Editörler :
18 Temmuz 2019 22:14   

Dr. Öğr Üyesi kadro derecesi en düşük kaç olabilir?

Merhaba Arkadaşlar,

Foruma yeni üye oldum, o yüzden yanlış bir şekilde konu açmışsam şimdiden kusuruma bakmayın lütfen.

Dr. Öğr. üyesi kadrosuna yeni başladım, kadro derecem 5/4. Böyle bir Dr. Öğr. üyesi kadro derecesi olabilir mi? Eski okulumda Ar görlük 6?dan, Dr. Öğr. üyesi kadrosu 3 den başlıyordu, genel olarak da hep bu şekilde görüyorum, kademelerde 1, 2, 3 şeklinde ilerliyor diye biliyorum, 4. kademeyi hiç duymadım ama bu konudaki bilgilerim çevremden gördüklerim kadar, kesin bilgilere sahip değilim maalesef.

Daha önce 8 sene çalıştım, en son doktoramı bitirip 4/2 derecede ayrıldım eski kurumumdan. Şu anki kadro derecem 5/4 doğru ise bile önceki yıllarımın işlenmesi gerekmiyor mu? Görevli memur arkadaşa işletemiyorum bir türlü,önceki kurumumdan hizmet belgemi aldım, hitab belgemde her şey görünüyor ama yine de bir türlü halledemiyorum işimi. O yüzden haklarımı tam olarak öğrenip bir dilekçe yazmak istiyorum.

Eski çalıştığım seneler işlenince en son eski kurumumda kaldığım derece 4/2 den mi devam edeceğim, yoksa çalıştığım 8 sene yeni kadromun derecesi 5/4 üzerinden mi düşülecek onu da çözemedim. Ayrıca zam gelmiş olmasına rağmen derecem çok düşük olduğu için maaşım beklediğimden düşük geldi maalesef.

Bir de yeşil pasaport olayı var tabi. Daha önce hiç çalışmamış arkadaşım Dr. Öğr. Üyesi olunca yeşil pasaport alma hakkına sahip oldu.10 senedir çalışıyorum hala hak kazanamadım mevcut şartlarda.

Bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim ya da doğru bilgileri bulabileceğim bir siteye yönlendirebilecek olan olursa çok güzel olur. Daha önce çalıştığım kurum büyük bir kurumdu memur arkadaşlar kendileri hallediyorlardı bu işleri sağolsunlar, o yüzden fazla bilgim yok maalesef bu konularda.

18 Temmuz 2019 22:29

sixfeetunder
Şube Müdürü

Merhaba. Doğru hatırlıyorsam birden fazla derece var: memuriyete esas, emekliliğe esas, gibi. Her nereden baktıysanız emekliliğe ya da maaşa esas derece olabilir. Benzerini ben yaşamıştım. Personel daireyi arayarak memuriyet derecenizi öğrenebilirsiniz.

18 Temmuz 2019 22:43

milana
Aday Memur

Merhaba. Doğru hatırlıyorsam birden fazla derece var: memuriyete esas, emekliliğe esas, gibi. Her nereden baktıysanız emekliliğe ya da maaşa esas derece olabilir. Benzerini ben yaşamıştım. Personel daireyi arayarak memuriyet derecenizi öğrenebilirsiniz.

sixfeetunder, 1 ay önce - Alıntıya git

Cevabınız için teşekkür ederim. Evet iki farklı derece var. E-bordro'dan ve hitab dan baktım ikisinde de 5/4 yazıyor.

19 Temmuz 2019 08:49

akademisyen 64
Genel Müdür

Özlük haklarınız ve buna bağlı olarak kadro derece ve kademeleri kanun çerçevesinde belirlenir. Dolayısıyla bilgiyi yasal mevzuattan öğrenmeniz gerekir. Çevreden gördüm duydum bilgisi doğru olmaz. O nedenle 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanununa bakınız. Bu kanunun 3. Maddesine göre dr.öğretim üyesi 5. Dereceden başlar. Daha önce kazanılmış hakları varsa kademe olarak eklenir yazıyor. Dolayısıyla şu an bulunduğunuz derece doğru olmakla birlikte 4/2 den ayrıldığınıza göre kademenizin 5/5 olması gerekirdi.

19 Temmuz 2019 08:54

Dr. L i b e r t e
Aday Memur

Sevgili Milana;

1. yeşil pasaportta esas olan ilk atandığın kadro derecesidir. yani 1,2 ve ya 3 e atanmadıysan, şu anda 2 de de olsan yeşil pasaport başvurusu yapamazsın.

Ancak şöyle bir detay var, personel dairede hizmet birleştirmesi yaparsan, rektörlük makamının yıllık olarak, hizmet yılınıza göre YOK e bildirdiği kişiler, resmi gazetede yayımlanarak bir üste taşınabiliyor. göreve yeni atandığın için sanırım bu yol senin için kapalı.

2. Dr. Öğr. Üyesi kadrosu 2/1, 3/1, 4/1 i ve ya 5/1 kadrosu şeklinde atanabilir. üniversite fakülte bölüm, yer, hepsi bunda etken.

3.

hizmet yılın çok evet. memuriyetteki hizmetini, bir dilekçe ile birleştirmeni, bir kaç ay sonra ise yeniden dilekçe vererek hak ettiğin dereceye geçmek istediğini bildir.

işlem yapmak zorundalar.

özelden yazabilirsin.

19 Temmuz 2019 12:38

milana
Aday Memur

Merhaba,

Çok açıklayıcı yazmışsınız, teşekkür ederim gerçekten.

Bugün eski kurumumla görüştüm, baya aydınlandım. Aslında 5/1 e atanmışım ama onlar zaten tüm Dr. öğr üyeleri 5/1 den başlar dediler, arkadaşım 3 ten başladı dedim mümkün değil dediler, bunları söyleyen personele bakan memur, doğru biliyordur diye düşünüp içimi rahatlatıcam.

Doktoram sayılınca 5/4 olmuşum, bu 5/5, 5/6 şeklinde de gidebiliyormuş. Uzun bir süre siz unutun yeşil pasaportu dediler. Bende bordo ile idare edicem artık yapacak bir şey yok gibi :)

Eski kurumda kademeler 1, 2, 3 şeklinde gidip sonra bir alt dereceye düşüyordu, ben her yerde öyle oluyor sanmıştım ama orada kadro olduğu için vermişler o şekilde, o derecede kadro yoksa vermeyip yana doğru kaydırabilirlermiş. Tamamen üniversitenin elinde yani bu işler, isterse verir, isterse vermez durumu var maalesef.

19 Temmuz 2019 12:51

milana
Aday Memur

Özlük haklarınız ve buna bağlı olarak kadro derece ve kademeleri kanun çerçevesinde belirlenir. Dolayısıyla bilgiyi yasal mevzuattan öğrenmeniz gerekir. Çevreden gördüm duydum bilgisi doğru olmaz. O nedenle 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanununa bakınız. Bu kanunun 3. Maddesine göre dr.öğretim üyesi 5. Dereceden başlar. Daha önce kazanılmış hakları varsa kademe olarak eklenir yazıyor. Dolayısıyla şu an bulunduğunuz derece doğru olmakla birlikte 4/2 den ayrıldığınıza göre kademenizin 5/5 olması gerekirdi.

akademisyen 64, 1 ay önce - Alıntıya git

Konumda en başta bilgim olmadığını ben kendim belirtip nereden araştırma yapmalıyım diye ben yardım istemişim zaten. Herkes her konuda uzman olmak zorunda mı? Herkesin farklı uzmanlık alanları var, sizin bakış açınızla kimse hiçbir şey sormasın, her şeyi kanundan araştırsın, ki diğer taraftan onu da yapıyorum zaten.

Evet 5/1 den başlanılıyormuş ama başlayıp 3 olan hocalar var okulda, onların nasıl olduğunu algılamaya çalışıyorum.

5/4 üm şu an ki mevcut durumda, eski seneler işlenince nasıl 5/5 oluyorum, sizinde bir yanlışınız var bence.

Teşekkür ederim.

