Editörler :
06 Ekim 2019 16:10   

Tüp bebek tedavisi, OHSS ve Mehmet Erdem hocam

Tüp bebek maceram Ağustos 2019'da başladı. Önce yumurtalıklarımda polikistik over çıktı bu nedenle tedaviyi 1 ay sonraya erteledik.

Sonra Mehmet Erdem hocanın verdiği ilaçlarla yumurtalar olgulaştırıldı ve sperm örneği alınarak 2 Eylül'de embriyolar oluşturuldu.

Embriyo transferi ise 9 Eylül'de oldu. Mehmer Erdem hocam o sırada bir kongreye katılacağı için embriyo tranferisi Ahmet Erdem hocam yaptı.

Yumurta alınırken anestezili yapılıyor. Ancak embriyo transferinde anestezi uygulanmıyor.

08 Ekim 2019 11:38

yrself
Aday Memur

Benim OHSS sürecim biraz sancılı geçti. sanırım transferin ilk birinci 4. gününde. ohss oluşunca karın bölgesi su toplama başlıyor.

Bildiğiniz damarla içtiğiniz tüm sıvıyı geçişken bir şekilde karın bölgesine sızdırıyor.Aldığınız gıdalar ve sıvı, hücrelere ulaşamayınca halsizlik, başdönmesi, mide bulantısı oluşuyor.

Gazi hastanesinde yattım. 2 veya 3 içeriğinin ne olduğunu bilmediğim ama düşen değerleri yükselmeyi amaçlayan serum aldım. 1 gün sonra da taburcu oldum. Ama transferin 7 veya 8. günü karın bölgesindeki şişlik arttı. Yeniden hastaneye yattım.

Karın bölgesindeki şişlik, hem göğüse doğru çıktı hem de basenlere doğru indi. 70 kg iken 76 kg çıktım.

Bildiğiniz hamile gibi oldum. 6 gün daha gazi üniversitesi hastanesinde yattım. cumartesi günü taburcu oldum.

hastanede yatarken cuma günü yani 5. gün, aldığım tüm sıvılar hala karın bölgesine indiği için 36 saatlik bir su orucu tuttum. Bunun baya bir faydası olduğunu düşünüyorum. Şişlik 6. günden sonra inmeye başladı.

10 Ekim 2019 15:34

yrself
Aday Memur

10. gündeki gebelik testi verileri, ohss sırasında almış olduğum ilaçlardan dolayı çok sağlıklı değildi.

Gebelik testi değerlerimi aşağıya çıkarıyorum.

16.09.2019 B-HCG: 140

18.09.2019 B-HCG: 183

19.09.2019 B-HCG: 278

20.09.2019 B-HCG: 307

21.09.2019 B-HCG: 419

Normalde değerlerin devamlı iki katına çıkması gerekiyordu, gebelik olduğunu anlamak için, bu nedenle şüpheye düştüm. Ama son testi 30 Eylül 2019'da yaptık. 1300'e çıkmıştı. Mehmet erdem hoca, o tarihte yaptığı muayenede gebelik kesesini de gördü.

Uzun bir süreden sonra ilk kez yüzümüz gülüyordu.

Toplam 2 mesaj

ANKET
Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmayı nasıl buldunuz?