Editörler : hopaliSafak Vaktii
07 Ekim 2019 14:33

fhurghan
Şef

1) Madem daha öncesinde sana cevap verememişim yazacaklarımı şimdi dikkatle oku bakalım."Ekonomik çöküş" yeni değil, yıllardır yazıp durur dediğine göre bundan 3 yıl önceki nickimin "ekonomik kriz" nicki olduğunu da hatırlaman gerek.O zamanlar da ülke ekonomisi krize girecek ve atama sayıları senede 60-70 binden 40 binlere ve sonra da 20 binlere düşecek, işsizlik ve hayat pahalılığı gitgide artacak dediğimde forumdaki herkes beni Fetöcü olmakla, ucuz muhalefet yapmakla,karamsarlık yaymakla suçluyordu.Tarih kimi haklı çıkarıyor yavaş yavaş görüyoruz sanırım.Bundan sonra da ülke ekonomisi eğer nickimde yazdığı gibi çökerse ahlaklı bir insan olduğunu düşünüyorsan bu foruma girip "sen haklı çıktın" demeni bekleyeceğim.Bakalım bunu başarabilecek misin göreceğiz! Yoksa 3 sene önce de beni karamsarlık yaymakla suçlayan kişiler arasında başka bir nickle) sen de var mıydın?;)

2) Bu ülkede periyodik olarak kriz olur" diyerek bana kahkaha artırdın.Çok ilginç bir doğa yasası herhalde bu,niye oluyor acaba kriz? Niye Almanya, İngiltere veya İsveç gibi bir ülkede bu kadar sık kriz olmuyor da bizimkinde oluyor? Gitgide ekonomik anlamda dışa bağımlı, üretimi düşen,katma değerli üretim yapamayan bir ülke olduğumuz için olabilir mi? Evet,bu 17 yıllık cahiller iktidarından önce de çok iyi durumda değildik ama şu andaki gibi kendi ni doyuramayan, dışardan bol bol tarım ürünleri ve hayvan ithal eden bir ülke değildik.Dış borcumuz da hiç bu kadar fazla olmamıştı.Ülkenin orta gelir grubuna sahip insanları da hiç bu kadar zorlanmamıştı.Kaldı ki daha krizin çok daha başlarındayız,daha hiçbir şey görmedik durun bakalım.

3) Şu anki iktidar ekonomiyi daha da batırır ve daha önceki krizlerdeki gibi yeni bir parti gelir durumu toparlar demişsin.Irak halkı da Saddam diktatörlüğü ve yoksulluk altında kıvranırken aynı şeyi düşünüyormuş ve Suriye halkı da Esad yönetimi altında aynı şeyleri düşündü ve düşünmeye devam ediyor.Geldikleri nokta da çok acı bir iç savaş ve adım adım bölünme.Acaba bizdeki Erdogan da böyle bir projenin parçası olarak günümüze kadar getirilmiş ve başkan yapılmış olabilir mi? Ayrıca yaşadığımız şeyin dünyadaki başkanlık rejimi örnekleri ile yakından uzaktan benzeşmediğini biraz bilgisi olan herkes söylüyor.Adını masum şekilde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi koyarak adeta Osmanlı saltanat rejimini kaktırdılar bize.Nerde güçler ayrılığı,nerde yargının bağımsızlığı,nerde yürütme üzerindeki denge denetleme mekanizmaları? Ülke ekonomisi daha da beter hâle geldikçe tıpkı "Diktatör Saddam, Diktatör Kaddafi, Diktatör Esad" söylemleri nasıl dış güçler tarafından piyasaya sürüldüyse bizde de aynısının olacağından kimsenin kuşkusu olmasın.Yani bizdeki başkanlık sistemi de sürekli şikayet edilen "üst aklın" bir projesiydi.Sürekli "üst akıldan" şikayet ettiğimize göre de demek ki "alt akla" sahip olduğumuzu,üst aklın hilelerini yiyecek kadar cahil olduğumuzu kabul ediyoruz demektir.Sadece biz değil çevremizdeki Irak,Suriye,Libya,Mısır gibi ülkeler de aynı diktatörleşme projenin esiri oluyorlar sa bunlara genel ve aşağılayıcı bir tanımla "Ortadoğu bataklığındaki cahil ülkeler" sıfatını yapıştırmak haksızlık olmasa gerek!

4) İşsiz kalan, yoksullaşan, çoluğunu çocuğunu besleyemeyen halk eğer yönetim tarafında bunlara çare bulabilecek yetkinlikte insanlar da yoksa zenginin malına saldırır,bu da adeta tarihin bir yasasıdır.Sonunda Irak,Suriye,Libya'daki gibi durum o kadar kötüleşir ki gelinen durumdan fakir zengini suçlar,zengin fakiri suçlar,kimisi Kürt kökenlileri suçlar, muhafazakarlar Kemalistleri suç lar,Kemalistler muhafazakarları suçlar ve gizli kalan nefretler açığa çıkar.

5) "İmf'nin yolda kredi kartı dağıtan bir bankadan farkı yok" diyerek yine cahilce ahkâm kesmişsin.İmf'de ABD'nin ağırlığından haberin var mı acaba? Ya da Batı dünyası tarafından "İslâmî diktatörlükle yönetilen ülke" etiketi yapıştırılacak olan Ortadoğu bataklığındaki bir ülkeye kim neyine güvenerek kredi versin ki?

Tüm bu yazdıklarımda tarih beni haksız çıkarırsa aynı nickimle forumdaki herkesten özür dilemeyi ve hesabımı kapatıp bir daha da forumda yazmamayı kabul ediyorum.Pek sen yazdıklarında haksız çıkarsan aynısını kabul ediyor musun? Yoksa yine önceki nicklerinden çok farklı bir nickle foruma girip bilgiçlik taslayacak mısın?


ekonomik.çöküş, 2 hafta önce - Alıntıya git
ogretmen atamasini bilemedin kanka bu sene 20 max olacak dedin, 40 oldu :)
07 Ekim 2019 14:39

lieebee
Memur
bu ekonomik cokus mudur nedir oyle bir konusuyor ki sanirsin bunun soyledigi seyleri baska kimse bilmiyor..kimse bir sey bilmiyor da sadece bu biliyor..surekli surekli yazmasi da insan da suphe uyandiriyor..niye? niye surekli yaziyorsun amacin ne ? buyuk bir depremi bile onceden bilsen uyarmak icin bu kadar yazmazsin...ilginc ilginc tipler sanal alemi kaplamis durumda.
07 Ekim 2019 14:55

eray1818
Kapalı

ekonomik çöküş , söylediğin şeylerde doğruluk payı var. ama nolur bunları burada sürekli sürekli dile getirme güzel kardeşim. atama bekleyen öğretmenler olarak artık etrafımızda negatif şeyler görmek istemiyoruz.umutlarımızla yaşamak istiyoruz. varsın atamasınlar,nasipten öte köy yok derler ama umudumuzu kaybederek de yaşamak istemiyoruz. negatiflikleri dillendirme artık dostum.yaşayıp görelim.zaten hayat zorluğu ile mücadele ederken sizin gibi insanların atamanız olmayacak mesajları bizi daha çok yıpratıyor ve üzüyor.biliyorum sen de vatanının iyiliğini istediğin için bu yorumları yapıyorsun ama bu ülkenin evlatlarını daha çok üzüyorsun. yapma güzel kardeşim. sus bırak bir şey deme, lütfen.

07 Ekim 2019 14:57

ekonomik.çöküş
Genel Müdür
ogretmen atamasini bilemedin kanka bu sene 20 max olacak dedin, 40 oldu :)
fhurghan, 2 hafta önce - Alıntıya git

Atama sayısını tam olarak bilememek çok önemli değil, ekonomik krizin gelmekte olduğunu 3 sene öncesinden görebilmişim ya benim için önemli olan bu.

İsterlerse bundan sonra da bütçeyi hoplatıp atama bekleyen 500 bin öğretmen adayını tek seferde atasınlar, ülke ekonomisi battıktan ve öğretmenler kuru ekmeğe talim ettikten,kimse öğretm enleri takmadıktan,Doğu ve Güneydoğu'da da öğrenciler derslere girmek yerine tarlada çalışıp sokaklarda mendil, sakız sattıktan sonra öğretmen olsanız ne olur olmasanız ne olur!

Yani bu gidişle 2-3 sene içinde ekonomik şartlar yüzünden Doğu ve Güneydoğu'daki öğrencilerin çoğu bir işte çalışmaktan sizin derslerinize girmeyecek.Ancak sizler kuru ekmeğe talim edecek kadar kıt kanaat bir maaşı devletten almaya devam edersiniz belki ve buna da şükür diyerek tipik bir Ortadoğulu olarak yaşamınıza devam edersiniz.

07 Ekim 2019 16:02

chris001
Memur

ülkede ekonomimin iyi olmadığı doğru.ama eleştirirken birilerinin ağzıyla konuşanlar var.17 yıldır diye başlayan partizanlar var.milleti kimse aşağılayamaz.milletin senın görüşünden farklıbir partiye oy vermesi milleti cahil yapmaz.sen ve o ideolojik partin bu milleti hiç anlayamadınız

07 Ekim 2019 16:17

chris001
Memur

ekonomik kriz olduğuna herkes hemfikir.ancak global bir dünyada yaşıyoruz. çoğu ülke aynı durumda.hükümetin hataları elbette var.ama öyle şeyler söyledin kı sanki burası Somali.bu ülke o kadar düşmedi.eleştirirken de milleti aşağılamaktan vazgeçin çok kültürlü arkadaşlar.Allah sizin ideolojınızden bu milletikorusun.zaten her seçimde bu millet pabuç bırakmaz size.aşağılasanız da.gayrı milli be ideolojik ınsanlar

07 Ekim 2019 16:41

fhurghan
Şef

ekonomik kriz olduğuna herkes hemfikir.ancak global bir dünyada yaşıyoruz. çoğu ülke aynı durumda.hükümetin hataları elbette var.ama öyle şeyler söyledin kı sanki burası Somali.bu ülke o kadar düşmedi.eleştirirken de milleti aşağılamaktan vazgeçin çok kültürlü arkadaşlar.Allah sizin ideolojınızden bu milletikorusun.zaten her seçimde bu millet pabuç bırakmaz size.aşağılasanız da.gayrı milli be ideolojik ınsanlar


chris001, 2 hafta önce - Alıntıya git
Istanbul secimlerini gorduk direkt yansimasini 2023 gelmeden goreceksin. Bu kadar net, reis bile diyor, milleti ikna etmeye calisin yenildik diye.
07 Ekim 2019 18:30

chris001
Memur

cok komıksın.bu millet sizi ne zaman secti ki şimdi seçsin.hükümete mesaj verdi o seçimde sadece.karşıda rakip kim olsa kazanırdı.Allah bu milleti sizin ideolojinizden korusun.millete çektirdiğiniz hor cahıl gördüğünüz günler geride kaldı.süz teröristlerle devam edin.ayrıca ben oy kullanmıyorum.

07 Ekim 2019 19:01

fhurghan
Şef

cok komıksın.bu millet sizi ne zaman secti ki şimdi seçsin.hükümete mesaj verdi o seçimde sadece.karşıda rakip kim olsa kazanırdı.Allah bu milleti sizin ideolojinizden korusun.millete çektirdiğiniz hor cahıl gördüğünüz günler geride kaldı.süz teröristlerle devam edin.ayrıca ben oy kullanmıyorum.


chris001, 2 hafta önce - Alıntıya git
ben chpli ya da hdpli degilim, millet chpyi baska alternatif olmadigindan sececek, iyi oldugu icin degil. Bu zamlari, enflasyonu olseniz millete anlatamazsiniz, ortadogu secmeninin siyasi tercihini degistirecek tek sey vardir, o da ZAM. Bu hukumet bu zamlari durduramazsa sonu yakin. Zamlar artarak enflasyonu indirmeye calisiyorlar ama yemez.
07 Ekim 2019 21:39

utachi
Aday Memur

İstediğiniz gibi düşünmek hakkınız tabiki,size umut olmaya da çalışmıyorum ama atama için bundan daha güzel haber olamazdı.3600 ün maliyetini arkadaş yazmış,bir de doğuda görev yapan öğretmenlere +1000 tl var.Sadece 1000 tl nin yıllık maliyeti,yıllık 40 bin atama.Şimdi bütçe bölünmeden istedikleri gibi atama yapabilirler


hsybroaaa, 2 hafta önce - Alıntıya git

inşallah dediğiniz gibi olur da 3600e gidecek para atamalara kullanılır

08 Ekim 2019 12:30

tg2029
Şef

1) Madem daha öncesinde sana cevap verememişim yazacaklarımı şimdi dikkatle oku bakalım."Ekonomik çöküş" yeni değil, yıllardır yazıp durur dediğine göre bundan 3 yıl önceki nickimin "ekonomik kriz" nicki olduğunu da hatırlaman gerek.O zamanlar da ülke ekonomisi krize girecek ve atama sayıları senede 60-70 binden 40 binlere ve sonra da 20 binlere düşecek, işsizlik ve hayat pahalılığı gitgide artacak dediğimde forumdaki herkes beni Fetöcü olmakla, ucuz muhalefet yapmakla,karamsarlık yaymakla suçluyordu.Tarih kimi haklı çıkarıyor yavaş yavaş görüyoruz sanırım.Bundan sonra da ülke ekonomisi eğer nickimde yazdığı gibi çökerse ahlaklı bir insan olduğunu düşünüyorsan bu foruma girip "sen haklı çıktın" demeni bekleyeceğim.Bakalım bunu başarabilecek misin göreceğiz! Yoksa 3 sene önce de beni karamsarlık yaymakla suçlayan kişiler arasında başka bir nickle) sen de var mıydın?;)

2) Bu ülkede periyodik olarak kriz olur" diyerek bana kahkaha artırdın.Çok ilginç bir doğa yasası herhalde bu,niye oluyor acaba kriz? Niye Almanya, İngiltere veya İsveç gibi bir ülkede bu kadar sık kriz olmuyor da bizimkinde oluyor? Gitgide ekonomik anlamda dışa bağımlı, üretimi düşen,katma değerli üretim yapamayan bir ülke olduğumuz için olabilir mi? Evet,bu 17 yıllık cahiller iktidarından önce de çok iyi durumda değildik ama şu andaki gibi kendi ni doyuramayan, dışardan bol bol tarım ürünleri ve hayvan ithal eden bir ülke değildik.Dış borcumuz da hiç bu kadar fazla olmamıştı.Ülkenin orta gelir grubuna sahip insanları da hiç bu kadar zorlanmamıştı.Kaldı ki daha krizin çok daha başlarındayız,daha hiçbir şey görmedik durun bakalım.

