Editörler : Mehmet Balci
10 Eylül 2019 11:49   

Ders muafiyeti hakkında

X üniversitesinde 2.sınıfa geçtim ... Kaydımı silip başka bir üniversiteye geçtiğimde x üniversitesinde gördüğüm derslerden muaf olacak mıyım ? Cevaplarınıza ihtiyacım var arkadaşlar şimdiden teşekkürler

10 Eylül 2019 12:56

mercan1982
Şef

kredi sayılarına ve ders içeriklerine dikkat etmek gerekiyor.

x üniversitesinde haftalık ders kredi sayısı 5 iken yeni üniversitende 4 ise o dersi tekrar alman gerekiyor. ayrıca ders isimlerinin aynı olmasının yanında içeriklerinin de aynı olması lazım.

kaydını sileceğin üniversiteden transkriptin yanında ders içeriklerinin de fotokopisini(aslı gibidir kaşesi de olmalı) istemelisin. yeni üniversitene kayıt yaptıracağın zaman muaf dersler için dilekçe yazdıracaklar. önceki üniversiteden aldığın ders içeriklerini de dilekçene iliştir. o derslere giren hocalara ders içeriklerini gösterip muaf olup olamayacağına hocalar karar verecekler.

4 senedir üniversitede çalışıyorum. gördüğüm kadarıyla buradaki prosedür bu şekilde işliyor.

10 Eylül 2019 13:19

mercan1982
Şef

x üniversitesinde haftalık ders kredi sayısı 5 iken yeni üniversitende 4 ise o dersi tekrar alman gerekiyor. ayrıca ders isimlerinin aynı olmasının yanında içeriklerinin de aynı olması lazım.

kaydını sileceğin üniversiteden transkriptin yanında ders içeriklerinin de fotokopisini(aslı gibidir kaşesi de olmalı) istemelisin. yeni üniversitene kayıt yaptıracağın zaman muaf dersler için dilekçe yazdıracaklar. önceki üniversiteden aldığın ders içeriklerini de dilekçene iliştir. o derslere giren hocalara ders içeriklerini gösterip muaf olup olamayacağına hocalar karar verecekler.

4 senedir üniversitede çalışıyorum. gördüğüm kadarıyla buradaki prosedür bu şekilde işliyor.

mercan1982, 1 ay önce - Alıntıya git

"x üniversitesinde haftalık ders kredi sayısı 5 iken yeni üniversitende 4 ise o dersi tekrar alman gerekiyor."

kısmını yanlış yazmışım.

x üniversitesinde haftalık ders kredi sayısı 4 iken yeni üniversitende 5 ise o dersi tekrar alman gerekiyor.

15 Eylül 2019 22:15

Proxsima06
Aday Memur

x ünide 3 sene okuyup kayıt sildirdim.(azami eğitim sürem bitti)

y ünide aynı bölümü tekrar kazanıp kayıt yaptırdım.

y üniye dilekçe verip 4.sınıftan başlayabilir miyim?

(x üniden y üniye yatay geçiş sıkıntısız yapılabiliyor.Yani her sınıf için ders içerikleri uyumlu)

15 Eylül 2019 22:16

Proxsima06
Aday Memur

3 sene okudum derken 3. sınıf da dahil olarak dersleri verdim

16 Eylül 2019 20:24

mercan1982
Şef

x ünide 3 sene okuyup kayıt sildirdim.(azami eğitim sürem bitti)

y ünide aynı bölümü tekrar kazanıp kayıt yaptırdım.

y üniye dilekçe verip 4.sınıftan başlayabilir miyim?

(x üniden y üniye yatay geçiş sıkıntısız yapılabiliyor.Yani her sınıf için ders içerikleri uyumlu)

Proxsima06, 1 ay önce - Alıntıya git

evet, hiç sorun yaşamadan 4. sınıftan başlarsın.

20 Eylül 2019 10:33

EricCartman59
Şef

evet, hiç sorun yaşamadan 4. sınıftan başlarsın.

Valla bence sorunlar yaşarsın. Devlet Üniversitesinden mi bahsediyorsun yoksa Vakıf Üniversitesimi?

Mesela Namık Kemal Üniversitesini örnek verecek olursam, son 2 yılın derslerini kabul ediyorlar. ( Üniversite yönetmeliğinde yazıyor ) Vakıf üniversiteleri ise Maddi nedenlerden dolayı 3. veya 4. sınıftan başlatmayı tercih etmiyorlar. 2. sınıftan başlatırlarsa ne ala.

Ders isimleri, kredileri ve % 80 içerik tutsa da kabul etmedikleri de oluyor, ama isim tutmasada içerik tutuyorsa kabul ettikleride oluyor.

20 Eylül 2019 10:37

EricCartman59
Şef

Kazanmak istediğin üniversitenin yetkili birisi ile temasa geçip, yatay geçiş işlemlerini sor bence. Bazı üniversitelerde hiç bir sorun yaşamazsanız da bazı üniversiteler uğraştırabilirler. Dikkatli olmakta fayda var.

Toplam 7 mesaj

ANKET
Üniversiteye girişte, bazı bölümler için 'başarı sırası' çıtası getirilmesini;