19 Temmuz 2019 17:35

akademisyen 64
Genel Müdür

Her devlet memuru gibi tabi olduğum yasal mevzuat konusunda bilgi sahibiyim ki özlük haklarınızı koruyabilmek için gerekli. Yoksa benim de uzmanlık alanım değil tabii ki. Hukukçu bile değilim.

4/2 den ayrılmışsınız. 4/2nin karşılığı 5/5dir o nedenle. Doktoranın karşılığı da 2 kademedir. Eğer doktora karşılığını eski memuriyetinizde almamışsanız oradan da iki kademe almanız gerekirdi.Onu da ekleyecek olursanız 5/7 olmanız gerekirdi. Özlük personelinizle bunu konuşun. Ayrıca 5. Dereceden başlamış olsanız bile ileride intibakinız yapılıp 3.derece bir dr.öğretim üyesi kadrosuna atamanız yapılabilir.

20 Temmuz 2019 11:03

ögrtelemanı
Aday Memur

şuan 5/5 iseniz kadro derece 3 senede bir üst dereceye geçer, eğer yükselecek boş kadro varsa.

araş.gör lileri 7. derecede başlar yıllar geçer üst kadrolara hak kazanır o zamanda 4. dereceye kadar yükselir. ama sonra yan gitmeye başlar 3.'e yükselemez. siz muhtemelen 10 seneninaltında hizmet yılınız olduğu için 4. dereceye düşmemişsiniz.

sizi mevcut boş kadro olmadığı için 5. dereceye atamışlar, eğer personelde ellerinde 3, 2, 1, dereceli dr.öğretim üyesi kadrosu olsaydı atama yapabilirlerdi, herkese nasip olmuyor.

dolu-boş kadro değişiklikleri her sene personel başkanlığınca bildirilir her yıl mayıs gibi cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile değişiklikler yapılır. bu durumda sizin hizmet yılınız halihazırda 3. dereceye normal süreler içinde inmeniz gerekir ya da şanlıysanız nasılsa ineceksiniz diye personel daire kadro derece değişikliği talebinde bulunur 3. derece ya da 1. derece kadro değişikliği olunca sizin emekliliğe esas dereceniz 5 ya da 4 olsun farketmez yeşil pasaport hakkınız olur, dediğim gibi senede bir kere olan değişiklikler bunlar önümüzdeki sene mayıs ayından önce bir şey beklemeyin malesef.

20 Temmuz 2019 19:33

milana
Aday Memur

şuan 5/5 iseniz kadro derece 3 senede bir üst dereceye geçer, eğer yükselecek boş kadro varsa.

araş.gör lileri 7. derecede başlar yıllar geçer üst kadrolara hak kazanır o zamanda 4. dereceye kadar yükselir. ama sonra yan gitmeye başlar 3.'e yükselemez. siz muhtemelen 10 seneninaltında hizmet yılınız olduğu için 4. dereceye düşmemişsiniz.

sizi mevcut boş kadro olmadığı için 5. dereceye atamışlar, eğer personelde ellerinde 3, 2, 1, dereceli dr.öğretim üyesi kadrosu olsaydı atama yapabilirlerdi, herkese nasip olmuyor.

dolu-boş kadro değişiklikleri her sene personel başkanlığınca bildirilir her yıl mayıs gibi cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile değişiklikler yapılır. bu durumda sizin hizmet yılınız halihazırda 3. dereceye normal süreler içinde inmeniz gerekir ya da şanlıysanız nasılsa ineceksiniz diye personel daire kadro derece değişikliği talebinde bulunur 3. derece ya da 1. derece kadro değişikliği olunca sizin emekliliğe esas dereceniz 5 ya da 4 olsun farketmez yeşil pasaport hakkınız olur, dediğim gibi senede bir kere olan değişiklikler bunlar önümüzdeki sene mayıs ayından önce bir şey beklemeyin malesef.

ögrtelemanı, 1 ay önce - Alıntıya git

Evet Hocam öyleymiş, araştırdım baya. Arkadaşlarım hemen almışlardı yeşil pasaportu, demek ki şans olmuş onların ki. Teşekkür ederim.

Toplam 9 mesaj

ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?