya mühendislik) istiyorum o yüzden asıl hedefim 2020 kpss ve aralıksız çalışıyorum.. 2020 sınavına kadar teiaş gibi bir 399lu kuruma atansam, 2020 puanımla dhmi kaznadığım taktirde atanmam hususunda bir engel doğacak mı onu merak ediyorum. Çok tşkler tekrardan

ugurcavli
Aday Memur
12 Temmuz 2019 15:17

Bendimde merak ettiğim bir konu

iceman00
Aday Memur
12 Temmuz 2019 15:48

Benim bilgimde herhangi bir eksiklik yok arkadaşım. Sana tavsiyem bilgi sahibi olmadığın konularda fikrin de olmasın. Belki de senin sözünle iş yapacak insanlar ve senin bilgisizce yaptığın yorum üzerinden tüm emekleri ziyan olacak. Bu sana hayat boyu ders olsun. Hadi kal sağlıcakla.

publicenemy, 5 yıl önce
Yeni kuraldan haberimiz olmayınca arkadaş tutmuş biraz saydırmış ama olsun. Arkasından yapılan yorumda da kendi bilgisinin eksik olduğu çıkmış ortaya. *Konuyu açan arkadaşım. Kusura bakma kendi kurumumuzdan yola çıkarak bilgi vereyim istedim ama bu kuraldan haberim yoktu.

publicenemy
Memur
12 Temmuz 2019 17:22

Anlatamadım sanırım. 1- Haklısın. Güncel olmayan bir bilgiyle(yani eski bilgiyle) yanlış yorumlamışım. 2- Sende benim gibi ezbere hareket etmiş kendince cevap vermişsin ama seninkinde de hata/eksiklik olmuş. Yani demek ki olabiliyormuş. 3- Konuyu anlamsızca ilerletmenin anlamı yok. Tekrar yazayım için rahatlasın. Haklısın. * Son olarak yukarıda başka bir arkadaşın attığı linkten örnekleriyle ne şekilde geçilebileceği ne şekilde geçilemeyeceği detaylarıyla açıklanmış.
iceman00, 5 yıl önce

Benim bilgimde herhangi bir eksiklik yok arkadaşım. Sana tavsiyem bilgi sahibi olmadığın konularda fikrin de olmasın. Belki de senin sözünle iş yapacak insanlar ve senin bilgisizce yaptığın yorum üzerinden tüm emekleri ziyan olacak. Bu sana hayat boyu ders olsun. Hadi kal sağlıcakla.

kazımreis34
Aday Memur
15 Temmuz 2019 10:55

2018 puanıyla adı farketmeksizin bir kite atanırsan ( 01/01/2019 tarihinden itibaren kapsayacak şekilde açıktan veya merkezi atamadan 399 khk tabi sözleşmeli personel olarak yerleşen kişi) 3 hizmet yılını doldurmadan 2020 kpss sınavına girse bile herhangi bir kuruma ataması yapılmayacak buna 657 de dahil.
quaqen, 5 yıl önce

Tşk ederim bilgiler için daha ayrıntılı anlatayım. Ben eem bölümü mezunuyum kurumumda teknisyenim ama görevde yükselme açılmıyor açılmayacak da.. ben zaten dhmi(aim veya mühendislik) istiyorum o yüzden asıl hedefim 2020 kpss ve aralıksız çalışıyorum.. 2020 sınavına kadar teiaş gibi bir 399lu kuruma atansam, 2020 puanımla dhmi kaznadığım taktirde atanmam hususunda bir engel doğacak mı onu merak ediyorum. Çok tşkler tekrardan

EemYsn
Kapalı
15 Temmuz 2019 13:12

3 yıllık süreç iş başı yapınca mı başlıyor yoksa sonuç açıklanınca mı.yani merkezi atama açıklandıktan sonra güvenlik soruşturması esnasında iç işleri açıklanırsa iç işlerini seçebiliyor muyum yoksa kazandigim için 3 yıl şartı engel mi oluyor

ugurcavli
Aday Memur
16 Temmuz 2019 02:38

Sözlesme imzalamadığın müddetçe sıkıntı yok . Guvenlik sorusturman biter ve kit ile sözlesme imzalarsan bir yere gidemezsin . Ama sorusturman devs. ederken icisleri acıklandı ve gittin o zaman sadece merkezi alımlards tercih veremezsin . Burada kıstas sözlesme imzalayıp işe başlaman kitte sözlesme imzalamadsn sıkıntı yok
EemYsn, 5 yıl önce

3 yıllık süreç iş başı yapınca mı başlıyor yoksa sonuç açıklanınca mı.yani merkezi atama açıklandıktan sonra güvenlik soruşturması esnasında iç işleri açıklanırsa iç işlerini seçebiliyor muyum yoksa kazandigim için 3 yıl şartı engel mi oluyor

EemYsn
Kapalı
16 Temmuz 2019 06:59

Teşekkür ederim insallah 3 gün içinde iç işleri açıklanır da böyle bir şeye gerek kalmaz

ugurcavli, 5 yıl önce
Sözlesme imzalamadığın müddetçe sıkıntı yok . Guvenlik sorusturman biter ve kit ile sözlesme imzalarsan bir yere gidemezsin . Ama sorusturman devs. ederken icisleri acıklandı ve gittin o zaman sadece merkezi alımlards tercih veremezsin . Burada kıstas sözlesme imzalayıp işe başlaman kitte sözlesme imzalamadsn sıkıntı yok

iceman00
Aday Memur
16 Temmuz 2019 10:57

Konuyu ilerletmek gibi bir amacım yok sorun da çözüldüğüne göre herkes buradan çıkaracağı dersi çıkarmıştır. Sağlıcakla

publicenemy, 5 yıl önce
Anlatamadım sanırım. 1- Haklısın. Güncel olmayan bir bilgiyle(yani eski bilgiyle) yanlış yorumlamışım. 2- Sende benim gibi ezbere hareket etmiş kendince cevap vermişsin ama seninkinde de hata/eksiklik olmuş. Yani demek ki olabiliyormuş. 3- Konuyu anlamsızca ilerletmenin anlamı yok. Tekrar yazayım için rahatlasın. Haklısın. * Son olarak yukarıda başka bir arkadaşın attığı linkten örnekleriyle ne şekilde geçilebileceği ne şekilde geçilemeyeceği detaylarıyla açıklanmış.

dealexado
Aday Memur
16 Temmuz 2019 20:11

Hocam bende bir kurumun sonuç açıklamasını bekliyorum. Mühendisim. Simdi 399 lu kite yerleştim diyelim. Sözleşme imzalanmadan diğer kurum açıklanırsa sadece merkezi tercih hakkım yanar rahat rahat o kuruma giderim. Ama kit ile sözleşme imzalarsam o zaman kit kurumunda çalışmaya yada 3 sene kamuya atanamamak şartıyla istifa edip özelde çalışamaya devam. Doğru mu ?

ugurcavli, 5 yıl önce

ugurcavli
Aday Memur
17 Temmuz 2019 00:25

Arastırmalarım ve edindiğim bilgiler doğrultusunda doğrudur hocam . Yalnız bir tavsiyem var burda yorumda bulunam arkadaslar kendi edindiği bilgiler doğrultusunda cevaplar veriyor. Sizde tercih verecekseniz eğer mutlaka bir kac kaynaktan bu bilgileri doğrulatmaya çalışın geleceğinizi riske atmayın
dealexado, 5 yıl önce

Hocam bende bir kurumun sonuç açıklamasını bekliyorum. Mühendisim. Simdi 399 lu kite yerleştim diyelim. Sözleşme imzalanmadan diğer kurum açıklanırsa sadece merkezi tercih hakkım yanar rahat rahat o kuruma giderim. Ama kit ile sözleşme imzalarsam o zaman kit kurumunda çalışmaya yada 3 sene kamuya atanamamak şartıyla istifa edip özelde çalışamaya devam. Doğru mu ?

Toplam 37 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi