Editörler : E.Kayı Han
«5678910111213141516»

hukukinsaniii
Müsteşar
03 Ekim 2020 00:32

İdari dava açma süresine dair 01.10.2020 günü RG'de yayımlanan AYM kararı;

GÖREVE İADE EDİLENLERİ VEYA EDİLECEKLERİ İLGİLENDİRİR, geçtiğimiz günlerde paylaşılan İdare Mahkemesi kararındaki yorumu ÇÜRÜTEN VE SÜRELERE DAİR ÖNEMLİ TESPİTLER İÇEREN KARARDIR.

https://www.hukuksalyardim.net/Forum/ana-kategori-idare-mahkemesi-kararlari/idari-dava-acma-suresine-dair-anayasa-mahkemesi-karari/

hukukinsaniii
Müsteşar
13 Ekim 2020 19:58

Göreve iade edilenlere parasal hakların hangi sürede talep edebileceğine dair BİM kararı;

ÖNEMLİ KARARDIR, önceki paylaşımımda benzer nitelikteki İdare Mah.kararının hukuka aykırı olduğunu, Danıştay'dan döneceğini ifade etmiştim.ADALET TECELLİ ETMİŞTİR.

https://www.hukuksalyardim.net/Forum/bolge-idare-mahkemesi-kararlari/parasal-haklarin-hangi-surede-istenebilecegine-dair/

hukukinsaniii
Müsteşar
17 Ekim 2020 14:23

Kamu görevinden çıkarıldıktan sonra emekli olan kişinin göreve iade edilmesi durumunda kurumun ilgiliyi göreve başlatmaması hali

https://www.hukuksalyardim.net/Forum/ana-kategori-idare-mahkemesi-kararlari/kamu-gorevinden-cikarildiktan-sonra-emekli-olan-kisi-goreve-iade-edilmesi-halinde-kurumun-ilgiliyi-goreve-baslatmamasi-hali/

hukukinsaniii
Müsteşar
21 Ekim 2020 00:11

Göreve iade edilen kişiye banka promosyonunun ödenmesine dair

Ekte ilgili kısmının resmi yer alan KDK kararına göre görevine iade edilen kişiye banka promosyonunun ödenmesine karar verilmiştir, karar tavsiye niteliğindedir;

https://www.hukuksalyardim.net/Forum/kamu-denetciligi-kurumu-kararlari/goreve-iade-edilen-kisiye-banka-promosyonunun-odenmesine-dair/

hukukinsaniii
Müsteşar
24 Ekim 2020 19:44

Göreve iade edilen öğretmene ek ders ücretlerinin yasal faiziyle ödenmesine dair 24.06.2020 tarihli BİM kararı;

İdare Mahkemesi ek ders ücretinin ödenmesi talebini red etmiştir, BİM istinaf başvurusunun kabulüne karar vermiştir.

https://t.co/A7brAKRjii https://t.co/LjWJWQDtXj

hukukinsaniii
Müsteşar
25 Ekim 2020 22:15

Göreve iade edilenin parasal haklarının ödenmesi istemiyle açtığı davaya dair

Kuruma verilen dilekçelerde tüm maddi hakların TEK TEK YAZILMAK SURETİYLE İSTENİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

https://www.hukuksalyardim.net/Forum/idare-mahkemesi-kararlari/goreve-iade-edilenin-parasal-haklarinin-odenmesi-istemiyle-actigi-davaya-dair/

hukukinsaniii
Müsteşar
27 Ekim 2020 18:16

Göreve iade edilen polis memuruna fazla çalışma ücreti, operasyon tazminatı ile toplu olarak ödenen maaşların yasal faiziyle ödenmesine dair 06.10.2020 tarihli İdare Mahkemesi kararı;

Operasyon tazminatının ödenmesi ile ilgili bildiğim ilk karardır.

https://www.hukuksalyardim.net/Forum/idare-mahkemesi-kararlari/goreve-iade-edilen-polis-memuruna-fazla-calisma-ucreti-operasyon-tazminati-ile-toplu-olarak-odenen-maaslarin-yasal-faiziyle-odenmesine-dair/

temha35
Aday Memur
27 Ekim 2020 19:12

Hemen hemen aynı durumdayım bu konu ile ilgili yardımcı olacak bir arkadaş var ise memnun olurum. Maaşın 3/1 lik kısmını ödemek için kararın kesinleşmesimi gerekiyor. Bu mali haklar için nasıl bir yol izlemeliyim.
JustJust, 4 yıl önce

Herkese selamlar ve geçmişler olsun. Tüm masumlara Allahtan adalet dilerim. Kasım 2017 acığa alma. Haziran 2019 beraat. Dosya istinafta. Oybirliği ile. Tutukluluk yok. 08 ocak 2020 açığın kaldırılması ve göreve başlamak için katılış. Mutemetten aldığım bilgi. Kararın kesinleşene kadar geçmişe dönük 3/1 eksik maaşlarım alamayacağım ve sadece beraat tarihinde sonraki kısımları alacağım söylendi. Kasım 2017 ile haziran 2019 arasındakileri karar kesinleştikten sonra dedi. Haziran 2019 beraat tarihinden sonrakileri 3/1 lik kısımları vereceğini söyledi. Bu standart bir uygulama mı?

Erya06
Aday Memur
28 Ekim 2020 11:09

Merhabalar ben yaklaşık 3 yıl önce açıktan iade oldum. Ancak açık bilgileri hem hizmet çetvelimde hem de hitap sisteminde silinmemiş. Kurumuma müracaat ettiğim de ihraçtan iadelerde açık bilgilerinin silindiğini ancak açıktan iade olanlar için silme işleminin yapılmadığını, hukuki bir boşluk olduğunu söylediler. Bu durumda olan açık bilgileri silinen ya da bu konuda dava açan arkadaşlar var mı acaba?

Yardımcı olabilir misiniz?

28 Ekim 2020 23:38

Onla ilgili ihtactan iadelerin silinecegi ile ilgili kurumlara yetki vermişlerdi. Çoğu kurumda silmedi. O düzenlemeyi internet bulup bi bakin derim. Cümleler genel ifadelerdir. İhraç iade siliniyorsa, ihraç iadenin kararıyla ihraç haline ilişkin tüm hüküm sonuçlar ortadan kalıyorsa açık iade için de geçerli bu durum. Detaylı bi dilekçe ile kurumumuza basvurmayi deneyebilirsiniz.
Erya06, 3 yıl önce

Merhabalar ben yaklaşık 3 yıl önce açıktan iade oldum. Ancak açık bilgileri hem hizmet çetvelimde hem de hitap sisteminde silinmemiş. Kurumuma müracaat ettiğim de ihraçtan iadelerde açık bilgilerinin silindiğini ancak açıktan iade olanlar için silme işleminin yapılmadığını, hukuki bir boşluk olduğunu söylediler. Bu durumda olan açık bilgileri silinen ya da bu konuda dava açan arkadaşlar var mı acaba?

temha35
Aday Memur
29 Ekim 2020 08:30

Merhaba yukarıda yazdığım durum ile ilgili yardımcı olma şansınız varmı acaba
Hakkaniyet Alınteri, 3 yıl önce
Onla ilgili ihtactan iadelerin silinecegi ile ilgili kurumlara yetki vermişlerdi. Çoğu kurumda silmedi. O düzenlemeyi internet bulup bi bakin derim. Cümleler genel ifadelerdir. İhraç iade siliniyorsa, ihraç iadenin kararıyla ihraç haline ilişkin tüm hüküm sonuçlar ortadan kalıyorsa açık iade için de geçerli bu durum. Detaylı bi dilekçe ile kurumumuza basvurmayi deneyebilirsiniz.
29 Ekim 2020 15:45

Açıktan iadelerde ödeyemeyen 1.3 luk kısım için adli surec sonucunun beklenilecegi 657 de yazıyor diye hatırlıyorum. 657 ye bi bakın bence.
temha35, 3 yıl önce
Merhaba yukarıda yazdığım durum ile ilgili yardımcı olma şansınız varmı acaba

Erya06
Aday Memur
29 Ekim 2020 19:33

Hocam teşekkür ederim cevabınız için. Kuruma başvurdum ancak cevap aynı ihraçta iade için sgk ve devlet personel başkanlığı silinmesi yönünde talimat vermiş. Ancak açıktan iadeleri silmemeleri gerektiğini ısrarla söylemiş. Hatta birkaç öğretmenin açık bilgilerini girmedikleri için ilçe milli eğitim ceza almış. Beynim yandı yani çözemiyorum bu nasıl bir eziyet dava mı açsam bilemedim. Naklen üniversiteye geçmek istiyorum ancak hizmet belgesi karşıma çıkıyor.

Hakkaniyet Alınteri, 3 yıl önce
29 Ekim 2020 19:35

Kamu denetçiligine yazmayi deneyin. Kararların bi bağlayıcı yok ama en azından gundem olusturur. Dava açabilrisin ama sonuçlanması en az 1 yıl sürer.
Erya06, 3 yıl önce

Hocam teşekkür ederim cevabınız için. Kuruma başvurdum ancak cevap aynı ihraçta iade için sgk ve devlet personel başkanlığı silinmesi yönünde talimat vermiş. Ancak açıktan iadeleri silmemeleri gerektiğini ısrarla söylemiş. Hatta birkaç öğretmenin açık bilgilerini girmedikleri için ilçe milli eğitim ceza almış. Beynim yandı yani çözemiyorum bu nasıl bir eziyet dava mı açsam bilemedim. Naklen üniversiteye geçmek istiyorum ancak hizmet belgesi karşıma çıkıyor.

30 Ekim 2020 11:00

Tedbirin kaldırılması: 143 üncü maddede sayılan durumların gerçekleşmesi halinde, bunların aylıklarının kesilmiş olan üçte biri kendilerine ödenir ve görevden uzakta geçirdikleri süre, derecelerindeki kademe ilerlemesinde ve bu sürenin derece yükselmesi için gerekli en az bekleme süresini aşan kısmı,üst dereceye yükselmeleri halinde, bu derecede kademe ilerlemesi yapılmak suretiyledeğerlendirilir.

Memurun göreve tekrar başlatılması zorunlu olan haller:

Madde 143 ? Soruşturma veya yargılama sonunda yetkili mercilerce:

a) Haklarında memurluktan çıkarmadan başka bir disiplin cezası verilenler;

b) Yargılamanın men'ine veya beraatine karar verilenler;

c) Hükümden evvel haklarındaki kovuşturma genel af ile kaldırılanlar;

ç) Görevlerine ve memurluklarına ilişkin olsun veya olmasın memurluğa engel olmıyacak bir ceza ile hükümlü olup cezası ertelenenler;

Bu kararların kesinleşmesi üzerine haklarındaki görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırılır.

Erya06, 3 yıl önce

hukukinsaniii
Müsteşar
01 Kasım 2020 15:56

AYM; Hükme esas alınan gizli ibareli belgelerin davacı-sanığa bildirilmemesi ve bu belgelere karşı savunma hakkı tanınmaması adil yargılanma hakkının ihlalidir.

Bu ilke ihlal edilmektedir, KARARA DA ATIF YAPILARAK GİZLİ BELGELERİN İSTENMESİ GEREKMEKTEDİR

https://t.co/s6ozxsJ7Ce

hukukinsaniii
Müsteşar
04 Kasım 2020 17:11

Göreve iade edilen kişiye fiilen çalışmadığı dönemde ek ödeme yapılması gerektiğine dair Danıştay İçtihadı Birleştirme Kur.Kararı;

KARAR KANUN HÜKMÜNDEDİR, BAĞLAYICIDIR,GÖREVE İADE EDİLENLER MALİ HAKLARINI TALEP EDERKEN BU KARARI SUNMALARINDA FAYDA VARDIR

https://www.hukuksalyardim.net/Forum/danistay-kararlari/goreve-iade-edilen-kisiye-fiilen-calismadiklari-donemde-dahi-ek-odeme-yapilmasi-gerektigine-dair-danistay-ictihadi-birlestirme-kurulu-karari/

Ercan051
Aday Memur
06 Kasım 2020 19:48

Arkadaşlar herkese merhaba ,hv kvvetleri iade sonrası ek ödeme ve tazminatları veriliyormuş bunun ile ilgili ,bir onceki mesajda belirtilen karar ile başvuran kimse varmı acaba ? Ben başvuracağım bu konuda yardımcı olabilecek varmı ?
06 Kasım 2020 19:52

Yasal faizi veriyorlar. Tazminatlara ret veren idare mahkemesi kararı da var mahkeme süreci devam eden de.
Ercan051, 3 yıl önce
Arkadaşlar herkese merhaba ,hv kvvetleri iade sonrası ek ödeme ve tazminatları veriliyormuş bunun ile ilgili ,bir onceki mesajda belirtilen karar ile başvuran kimse varmı acaba ? Ben başvuracağım bu konuda yardımcı olabilecek varmı ?
Toplam 412 mesaj
«5678910111213141516»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi