Editörler :
08 Eylül 2019 16:51   


Yurt dışı görevi ve lojman işgali

Kıymetli hocalarım;

eşyamı lojmanın bir odasina koydum ve yurt dışı görevine gittim,üç yıldır yurt dışındayım,yeni vekil bir arkadaş geldi ve eşyayı koyduğum odayı boşaltmamı istiyor,fakat eşyayı koyacak bir yerim olmadiği için,hocamiza yardimci olamıyorum.bu durumda müftülük marifetiyle boşalttıracağını söylüyor,

Şimdi müftülük bana burayi boşalttırabilirmi?ayrıca lojman vakıflar müdürlüğüne ait.

Bu konuda diyanetin bir yönetmelik hükmü varmı?

Şimdiden engin bilgileriniz için teşekkür ederim

08 Eylül 2019 21:31

Mahzun_
Müsteşar
Hocam normalde o lojman sen kadrolu olduğun için sana tahsis edilmiş sayılır. bir odasında senin eşyalar var, diğer odaları kullanabilir. Eğer vicdanlı ve anlayışıysa bir şey demez. Vakfa ait konutun kirasını sen veriyorsan zaten sana dokunmamaları lazım. Sen müftüyle görüş istersen. Birde kamu konutları kanununu incelemeni öneririm. 2946 sayılı kanundu sanırım
08 Eylül 2019 21:43

Aborda
Şef

Bu soruyu sormanız bile abesle iştigalin zirvesidir. Elbette boşaltacaksın. Benciliğin alemi yok.

08 Eylül 2019 21:55

Mahzun_
Müsteşar

Bu soruyu sormanız bile abesle iştigalin zirvesidir. Elbette boşaltacaksın. Benciliğin alemi yok.


Aborda, 1 ay önce - Alıntıya git
Duygusal cvp vermeye gerek yok. Yurt dışı görevine gitmiş adam. Kadrosu hala orda, tayini çıkmamış. Eğer kirasını da ödüyorsa lojman o adamındır. ayrıca vekil imam kullanabilsin diye bir oda hariç diğerlerini boş bırakmış. ben 7 ay vekillik yaptığımda da lojmanın bir odasına kadrolu arkadaş eşyasını koymuştu, ben iki odayla idare ettim. adama çık burayı boşalt demedim. vekalet bitince kadrolu arkadaş geri geldi lojmana. Doğal ve makul olan budur. Yaşamayan bilmez. Şimdi bu adamın evi yok, daha alamamış, imkanı yok, atacak mı eşyaları, satacak mı. kolay mı ev kurmak yeni ev döşemek. Dışardan bakınca 'boşaltacaksın tabi' demek kolay. İnsani olmak lazım biraz.
09 Eylül 2019 00:33

Vincitomniaveritas
Aday Memur

Bu soruyu sormanız bile abesle iştigalin zirvesidir. Elbette boşaltacaksın. Benciliğin alemi yok.


Aborda, 1 ay önce - Alıntıya git
Aborda çok kaba ve bencilsiniz! Az önce kendinizi ifade etmiş oldunuz.
09 Eylül 2019 02:13

lastship
Şef
Sende diyeceksinki madem öyle sırf sana kıllık olsun diye yurt dışı görevini bırakıp geliyorum sen boşalt lojmanı ..asıl gelince vekilin görevi sona erer...3 te 2 maaş 3 te 2 lojman... vekil arkadaş anlayışlı olması lazım... (lojman kirasını vekil ödese bile...) cidden sanki görevden geri donmuş gibi izine git ne yapacak bakalım... en son ihtimalde kira kaç paraysa oda sayısına böl işgal ettigin odanın parasını ödemeyi teklif et.
09 Eylül 2019 02:47

murtah
Aday Memur

Aborda isimli şahısı kale alıp cevap vermiyeceği

09 Eylül 2019 02:55

murtah
Aday Memur

cevap ve önerileriniz için müteşekkirim,

09 Eylül 2019 18:52

Aborda
Şef

Aborda isimli şahısı kale alıp cevap vermiyeceği


murtah, 1 ay önce - Alıntıya git

Teşekkür ederim.

10 Eylül 2019 21:48

paslıcivi
Şube Müdürü

Bu soruyu sormanız bile abesle iştigalin zirvesidir. Elbette boşaltacaksın. Benciliğin alemi yok.


Aborda, 1 ay önce - Alıntıya git
Abesle iştigali geçtiniz bir de zirveye konuşlandırdınız, tebrikler. Demek ki bu ve benzeri durumların üzerinde bir şey olduğunda abesle iştigal konusunu bir daha dile getiremeyeceksiniz gibi duruyor. Öte yandan yaptığınız yorumun, kaba, nezaketten uzak ve halden anlamayan bir tarzda olduğunu belirtmek isterim. Teşekkürler.
11 Eylül 2019 13:55

banamazlum
Memur

Normal şartlarda azun süreli Yurtdışı görevine gittiğiniz için her ne kadar kadronuz orada ise de lojmanı tamamen boşaltmanız gerekir diye tahmin ediyorum. Bu sadece tahmin . Resmi olmanın dışında sizin bir bağlantınız burası ile kalmıyor. Zannediyorum bu konuda kanuni , resmi bir düzenleme de yok yani bir boşluk var. Müftülüğü yani vakıf sorumlularına sorarsan büyük ihtimalle boşalt veya aranızda anlaşın diyerek işin içinden çıkmayı seçerler. Ancak insani olarak yerinize gelen vekil arkadaş öncelikle yardımlaşmayı öğrenmeli sonra da vekil imamlık yapmalı. zaten insanlığı , fedakarlığı , İ’sar ı bilmiyorsa vekil imamlık yapması da birhayli zor. Sizin ile inatlaşırsa o zararlı çıkar. Bir arkadaşın dediği gibi yarın aniden lojmanı boşalt ben geri dönüyorum dediğinizde adam ortada kalır ki bu durum yurtdışı görevi yapan için her zaman ihtimal dahilindedir. lojman çok küçük ve adama yetmiyor ise o ayrı ama geniş bir lojman ise arkadaşın mızıkçılık yapması çok gereksiz ve ahlaki değil. Maddi olarak durumu iyi olan hiçbir arkadaş yurdışına gidip o kadar sıkıntıyı , kahrı çekemez. Yurdışına giden genel olarak bir evim olsun bir arabam olsun diye gider. Hal böyle olunca da yerinize gelen vekilin bunu dikkate alması gerekir. Ev eşyası azımsanacak bir konu değil .. hadi diyelim ki kaba şeyleri bir şekilde dağıttınız yine de ev olunca onlarca atılamaz eşya kalıyor. Onun için ne edip eyleyip bu vekil arkadaş ile cedelleşmeden konuşun idare etsin idare etmez ise başka yere gitsin ya da ayrılsın o şartları kabul eden biri bulunur. sonuçta en iyi yol vekil ile konuşarak bir çözüm yolu bulmanız yoksa işi resmiyete falan bırakırsanız iş zor gibi görüyor.

11 Eylül 2019 17:59

saraykentli
Aday Memur

yıllar önce ben de yurtdışına görevli giden bir hocamızın yerine vekil imamlık yaptım hocamızın eşi ve çocukları lojmanda kaldılar ve ben onlara hiç bir zaman lojmanı boşaltın demedim ve kiralık evde oturdum. vekil imama lojman verilir diye bir hüküm yoktur. lojman kadrolu imamın hakkıdır.

Toplam 11 mesaj
 
ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?