Editörler : gubaz
07 Ekim 2019 22:21   


Haciz işlemi hakkında yardim

Arkadaşlar herkese Merhaba çok basit bir sorum olacak yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum Benim bir alacak durumum var mı yüklü bir miktar sayılabilir fakat kişinin üstünde hiç bir mal varlığı yok sadece 3 yıl önce evini kızına satmış oda yani kızıda yakın zamanda başka bir kişiye satmış evi başka hiçbişeyi yok ben bunun malı kaçırıldığını düşünerek herhangi bişey yapabilir miyim borcumu bu ev üzerinden tahsil edebilir miyim lütfen yardımcı olun şimdiden çok teşekkür ederim yanıtlayan arkadaşlara.

07 Ekim 2019 22:48

volkan3301
Memur
Borcun dayanağı varsa takip talebine ekler dosyanı açarsın icra dairesinde. Borçluya tebligat çıkarırsın dosya kesinleştikten sonra Tasarrufun iptali davası açabilirsin. Bunun için Avukat tutman lazım
13 Ekim 2019 20:09

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı

İşin üstatları daha iyi bilir;ama nacizane önerim şu şekildedir. O evin muvazaalı (anlaşmalı) şekilde satıldığını ispat ederseniz, ev borçlunun üzerinde kalır. Sizden başkası da ev üzerine haciz ya da şerh koydurmazsa alacağınızı almanız kolaylaşır diye düşünüyorum.

15 Ekim 2019 00:38

writerman01
Aday Memur

İcra takibi yaptınız mı?

Yaptıysanız tasarrufun iptali davasına ek olarak alacaklıya zarara uğratmak için mevcudu eksiltmek suçuna ilişkin icra ceza mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Ayrıca:

Borçlunun anne babası sağ mi? Öldü ise orada da araştırma yapıp mürisleri adina olan mal varlığı sorgusu da yaptırın. Genellikle tapuları intikal yaptırmiyorlar.

Öte yansan

Eğer ticaret yapıyorsa ve ticareti bıraktıysa yine icra ceza mahkemesine ticareti terk davası da açabilirsiniz.

Ayrıca borçlu faal olarak ticaret yapıyorsa ticaret yaptığı diğer firmalara 89/1 haciz ihbarnamesi gönderebilirsiniz.

Sizin alacağa dayanak evrak ile evi elden çıkarma tarihi yakınsa rahatlıkla tasarrufun iptali davasına konu edebilirsiniz.

İ.i.k 330-345 arası maddeleri inceleyiniz.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

Avukat ile takip etmenizde fayda var.

17 Ekim 2019 21:24

CANGUN
Memur
Evin satışı takip tarihinden önce ise birşey çıkmaz.Takip tarihinden sonra ise satışa konu eve dair bankacılık sistemi üzerinden evin gerçek değeri nispetinde para transferi sağlandı ise yine birşey çıkmaz.Takip sonrası tapu devri yapıldı ise arkadaşlar dediği gibi iyi bir avukat ile dava açabilirsiniz
18 Ekim 2019 17:09

Bila-sebeb
Aday Memur
Borcun dogumundan sonra yakin akrabalara yapilan satislar cogu zaman muvazaalidir. Tasarrufun iptaline tabidir. Once icra takibi yapip gecici aciz vesikasiyla bu davayi baba ve kiza karsi acabilirsiniz. Ama ev ucuncu kisiye satilmis ev kurtulmaz ama kizi da borclu hale gelir
Toplam 5 mesaj
 
ANKET
Öğrencilerin, Atatürk posteri önünde secdeye vardığı görüntülerden rahatsız oldunuz mu?