Editörler : crops35

Kapalı
18 Ekim 2019 10:30

intibak işlemleri derece kademe

ben aday teknisyen olarak çalışıyorum. aralıkta adaylığım bitiyor. mart 2019 da önlisans mezunu oldum. temmuz 2019 dada bilgisayar programcılığı bitirtim şimdi intibakım hangisine göre yapılacak . bilgisayar programcılığı teknik olduğu için önlisansa göre 1 derece fazla alıyor diye biliyorum 9/2 sine düşermiyim.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
18 Ekim 2019 11:01

İntibakın adaylıkla ilgisi yok. Temmuz ayında okulu bitirip diplomanı verdiysen intibakının yapılması gerekiyor.

saenes74
Genel Müdür
18 Ekim 2019 16:58

meslek lisesi mezunu olduğun için 12- 2 başlamış olmalısın.

lisans diplomasını verince direk 9/1 başlamış sayılırsın.

çalıştığın sürelerde eklenince aralıkta 9/2 si olursun.

lisede hazırlık okumussan 1 kademe de alabilirsin.

haskofti
Kapalı
07 Kasım 2019 13:44

Merhabalar,

İntibak konulu olduğundan ve memurlar.nete yeni girdiğimden sorumu buraya

yazayım.

Göreve girmeden önce önlisans diploması aldım. Ve aldıktan bir kaç ay sonra

millii eğitim bakanlığında işe başladım. Ancak şöyle bir durum var. 4 yıl

tamamını okuyup, 3. sınıfın 1 dersinden kaldığımdan 2 seneyi feragat edip,

önlisans diplomamı aldım. Geçen sene öğrenci affından faydalanıp, kaldığım 1

dersi vererek lisans diplomamı aldım.

Şimdi dilekçe ile lisans tamamlama yazarak ilçe milli eğitime başvuru

yaptım. Ancak yukarıdaki gibi detaya girmeden gönderdim. Bana sen emsale

takıldın dediler. emsale takılma konusunu epey bir araştırarak az çok anladım.

Söylemek isterim ki 657 devlet memurları 36. maddenin A bendinin 12/dsinde

belirtilen

d) (İptal: Anayasa Mahkemesinin 16/4/2003 tarihli ve E.: 2003/22, K.:

2003/34 sayılı kararı ile.; Yeniden düzenleme: 17/9/2004 - 5234/1 md.)

Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak (87 nci maddeye tâbi kurumlarda

çalışanlar dahil) üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğre-nimi tahsile ara

vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren

emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst

öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet

sürelerinin tamamı her yıl bir kademe, her üç yıl bir derece hesabıyla ilave

edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler.

tahsile ara vermeden denilmiş, ancak ben diplomayı alıp tahsile ara vermiş

oluyorum.

ve Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği (Seri No 105)

1) Yükseköğrenimin ilk 2 yılını başarı ile tamamlayıp 3 üncü sınıfına geçen

ve öğrenimlerine devam eden Devlet Memurlarının kayıtlı oldukları yükseköğretim

kurumlarından okulla ilişkilerinikesip kesmediklerine bakılmaksızın 3 üncü

sınıfa devam ettiklerine ve önlisans diploması alınmayarak kazandıklarına

İlişkin aldıkları belgeleri kurumlarına ibraz etmeleri halinde, 657 sayılı

Kanunun 36 ncı maddesinin "Ortak hükümler" bölümünün (A) bendinin

12/d fıkrası uyarınca intibaklarının yapılması gerekmektedir.

maddesinde 3. sınıfa devam ettiklerine ve ön lisans diploması alınmayarak

denilmiş, ve ben göreve girişte ön lisans diploması alıp, aradan 8 yıl geçip

öğrenci affından faydalanıp lisans diplaması almış durumdayım. Bu durumda 657

devlet memurları kanununda geçen bazı maddelerden dolayı ve bahsedilmeyen

öğrenci affın mevzusundan dolayı, 2 kademe ve/veya 1 kademe verilebilir mi,

verilebilirse ne yapmam gerekiyor. Yani dilekçeyi baştan sona detaylıca

yazmalımıyım? yada ne bileyim öğrenci affının çıktığı belge, yıllar sonra

okuduğuma dair belge gibi dilekçeye eklemelimiyim? Yoksa ne kadar araştırırsam

araştırayım emsale takılıyorsun derler mi?

haskofti
Kapalı
07 Kasım 2019 13:54

bu arada bahsetmeyi unuttum, 2010 yılında haziranda ön lisans diploması aldım, 2010 eylülünde 10a 2 ile göreve başladım. 2 yıl eğitim süresi geçmiş olduğundan emsal hizmete girmiş oluyorum, Ancak dediğim gibi zaten 4 yılı okudum sadece feragat edip, geçen sene çıkan aftan yararlanıp kaldığım 1 dersi verdim ve lisans diplomasını aldım. Ve emsalden dolayıda almam gereken 2 kademem verilmiyor. Şuan 6/3deyim.

saenes74
Genel Müdür
08 Kasım 2019 14:01

anayasa mah. kararı ve genel tebliğ (105) seni bağlamıyor.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
08 Kasım 2019 14:07

Emsale takılmamanız için memuriyete başlama tarihinizle önlisans mezuniyet tarihiniz arasında lisansı bitirecek kadar süre olmalıdır. Af konusunun bununla ilgisi yok. Emsalinizi geçemezsiniz.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
08 Kasım 2019 14:10

Eğer önlisans mezuniyet belgenizde mezuniyet tarihiniz ikinci sınıfı bitirdiğiniz tarih olarak görünüyorsa siz haklısınız, intibak yapılmalıdır. Ancak böyle olsaydı zaten intibakınız yapılırdı diye düşünüyorum. Demek ki mezuniyet tarihiniz 2. sınıfı bitirdiğiniz tarih değil.

saenes74
Genel Müdür
08 Kasım 2019 14:28

hizmetinizi değerlendirelim.

kendi hizmetiniz :

Lisans diploma tarihini : ( 01.09.2019 diyelim)

işe başlamanızı da 01.09.2010 olsun çıkaralım.

çıkarırsak 9 yıl hizmetiniz ediyor. (askerlik saymıyorum. )

emsal hizmetiniz

önlisans 01.06.2010 dersek.

2 yıl lisans için okunan yıl

topluyoruz 01.06.2012 ( 31.07.2012 alınır.

lisans bitirme 01.09.2019 dan

31.07.2012 çıkarıyoruz.

emsaliniz hizmeti : 1 ay 7 yıl ediyor.

kanun emsaliniz geçemessiniz diyor. ( sizin 9 yıl - emsalenizin 7 olduğundan emsalin hizmeti alınır. )

9/1 lisans mezunu alınacak . 7 yıla (2 derece 1 kademe)( 7/2 eder.) 1 derece 2016 da sözleşme ile verilen 6/2 eder. 64/4 takla almış olsanız şimdi 6/3 olmanız lazım.

sonuç doğru çıkıyor.

haskofti
Kapalı
08 Kasım 2019 16:02

2010 yılında 4 yıl okuyarak bitirdim ve 1 dersten kalmamış olsaydım lisans diplomasını o yıl almış olacaktım. Ancak 3. sınıfın 1 dersini veremedim. bu nedenle 4 yılın 2 yılını feragat ederek ön lisans diploması aldım. yani haziran 2010da önlisans diplomasının kendisini aldım yani daha sonra okurum diye diploma almadan bırakmadım. ve önlisansdan dolayı 10a2 başladım. ve aradan zaman geçen onca sene okula gitmedim, ders görmedim. af çıktı 2018in bahar döneminde eğitim görüp mezun oldum.

YUSUF YILDIRIM, 4 yıl önce

Eğer önlisans mezuniyet belgenizde mezuniyet tarihiniz ikinci sınıfı bitirdiğiniz tarih olarak görünüyorsa siz haklısınız, intibak yapılmalıdır. Ancak böyle olsaydı zaten intibakınız yapılırdı diye düşünüyorum. Demek ki mezuniyet tarihiniz 2. sınıfı bitirdiğiniz tarih değil.

Mert.kr
Aday Memur
08 Kasım 2019 16:20

4 b telnisyenliğe tekniker diplomasıyla başvuru yaptım maaşta farklılık olurmu acaba adalet bakanlığı

haskofti
Kapalı
08 Kasım 2019 16:23

Yanlış anlaşılmasın, ben zaten ne olduğunu biliyorum zaten araştırma yaptım, herkesin anlattığını söylüyorsunuz zaten, benim burda emsal hizmet ne demektir, neden alamıyorum gibi birşey sormuyorum, benim sormak istediğim daha doğrusu anlamak istediğim, maddelerde geçen tahsile ara vermeden, önlisans diploması almadan, 3. sınıfa devam etmeler falan filan o maddede geçenler, benim anlamak istediğim onlar, şunu söylemeye çalışmıyorum illaaa ki olcak bu iş demiyorum, intibak verilmeyecek nokta. ama ordaki yazan maddeler, söylenilen kelimeler, maddenin içeriği, adını sen koy işte, maddede söylemek istediğini anlamaya çalışıyorum. benim sorunum bu, yoksa yani herkes söylüyor zaten sen emsale takıldın emsale takıldın benim duymak istediğim bu değil,

sana bir örnek vereyim konumuzla alakası yok. ben memurum takım elbise giyerim ama hizmetlilerin takım elbiseyle bir alakaları yok, ama giyim yardımı diye bir mevzu var memur iş önlüğü alıyor yardım olarak, ve hizmetli takım elbise ve ayakkabı alıyor. sizce doğru mu bu? tam tersi olması gerekmiyor mu?

bunun gibi işte ben maddenin söylemek istediği şeyi anlamayı çalışıyorum. yoksa intibak alamıyorsam sorun değil, ama ya alıyorsam, almam gerekiyorsa, hakkım varsa vs vs o zaman nolcak?

saenes74, 4 yıl önce

hizmetinizi değerlendirelim.

kendi hizmetiniz :

Lisans diploma tarihini : ( 01.09.2019 diyelim)

işe başlamanızı da 01.09.2010 olsun çıkaralım.

çıkarırsak 9 yıl hizmetiniz ediyor. (askerlik saymıyorum. )

emsal hizmetiniz

önlisans 01.06.2010 dersek.

2 yıl lisans için okunan yıl

topluyoruz 01.06.2012 ( 31.07.2012 alınır.

lisans bitirme 01.09.2019 dan

31.07.2012 çıkarıyoruz.

emsaliniz hizmeti : 1 ay 7 yıl ediyor.

kanun emsaliniz geçemessiniz diyor. ( sizin 9 yıl - emsalenizin 7 olduğundan emsalin hizmeti alınır. )

9/1 lisans mezunu alınacak . 7 yıla (2 derece 1 kademe)( 7/2 eder.) 1 derece 2016 da sözleşme ile verilen 6/2 eder. 64/4 takla almış olsanız şimdi 6/3 olmanız lazım.

sonuç doğru çıkıyor.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
08 Kasım 2019 17:09

"o maddede geçenler vs" dediğiniz şey tam da emsal uygulaması zaten, başka bir anlamı yok.

Sizin mezuniyet tarihiniz diploma/çıkış belgenizde yazılı olan tarihtir.

Şöyle düşünelim: üniversite okuyorsunuz, bir veya daha fazla dersten kaldınız ve mezun olamadınız. 10 yıl uğraştınız ve sonunda tüm derslerden geçtiniz. Bu durumda mezuniyet tarihiniz sınavları verip mezuniyete hak kazandığınız tarih olmaz mı? "Ben sadece alttan derslerimi vermek için uğraştım, aslında okulum 10 yıl önce bitmişti, 10 yıldır mühendisim/doktorum vs" diye bilir misiniz?

haskofti
Kapalı
08 Kasım 2019 21:28

Ciddi misiniz? yani ben burda mesleğimi ispat etmeye mi çalışıyorum, verdiğiniz örneğin yanlış olduğunu düşünüyorum.

Birincisi ben yıllardır dersi almayı uğraşmadım. Dedimki yıllar sonra af çıktı. dersimi verdim. ha tamam ben önlisans diplomasını almazdım, işe girerdim, sonra her sene 2 3 ders verirdim. sonra yıllar sonra mezun olurdum. Ben böyle bir durumda emsali anladım zaten. Benim söylediğimi siz çok farklı anlıyorsunuz. Daha ayrıntıya gireyim anlamanız için. 2010da eskişehirde anadolu üniversitesinden önlisans aldım. Ankaraya atandım. 5 yıl çalıştım. Sonra eskişehire atandım. Sonra 3 sene çalıştım. Ve af çıktı. sonra 2018in bahar döneminde dersi verdim. lisans olarak mezun oldum. bi söyle bakalım ben yıllardır uğraşmışmıyım. tahsile devam etmedim yani bıraktım orda.

ikincisi görevde yükselmeyle 10 yıldır grafik mesleği yapabilirdim demedim sana, yani ben sana meslekten söz etmiyorum. intibakım olabilirmi? bütün sorun bu.

yukarıdaki mesajlarda af konusunun ilgisi yok, olabilir belki de yok belki de var. orda hiç öğrenci affından faydalananlar istisnaidir. diye birşey yazıyormu, yazmıyor. öğrenci affı ilk defa olan bir şeymi hayır. bende diyorum ki, böyle bir madde yok olmadığı içinde yapılabilir mi? de bana hayır olup olmaması önemli değil, işte şu şu nedenlerle yapılamaz. yada o madde geçmiyor yeni bir madde yapılıp işte intibak yapılabilir.

Ayrıca birşey daha söylicem. ben diyorumki maddeyi idrak etmeye, anlamaya çalışıyorum. Tekrar söylüyorum diyorum ki ezberden gidilen konuyu istemiyorum, eyvallah intibak olmayacak. olabilme ihtimallerini gözden geçiriyorum, ne bileyim tahsile ara vermeden denilmiş, tahsile ara verince o zaman ne oluyor? önlisans diploması almadan denilmiş, önlisans diploması alınca olay değişiyor mu? bunu anlamaya çalışıyorum o maddede olmayan taraflarından tersine çevirilme ihtimaline bakıyorum.

Yoksa hiç önemli değil. Verdiğim emeğe yazık sadece...

YUSUF YILDIRIM, 4 yıl önce

"o maddede geçenler vs" dediğiniz şey tam da emsal uygulaması zaten, başka bir anlamı yok.

Sizin mezuniyet tarihiniz diploma/çıkış belgenizde yazılı olan tarihtir.

Şöyle düşünelim: üniversite okuyorsunuz, bir veya daha fazla dersten kaldınız ve mezun olamadınız. 10 yıl uğraştınız ve sonunda tüm derslerden geçtiniz. Bu durumda mezuniyet tarihiniz sınavları verip mezuniyete hak kazandığınız tarih olmaz mı? "Ben sadece alttan derslerimi vermek için uğraştım, aslında okulum 10 yıl önce bitmişti, 10 yıldır mühendisim/doktorum vs" diye bilir misiniz?

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
11 Kasım 2019 08:23

"sana" diye hitabınızdan sonra cevap verecek bir şeyim yok. Ben size öyle hitap etmedim, siz de etmemeliydiniz.

haskofti
Kapalı
11 Kasım 2019 09:08

Farkında olmadan söylediğim için kusura bakmayın... Forumların tartışma yeri olduğu alışkalığını düzeltmek zor..

teknisyen-23
Aday Memur
12 Kasım 2019 08:54

Merhaba,

TH sınıfında teknisyenim önlisans Bilgisayar Programcılığı bitirdim ve intibakım yapıldı. Ardından AÖF Kamu Yönetimi bitirdim intibakım yapıldı. Şimdide Mühendislik okuyorum. Bitirdiğim vakit mühendislik diplomamı işletmem halinde derece/kademe almasam da maaşımda artış olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

orrak
Aday Memur
12 Kasım 2019 11:30

Arkadaşlar teknisyen olarak göreve başlayan biri 3 yıllık meslek lisesi mezunu göreve başlama derece kademesi 12/2 iken...

aöf önlisans tarım bitirdiğinde başlangıç derecesi 9/2 mi olur yoksa 9/1 bu konuda kesin bilgi var mı?

saenes74
Genel Müdür
14 Kasım 2019 08:44

evet olur. nasıl teknisyenken 2 yıllık bölüm bitirdiğinize teknik kadronun aldıysanız. şimdide Zam ve tazminatlarınız mühendis unvanına göre ödenir.

burdan ayrıntılı okuyabilrsiniz.

http://www.kamubiz.com/kamu/muhendislik-fakultesini-bitiren-teknisyen-kadrosundaki-memurun-ozluk-h309.html

teknisyen-23, 4 yıl önce

Merhaba,

TH sınıfında teknisyenim önlisans Bilgisayar Programcılığı bitirdim ve intibakım yapıldı. Ardından AÖF Kamu Yönetimi bitirdim intibakım yapıldı. Şimdide Mühendislik okuyorum. Bitirdiğim vakit mühendislik diplomamı işletmem halinde derece/kademe almasam da maaşımda artış olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

saenes74
Genel Müdür
14 Kasım 2019 08:49

önlisans bitirenin derece kademesi ne 9/1 i ne 9/2 si olur.

10/2 olarak başlamış sayılırsınız. diğer süreleriniz emsale takılmamak sartıyla ( memuriyetteki hizmetiniz, askerliğiniz, memuriyet öncesi derece/ kademeye sayılabilecek çalışılan süreler) varsa eklenir.

örneğin: 3 yıllık teknisyen başlaması derece ve dademesi 12/2 dir.

orrak, 4 yıl önce

Arkadaşlar teknisyen olarak göreve başlayan biri 3 yıllık meslek lisesi mezunu göreve başlama derece kademesi 12/2 iken...

aöf önlisans tarım bitirdiğinde başlangıç derecesi 9/2 mi olur yoksa 9/1 bu konuda kesin bilgi var mı?

orrak
Aday Memur
14 Kasım 2019 10:05

Senin söylediğin GİH te biz teknik kadrodan bahsediyoruz. Teknikerlik bitirilince 1 derece daha alınır. Benim emin olamadığım ve bazı kurumlarda da sıkıntı olan bi durum 9/1 mi 9/2 bunu öğrenmeye çalışıyorum.

saenes74, 4 yıl önce

önlisans bitirenin derece kademesi ne 9/1 i ne 9/2 si olur.

10/2 olarak başlamış sayılırsınız. diğer süreleriniz emsale takılmamak sartıyla ( memuriyetteki hizmetiniz, askerliğiniz, memuriyet öncesi derece/ kademeye sayılabilecek çalışılan süreler) varsa eklenir.

örneğin: 3 yıllık teknisyen başlaması derece ve dademesi 12/2 dir.

Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi