Editörler :
15 Ağustos 2019 16:18   

Ales sözel puandan 90 üstü alanlar/hedefleyenler

Herkese merhaba

Çoğu üniversitede yüksek lisans için puan hesaplanırken ALES puanının yüzde ellisi alınıyor, öyle ki bu sınav sonucu not ortalamamızdan da, bilim sınavından da daha önemli hale geliyor. Bana sözel puan türünden 90 civarı bir puan lazım. Tecrübeli arkadaşlar neler yaptınız, nasıl bu puanları aldınız? Ya da benim gibi yüksek puan hedefleyenler neler yapıyorsunuz?

Hepimize kolay gelsin.

26 Ağustos 2019 19:36

Türkçeögrtm42
Aday Memur

Evet bu konuda ben de bilgi istemekteyim hocalarım zira sözelciyim ben de ? Mantık soruları icin nasıl bir çalışma metodu izlemeliyiz ?

29 Ağustos 2019 03:07

graywolf13
Aday Memur
Öncelikle türkçeden en fazla bir iki yanlışınız olmalı. Matematikten de en az 20 net yapmalısınız.
19 Eylül 2019 09:21

Kebal
Memur

Ben 89,5 aldım. 90 hedeflemiştim ama olmadı. Mantık sorularını mutlaka soru çıkma çeşidi geniş olduğu için bol soru çözerek çalışmanız gerekmektedir. Özellikle her soruyu çözerek tablo veya şekilleri kendiniz oluşturmalı sözel mantıkta mutlaka boş kağıda verilen ve istenenleri çizerek yerine oturtmanız gerekmekte. Bu tablo veya şekil çizme olayına alıştığınız anda her şey yerine oturacaktır. Ve ben lisede eşit ağırlık çıkışlı olduğum için ve kpss den dolayı matematik çözmeyi bırakmadığım için temelim var. Yukarıda arkadaşın dediği gibi kesinlikle sadece sözelle yapılacak iş değil matematikte de kendinizi 30-40 soru çözebilecek şekilde geliştirmeniz gerekmektedir. Çünkü ne kadar sözelden iyi olsanız da kaçırdığınız mutlaka sorular oluyor.Yardımcı olabildiysem birazda olsa ne mutlu bana. Başarılar hedefleri olan herkese

19 Eylül 2019 23:47

Mustafa.67
Aday Memur
Üniversiteler Ocak ayında yüksek lisans başvurusu alıyorlar mı
19 Eylül 2019 23:48

brendybadesi
Aday Memur
Öncelikle türkçeden en fazla bir iki yanlışınız olmalı. Matematikten de en az 20 net yapmalısınız.
graywolf13, 2 ay önce - Alıntıya git

aynen fikir olsun diye netlerimi söyleyeyim benim 2018 ilkbaharda yapılan ALES'te sözelde 48d 1y sayısalda 17d 1y vardı. sözel puanım 85 geldi tahminimce matematikte en az 25 hedeflenmeli.

21 Eylül 2019 19:42

baristurhann
Aday Memur

aynen fikir olsun diye netlerimi söyleyeyim benim 2018 ilkbaharda yapılan ALES'te sözelde 48d 1y sayısalda 17d 1y vardı. sözel puanım 85 geldi tahminimce matematikte en az 25 hedeflenmeli.

brendybadesi, 1 ay önce - Alıntıya git

Benimde Türkçe 45d 5 y matematik 13d 1 y ile 78 puan geldi. Türkçeden bir iki yanlış daha az yapıp matematiği de en az 20 ve üzerine getirmek sözelden 90 puanı getirir

Toplam 6 mesaj

ANKET
Lojmanların, öncelik hakkı oturan memurlarda olması kaydıyla, satılacak olmasını;