3) Şu anki iktidar ekonomiyi daha da batırır ve daha önceki krizlerdeki gibi yeni bir parti gelir durumu toparlar demişsin.Irak halkı da Saddam diktatörlüğü ve yoksulluk altında kıvranırken aynı şeyi düşünüyormuş ve Suriye halkı da Esad yönetimi altında aynı şeyleri düşündü ve düşünmeye devam ediyor.Geldikleri nokta da çok acı bir iç savaş ve adım adım bölünme.Acaba bizdeki Erdogan da böyle bir projenin parçası olarak günümüze kadar getirilmiş ve başkan yapılmış olabilir mi? Ayrıca yaşadığımız şeyin dünyadaki başkanlık rejimi örnekleri ile yakından uzaktan benzeşmediğini biraz bilgisi olan herkes söylüyor.Adını masum şekilde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi koyarak adeta Osmanlı saltanat rejimini kaktırdılar bize.Nerde güçler ayrılığı,nerde yargının bağımsızlığı,nerde yürütme üzerindeki denge denetleme mekanizmaları? Ülke ekonomisi daha da beter hâle geldikçe tıpkı "Diktatör Saddam, Diktatör Kaddafi, Diktatör Esad" söylemleri nasıl dış güçler tarafından piyasaya sürüldüyse bizde de aynısının olacağından kimsenin kuşkusu olmasın.Yani bizdeki başkanlık sistemi de sürekli şikayet edilen "üst aklın" bir projesiydi.Sürekli "üst akıldan" şikayet ettiğimize göre de demek ki "alt akla" sahip olduğumuzu,üst aklın hilelerini yiyecek kadar cahil olduğumuzu kabul ediyoruz demektir.Sadece biz değil çevremizdeki Irak,Suriye,Libya,Mısır gibi ülkeler de aynı diktatörleşme projenin esiri oluyorlar sa bunlara genel ve aşağılayıcı bir tanımla "Ortadoğu bataklığındaki cahil ülkeler" sıfatını yapıştırmak haksızlık olmasa gerek!

4) İşsiz kalan, yoksullaşan, çoluğunu çocuğunu besleyemeyen halk eğer yönetim tarafında bunlara çare bulabilecek yetkinlikte insanlar da yoksa zenginin malına saldırır,bu da adeta tarihin bir yasasıdır.Sonunda Irak,Suriye,Libya'daki gibi durum o kadar kötüleşir ki gelinen durumdan fakir zengini suçlar,zengin fakiri suçlar,kimisi Kürt kökenlileri suçlar, muhafazakarlar Kemalistleri suç lar,Kemalistler muhafazakarları suçlar ve gizli kalan nefretler açığa çıkar.

5) "İmf'nin yolda kredi kartı dağıtan bir bankadan farkı yok" diyerek yine cahilce ahkâm kesmişsin.İmf'de ABD'nin ağırlığından haberin var mı acaba? Ya da Batı dünyası tarafından "İslâmî diktatörlükle yönetilen ülke" etiketi yapıştırılacak olan Ortadoğu bataklığındaki bir ülkeye kim neyine güvenerek kredi versin ki?

Tüm bu yazdıklarımda tarih beni haksız çıkarırsa aynı nickimle forumdaki herkesten özür dilemeyi ve hesabımı kapatıp bir daha da forumda yazmamayı kabul ediyorum.Pek sen yazdıklarında haksız çıkarsan aynısını kabul ediyor musun? Yoksa yine önceki nicklerinden çok farklı bir nickle foruma girip bilgiçlik taslayacak mısın?


ekonomik.çöküş, 2 hafta önce - Alıntıya git

Beni şaşırttın gerçekten. Ben şura mezunuyum diye başlarsın diye beklemiştim. Ama geri kalan kısmı hiç şaşırtmadı. Cımbızla çekip işine geleni işine geldiği gibi yazıp durmuşsun. Benim madde madde irdelememe nazire yapar gibi aynı madde miktari yazmışın. Benim yazdıklarımı doğrudan alıntı yaparak yazsaydın bari. Zaten benim ilk iki paragraf senin haleti ruhiyenin ne olduğunu ortaya koyuyor.

Yine belirteyim. Senin ne bu yazında ne de önceki yazılarında entelektüel bir insandan tespitler gibi değilde çarşıda pazarda röportaj yapılan insanların bazılarındaki halleri var. Hani şu "amerika ayağını denk alsın. Ben genel kurmay başbakanınızım..." diyenlerden hani.

Ben seni ya da bir başkasını fetöcü diye itham etmem. Kişilerin muhalifliği, tezleri ya da anti tezlerini kabul edilemezde bulmam. Ama seninki kabak tadı verdi. Ankara'da devrimci olarak kendini nitelendirilenlerle sohbetlerimde hep biz çok okuyoruz deyip duruyorlardı. Yahu dedim ne okuyonuz, hepsi birbirinin aynı söylemleri içeren yazılar yazarlar kitaplar... Sakız çiğnemek karın doyurmaz. Siz sakız çiğneyip bugünde ne çok yemek yedim deyip duruyorsunuz. Yaşadığınız topluma, kültüre, coğrafyaya yabancılaşmış kalmışmışsınız. Bu memleketin batılı olması gerektiğini söyleyenlerle ortadoğulu olduğunu söyleyenler arasında pinpon topu gidip geliyor memleket. DAha öncede demiştim kendi tanımlarını ortaya çıkarmazsan tanımlanırsın. Haliyle başkalarının tanımları ile çözümler ararsın. Hoş sende çözüm namına hiç bir emare yok. Sadece şikayetcisin.

1- "Tarih seni haklı çıkarıyormuş." Çocuk gibisin. İşin gücünde yok galiba. Oturup burada sen haklısın dememi bekleyecekmişsin. Ahlaklı insan olduğunu düşünüyorsan gibi ifadeler nedir? Eski nick yeni nick? Kendimi bildim bileli aynı nick var bende.

2- ""Bu ülkede periyodik olarak kriz olur" diyerek bana kahkaha artırdın." Ucuz muhabbetin varacağı seviye bu işte. mesela periyodik olarak darbede olur. Bunada kahkaha atabilirsin. Niye oluyormuş kriz ve ingiltere almanya ve isveçte neden olmuyormuş. Niye olsun ki? İngiltere uzun yıllar sömürge sistemi ile beslenmiş ve beslenmeye devam eden demokrasinin olmadığı krallıkla yönetilen sanayi devriminde kendi ülkesinin çocuk işçilerini ölesiye çalıştıran, akabinde doyuma ulaşınca bunu 2. ve 3. dünya ülkeleri ile devam ettiren krallık. Kolay değil bu çapta bir devletin ve ekonominin sarsılması. Almanya için berlin duvarının yıkılmasından sonra doğu almanyanın sorunlu yapısı büyümesini durdurmuştur. 60 larda 70lerde oluk oluk yurt dışından işçi talep eden almanya 90lara gelindiğinde elindekileri gitmeye zorlar olmuş. İngiltere kadar olmasada kurduğu düzen tarafından beslenmekte. Ancak bavyerada işlerin karışması bir kıvılcıma bakar. İsveç demişsin. İskandinav ülkeleri başta olmak üzere belçika gibi hawaii gibi uydu devletlere hiç birşey olmaz. Dünya savaşsada birşey olmaz. Bunu öngörmek biraz dünya siyaseti ve tarihi bilmekle mümkün.

3- Irak halkı, suriye halkı, gibi söylemler vaktiyle ingiliz projesi olup sizin gibilerin diline bir güzel pelesenk edilmiştir. Ben ortadoğu ifadesini dahi kabul edemezken siz coğrafi olarak bölen sistemi ve onların bölünmesine vesile olan liderleri örnek vermişsin. Mevcut başkanlık ya da cumurbaşkanlığı sistemi eleştirilir hatta değiştirilir. Bunu yapmak için niye örnekler sizin o "ortadoğu" coğrafyasından oluyor. Avrupada bu kadar örnek varken, dünyada bu kadar örnek varken neden hep "ortadoğu"? İngiliz kraliyet sistemini monacodaki prensiliği ispanyayı portekizi neden görmez?Ben bunları matah bulmuyorum. Bizim sisteminde oturduğunu düşünmüyorum. Ancak bu şekil galiz hakaretler de etmiyorum. Bir karar vermen gerekiyor. Demokrasi kalsın mı gitsin mi? Yani bu memleket insanları seçimle doğru kararı veremiyorsa nasıl yapmalıyız?

4-"İşsiz kalan, yoksullaşan, çoluğunu çocuğunu besleyemeyen halk eğer yönetim tarafında bunlara çare bulabilecek yetkinlikte insanlar da yoksa zenginin malına saldırır,bu da adeta tarihin bir yasasıdır.Sonunda Irak,Suriye,Libya'daki gibi durum o kadar kötüleşir ki gelinen durumdan fakir zengini suçlar,zengin fakiri suçlar,kimisi Kürt kökenlileri suçlar, muhafazakarlar Kemalistleri suç lar,Kemalistler muhafazakarları suçlar ve gizli kalan nefretler açığa çıkar." Ben senin yazıklarına kahkaha atamıyorum. Zihniyetin iki kısımdan ibaret. ingiltere almanya isveç ve ırak suriye libya. Senin bu zihniyetin yeni değil. Bu memlekette yalnızda değilsin. Rahmetli Cemil Meriç nede güzel anlatır bu ülkeyi ve bu ülkedekileri...

5-""İmf'nin yolda kredi kartı dağıtan bir bankadan farkı yok" diyerek yine cahilce ahkâm kesmişsin.İmf'de ABD'nin ağırlığından haberin var mı acaba? Ya da Batı dünyası tarafından "İslâmî diktatörlükle yönetilen ülke" etiketi yapıştırılacak olan Ortadoğu bataklığındaki bir ülkeye kim neyine güvenerek kredi versin ki?"HAy senin ortadoğu bataklığına... Ama ondan önce şu yazdıklarının tutarsızlığına bakar mısın? İmf abd nin güdümünde, batı(abd ve avrupa) bize islami diktatörlükle yönetilen ülke diyecek, ortadoğu bataklığı olduğu için kredi vermezmiş. Senin tanımlamalarınla meseleyi okusak bile o kredi verilir ki. Ama sıra önemli.

Abd ortadoğuda daha önce ingilizlerin etnik kimlik üzerine yaptığı siyaseti meshep üzerinden devam ettirmenin yanı sıra her iki tarafa silah satışı gerçekleştirmekten geri durmayacak.(Bkz. İran Irak savaşı) Demokrasi ve özgürlük mottosu ile daha önce kendi getirdiği adamları indirmeye yönelecek. Buna batı islami terör islami diktatör vs gibi sıfatlarla destek atacak. İsrailinde sürece entegresi ile ortadoğu bataklık olacak. Bu durumu fırsat bilenler ülkemizde de aynı durumlar var diye nara atacak. Bunun için diktatör gibi söylemlerin içerdende duyulması önem arzedecek. Halkın seçimi kimi seçtiğine bağlı olarak meşrulaştırılacak. maraşta olduğu gibi aslında var olmayan meseleler içimizde birikmiş gizli kinler gibi ortaya çıkmış gibi gösterilecek. Dış güçler söylemi sakız gibi edilecek. ABD başkanı trump ın türkiye ekonomisini mahvedeceğim sözü deli işte konuşuyor diye geçiştirilecek. Ülke ekonomisinden sorumlu bakanın tecrübesizliği ve bilgisizliği bunun tuzu biberi olacak. Tüm bunları yapan ABD kendi güdümünde olan imf ye gidip şunlara kredi verme mi diyecek. Mesele para vermek ve almak değil ki. Krediyi verirsin kendi istediğin gibi ülkeyi yönetirsin. Şunu yap dersin yapar. ABD salak mı ülkenin iç işlerine karışabileceği bu fırsattan kendini mahrum bıraksın. Kendi yaptığın tanımlarla bile meseleyi tahil etmekten acizsin.

Ülke batacak! Olabilir. Yarında olabilir 10 yıl sonrada 100 yıl sonrada. Baki olan Allah. Elden ne geliniyorsa yapılır gerisi Allah ın takdirine bırakılır. Benim seni ciddiye alıp uzun uzun yazmış olmam heyecanlandırmış seni. Ama inan mesele sen değilsin. Millet senin karakterini görsün. Yarın yine bir başlık altına yazacağın zaman aaa ben bunu biliyorum. Hani şu ben şura mezunuyum diyen, devletin öğretmen atamaları ile kafayı bozmuş, Matbuu cümlelerle slogan ifadeler kullanan ama nedense hiçbir çözüm önerisinde bulunmayan, Zaten içinde bulunduğumuz coğrafya gereği gerek biz gerek bizden önceki medeniyetlerin siyasi hareketliliği hiç bitmeyen bu toprakları iskandinav ülkeleri ile kıyaslayan, geçmişinden utanan başkalarının tanımlarıyla kişileri grupları devletleri tanımlayan, hayatı kendine zindan etmiş, başkalarınında bu zindan içinde kalmasını isteyen değilmi desinler diye yazdım. Maya takvimini baz alıp şirince köyüne gidip bekleyenler gibisin. Allah akıl fikir versin.

08 Ekim 2019 13:29

iras
Daire Başkanı

ekonomik kriz olduğuna herkes hemfikir.ancak global bir dünyada yaşıyoruz. çoğu ülke aynı durumda.hükümetin hataları elbette var.ama öyle şeyler söyledin kı sanki burası Somali.bu ülke o kadar düşmedi.eleştirirken de milleti aşağılamaktan vazgeçin çok kültürlü arkadaşlar.Allah sizin ideolojınızden bu milletikorusun.zaten her seçimde bu millet pabuç bırakmaz size.aşağılasanız da.gayrı milli be ideolojik ınsanlar


chris001, 2 hafta önce - Alıntıya git

şimdi güzel kardeşim anayasada var olan toplanma ve gösteri hakkını kullanmaya kalk bakalım mesela istanbulda oturuyorsun son gelen %20 lik köprü zammı nı protesto etmek için yap bu gösteriyi izin var mı yok.hemen gözaltı .Somali demokrasi endeksinde 142. sırada sen 149. sıradasın güzel kardeşim.milleti aşağılama konusunda millete yol göstermeye çalıştı okumuş aydın kişiler ama vatandaşta ki cahil sevme cehaleti yüceltme duygusu var kendin den çok okumuş birisini görünce hemen onu aşağılamaya rahatsız etmeye çalışır.misal eski ulaştırma bakanı binali yıldırım ne diyor teknolojinin nimetlerinden faydalanın ama fazla kafaya takmayın.bu vatandaşın hoşuna gidiyor kendisi kadar düşünebiliyor çünkü.ortadoğu halklarının tek derdi karnıdır aç kalırsa anlıyor bazı şeyleri nitekim yerel seçimler de bunu teyit etti.vasata alışmayın kardeşim bu ülke güzel verimli bir ülke illa aç kalınca ya kadar beklemeyin bir sorgulayın her şeyi ithal edersek bu değirmen in suyu nereden geliyor diye sorgulayın.

08 Ekim 2019 19:20

chris001
Memur

bu konu çok uzadı.ben tabiki gidişattan memnun değilim.eleştirmek lazım.ama hala milleti aşağılıyosunuz.bu zihniyeti hangi grubun taşıdığı bellidir.bu ideolojik insanlar hiç değişmiyo.hala somaliyle kıyaslıyosunuz.kardeş ben pes ediyorum.sizden isteğim milleti aşağılamayın.milli olun.dış saldırılara karşı bir olun.o

08 Ekim 2019 21:52

iras
Daire Başkanı

bu konu çok uzadı.ben tabiki gidişattan memnun değilim.eleştirmek lazım.ama hala milleti aşağılıyosunuz.bu zihniyeti hangi grubun taşıdığı bellidir.bu ideolojik insanlar hiç değişmiyo.hala somaliyle kıyaslıyosunuz.kardeş ben pes ediyorum.sizden isteğim milleti aşağılamayın.milli olun.dış saldırılara karşı bir olun.o


chris001, 2 hafta önce - Alıntıya git

somali 142. sırada türkiye 149. sırada kıyaslanabilirmiyiz sence.hocam branşın ne acaba ideoloji kelimesinin anlamını bilmiyormuş gibi kullanıyorsunuz.bilmiyorsanız vay bu ülkenin haline

Toplam 54 mesaj
 
ANKET
Lojmanların, öncelik hakkı oturan memurlarda olması kaydıyla, satılacak olmasını;