Editörler : hopaliSafak Vaktii
05 Ekim 2019 05:25   

21 saat üzeri ders istememe hakkım var mı?

Arkadaşlar okulumda branşta 48 saat ders var.Tek kadrolu öğretmenim.24 saat olarak ücretliyle paylaştık.Ücretli eski dershaneci başka bir yerde kursa gidicek ders 6 saat dersini bana verdiler.30 ders girmem önemli değil ama eski kurumumda da bu eski dershanecilerin proje okullarına görevlendirme gitmeleri nedeniyle hep 30 saat derse girdim.En son yer değiştirdim.Gittiğim yerde aynı durumla karşı karşıya kaldım.Ne yapabilirim millieğitimin değilde eski dershanecilerin personeli gibi hisediyorum.Bu durumda 21 saat üzeri ders istememe hakkım var mı?Cevaplarsanız sevinirim.

05 Ekim 2019 06:31

descent
Memur

Bende bu sene gorevlendirildigim okulda 28 saat derse giriyorum tek kadro var. ve 21 in uzerine girmek istemedigimi soyledim ama 31 e kadar tek ogretmen calisir dedi idare. Okulun asil kadrolu ogretmeni de bu yuzden tayin isteyip gitmis ve bende baska carelere bakiyorum yoksa inanin okadar ders saati haftanin 5 gunu cekilecek gibi durmuyor...

05 Ekim 2019 06:44

RaSKaH
Şube Müdürü

Bende bu sene gorevlendirildigim okulda 28 saat derse giriyorum tek kadro var. ve 21 in uzerine girmek istemedigimi soyledim ama 31 e kadar tek ogretmen calisir dedi idare. Okulun asil kadrolu ogretmeni de bu yuzden tayin isteyip gitmis ve bende baska carelere bakiyorum yoksa inanin okadar ders saati haftanin 5 gunu cekilecek gibi durmuyor...

descent, 3 hafta önce - Alıntıya git
Genel bilgi ve meslek öğretmeniyseniz 21 saatten fazla girmeme hakkınız var. MEB yönetici ve öğretmenlerin ek ders yönetmeliği madde 6 1 c)
05 Ekim 2019 09:53

ashil13
Daire Başkanı
Genel bilgi ve meslek öğretmeniyseniz 21 saatten fazla girmeme hakkınız var. MEB yönetici ve öğretmenlerin ek ders yönetmeliği madde 6 1 c)
RaSKaH, 3 hafta önce - Alıntıya git

kültür dersi (branş)öğretmenleri şeklinde düzelim. Meslek dersi öğretmenlerinin böyle bir hakkı yok.

Branş öğretmenine isteği dışında haftalık 21 saatten fazla ders görevi verilemez. Bu konuda yazılacak bir dilekçe yeterlidir.

05 Ekim 2019 11:25

ersey
Aday Memur

Çok ince bir durum gerçekten. İdare de öğretmen de haklı. Öğretmen varsa özel bir durumu (sağlık, çocuk, y. Lisans, vb.) idareye durumunu anlatabilir. İdareyeikna edebilmek önemli. Eğer sırf yönetmelikte var diye idareye rağmen ders alınmazsa idareninde farklı tasarrufları (ders programını karışık dağıtabilir, boş güne nöbet yazabilir, vb.) olabilir.

05 Ekim 2019 16:05

H-ışık
Şef

İdareyle sorun yaşamak istemiyorum.Hep aynı şey başıma geliyor.Birilerinin istemediği derse girmek zorunda kalıyorum.Zoruma giden o.

05 Ekim 2019 21:04

balarest
Genel Müdür
15 saat maaş 6 saat zorunlu 21 saat girmek zorundasınız. Girmeme gerekceniz kimseyi ilgilendirmez. Lakin idare idarecilik ahlaki değerlerini ayak altına alırsa huzursuz olursunuz
09 Ekim 2019 21:27

ttolstoyevskii
Aday Memur

balarest , ashil13 ve RaSKaH hocalarım peki okulumda sadece 16 saat dersim var.

09 Ekim 2019 21:29

ttolstoyevskii
Aday Memur

İsteğim dışında(resen) bölgemdeki başka bir okula 5 saat görevlendiridim. Bu doğru mudur

09 Ekim 2019 21:32

ttolstoyevskii
Aday Memur

Okulumda 15 saati(aylık karşılığı) doldurmama rağmen 21 saat denilip resen başka okula görevlendiril

09 Ekim 2019 21:45

RaSKaH
Şube Müdürü

Okulumda 15 saati(aylık karşılığı) doldurmama rağmen 21 saat denilip resen başka okula görevlendiril

ttolstoyevskii, 2 hafta önce - Alıntıya git
15+6=21 saat zorunlu olmasına rağmen 15 hatta 10 saat derse giren öğretmenini başka okula görevlendirme vermek istemeyen okul yönetimi görevlendirme çıkarmamak için sümen altı edebilir durumu. Ancak yasal süreç 21+
09 Ekim 2019 22:11

***TÜRKÇECİ-32***
Şube Müdürü

Toplamda 21 saat derse giriyorsanız (kurslar vb normal ders dışı diğer saatler sayılmaz) kimse 21den fazlasına girmek için sizi zorlayamaz ya görevlendirme birisi girer der tamamlama yoluyla ya ücretli ayarlanır o yoksa

09 Ekim 2019 22:12

ttolstoyevskii
Aday Memur

RaSKaH hocam okulumda olsa tamam 21 saat mecbur gireyim ama okulumda yok 21 saat

09 Ekim 2019 22:25

ttolstoyevskii
Aday Memur

Toplamda 21 saat derse giriyorsanız (kurslar vb normal ders dışı diğer saatler sayılmaz) kimse 21den fazlasına girmek için sizi zorlayamaz ya görevlendirme birisi girer der tamamlama yoluyla ya ücretli ayarlanır o yoksa

***TÜRKÇECİ-32***, 2 hafta önce - Alıntıya git

Üstadım kendi branşımda 16 saat derse giriyorum. Ayrıca 9 saat de dyk kursum var. 6 saat de Egzersiz yapıyorum. Yani demek istediğim 15 saatten (aylık karşılığı) sonrası ek derstir. Yani okulumda 16 saat değil de 21 saat dersim olsa

mecburen girmem gerekiyor biliyorum. Ama 16 saat var ve aylık karşılığımı da doldurmama rağmen neden resen

başka bir okula (21 saati tamamlamaya) neden

resen( zorla) gönderiliyorum. Madem 15 ten sonrası

ekders ise ve belki ben ekders istemiyorum. Neden farklı

bir okula aylık karşılığımı doldurduğum halde RESEN 5

SAAT İÇİN GÖREVLENDİRİLİYORUM ??

09 Ekim 2019 22:39

***TÜRKÇECİ-32***
Şube Müdürü

21 saat hesabında DYK ve egzersiz sayılmaz ondan verebilirler

09 Ekim 2019 22:57

RaSKaH
Şube Müdürü

Üstadım kendi branşımda 16 saat derse giriyorum. Ayrıca 9 saat de dyk kursum var. 6 saat de Egzersiz yapıyorum. Yani demek istediğim 15 saatten (aylık karşılığı) sonrası ek derstir. Yani okulumda 16 saat değil de 21 saat dersim olsa

mecburen girmem gerekiyor biliyorum. Ama 16 saat var ve aylık karşılığımı da doldurmama rağmen neden resen

başka bir okula (21 saati tamamlamaya) neden

resen( zorla) gönderiliyorum. Madem 15 ten sonrası

ekders ise ve belki ben ekders istemiyorum. Neden farklı

bir okula aylık karşılığımı doldurduğum halde RESEN 5

SAAT İÇİN GÖREVLENDİRİLİYORUM ??

Bu sorunun cevabı şudur: bizim gibi idareciler İDARE eder. Başka yerdeki yöneticiler mevzuat ne ise onu uygular.
09 Ekim 2019 23:14

ttolstoyevskii
Aday Memur

Hocam yani mevzuat kendi okulunda

15 saati (aylık karşılığı ders saatini) doldurmayanı mı

YOKSA

21 saati mi dolduramayanı başka okula RESEN

görevlendirebilirsin diyor ??

10 Ekim 2019 08:37

bedenci1986
Şube Müdürü

hocam ekders kararı açık ben 21 saatten fazla ders istemeyen öğretmenime asla fazlasını vermiyorum. ders bütünlüğü bozulmaması adına 22 veriyorum bazen, geri kalan dersler içinde ücretli öğretmen istiyorum. Müdürünle inatlaşmadan durumu anlatan bir dilekçe ver.

10 Ekim 2019 09:11

ashil13
Daire Başkanı

balarest , ashil13 ve RaSKaH hocalarım peki okulumda sadece 16 saat dersim var.

Hocam kalan 5 saat için görevlendirme yapabilirler. Bir arkadaşımı 18 saat dersi varken 2 saat için başka okula yollamışlardı. İhtiyaç varsa yaparlar.

Toplam 18 mesaj

ANKET
Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmayı nasıl buldunuz?