Editörler : E.Kayı Han
16 Ağustos 2019 06:52

Zabıt ve İcra Katipliği Klavye Sınavlarıyla İlgili Birkaç Soru

Merhaba arkadaşlar bu sene ilk kez hem icra hem de zabıt katipliği için klavye sınavlarına gireceğim bu yüzden soracağım sorular tecrübeli arkadaşlar için basit ve gereksiz olabilir hor görmeyin.

Adalet bakanlığının resmi sitesinde icra katipliği için yapılan açıklamanın 4. maddesinde şu bilgi ifade ediliyor:

Madde 4- Adayların metinlerde yer alan imla kurallarına (Büyük küçük harf, paragraf başı, nokta gibi) riayet etme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Sorularım:

1- Arkadaşlar bu maddeden yola çıkarak; diyelim ki cümle başındaki kelimenin ilk harfini büyük yazmadık fakat tamamını doğru yazdık bu kelimeyi doğru yazmış sayılıyor muyuz?

2- Diğer bir sorum ise; diyelim ki cümlenin son kelimesi ardından normalde nokta koymamız gerekiyor ama biz koymadık bu kelimeyi doğru yazmış sayılıyor muyuz?

3- Ayrıca son olarak bu durum zabıt katipliği için belirtilmemiş aynı kurallar mı geçerli yoksa farklı kurallara mı sahipler?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Sınava gireceklere başarılar.

maksimusua
Aday Memur
16 Ağustos 2019 08:10

1-Yanlış sayılır

2-Yanlış sayılır

3-İcra katipliği için açıklama yapıldıysa sadece icra katipliği için geçerlidir.

Tabi şu da var ki; ilk 2 sorunun cevabı birazda komisyonun takdirinde.

Başarılar dilerim.

112açm
Aday Memur
16 Ağustos 2019 13:19

arkaaşım dediğin gibi maddede yazılmış zaten metin bilgisayarda imlalı verecek ve sen imla kurallarına uymak zorunda değisin bu yüzden byük yazmasan da nokta koymaanda doğru yazılmış sayılır amaç kelimeyi doğru yazmak imlayı unutun metin önünüzde iken imlalı olacak ama siz imlasız yazacaksınız bu ilk iki sorunun cevabı 3,soruya gelirsek içra katipliği için de şartlar aynıdır nette zaten duyuruda icra katibliği ve zabık kaipliği için iki ayrı başlık altınnda aynı şeyi yazmışlar kolay gelsin başarılar

özlem.dgc
Aday Memur
16 Ağustos 2019 14:13

daha önce imlasız sınava girmiş ve mülakata girmiş biri olarak cevap veriyorum 1. ve 2. sorunun cevabı : doğru saylır . zatn imlasız istemiş ilk harf büyük olamayacak zaten . kaldı ki ben girdiğimde ekrandaki metinde imlasızdı yani bize imlalı verip imlasız yazın demediler; imlasız verip imlasız yazın dediler

Madsizzle
Genel Müdür
16 Ağustos 2019 15:08

imlasiz demek kuralsizca yazabilirsin demek kardesim ben yeteri kadar tecrube ettim hiv tasalanma ilk iki sorunun cevabi dogru olacak. zabit icin muhtemel olarak bazi adliyeler (az sayida) imlali yapacagi icin aciklama yapilmamis belli ki.resmiyette istisnai bi durum olamiyor cunku.yapilmayan aciklamara binaen komisyonlar uygulama gunu karar verir.muhtemelen imlasiz olur
16 Ağustos 2019 15:17

Madde 4- Adayların metinlerde yer alan imla kurallarına (Büyük küçük harf, paragraf başı, nokta gibi) riayet etme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bu açıklamadan ilk 2 sorunun cevabı belli zaten imla kurallarına uymak zorunda değilsin

3. soru ise o açıklamayı sadece icra için yapmışlarsa sadece onun için geçerlidir. Yani zabıt katipliği için açıklama yapmamışlarsa eğer ya belli değildir ya da komisyonlar belirler imlalı ya da imlasız olduğunu. Yani benim buradaki yorumlardan anladığım bu

16 Ağustos 2019 16:44

ilk iki harfi büyük yazılırsa diğerlri küçük olursa yanlış kelime sayılır mı

özlem.dgc, 5 yıl önce

daha önce imlasız sınava girmiş ve mülakata girmiş biri olarak cevap veriyorum 1. ve 2. sorunun cevabı : doğru saylır . zatn imlasız istemiş ilk harf büyük olamayacak zaten . kaldı ki ben girdiğimde ekrandaki metinde imlasızdı yani bize imlalı verip imlasız yazın demediler; imlasız verip imlasız yazın dediler

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi