Editörler : hopaliSafak Vaktii
15 Ekim 2019 03:42   

40 saat zorunlu ders zulüm!

Halk Eğitim Merkezinde meslek dersi öğretmeniyim.20 saat maaş karşılığı, 20 saatte zorunlu ek ders görevim var toplam 40 saat.Bu tempo bana çok ağır geliyor.Stresten ve yorgunluktan her geçen gün yeni hastalıklara yakalanıyorum.24 saat ten fazla derse girmek istemiyorum.Bu konuda ne yapabilirim/ne yapmalıyım?

15 Ekim 2019 09:24

Ozkanozen62
Aday Memur

Okula tayin isteyin hocam.

15 Ekim 2019 13:14

ErsV
Kapalı
İşi bırak
15 Ekim 2019 21:50

meslekdaşasaygı
Aday Memur

Alanınızda derse girecek usta öğretici var mı Hocam tek misiniz

15 Ekim 2019 22:38

40 saat ders
Aday Memur

meslekdaşasaygı, 2 ay önce - Alıntıya git

En az 6-7 tane Usta Öğretici benim branşımda kurs açıyor. Okul daha önce soruşturma geçirmiş.Kadrolu Öğretmen 40 saati doldurmadan Usta Öğreticilere kurs açılırsa Devlet zarara uğruyormuş mantık bu..

15 Ekim 2019 22:42

40 saat ders
Aday Memur

Usta Öğreticiler kendi kursiyer gruplarını kendileri oluşturuyorlar aslına bakarsanız benim 20 saat veya 40 saat kurs vermem onları hiçbir şekilde etkilemiyor

16 Ekim 2019 07:58

rıfkı35
Aday Memur

Devlet yararı gözetiliyorsa ne ala

17 Ekim 2019 21:40

meslekdaşasaygı
Aday Memur

Bahsettiğiniz gibi bir uygulama mevcut Hocam ama bütün kurumlarda uygulanmıyor. Evveliyatına binaen bu konuda hassas davranıyorlar anladığım kadarıyla. Kurum müdürünüzle durumun sizin açınızdan olumsuzluğunu konuşmanız mümkün değil mi?

18 Ekim 2019 07:27

handyun
Aday Memur

En az 6-7 tane Usta Öğretici benim branşımda kurs açıyor. Okul daha önce soruşturma geçirmiş.Kadrolu Öğretmen 40 saati doldurmadan Usta Öğreticilere kurs açılırsa Devlet zarara uğruyormuş mantık bu..

40 saat ders, 2 ay önce - Alıntıya git
Devlet neden zarara uğrasın ki derse giren öğretmenler bu memleketin insanı değil mi
18 Ekim 2019 14:37

meslekdaşasaygı
Aday Memur

Halk eğitim merkezlerinde kadrolu öğretmen ve usta öğretici statüleri farklıdır. Bir öğretmenin devlete maliyeti düşünülerek ona mümkün olan maksimum ders sayısınca ders yükü verilir ki ücretli öğretmen mantığında başka bir usta öğretici görevlendirilip ona da ödeme yapmak zorunda kalınmasın. Buradaki Devlet yararından kasıt budur.

18 Ekim 2019 21:12

40 saat ders
Aday Memur

Bahsettiğiniz gibi bir uygulama mevcut Hocam ama bütün kurumlarda uygulanmıyor. Evveliyatına binaen bu konuda hassas davranıyorlar anladığım kadarıyla. Kurum müdürünüzle durumun sizin açınızdan olumsuzluğunu konuşmanız mümkün değil mi?

Evet araştırmalarım sonucu bazı illerdeki HEM'lerde 40 saat derse girme zorunluluğu yok ve usta öğreticilerde aynı zamanda kurs açıyor..Bunu Müdürümüze ilettim fakat durum değişmedi..

18 Ekim 2019 21:22

40 saat ders
Aday Memur

Halk eğitim merkezlerinde kadrolu öğretmen ve usta öğretici statüleri farklıdır. Bir öğretmenin devlete maliyeti düşünülerek ona mümkün olan maksimum ders sayısınca ders yükü verilir ki ücretli öğretmen mantığında başka bir usta öğretici görevlendirilip ona da ödeme yapmak zorunda kalınmasın. Buradaki Devlet yararından kasıt budur.

Öğretmenin haftalık 40 saat derse girmesi çeşitli açılardan sorgulanabilir mesela verimlilik açısından, uzun vadeli öğretmenin sağlığı açısından, ek dersin getirdiği ekonomik katkı açısından, kısa vadeli öğretmenin kişisel ve mesleki gelişimine etkileri açısından vb..Ama çok daha önemli bir konu var olayın bir başka boyutu; HEM'lerde ki öğretmenlere 40 saat derse girme zorunluluğu var ama Mesleki Eğitim Merkezlerindeki öğretmenlere bırakın 40 saati 20 saat maaş karşılığı doldurma zorunluluğu bile yok..Aynı şekilde Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde de Meslek dersi Öğretmenleri çoğu zaman 40 saati doldurmuyor..Burada çifte standart var..Eğer Devlet zarara uğruyorsa Usta Öğreticilerden önce Mesleki Eğitim Merkezlerindeki ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki öğretmenlerin de 40 saati doldurması gerekmez mi?

18 Ekim 2019 21:33

40 saat ders
Aday Memur
Devlet neden zarara uğrasın ki derse giren öğretmenler bu memleketin insanı değil mi
handyun, 2 ay önce - Alıntıya git

Önce Kadrolu Öğretmen 40 saati doldursun sonra Usta Öğretici görev alsın o şekilde istihdam sağlansın diye düşünülüyor..Usta Öğreticiler mümkün mertebe fazla ücret alsın diye maksimum sayıda ders planlaması yapılıyor o da hafta da 40 saat..Şimdi tüm Usta Öğreticiler 40 saat derse giriyor Kadrolu Öğretmenin 20 saat talebi havada kalıyor haliyle! Tüm kursları ve Usta Öğreticileri kastederek elbette bir şey söyleyemem ama kendi branşımda gözlemlediğim kadarıyla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi standarlarında bir eğitim vermiyorlar/veremıyorlar..Çünkü HEM'lerdeki kursiyer profili ve kurs açılan ortamlar buna engel oluyor..

19 Ekim 2019 04:44

40 saat ders
Aday Memur

Devlet yararı gözetiliyorsa ne ala

rıfkı35, 2 ay önce - Alıntıya git

okula Protokol geldiğinde atölye çalışır durumda olmalıymış o yüzden haftanın 5 günü ders planlıyorlar sebeplerden biri de bu

19 Ekim 2019 04:58

40 saat ders
Aday Memur

Ben şunu gözlemledim hocam kendi okulumda Müdürümüz gençler işsiz kalmasın diye mümkün mertebe çok kurs açmaya çalışıyor ama bu arada soruşturma geçirirsem kimse beni suçlamasın mantığında..O arada kadrolu öğretmen yorulmuş, hastalanmış, zor şartlarda okula gitmiş, acı çekmiş hiç umrunda değil..Usta öğreticilere sonsuz merhamet ama buna mukabil kadrolu öğretmene hiç acıma yok...Şimdi bu HEM'lerde eskilerden gelen bir hantallıkta söz konusu.Mesela yılsonu sergisi bir araç iken artık bir amaç haline gelmiş.Zengin bir sergi açabildiysen yılsonu;sen öğretmeninle, idarecinle, ustaöğreticinle başarılı bir HEM'sindir..Bu zengin sergi bol kurs/kursiyer sayesinde olacağı için de ne kadar usta öğreticiye kurs açarsan o kadar iyi..Birde şu var HEM'lerde açılan kursların saatleri farklı aslına bakarsanız kursiyerin tek kursu bitirip belgesini alıp gitme hakkı da var ama biz sergi yüzünden izin vermiyoruz eylülde başlayıp hazirana kadar aynı grubu bir şekilde elimizde tutmaya çalışıyoruz.E tabi bu çok zor oluyor diyeyim fazla da detaya girmeyeyim.Bunu şunun için anlattım usta öğreticilere kurs açılmasa bile kadrolu öğretmen mevcut kurs talebine göre sırayla kursiyer gruplarını alıp kurs açabilir..Dolayısı ile o noktada öğretmen 40 saati doldursun devlet zarara uğramasın mantığı gene işlevselliğini yitirmiş oluyor.

19 Ekim 2019 22:17

meslekdaşasaygı
Aday Memur

Kurum müdürünüze bu konuda tesir edecek en azından sorumluluğu bir nebze üzerinden alacak bir şube müdürü vs ile görüşmeniz nasıl olur acaba Hocam

24 Ekim 2019 00:17

40 saat ders
Aday Memur

Kurum müdürünüze bu konuda tesir edecek en azından sorumluluğu bir nebze üzerinden alacak bir şube müdürü vs ile görüşmeniz nasıl olur acaba Hocam

O yolu da denedik ama ildekiler birbirlerinden kopyala yapıştır yapıyor :)) Yani radikal karar alan birini bulamadık gerçi hepsi ile de tek tek görüştük diyemem zaten bir kaçını Müdür benim yanımda aramıştı onlarda soruşturma soruşturma deyip durdular..Onun dışında Müdür zaten onlarla olan fikir alışverişini benim durumuma çözüm bulmak için değil daha çok kendi fikirlerine dayanak bulmak için kullandı :)) O fikirler ne derseniz; gençler işsiz onlar çalışsın, sen bu işi yapamıyorsan git emekli ol(!) ya da rapor al gibi merhametsiz fikirler işte..Ha derseniz ki kendi genç mi diye benim babam yaşında :))) Bende Allaha dua ediyorum O'ndan daha büyüğü yok neticede(!)..Geçen hafta Milli Eğitim Bakanlığı bir anket yayınladı inşAllah diyorum bu işe kalıcı bir çözüm bulunur..Teşekkür ederim bu arada ilginiz alakanız için Allah razı olsun.

24 Ekim 2019 14:35

meslekdaşasaygı
Aday Memur

Rica ederim Hocam keşke elden gelen bir şey olsa ama soruşturmalar yüzünden sorumluluk almak istememişler. Bu sene artık böyle gider ama gelecek sene için siz yine talebinizi yineleyin derim. Kaldı ki halk eğitimin kurslarından her belge alan da iş sahibi olmuyor. Kimi sırf evden çıkmak için geliyor kimisi rehabilite olmak için kursları ve öğretmenlerini çare olarak görüyor. Size kolaylıklar dilerim inşallah yılı yıpranmadan tamamlarsınız ve istediğiniz şartlarda çalışmanız mümkün olur. Esen kalın.

24 Ekim 2019 16:11

mitril
Genel Müdür

Konunun Halk Eğitimle ilgisi yok. Ders ve Ek der Kararı

Ek ders görevi

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,

c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

Yani meslek öğretmeniyseniz 20 saat maaş karşılığı + 20 saat ekders karşılığı zorunlu. Halk Eğitimde de, meslek liselerinde de.

06 Kasım 2019 21:14

40 saat ders
Aday Memur

Konunun Halk Eğitimle ilgisi yok. Ders ve Ek der Kararı

Ek ders görevi

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,

c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

Yani meslek öğretmeniyseniz 20 saat maaş karşılığı + 20 saat ekders karşılığı zorunlu. Halk Eğitimde de, meslek liselerinde de.

mitril, 1 ay önce - Alıntıya git

Aslında öğretmeni ek ders yükü ile boğmamak lazım.Hafta da 40 saat ders çok ağır herkes bir kolayını bulup kaçmaya çalışıyor, kimi idareci oluyor kimi torpil ayarlıyor benim olayımda ki sorun artık emekli olması gerekirken hala emekli olmayıp halk Eğitime atanmış olmayı fitil fitil burnumdan getiren bir müdürle çalışmak zorunda olmam

06 Kasım 2019 21:40

40 saat ders
Aday Memur

Rica ederim Hocam keşke elden gelen bir şey olsa ama soruşturmalar yüzünden sorumluluk almak istememişler. Bu sene artık böyle gider ama gelecek sene için siz yine talebinizi yineleyin derim. Kaldı ki halk eğitimin kurslarından her belge alan da iş sahibi olmuyor. Kimi sırf evden çıkmak için geliyor kimisi rehabilite olmak için kursları ve öğretmenlerini çare olarak görüyor. Size kolaylıklar dilerim inşallah yılı yıpranmadan tamamlarsınız ve istediğiniz şartlarda çalışmanız mümkün olur. Esen kalın.

meslekdaşasaygı, 1 ay önce - Alıntıya git

Aslında bu kadar detaya girmek istemiyordum ama dayanamayıp yazıyorum; Halk Eğitimler gerçekten çok kötü durumda..Çok iyi öğretmen/ustaöğreticiler, kurslar, kursiyerlerde var ama tek hedefi evi kirlenmesin, can sıkıntısı gitsin diye kurslara gelenler de var..Amaçlar belirsiz kurum vizyonu yok yani bir Hem niçin vardır ne işe yarar sorusunun 40 tane cevabı var. Kimi diyor mümkün mertebe çok kurs açılması lazım kimi diyor canı sıkılan,kocasından dayak yiyen kadınlara terapi yapıyoruz vb. Ama ödenek yok.Halk Eğitimlerde devlet zarara uğramayacaksa önce kurum vizyon ve misyonunun belirlenmesi lazım.Birde Kadrolu öğretmen ve usta öğretici statülerinin netleşmesi lazım.Mesela benim müdürüm usta öğretici kadrolu ayırımı yapmadığını sık sık dile getirir.Ben kadroluyum ama benim malzemelerimden alıp ustaöğreticilere kurs açtı ben malzeme sıkıntısı yaşıyorum.Saymakla bitmez..O kadar çok ve çeşitli açılardan sorgulanabilir ki.Mesela pilates kursları var.Bir taraftan belediye kursları var.Bari diyorum; belediyelerin açacağı kurslarla HEM'lerin ki birbirinden ayrılsa..Ben öğrenciyi kayıt ediyorum 1 ay sonra başka bir kursun usta öğreticisi kursıyeri ikna edip benim elimden almaya çalışıyor..Kursiyerlerin kafası çok karışık.Aynı anda 2-3 kursa gitmek istiyorlar ama hiçbir kursa tam adapte olamıyorlar.Mesela aynı kursa 5-6 yıl gidenler var sistem onları ayıklayamıyor. 7 tane yeni kursiyer bulunca üst kısmını eski kursiyerlerle tamamlayabiliyorsun..Yani daha anlatsam bir bu kadar daha yazarım....

Toplam 20 mesaj

ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?