Editörler : crops35
12 Ağustos 2019 09:17

Memnu Hakların İadesi ( Avukat Arkadaşlara )

Arkadaşlar TCK 53 . maddeden ' görevli memura direnme '' suçundan 16 AY ceza aldım , mahkeme HAGB , adli para cezasına cevirme vs vs maddeleri uygulamadı .

Yargıtayda gecen ay bu cezayı onadı sanırım memuriyetten çıkartılacağım .

DMK 48 . madde 1 yıl ve üzeri ceza alanlar memuriyetten çıkartılır ve bir daha memur olamaz demekte fakat 5352 sayılı kanunun verdiği '' memnu hakların iadesi kararının alınması '' durumunda yüz kızartıcı suçlar ve devlete karşı işlenen suçlar dışında ki işlenen suçlardan alınan hak kayıplarının geri iade edileceği hükmüne yer verilmiştir

şimdi sizlerden öğrenmek istediğim konu şu ;

1 - Memnu hakların iadesi kararı aldırıp da ESKİ görevine Eski kurumuna yeniden kabul edilmiş başlamış emsal dava ile karşılaştınız mı ?

2- Yargıtay 8. ceza dairesinin onama kararına karşı Karar Düzeltme hakkımız var mı ? Varsa direkt ilğili daireye mi yoksa Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına mı dilekçe yazmalıyız ?

Teşekkür ederim

trust.111
Kapalı
12 Ağustos 2019 22:14

'1 - Memnu hakların iadesi kararı aldırıp da ESKİ görevine Eski kurumuna yeniden kabul edilmiş başlamış emsal dava ile karşılaştınız mı ?'

Çalıştığım kamu kurumuna bu şekilde memnu hakların iadesi kararı alan birisi yeniden atandı; davalık durum olmadı. Kurum personel ihtiyacı olduğu için kişinin talebini kabul etti. Başka bilgim yok konuyla ilgili.

mastis2055
Aday Memur
12 Ağustos 2019 22:17

önce ilgi alakanız için teşekkür ederim

Ben Ünv hastanesinde hemşireyim , sağlık bakanlığı ile Ünv hastaneleri arasında uygulamada bir farklılık var mıdır ?

bir de sizin orda başlayan kişi yakın tarihli mi ?

trust.111
Kapalı
13 Ağustos 2019 09:18

Geçen sene başladı; Üniversitede karar vermeye yetkili üst yöneticilere ulaşmak daha kolaydır. Sağlık bakanlığında bürokratik engeller çok daha zordur ama.

mastis2055, 5 yıl önce

önce ilgi alakanız için teşekkür ederim

Ben Ünv hastanesinde hemşireyim , sağlık bakanlığı ile Ünv hastaneleri arasında uygulamada bir farklılık var mıdır ?

bir de sizin orda başlayan kişi yakın tarihli mi ?

mastis2055
Aday Memur
13 Ağustos 2019 11:06

teşekkür ederim

Bayram05
Aday Memur
13 Ağustos 2019 15:02

öncelikle geçmiş olsun memnu hakların iadesi kurumu 765 sayılı TCK da düzenlenmiştir. 5237 sayılı TCK da HAGB kurumu düzenlemiştir. mahkemenin bunu uygulamadigini belirtmişsiniz. Olay tarihi 5237 sayılı TCK nin yürürlük tarihi olan 23.06.2005 tarihi sonrası ise yeni kanun uygulanır. maalesef bu kanunda memnu hakların iadesi kurumu düzenlenmemistir. yine kurum taktiri saklıdır.

mastis2055
Aday Memur
13 Ağustos 2019 15:05

bayram bey avukatmısınız ?

mastis2055
Aday Memur
13 Ağustos 2019 15:08

https://barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/memnu-haklarin-iadesi-karari-yetkili-mahkeme.html

Bayram05
Aday Memur
13 Ağustos 2019 15:11

Hukuk fakultesi mezunuyum ancak avukatlık yapmıyorum

mastis2055
Aday Memur
13 Ağustos 2019 15:16

üstteki yazıyı okudunuz mu ? arama motoruna yazdığınızda da en son 2018 de avukatlara sorulmuş ve cevaplanmış sorularda da dönebileceğini dair cevaplar var .

peki size başka şekilde sorayım ;

diyelim ki beni eski kurumum kabul etmedi

yeni bir kpss puanıyla başka kurumun atanmamın önünde bir engel var mı ?

benim zaten bu soruyu burda sormamın amacı Emsal bulabilmek bayram bey

Bayram05
Aday Memur
13 Ağustos 2019 15:22

Okudum bizzat bu konularla çok karşılaşıyorum kpss ile atanmanizda kamu kurumları bu ceza kararını adlı sicil belgenizde goreceginden atama yapmayacaktır. Ancak eski kurumunuz yaparsa olabilir. Memnu hakların iadesi konusu çok arada kalmış bir konu siz kararı alırsanız kurumun taktiri ile olur. Ancak bu kararı mahkeme belli sürelerin geçmesi ile verir.

mastis2055
Aday Memur
13 Ağustos 2019 15:39

cezanın infazından sonra 3 yıl geçmesi gerekiyor okudum

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi