Editörler : supporters.
12345678910111213»

lilliana
Aday Memur
05 Kasım 2019 00:28

Evet diğer kurum sınavlarında uygulanan bu kuralın farkındayım, fakat dediğim gibi dışişlerinde yanılmıyorsam bu kural geçerli değil. Şayet olsaydı gayet detaylı olan duyuru veya yönetmelikte bundan bahsedilirdi diye düşünüyorum.

Selftaughtmen
Aday Memur
05 Kasım 2019 07:35

Geçen sene 30 kişilik aday meslek meöurluğu için 119 kişi sözlüye çağırıldı zor bi bilgi değil bakanlığın sitede duyurulardan bulabilirsiniz bu sayılar aşağı yukarı böyledir değişmez ;) bu arada komiksin
whateverbforb, 4 yıl önce

Hmm bu değerli bilgi evrenden mi iletildi

tombombadil999
Aday Memur
05 Kasım 2019 08:48

Ne kadar adayın çağırılacağı aslında önemli değil benim için açıkçası. Bakanlık yine Odatv'ye malzeme vermesin yeter.

juniord
Aday Memur
05 Kasım 2019 10:02

Konsolosluk ve ihtisas memurluğu sınavına giren arkadaşlar, umarım güzel geçmiştir. meslek memurluğu için sınava girmeye hak kazananların listesi ne zaman açıklanır bir tahmini olan var mı?

Talleyrand
Aday Memur
05 Kasım 2019 15:37

Başvuruların kapanmasından 1 hafta sonra yani en geç 14'ünde açıklanır.

juniord, 4 yıl önce

Konsolosluk ve ihtisas memurluğu sınavına giren arkadaşlar, umarım güzel geçmiştir. meslek memurluğu için sınava girmeye hak kazananların listesi ne zaman açıklanır bir tahmini olan var mı?

sergerde87
Kapalı
09 Kasım 2019 13:30

Sınav bana önceki yıllara göre zor geldi. Meslek Memurluğu ayarında değil miydi? Asia new açılımında nelerden bahsettiniz? Ben Afganistan''ın kalkındırılma projelerinden bahsettim, sonra Çin ile işbirliği içinde olduğumuz Orta Kuşak koridorundan bahsettim. Dijital diplomasi de ise arabuluculuk faaliyetlerinde yapay zekalı diplomatların önemli olacağını, sosyal medyada yayımlanan mesajların ülkelerin diplomasi faaliyetlerine yön verdiğini yazdım. Çok mu kötü sizce?

whateverbforb
Aday Memur
10 Kasım 2019 00:54

Bencede mm ayarındaydı. Özellikle Türkçe Kompozisyon sorusunda dış politika önceliklerimizin zaten geniş bir konu olmasına rağmen birde yanında başlı başına bir konu olan dijital diplomasiyide sorması, kompozisyonu kurma yönünde beni çok zorladı.

translator48
Aday Memur
11 Kasım 2019 15:16

Ben soruların bilinçli olarak kapsamlı seçildiğini düşünüyorum. İngilizce kompozisyonda terör ve YTS, Türkçe kompozisyonda dış politika öncelikleri ve dijital diplomasi ayrı ayrı çok detaylı bilgilerin yazılabileceği konular. Amacın da çok kapsamlı bilginin süzülerek kısa ve net bir şekilde, terminoloji de kullanılarak karşı tarafa aktarılma becerisini ölçmek olduğunu düşünüyorum.

Bir de dış politika konusunun yanlış anlaşıldığı kanaatindeyim. Cevabın sitedeki girişimci ve insani dış politikadan ziyade Dışişleri Bakanlığının 2019-2023 Strateji Planında yer alan değerlendirmeler olduğunu düşünüyorum.

whateverbforb
Aday Memur
11 Kasım 2019 18:48

Siz nelere özellikle değindiniz türkçe kompozisyonda peki ?

translator48, 4 yıl önce

Ben soruların bilinçli olarak kapsamlı seçildiğini düşünüyorum. İngilizce kompozisyonda terör ve YTS, Türkçe kompozisyonda dış politika öncelikleri ve dijital diplomasi ayrı ayrı çok detaylı bilgilerin yazılabileceği konular. Amacın da çok kapsamlı bilginin süzülerek kısa ve net bir şekilde, terminoloji de kullanılarak karşı tarafa aktarılma becerisini ölçmek olduğunu düşünüyorum.

Bir de dış politika konusunun yanlış anlaşıldığı kanaatindeyim. Cevabın sitedeki girişimci ve insani dış politikadan ziyade Dışişleri Bakanlığının 2019-2023 Strateji Planında yer alan değerlendirmeler olduğunu düşünüyorum.

translator48
Aday Memur
12 Kasım 2019 09:21

Ben genelde Stratejik Plan doğrultusunda kurmaya çalıştım kompozisyonu. Örneğin 243 diplomatik misyonuyla dünyanın beşinci küresel temsil ağına sahiptir. Önümüzdeki dönemde açılması öngörülen dış temsilciliklerle bu ağı daha da geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu vesileyle hem yurt dışındaki tanınırlık faaliyetlerini artırmayı hem de o ülkelerdeki Türk vatandaşlarının hakkını koruyup ikili ilişkileri geliştirmeyi hedeflemektedir gibi hem mevcut bilgileri hem de gelecek hedeflerini harmanlayarak yazdım ve tek bir konuda aslında bir kaç şeye değinmiş oldum.

Ama şu da var ki üye olduğu topluluklardan hiç bahsetmedim ve belki bu da bir dezavantaj olacak benim açımdan.

Herkes çok farklı şekilde ele almıştır muhakkak ki. Yine söylüyorum bu benim değerlendirmem ve yorumum.

Lithuan
Aday Memur
12 Kasım 2019 13:40

İngilizce kompozisyon kısmında terör ve YTS ile mücadele konusunda nelerden bahsettiniz? Ben PKK ağırlıklı olarak kronolojik sıra ile bir kompozisyon oluşturdum fakat kendi yazımı çok güçlü bulmadım... Uluslararası platformlardaki çabalarımıza değinmeyi aklıma getiremedim, bu konuya değinen varsa nelerden bahsetti acaba?

sergerde87
Kapalı
12 Kasım 2019 14:15

ABD ile YTS konusunda mücadelemiz, Ab ile Afrika Boynuzu çalışması vardı ancak ben Ab ile olanını yazmayı unuttum.

Lithuan, 4 yıl önce

İngilizce kompozisyon kısmında terör ve YTS ile mücadele konusunda nelerden bahsettiniz? Ben PKK ağırlıklı olarak kronolojik sıra ile bir kompozisyon oluşturdum fakat kendi yazımı çok güçlü bulmadım... Uluslararası platformlardaki çabalarımıza değinmeyi aklıma getiremedim, bu konuya değinen varsa nelerden bahsetti acaba?

whateverbforb
Aday Memur
12 Kasım 2019 14:47

Ben de aksine üye olduğu topluluklarda üstlendiği öncü rolden fazlasıyla bahsedip yurtdışı temsil ağına değinmedim. Katılıyorum, herkes farklı yerlerden tutunup yazmıştır bakalım okuyup değerlendirecek olanlar neye nasıl ağırlık verecek.Hepimizin hakkında hayırlısı olsun.

translator48, 4 yıl önce

Ben genelde Stratejik Plan doğrultusunda kurmaya çalıştım kompozisyonu. Örneğin 243 diplomatik misyonuyla dünyanın beşinci küresel temsil ağına sahiptir. Önümüzdeki dönemde açılması öngörülen dış temsilciliklerle bu ağı daha da geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu vesileyle hem yurt dışındaki tanınırlık faaliyetlerini artırmayı hem de o ülkelerdeki Türk vatandaşlarının hakkını koruyup ikili ilişkileri geliştirmeyi hedeflemektedir gibi hem mevcut bilgileri hem de gelecek hedeflerini harmanlayarak yazdım ve tek bir konuda aslında bir kaç şeye değinmiş oldum.

Ama şu da var ki üye olduğu topluluklardan hiç bahsetmedim ve belki bu da bir dezavantaj olacak benim açımdan.

Herkes çok farklı şekilde ele almıştır muhakkak ki. Yine söylüyorum bu benim değerlendirmem ve yorumum.

translator48
Aday Memur
12 Kasım 2019 14:48

Ben de çok kısır kaldım bu konuda. Giriş kısmında tüm terör örgütlerine değindim ama genel olarak PKK, DAEŞ ve YTS üzerine yoğunlaştım. Suriye'ye yönelik operasyonlardan bahsettim ve BM'den bahsedeceğime NATO ile ilgili bir şeyler yazdım. Terminolojiye çok dikkat ettim ama.

Lithuan, 4 yıl önce

sergerde87
Kapalı
12 Kasım 2019 15:11

terminoloji derken ne gibi kelimelere ağırlık verdiniz?

translator48, 4 yıl önce

Ben de çok kısır kaldım bu konuda. Giriş kısmında tüm terör örgütlerine değindim ama genel olarak PKK, DAEŞ ve YTS üzerine yoğunlaştım. Suriye'ye yönelik operasyonlardan bahsettim ve BM'den bahsedeceğime NATO ile ilgili bir şeyler yazdım. Terminolojiye çok dikkat ettim ama.

translator48
Aday Memur
12 Kasım 2019 15:29

Dışişleri Bakanlığının yayımladığı terminoloji listesi var görmüşsünüzdür mutlaka.

YTS göç konusu olduğu için örneğin referral, apprehend, entry ban, removal centre, screening, identification, administrative detention gibi konuyu bildiğimi göstermeye dair kelimeler kullandım.

polyglottr
Aday Memur
12 Kasım 2019 18:00

Staj süreci Hakkında bilgisi olan var mı?

Rjordan
Aday Memur
12 Kasım 2019 20:03

Staj diye bir şey yok arkadaşlar. Bakanlığa girmeye hak kazanırsanız, aday memur olarak başlarsınız. Adaylık süresi bir yıldır. 657 sayılı devlet memurları kanununda esasları belirtilmiştir.

Bakanlığa girdiğiniz andan itibaren maaş almaya başlarsınız. Maaşsız çalışma diye bir şey söz konusu değildir.

Adaylık bittiğinde ise KİM memuru iseniz Ataşe; Meslek memuru iseniz Üçüncü Katip olarak devam eder; mesleğe girişinizin 2 yya da 3. yılında yurt dışı tayinine çıkarsınız.

polyglottr, 4 yıl önce

Staj süreci Hakkında bilgisi olan var mı?

edebbyahu
Aday Memur
12 Kasım 2019 20:59

Yazılı sınav sonuçları tahminen ne zaman açıklanır?

whateverbforb
Aday Memur
12 Kasım 2019 21:39

2 ayı bulur diye düşünüyorum, mm ile birlikte açıklarlar.

edebbyahu, 4 yıl önce

Yazılı sınav sonuçları tahminen ne zaman açıklanır?

Toplam 1311 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi