Editörler :
14 Temmuz 2019 19:49   

B sınıfı Amirler Haklarını Arıyor

B SINIFI AMİRLER HAKLARINI ARIYOR

ETK? DA YER ALAN GEÇİCİ MADDE 26 SORUNU

Emniyet Teşkilatı Kanuna göre 2015 yılı öncesinde Polis Akademisinden mezun olanlar A Sınıfı Amir, Polis

Memuru iken Komiser Yardımcılığı sınavına girip, açılan kursu başarı ile bitirenler B sınıfı amir olarak görev yapıyordu.

Bu sınıflar arasındaki fark; A sınıfı olanlar süre olarak daha hızlı rütbe alıp, 1. Sınıfı Emniyet Müdürlüğüne kadar

yükselebilmekte iken, B sınıfı olanlar daha geç rütbe alıp, Başkomiser rütbesine kadar yükselebilmekteler.

2015 yılı sonrasında bu sınıf ayrımı kaldırılmıştır. Ancak; Emniyet Teşkilatı Kanununa 27.03.2015 tarihinde

eklenen Geçici Madde 26 nedeni ile 2015 yılı öncesi Polis Memuru iken Komiser Yardımcılığı sınavını kazanıp, kursu

başarı ile bitirenler B sınıfı bırakılmışlardır.

Maddenin kanuna eklenme nedeni; Fetö? nün Emniyet Teşkilatında yapılan kurum içi sınavlarda yapmış olduğu

usülsüzlükler ve o dönemlerde bu sınavlara girip kazananların çoğunluğunun örgüt üyesi olmalarıydı. Bunların

yükselmelerinin önüne geçilmek isteniyordu.

Bahsi geçen bu kurum içi sınavlar ile ilgili adli- idari soruşturmalar açılarak tamamlanmış, usulsüzlük yapanlar

ve örgüt ile iltisak ve irtibatı olanlar ihraç edilip, tutuklanmıştır.

Gelinen son nokta da kanunda yer alan geçici madde 26 tedbirden ziyade mağduriyete neden olmaktadır. 2015

yılı öncesinde bu sınavları hakkı ile kazanmış kişilerin geç rütbe almalarına ve yükselmelerine engel olmaktadır.

Geçici Madde 26? nın kanuna eklendiği dönemde Anayasa Mahkesine başvurulmuş olup, 04.05.2017 tarihinde

Anayasa Mahkesi başvuruyu red ettiğinden, mahkeme yolu ile dahi bu eşitsizlik giderilememektedir.

TBMM? de Emniyet Teşkilatı Kanununa 27.03.2015 tarihinde eklenen Geçici Madde 26?nın iptal edilmesi yolu

ile bu sorun çözülebilecektir.

Benzer bir sorun Başpolis rütbesinde yaşanmakta iken kanuna 18.10.2018 tarihinde eklenen Geçici Madde 29

ile çözülmüştür. Aynı şekilde B sınıfı Amirlerde sorunlarına çözüm beklemektedirler.

Emniyet Teşkilatında halen görev yapmakta olan B Sınıfı Amirler?in sayısı Türkiye Genelinde yaklaşık 800

civarındadır. 2015 yılı öncesinde Komiser Yardımcılığı sınavının her yıl yapıldığını ve 1000 kişinin bu kurslara katılmaya

hak kazandığı düşünülecek olursa, ortalama 800 civarındaki bu sayının önemi ortaya çıkmaktadır.

Bu amirlerin Komiser Yardımcılığı sınavını düşük puanlar ile kazandıkları; örneğin FETÖ üyelerinin 90 ve üstü

puan ile kazandıkları sınavı, bu amirlerin 78-85 arasında puan ile kazandıkları, büyük çoğunluğunun da mahkeme yolu

ile haklarına kavuştukları görülmektedir.

Bir başka açıdan incelendiklerinde mesleki tecrübelerinin çok yüksek olduğu, 17 Aralık döneminin öncesini iyi

gözlemledikleri bu dönemlerde en pasif yerlerde görev yaptıkları, ancak 17 Aralık? tan sonra Emniyet Teşkilatının en

önemli ve kritik birimlerinde görev yaptıkları, FETÖ? ne karşı verilen mücadelede çok büyük emek verdikleri

görülmektedir.

Son olarak 2015 yılı öncesinde hakları FETÖ terör örgütü tarafından gasp edilen bileklerinin hakkı ile amir olan

B sınıfı Amirler şimdi de Emniyet Teşkilatı Kanununda yer alan GEÇİCİ MADDE 26 nedeni ile büyük bir haksızlık ile karşı

karşıyadır.

14 Temmuz 2019 20:04

misyon.2010
Genel Müdür

Vay be 10 sene geçmiş aradan berkay abi buralarda mısın

14 Temmuz 2019 20:11

karabela 55
Genel Müdür

Zaten kaç kişi kaldık devrem benim ilde tekim b grubu

14 Temmuz 2019 20:43

berkay1735
Müsteşar Yardımcısı

Yıkılmadık ayaktayız misyon kardesim.

Mahkeme kararıyla kazandığımız sinav neticesi kursu tamamladık ve dimdik ayaktayız.Yillarca feto mağduru oldugumuz yeterli,artık devletimizden magduriyetimizin giderilmesi için GECICI EK.26 MADDENIN Kaldırılmasını istiyoruz.

Sayfayi okuyanlardan ricam bu hak arayışımıza saygı gosterilmesidir.

Bizi bilenler ve mucadelemizi gecmisten hatırlayanlara selam olsun.

14 Temmuz 2019 21:11

ibrahim_32
Şef

Eskilerden birilerini gormek cok guzel gozumun onune direk 2011 yili canlandi. Yapilan haksizligin duzeltilmesi icin uygun zaman geldi saniyorsam berkay kardesim her zaman yanindayiz tam destek ayni yolun yolcusuyuz

14 Temmuz 2019 22:48

16kasim2016
Müsteşar Yardımcısı

yıl olmuş 2019

A yı B yi mi konuşacağız

Elbetteki aradaki ayrım kaldırılmalıdır

14 Temmuz 2019 23:08

Murat8177
Aday Memur
komiser yardımcısı olunca egosu tavan yapmayan tüm üstlerimin hakkı verilsin.amaaaa bazılarınız var ki hele siz meslekten geçen üstlerim ozellikle sizin yaptiklariniz,davranislariniz işte bu cok zoruma gidiyor..(konu dışı oldu ama yazmadan gecemedim)(genellemiyorum içinde çok esasli olanlariniz da var sagolsunlar )
14 Temmuz 2019 23:39

COMMANGENE
Genel Müdür

herkese selamlar

15 Temmuz 2019 00:41

Çetinkol
Memur

Kesinlikle cok hakli bir talep, disaridan alinan polislikten anlamayan paemliler A sinifi olurken, feto zamaninda bu sinavi hakkiyla kazanan butun abilerimin geriye donuk haklari da verilerek bu haksizlik giderilmelidir. Ara rutbelerde acik cok fazla, bu abilerimin Amirlikte gecirdikleri sure A sinifi gibi hesaplanmalidir. Meslek ici paem mezunuyum, ama b sinifi Meslek buyuklerimin A sinifini benden daha cok hakettiklerini dusunuyorum. Umarim haklarini alirlar.

15 Temmuz 2019 00:57

bugsev01
Aday Memur

2009 mağduru biri olarak sizleri canı gönlünden destekliyorum berkay sadece dava arkadaş larimizdan biri idi hepsine slm olsun saygilar

15 Temmuz 2019 09:04

Emre200916
Aday Memur
Şimdi şu var. 2015'den önce mülakat yoktu direk yazılı ile çat diye kom. yrd. olunuyordu. Spor filan da yoktu. Tamam kanun lehte yürüsün itirazım yok. Ama şu an ki amir olma aşamalarından geçmezseniz orda bir haksızlık olur zannımca. Ya da bir sakatlık diyelim. 45 yaşından gün almamış amirlerimiz A sınıfına geçmek için bu aşamalara girsin geçerse buyursun olsun. Tamam ortada elde edilmiş bir hak var. Günümüz çağında "B" sınıfı amir anlayışı ortadan kalkmışken böyle olmuyor. Ama şak diye A sınıfına geçilmesi olmaz. Başpolisler içinde geçerli. Ben başpolis olsam ya da "B" sınıfı amir bu yazdıklarım zoruma giderdi herhalde. Çünkü kabullenmesi zor gerçekler bunlar. Hak verilsin ama usülunce...
15 Temmuz 2019 10:39

namkoli
Aday Memur

memurlar net bu konuyu haber yapmalı

15 Temmuz 2019 11:42

Alone!!
Şef

A - B ayrımı fetönün plan ve projesiydi, alt kademe de kendi yandaş amirlerini daha fazla süre ile tutarak dinleme, teknik takip,istihbari bilgilerin tek elde toparlanması gibi sebep ve sonuçlara ulaşmak, kritik yerlerdeki bilgileri üst kademeye ulaşmadan alt kademede tutmak için bir projeydi, ama hala üstlerimiz bunu anlamakta zorlanıyorlar nedense...

15 Temmuz 2019 11:47

Alone!!
Şef

A - B ayrımı fetönün plan ve projesiydi, alt kademe de kendi yandaş amirlerini daha fazla süre ile tutarak dinleme, teknik takip,istihbari bilgilerin tek elde toparlanması gibi sebep ve sonuçlara ulaşmak, kritik yerlerdeki bilgileri üst kademeye ulaşmadan alt kademede tutmak için bir projeydi, ama hala üstlerimiz bunu anlamakta zorlanıyorlar nedense...

Alone!!, 3 ay önce - Alıntıya git

Yıllarca sınavlara çalışıpta mahkemeyle söke söke hakkını alan ve şu anda B sınıfı olan amirleride, millete yaptıklarıyla töhmet altında bırakıp defolup gittiler ve maalesef ki geçmişte yapılanlar sebebiyle de bu amir sınıfına zenci muamelesi yapılmasına sebep oldular..

15 Temmuz 2019 14:12

berkay1735
Müsteşar Yardımcısı
Şimdi şu var. 2015'den önce mülakat yoktu direk yazılı ile çat diye kom. yrd. olunuyordu. Spor filan da yoktu. Tamam kanun lehte yürüsün itirazım yok. Ama şu an ki amir olma aşamalarından geçmezseniz orda bir haksızlık olur zannımca. Ya da bir sakatlık diyelim. 45 yaşından gün almamış amirlerimiz A sınıfına geçmek için bu aşamalara girsin geçerse buyursun olsun. Tamam ortada elde edilmiş bir hak var. Günümüz çağında "B" sınıfı amir anlayışı ortadan kalkmışken böyle olmuyor. Ama şak diye A sınıfına geçilmesi olmaz. Başpolisler içinde geçerli. Ben başpolis olsam ya da "B" sınıfı amir bu yazdıklarım zoruma giderdi herhalde. Çünkü kabullenmesi zor gerçekler bunlar. Hak verilsin ama usülunce...
Emre200916, 3 ay önce - Alıntıya git

2015 ten önce komiser yardımcılığı sınavına girebilmek için bir fiil 6 yıl çalışmış olmak şartı vardı...Şimdi ise 2 yıl yeterli.

2006-2007-2008-2009-2010-2011 sınavlarının tamamindan bugünkü 60 barajının çok üstünde not almama ragmen 81 aldığım 2010 sinavindan mahkeme kararıyla 87 ile kursa çağrılıp kursu bitirdim.Bu arada 15 yıldir lisans mezunuyum.

Başpolislik sınavında 83 puanla ilk 100 de kazanmıştım.

Ayrica hepimiz bir üst rütbemize zaten mülâkat neticesi terfi ettik.En ufak sıkıntı olsa değil terfi etmek zaten ihraç olmustuk.

Spor sınavı kısmına gelince 2010 misyon koruma sınavını kazanıp atışı da geçtikten sonra haksız şekilde spor sınavında elendigime inanmaktayım.

Ama bugun bu sinavlarda atış ve spor yok.

Ha bu deme değil spor sınavı olmadan terfi edelim...Firsat eşitliği verilsin yeterki spor sınavında da gereğini yapariz evelallah.

15 Temmuz 2019 14:30

DaRuGa_YaRKaN
Genel Müdür

Eski dostları görünce yazmak farz oldu :)

berkay1735 kardeşimin bu başlığa yazdığı 2. yorumda "Sayfayi okuyanlardan ricam bu hak arayışımıza saygı gosterilmesidir." ifadesine rağmen, Emre201916'in yorumunu teşkilat mensubu olarak üzülerek okudum.

"çat" diye basite indirgenen Komiser Yardımcılığı yazılı sınavının nasıl olduğunu özetleyeyim. Evet bizim dönemde mülakat ve spor aşaması yoktu ama "kallavi" bir yazılı sınav vardı. Mesele doğru soruya doğru cevap vermekse beyin bedava, çoğu kişi çalışarak bu sınavı verebilirdi ancak yanlış soruların "bilinçli" sorulduğu bir sınavda, mücadeleye 12-0 geriden başlayarak, bu sınavı kazanabilmek takdiri hak ediyor. Benim takdir gibi bir beklentim yok ancak o dönemde olumsuz şartlar altında hakkı ile bu sınavı kazanan arkadaşlarımı selamlıyor ve takdir ediyorum.

Bu teşkilatın mensubu olarak daha sonraki yıllarda yapılan yazılı sınavın, zorluk derecesini, mülakatın aşamasını nasıl olduğunu biliyorum. Kör yada sağır değilim. Spor kısmına gelirsek, sanırım yaşça büyüğüm ve çok uzun süredir spor yapmıyorum, tüm bunlara rağmen spor etabını geçemezsem bu meslekte çalışmam.Sonuçta uzaya astronot göndermiyoruz :)

Bir düzenleme talep edildiğinde yada yapıldığında, konu x kurumunu ilgilendiriyorsa alakası olmayan meslek mensupları dahi "istemezük" diyorlar. Birgün gelecek Emre201916'in yorumunda belirttiği gibi "şak" diye A grubuna geçişimiz olacak.

Tüm meslek mensuplarımızı Allah korusun , kolay gelsin ....

15 Temmuz 2019 14:35

berkay1735
Müsteşar Yardımcısı

Geçici 26.madde kalkarda A olurmuyuz bilemem ama...

15 Temmuz 2019 14:36

berkay1735
Müsteşar Yardımcısı

KALICI A PLUS DOSTLAR EDINMISIZ... BIZE BU BILE YETER

15 Temmuz 2019 14:43

DaRuGa_YaRKaN
Genel Müdür

berkay1735 devrem;

Geçici 26. madde kalkar, geriye dönük haklar verilir, rütbece müktesebatlar yapılı, eşitler arasında eşitlik sağlanır.

15 Temmuz 2019 14:56

karabela 55
Genel Müdür

Ben bu sınavlara 3 kere girdim 2007 yılında 66 puan.2008 yılında 68 puan aldım 2009 yılında trafik soruları sayesinde 78 alarak kazandım. Sorular gerçekten aşırı zordu ve ısrarla yanlış sorular soruldu o zaman arkadaşlar isyan ediyordu sorular çalınıyor diye bazıları 90 alınca şaşırıyorum çoğu itirafçı olmuş ha elbette yapanın yanına kar kalmadı.Ben yaklaşık 10 yıldır Komser yardımcısıyım hani Amirler kötü ya hep memuru koruyup kollamadan ceza aldım.Namaz kıldığım için yanımda çalışan eski personelim itirafçı olmuş 2011 yılında fetöyü övmüşüm benden usanıp Kom şubeye geçmiş bu ifadeden dolayı 24 gün nezarette kaldım 18 ay açıkta kaldım Devlete zerre kırgınlığım yok adli idari hepsi temiz

Mülakatları geçiyorum kurul terfi vermiyor Bu saatten sonra çok rütbe derdim yok aslında..Emekliliğime 2 yıl kaldı tek üzüldüğüm nokta fetö yerini menzil ve diğer cemaat yapılar sarmış teşkilat niye devletin polisi yerine başka yapılara meyleder. Gözlemediğim kadarı ile teşkilatta çeşit çeşit komser yrd oldu.Fyo ile bayağı sıkıntı yaşanıyor kimi kendini kral sanıyor kimi fil hemen rapor tutma sevdasında. 10 yıldır tek bir memura rapor tutmadım

Ama hem üniversite mezunu olup mesleğin her ayrıntısını ve tecrübesini bilen adam 6 yıl diğerleri 4 yılda rütbe terfi hiç adil değil inşallah buna dur denir.

15 Temmuz 2019 15:53

Emre200916
Aday Memur

2015 ten önce komiser yardımcılığı sınavına girebilmek için bir fiil 6 yıl çalışmış olmak şartı vardı...Şimdi ise 2 yıl yeterli.

2006-2007-2008-2009-2010-2011 sınavlarının tamamindan bugünkü 60 barajının çok üstünde not almama ragmen 81 aldığım 2010 sinavindan mahkeme kararıyla 87 ile kursa çağrılıp kursu bitirdim.Bu arada 15 yıldir lisans mezunuyum.

Başpolislik sınavında 83 puanla ilk 100 de kazanmıştım.

Ayrica hepimiz bir üst rütbemize zaten mülâkat neticesi terfi ettik.En ufak sıkıntı olsa değil terfi etmek zaten ihraç olmustuk.

Spor sınavı kısmına gelince 2010 misyon koruma sınavını kazanıp atışı da geçtikten sonra haksız şekilde spor sınavında elendigime inanmaktayım.

Ama bugun bu sinavlarda atış ve spor yok.

Ha bu deme değil spor sınavı olmadan terfi edelim...Firsat eşitliği verilsin yeterki spor sınavında da gereğini yapariz evelallah.

berkay1735, 3 ay önce - Alıntıya git
Yazınızı kelimesi kelimesine okudum. Meslekte bi fiil çalışma yılından bahsetmedim ama hatırlattığınız iyi oldu evet 6 yıl çalışma şartı vardı. Bugün ki 60 barajı sonrasında mülakata alımın 10 katı çağırılacağından konulmuş bir baraj. Yani bu 10 katı yerine 3 katı olsaydı baraj daha yüksek olacak ve sizin puanınızın değeri azalmış olacaktı. Bundan ayrıca söz etmenize gerek bile yok. Dönemin şartlarında kursa çağrılıp bitirmenize sevindim. Allah nasip etmiş ne güzel. Lisans mezunu olma şartını da tamamlamışsınız o da harika. Başpolislik ile ilgili kısmı çözemedim. Zaten kom. yrd. sınavını kazanıp kom. yrd. oldunuz. Başpolislik sınavına öylesine mi girdiniz ya da daha önce yapılan bir sınav mıydı? Bu manada anlamadım kısacası. Misyon koruma sınavı bambaşka ama spor kısmını ele alarak bence hakkım yendi demişsiniz. Bu tamamen sizin fikriniz. İlgili komisyon açısından artık adı her ne ise olumsuz olarak elenmişsiniz. Oyunun kuralı bu çünkü. Yeni kom. yrd. sınavında artık spor var yanlış yazmışsınız herhalde. Zaten yazımda söyledim. Fırsat eşitliği kapsamında "B" sınıfı amirler gerekli aşamaları geçsin "A" sınıfı olsun diyorum. B sınıfı amirliğin ortadan kalkması taraftarı olduğumu söyledim, tekrardan yinelemiş oldum.
Toplam 169 mesaj

ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?