Editörler : Kubil ay
11 Ağustos 2019 23:59   


Hazreti İsa'nın Hristiyan olmaması sorunsalı.

Hazreti İsa bir gün bile kiliseye gitmedi. Kendisi ne ortodoks ne katolikti. Hatta Hristiyan bile değildi. Zenginlerin cennete girmesi devenin iğne deliğinden geçmesinden daha zor dedi.

Hristiyanlar bu durumu sorun etmiyor mu?

12 Eylül 2019 22:01

turgutcosan
Aday Memur

Peygamber zamanında eğer müşriklerin istediği bazı kuralları Kur'an'da değiştirmiş olsaydı müşrikler Müslüman olacaktı. Kur'an değişmiş olacak, herkesin adı Müslüman olacaktı. Kur'an değiştikten sonra herkesin adı Müslüman olsada onlar Allah katında gerçekte Müslüman olacaklar mıydı?

Bu durum İslam'da gerçekleşmedi fakat hz. İsa'yı sözde öldürerek saf dışı bırakıp Hristiyanlıkta gerçekleştirdiler. Bu nedenle günümüzdeki Hristiyanlık Hz. İsa'nın peygamberi olduğu din değildir.

11 Şubat 2020 12:37

kemalbat
Aday Memur

Öncelikle Hristiyan İsa'yı takip eden anlamına gelir, yani İsa'nın kendisini takip etmesi saçma olmaz mıydı?

1-O zamanlarda hristiyanlar aşırı derecede zulüm gördü, öldürüldü. Türkiye'nin bir çok yerinde yeraltı şehirleri var bir çoğunu hristiyanlar roma askerlerinden saklanmak için yaptı.

2-O zamanlar kilise yoktu, 2 hristiyanın bir araya gelmesi kiliseyi oluşturuyordu zaten günümüzdeki mantık da bu. yani illa ki bir binaya gidip içinde dua etmek gerekmez.

3-Hristiyanların görüşü, İsa peygamber değil, teslis inancındaki oğul'dur. Ve bunun anlamı İsa'nın da Tanrı olduğuna inanılır

17 Şubat 2020 11:36

yeniçeri12
Müsteşar Yardımcısı

Hiç bir İbrahimi peygamber tarihte yaşamamıştır.Peygamber yaşam sevgisinin insan olarak sembolleştirilmesidir. İsa dertli akıl kadınının ortada hiç bir neden olmadan aksine berbat bir yaşam tarzına rağmen Yaşam sevgisi veledini doğurmasıdır.Onun için İsa =Allah kurtarsın anlamına gelirki hapse düşenlerede bu söz söylenir.Çünkü oradada yaşamı seveceksinki kurtulasın. Kanuni zamanında İsa en büyük peygamberdir ama ben müslümanım diyen Molla Kabz bu düşünce ve inancından dolayı idam edilmişti.Molla Kabza katılıyorum çünkü Musada Muhammedde evet yaşam sevgisi sembolü olsalarda onların babaları yani yaşam sevgisini oluşturan bir neden vardı.Çünkü Başarı ve zenginlik içinde bir yaşamı çoğu normal insan sever.Musa sudan gelenin anlamıda budur.Zenginlikten gelen Yaşam sevgisidir. Diğer taraftan tek bir din vardır.Oda Yaşamı dengeli ve dosdoğru yaşamak olan İbrahimi dindir .Musevilik bu dinin İsrail adını alan bir topluluk tarafından ritüellerle izahı Hiristiyanlık Avrupa ,Müslümanlık Arap,Alevilik ve onun en gelişmiş hali olan Bektaşilik Türk toplumu tarafından aynı şekilde izahından başka bir şey değildir.Ancak ritüeller ve sembolik ifadeler anlaşılmak içindir.Eğer anlamadan onları gerek kişisel gerekse toplumsal düsturlar olarak kabul edersek.İbrahimi yaşamdan sapıp Musanın Horevdeyken Kavminin kulaklarındaki altın küpeleri eriterek yaptıkları böğüren Altın buzağıyı yapmış oluruz.

Toplam 3 mesaj