Editörler : "eskiyara"Pangaea
10 Eylül 2019 18:57

Zorunlu Hizmete Dair Mağduriyet.

Arkadaşlar 2016 yılında atandığımda okulum 3'ün 6'sı idi yani zorunlu hizmet süresi 4 yıl idi.(Ki o tarihte çalıştığım ilçedeki tüm okullar 3/6 yapılmıştı)

Ancak ben göreve başladıktan yarım dönem sonra değişiklik yapıldı ve 3'ün 4'ü oldu yani zorunlu hizmet süresi 5 yıla çıkarıldı.

Kazanılmış hak olarak ben göreve başladıktan sonra değişiklik olduğu için ben 3 yılda zorunlu hizmetimi tamamlıyordum.

Fakat geçen yılın başında yani okulda üçüncü senemi dolduracakken norm fazlası olduğum için birinci dönem geçici görevlendirmeyle başka okula gittim.

(Ki bu gittiğim okulda önce 3/6 iken aynı tarihte yapilan değişiklikle 3/5 yapıldı yani zorunlu hizmet süresi 4 yıl oldu)

Herneyse yarım dönem bu okulda geçici görevlendirme ile çalıştıktan sonra norm fazlası atamaları ile yine o okula atandım ve ikinci dönemle birlikte toplam bir yıl o okulda çalışmış oldum.

Benimle aynı tarihte ilk göreve başladığım okula atanan arkadaşımın zorunlu hizmeti kalkmış.

Benimkinde ise zorunlu hizmetimin bitmesine bir yıl daha var görünüyor.

Ben istek norm fazlası olduğumdan okuldan mecburen başka okula gitmistim ki geçen yıl birinci dönemde kadrom hâla aynı okuldaydı çünkü geçici görevlendirmeydim.

Yani toplamda okuldaki kadrolu sürem 2.5 yıldı.

Benim de zorunlu hizmetimin kaldırılmış olması gerekmiyor mu? Bu konuda ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim?

İşin saçmalığı şu ki 2016'da göreve başladığımda her iki okul da 3/6 idi yani zorunlu hizmeti 3 yıldı;fakat göreve bağlamamdan sonra benim okul 3/4 iken simdi okulum 3/5 oldu yani zorunlu hizmet süresi bir yıl daha kısa şuanda.

Karışık olmuş olabilir ama çok büyük gak kaybı değil mi?

Yardim edin lütfen.

Referai
Şef
10 Eylül 2019 20:27

hocam haklısın ama bunu kimseye izah edemezsin . izah etsende anlayacak ilde veya bakanlıkta yetkili bulamazsın .

hugo.almeida
Kapalı
10 Eylül 2019 20:57

Tamamen yorum yaparak söylüyorum hocam bir bağlayıcılığı olmadan okuyunuz. 2,5 yılınızı tamamladıktan sonra atanmış olduğunuz için gittiğiniz okula tabi oluyorsunuz. Ne şekilde atandığınız bir şey ifade etmiyor. Aynı şekilde atandığınız okulun da önceden hizmet süresinin farklı olmasının sizin atamanız ile hiç alakası yok. Siz atandığınız gün o okulun hizmet süresi ne ise ona tabi oluyorsunuz. Görevlendirme süreniz 90 günden fazla olduğu için o süre zorunlu hizmet kapsamında sayılır. Bir hatam yoksa devam eden 6 ayla birlikte 3,5 yıl zorunlu hizmeti yapmış gibisiniz. Yani bir yıl değil 6 ay falan olmalı eğer yanlış bir hesap yapmıyorsak. Sizinle atanan arkadaşınızın kalkması normal. O o okulun eski sistemine tabi. O okul zorunlu hizmetten çıksa bile o arkadaşın zorunlu hizmeti kalkacaktı.

Hak kaybı kısmına gelince katılıyorum size. Katsayı şeklinde hesaplamalı idi. Ben 2,5 sene çalışıp 5 yıl zorunlu olana atandım. 4. Yılımda 6 yıl olana, en son 7. yılda kalktı zorunlu hizmetim :) Normal şartlarda benim 2,5 yıl sonrası en fazla 1,5 sene daha çalışmam lazımdı(kaba hesap)

şömine
Aday Memur
12 Eylül 2019 01:32

sağol hocam,Allah razı olsun. Bir dilekçe vereceğim yine de.inşallah kalkar

Ozkanozen62
Memur
12 Eylül 2019 23:00

Hocam yönetmelikteki saçma bir madde " son görev yaptığın okulun zorunlu hizmet süresine tabi olursunuz" diyor. bu nedenden dolayı zorunlu hizmetiniz kalkmamıştır. benim de benzer durumum vardı. Yönetmelik açık o yüzden kendinizi yormayın ben çok aşındırmıştım milli eğitimin yollarını. Zorunlu hizmet için mebbiste yazan tarihi bekleyin.

Elaagül
Memur
13 Eylül 2019 11:24

.Arkadaşlar mrb zorunlu hizmet sürem 15.03.2020 tarihinde bitiyor.şuan 2/6 hizmet bölgesi olan bir okuldayım ve tayin istemek durumundayım. Sorum şu; dilekçemi 16.09.2019 tarihinde verince zorunlu çalışma süremden6 Aydan az kaldığı İçin gittiğim yerde muaf olur muyum.

ulubahtlıı
Kapalı
13 Eylül 2019 11:53

Hayır
Elaagül, 5 yıl önce
.Arkadaşlar mrb zorunlu hizmet sürem 15.03.2020 tarihinde bitiyor.şuan 2/6 hizmet bölgesi olan bir okuldayım ve tayin istemek durumundayım. Sorum şu; dilekçemi 16.09.2019 tarihinde verince zorunlu çalışma süremden6 Aydan az kaldığı İçin gittiğim yerde muaf olur muyum.

b3rn4
Müsteşar
13 Eylül 2019 12:04

Bu dönemde ne tsyini hocam? Gideceğiniz okul zorunlu hizmet mi değil mi ona göre değişir.

Elaagül, 5 yıl önce

Elaagül
Memur
13 Eylül 2019 17:22

Tarih olarak 16.09.2019 ile 15.03.2020 arasında 6 Aydan az kalmış hükmü uygulanmaz mı? Yani Meb kalan 6 ayı tamamamlamış saymaz mı?Diyelim tamamalamadı olarak gerçekleşirse zorunlu hizmetimin bitmesi için kalan 6 ay ı mı Zh olan bir okulda mı tamamlamak zorundayım bilgisi olanlar yazarsa memnun olurum .

Elaagül
Memur
13 Eylül 2019 17:24

birde Zh bölgesi olan bir okul değil gideceğim okul.

b3rn4
Müsteşar
13 Eylül 2019 17:56

Normalde gideceğiniz okul zh değilse 6 aydan az kaldığı için tamamlamış sayılırsınız. Ama bu dönemde nasıl bir tayin isteyeceğinizi anlamadığım için kesin konuşamıyorum.

Elaagül
Memur
13 Eylül 2019 18:25

Teşekkür ederim

ulubahtlıı
Kapalı
13 Eylül 2019 23:19

6 ay mevzusu özür grubu tayinlerinde gecerli..
Elaagül, 5 yıl önce
Tarih olarak 16.09.2019 ile 15.03.2020 arasında 6 Aydan az kalmış hükmü uygulanmaz mı? Yani Meb kalan 6 ayı tamamamlamış saymaz mı?Diyelim tamamalamadı olarak gerçekleşirse zorunlu hizmetimin bitmesi için kalan 6 ay ı mı Zh olan bir okulda mı tamamlamak zorundayım bilgisi olanlar yazarsa memnun olurum .

b3rn4
Müsteşar
14 Eylül 2019 06:17

6 ay durumunda özür grubu yazmıyor hocam herhangi bir sebeple zh bölgesinden 1 2 ve 3.alanlara yer değiştiren öğretmenlerden zh bitmesine 6 ay kalanların zh tamamlanmış sayılır yazıyor. ama hep özür grubunda kullanılırdı. Eğer arkadaşın normal bi tayin hakkı vsrsa o da bundan yararlanır.

ulubahtlıı, 5 yıl önce
6 ay mevzusu özür grubu tayinlerinde gecerli..
Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi